Kultura
Debata o tym, czy to korzystne, że do Wrocławia przyjeżdżają obcokrajowcy
Czwartkowa debata będzie dotyczyć tematu migrantów we Wrocławiu. Na pytanie, czy to jest korzystne, że do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają obcokrajowcy, aż 80 procent mieszkańców odpowiedziało twierdząco. Jednak, gdy socjologowie pytali o napływ Ukraińców, których we Wrocławiu jest najwięcej, tylko połowa ankietowanych odpowiedziała "tak".
Cykl trzech debat w Muzeum Współczesnym Wrocław jest okazją, aby przyjrzeć się wybranym problemom poruszanym w diagnozie, prowokując dyskusję o aktualnej kondycji naszego miasta.
Realizacja Wrocławskiej Diagnozy Społecznej 2017 przypadła na szczególny czas dla Wrocławia. Po pierwsze, zakończył się cykl wielkich imprez (ESK 2016, The World Games 2017), które pozostawiły wiele doświadczeń wartych poddania krytycznej ocenie. Ponadto, w toku prac nad nową strategią miasta, okazało się, że idea "Wrocławia – miasta spotkań" wyczerpała się, a mieszkańcy oczekują nowej opowieści o mieście. Wreszcie – jesteśmy świadkami znaczącego napływu imigrantów ze wschodu, co wobec autostereotypu miasta tolerancyjnego i otwartego oraz radykalizującej się narracji politycznej, stawia społeczność miejską i jej liderów wobec realnych wyzwań wielokulturowości.
Na początku tego roku naukowcy z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawili wyniki Wrocławskiej Diagnozy Społecznej 2017 – kolejnej odsłony badań jakości życia we Wrocławiu, prowadzonych przy wsparciu magistratu.
Podczas spotkania współautorzy badania, przedstawią wyniki Wrocławskiej Diagnozy Społecznej 2017. Wnioski z raportu będą przyczynkiem do zadania pytań o stosunek do "Innych", sposób postrzegania zróżnicowania etnicznego, poczucie bezpieczeństwa czy wreszcie wizerunek miasta i jego wielokulturowość.
W debacie wezmą udział dr Kamilla Dolińska z Instytutu Socjologii Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego i dr hab. Julita Makaro z Instytutu Socjologii Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (współautorki Diagnozy), a także Sergii Kulchevych (edukator kulturalny, absolwent International Solomon University w Kijowie na Ukrainie, student Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim), Manuela Pliżga-Jonarska (koordynatorka ds. dialogu międzykulturowego, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego) i Joanna Synowiec (animatorka kulturalna, kuratorka projektu "Tajsa" w BWA w Tarnowie oraz członkini Nomada Stowarzyszenie, autorka instalacji "Domofon" w MWW).
Debata wokół Wrocławskiej Diagnozy Społecznej 2017 zatytułowana „Migranci” odbędzie się w czwartek, 26 kwietnia, o godz. 18.00 w Beautiful Tube w Muzeum Współczesnym (pl. Strzegomski 2a).
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Powstanie serial katastroficzny o powodzi tysiąclecia. To oryginalna produkcja Netflixa
13738 -
Kortez w lutym miał wystąpić we Wrocławu. Nowe daty koncertów znanego artysty
5702 -
Znany raper wystąpi na wrocławskiej plaży
5134 -
Oto pierwsze gwiazdy 3-Majówki. Impreza odbędzie się mimo pandemii
4757 -
Nowy festiwal muzyczny we Wrocławiu. Wystąpią na nim gwiazdy polskiej muzyki
4487
Najczęściej komentowane
-
Zagrali koncert dla przechodniów. Niespodzianka w przejściu Świdnickim [ZOBACZ]
1 -
‘Świat według Kiepskich’ będzie kontynuowany. „To wielka tradycja i wartość”
1 -
Wystartował nabór. Do rozdania blisko 64 tysiące złotych!
0 -
Koncert Krzysztofa Zalewskiego znów przełożony. Miał zaprezentować "Zabawę"
0 -
Gwiazdy polskiego rocka wystąpią na Gitarowym Rekordzie Świata
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Jaką nazwę powinien nosić skwer przy Zakładzie Karnym przy ul. Kleczkowskiej?
Oddanych głosów: 458