Kultura

Czytelnictwo w Polsce. Remigiusz Mróz popularniejszy od Olgi Tokarczuk

2020-04-24, Autor: mh

Biblioteka Narodowa opublikowała wyniki badań czytelnictwa w Polsce. Na podium najchętniej czytanych pisarzy uplasowała się się Olga Tokarczuk, a w pierwszej trzydziestce znalazł się Marek Krajewski. 39 procent Polaków zadeklarowało, że przeczytało w ciągu roku przynajmniej jedną książkę.

Reklama

To lepszy wynik niż w 2018 roku. Z raportu wynika, że na zainteresowanie Polaków książkami wpływ miały m.in. takie wydarzenia jak sukces serialu „Wiedźmin” na podstawie cyklu autorstwa Andrzeja Sapkowskiegoprzyznanie Oldze Tokarczuk literackiego Nobla.

Mieszkająca we Wrocławiu pisarka znalazła się na podium najczęściej czytanych w Polsce w ubiegłym roku pisarzy.

Pierwsze miejsce zajął autor bestsellerowych kryminałów Remigiusz Mróz, drugie Olga Tokarczuk, a trzecie mistrz literatury grozy Stephen King.

Na 24 miejscu uplasował się Marek Krajewski, autor cyklu książek  o pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji, Eberhardzie Mocku, m.in. „Końca świata w Breslau” , „Widma w mieście Breslau” i „Festung Breslau”.

CZYTAJ TEŻ: "FEMINISTKA Z DREDAMI STAJE SIĘ SYMBOLEM" [WYWIAD]

Po raz pierwszy od 2012 roku w pierwszej trójce zestawienia znalazło się troje współczesnych pisarzy, którzy okazali się popularniejsi od klasycznych autorów lektur szkolnych - Henryka SienkiewiczaAdama Mickiewicza.

CZYTAJ TEŻ: ANDRZEJ WAJDA CHCIAŁ ZROBIĆ Z TOKARCZUK FILM O CHOPINIE

Polacy najczęściej czytają kryminały, powieści sensacyjne, thrillery psychologiczne i romanse.

CZYTAJ TEŻ: "ZNIKNĄĆ MOŻE OK. 40 PROCENT KSIĘGARŃ" [WYWIAD]

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~~~Zet 2020-04-24
  13:50:54

  47 1

  Część [zdaje się, że całkiem spora!] polskiego społeczeństwa nie cierpi tej Pani, uważa, że NIE powinna otrzymać Ngrody, a już na pewno - za opluwanie i szkalowanie narodu Polskiego - NIE powinna zostawać Ambasadorem Polszczyzny!

 • ~~~Zet 2020-04-24
  17:47:20

  46 1

  CZY OLGA TOKARCZUK POWINNA BYĆ NOBLISTKĄ?!
  Aż (stan na 24.04.2020) 42,56% Polaków uważa, że p. Tokarczuk NIE powinna otrzymać nagrody Nobla (przeciwny pogląd ma 36,1%), a 79,35% respondentów uważa, że NIE powinna być Ambasadorem Polszczyzny - przede wszystkim ze względu na szkalowanie Narodu Polskiego i fałszowanie Jego historii!

 • ~Marysia Janik 2020-05-19
  15:31:00

  1 19

  Ale co w tym takiego dziwnego? To inny typ twórczości. Mróz pisze tak, żeby chciało się czytać. Zwykli ludzie czytają Tokarczuk z ciekawości, a nie dla jakości jej twórczości. Ta nowa książka - livro.pl/lot-202-mroz-remigiusz-sku1240143173.html Ktoś miał już w ręku? Każda książka Mroza mi pasowała. Czego spodziewać się tutaj?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak powinniśmy świętować 11 listopada?

Oddanych głosów: 1247