zamknij

Wiadomości

Czy ten znany profesor zastąpi Alicję Chybicką jako kandydat PO?

2018-01-15, Autor: Marcin Torz

Profesor Tadeusz Więckowski, były rektor Politechniki Wrocławskiej, rozważa start w wyborach prezydenckich. Czy zastąpi profesor Alicję Chybicką, jako kandydat Platformy Obywatelskiej?

O takim scenariuszu coraz częściej słychać na korytarzach Politechniki, której profesor Więckowski jest pracownikiem, ale też wśród polityków z Wrocławia. Co na to sam zainteresowany? - Nie podjąłem jeszcze decyzji. Wciąż się zastanawiam - tonuje profesor Tadeusz Więckowski. - To nie jest prosta sprawa podjąć taką decyzję. To kwestia odpowiedzialności, wiarygodności. Nie chcę dopuścić do sytuacji, w której będę obiecywać gruszki na wierzbie, ale później okaże się, że nawet wierzby nie ma - mówi nam Tadeusz Więckowski. - Natomiast na pewno we Wrocławiu jest wiele do zrobienia. Dużo rzeczy się udało, ale też potrzeba realizacji nowych projektów, żeby inne miasta w Polsce nam nie uciekły. Mam swój pomysł na Wrocław - dodaje naukowiec.

Reklama

Kto stoi za ewentualną kandydaturą prof. Więckowskiego? - Nie powiem. Proszę mnie o to nie pytać. Na tym etapie nie chcę o tym mówić - ucina były rektor.

Jednak wiele wskazuje na to, że chodzi o Platformę Obywatelską. Jak ustaliliśmy, prof. Więckowski był już dawniej rozważany jako kandydat PO na prezyenta. Ale wtedy uznano, że lepszym wyborem będzie prof. Alicja Chybicka.

Ale, jak wiadomo, posłanka niedawno straciła sporo sympatii różnych środowisk po tym, jak nie zagłosowała w sprawie ustawy łagodzącej prawo do aborcji, a następnie tłumaczyła, że nie wiedziała, że jej głos coś znaczy.

Zaraz posypała się ostra krytyka. Środowiska feministyczne zapowiedziały, że w takim razie nie poprą Chybickiej. Oznacza to, że upadł jeden z filarów kandydatury Chybickiej, która miała być przecież kandydatką obywatelską, z szerokim wsparciem różnych ugrupowań i organizacji.

Co więcej, kandydatka PO na prezydenta budzi coraz większe emocje w samej partii. Były prezydent Wrocławia, europoseł PO, Bogdan Zdrojewskiwywiadzie dla naszego portalu wprost skrytykował Alicję Chybicką. W mediach w podobnym tonie wypowiadali się też inni członkowie Platformy. Pojawiają się głosy, że wystawienie Alicji Chybickiej oznacza pewną klęskę.

Oficjalne stanowisko partii nie pozostawia jednak złudzeń: - Nie ma mowy o zmianie kandydata na prezydenta Wrocławia - mówi senator Jarosław Duda, szef wrocławskiej Platformy. - Nie zastanawiamy się nawet nad tym - dodaje.

Taki przekaz został ustalony na piątkowym posiedzeniu zarządu partii. Jednak nieoficjalnie od niektórych polityków z PO można usłyszeć, że Alicja Chybicka powinna zostać zastąpiona innym kandydatem i to im szybciej, tym lepiej. Można też usłyszeć ciepłe słowa o byłym rektorze Politechniki. - Profesor Więckowski udowodnił, że jest świetnym organizatorem. Może też połączyć wiele środowisk z politycznej sceny Wrocławia - mówi nam jeden z polityków PO.

Jednak kandydatura prof. Więckowskiego ma pewien minus. Chodzi o jego nie najlepsze relacje z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem. - Nie uważam, aby były złe. Na pewno różniliśmy się co do projektu EIT - ostatecznie wyszło że to ja miałem rację - ale w pozostałych sprawach nasze stosunki były przynajmniej poprawne. Wszystko co ważne dla Politechniki udawało się załatwić bez żadnych problemów - zaznacza prof. Więckowski.

Profesor Tadeusz Więckowski od lat ma natomiast bardzo dobre relacje z PO, dobrze układała mu się współpraca z Rafałem Jurkowlańcem, gdy ten był wojewodą i marszałkiem. Po stronie plusów na pewno trzeba też zapisać, że okazał się sprawnym menedżerem. Za jego rządów (które trwały osiem lat, dwie kadencje) Politechnika Wrocławska zyskała takie nowoczesne obiekty jak choćby GeoCentrum. Za Więckowskiego odnowiono i przebudowano też wiele istniejących budynków.

Na uczelnię trafiły też ogromne pieniądze, które przeznaczano na rozwój. Powstała też kolejka nad Odrą, popularnie zwana Polinką – jedna z atrakcji turystycznych Wrocławia.

Jeśli chodzi o wady, to wskazuje się trudny charakter naukowca i idąca za tym niechęć części środowiska naukowego.

- Przez 8 lat zarządzałem Politechniką, która jest jak małe miasto. To przecież 40 tysięcy pracowników! - zaznacza profesor Więckowski. - Mieszkam we Wrocławiu od 1971 roku i na sercu leży mi dobro naszego miasta. Ale więcej już na ten temat na razie nie będę mówił. Zaznaczam raz jeszcze: nie podjąłem jeszcze decyzji, co dalej - kończy profesor Więckowski.

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Dariusz Niszewski 2018-01-15 22:59:21

  Platformo - ani ten ani tamta. Szukajcie dalej.

  10 5
 • ~Krzysztof Góral 2018-01-16 18:53:08

  panie Tadeuszu proszę się nie zastanawiać.Jest Pan nie tylko wspaniałym Człowiekiem ale też koppetentną Osobą na to Stanowisko.(Mój Tato tam z góry bardzo by się cieszył)
  Krzysztof Góral.

  6 5
 • ~Piotr K. Janicki 2018-01-26 19:26:41

  PO powinna poprzeć Michalaka, bo wygląda na to, że i tak nie ma szans by jej kandydat wygrał wybory, mimo braku Dutkiewicza w stawce. Choć pomysł z artykułu jest krokiem w dobrą stronę. Prof. Chybicka, z całym szacunkiem dla niej jako autorytet w swojej dziedzinie, ale będzie tylko ciężarem. Polityk musi kłamać, powtarzać partyjny przekaz, a nie mówić od serca i osobiście tak jak prof. Chybicka.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo oddałbyś/oddałabyś swój głos w nadchodzących wyborach na prezydenta Wrocławia?Oddanych głosów: 680