Biznes
Dawny szpital przy Poniatowskiego stał się luksusowym apartamentowcem [ZDJĘCIA]
Dawny szpital u zbiegu ulic Poniatowskiego i Prusa we Wrocławiu zamienił się w luksusowy apartamentowiec. Właśnie ruszyła sprzedaż mieszkań o powierzchni od 25 m2 do 102 m2, które mieszczą się wewnątrz zrewitalizowanego kompleksu z przełomu XIX i XX wieku.
Rdzeniem osiedla jest zespół budynków dawnej Fundacji Ojczyźnianego Związku Kobiet, która działała pod patronatem cesarzowej Augusty, został zaprojektowany przez wybitnego wrocławskiego architekta Alberta Graua pod koniec XIX wieku. W latach 1929-1930 nastąpiła rozbudowa kompleksu na podstawie koncepcji berlińskiego architekta Ottona Kuhlmanna. Po II wojnie światowej w kompleksie mieścił się Państwowy Szpital Kliniczny nr 3, w którym mieściły się m.in. oddziały gastroenterologii, angiologii, chirurgii oraz chirurgii naczyniowej. Od 2006 roku budynek stał pusty i popadał w ruinę.
Zobacz także
Deweloper zapewnia, że budynek w trakcie prac przeszedł szereg zabiegów mających na celu dezynfekcję i pozbycie się ewentualnych pozostałości poszpitalnych. We wszystkich pomieszczeniach, w których w przeszłości przebywali chorzy, zbito stare i położono całkiem nowe tynki. Budowa była też poddana ścisłym kontrolom Sanepidu, które wykazały, że nowi lokatorzy mogą wprowadzić się do obiektu bez obaw.
Nie było to jedyne wyzwanie, z jakim musieli się zmierzyć projektanci. – Realizując inwestycję, kierowaliśmy się ideą szacunku dla historycznej tkanki architektonicznej. Wszystkie działania przeprowadziliśmy w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków oraz na podstawie dostępnych materiałów archiwalnych i badań odkrywkowych – tłumaczy Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.
ZOBACZ TEŻ: Tak kompleks przy Poniatowskiego wyglądał przed rewitalizacją [ZDJĘCIA]
W trakcie przebudowy zlikwidowane zostały m.in. powstałe w ostatnich latach przebudowy, tak by jak najbardziej odzwierciedlał swój pierwotny wygląd. Inwestor chwali się tez, że 90% materiałów, z których składa się obiekt to gruntownie oczyszczone i odnowione oryginały, a te, których nie udało się uratować, zostały zastąpione odpowiednikami, o zbliżonych parametrach. Przykładowo korytarze zostały wyłożone kamieniem, z tego samego kamieniołomu, z którego pochodziły oryginalne zdobienia.
Na budynku od strony ul. ks. Poniatowskiego można dostrzec zachowane do dziś detale. W pierwszej kolejności uwagę zwraca dekoracyjny, neogotycki portal, a zaraz po nim – zielone drzwi. To jedne z dwojga drzwi wejściowych, które udało się zachować i poddać renowacji. Odzyskały one pierwotne kolory, odkryte w wyniku badań stratygraficznych, polegających na zdejmowaniu kolejnych warstw farby aż do ostatniej (czyli chronologicznie pierwszej). W podcieniach ocalała XIX-wieczna posadzka, a na prawo od wejścia – wieżyczka z łupkowym pokryciem dachu i wieńczącą go metalową dekoracją. W części obiektu widocznej od strony ulicy przetrwała także w dobrym stanie drewniana więźba dachowa, która wymagała jedynie wymiany niektórych elementów.
To właśnie w tej części obiektu w przyszłości ma powstać restauracja. Do całego kompleksu przylega też całkiem nowy budynek, który z historycznym obiektem łączy wspólny, zamknięty dziedziniec.
Łącznie w kompleksie znajduje się ponad 180 mieszkań. Lokale w zabytkowej części to w większości małe apartamenty (od 25 m2), które mogą być wykorzystywane, jako lokalne na wynajem krótkoterminowy. Największy apartament w budynku dawnego szpitala ma 101,8 m2. Ceny za m2 zaczynają się od 10,7 tys. zł w przypadku dużych mieszkań, do nawet 22,6 tys. zł.
Czy chciałbyś zamieszkać w apartamentowcu przy ul. Poniatowskiego?
Oddanych głosów: 553
Tagi: Lokum Vena, szpital poniatowskiego, mieszkania, nowe mieszkania, mieszkania w centrum miasta, mieszkania w dawnym szpitalu
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wszyscy pracownicy zostaną zwolnieni
64754 -
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
53801 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
44342 -
Wrocław: Upadła kawiarnia na Rynku. Lokal stoi pusty
34346 -
Wrocław: Biurowiec w centrum idzie do remontu. 16-letni budynek ma nowego właściciela
22461
Najczęściej komentowane
-
Credit Suisse zamknie biuro we Wrocławiu? Pracuje tutaj 5 tysięcy osób
2 -
MPK Wrocław pozywa Orlen. Zarzuca mu zawyżanie cen paliwa
2 -
10 najdroższych domów na sprzedaż pod Wrocławiem. Bez kilku milionów nie podchodź!
1 -
To już nie będzie Galeria Dominikańska, jaką znamy od lat
1 -
Miasto chce sprzedać dawne kasyno oficerskie. Ale uprzedza: stan alarmowy!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Zet 2020-02-24
14:39:33
Muł po liftingu dalej będzie mułem, choć nieco będzie lepiej wyglądał.