zamknij

Wiadomości

Der Spiegel: Wrocław to przykład polskiego cudu gospodarczego

2011-02-24, Autor: Bartłomiej Knapik
We Wrocławiu nikt nie zauważył kryzysu, nikogo u nas nie interesuje już polski kult martyrologii, którym cały kraj zajmował się przez dziesięciolecia, a książki o Mocku to dowód na to, że mamy nowe (normalniejsze) spojrzenie na Niemców – pisze jedna z najbardziej poważanych gazet za naszą zachodnią granicą: Der Spiegel.

Reklama

W tym tygodniu pisaliśmy, o  wywiadzie z Krzysztofem Ruchniewiczem, historykiem, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego i dyrektorem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta. Profesor mówił w Spieglu, że we Wrocławiu już nie wszystkie kamienie mówią po polsku.

Teraz w artykule "Ambitny naród" Jan Puhl na przykładzie Wrocławia pokazuje polski gospodarczy boom. Dziennikarz pokazuje ten sukces na przykładzie Leszka Czarneckiego, którego „interesy […] idą doskonale. Światowy kryzys gospodarczy? On go nie zauważył, jak zresztą prawie nikt w Polsce.”

„Trzeci najbogatszy Polak przybył dziś rano prywatnym odrzutowcem do Wrocławia, dawnego Breslau. Leszek Czarnecki. smukły, opalony mężczyzna, siedzi na jedenastym piętrze „Arkad Wrocławskich” i patrzy na centrum tego niegdyś niemieckiego miasta. „Arkady”, budynek z centrum handlowym, należą do niego, do Czarneckiego. Rzadko bywa w tym biurze. Meble wyglądają jak z IKEA. To miejsce pracy człowieka, który nie musi obnosić się bogactwem przed swoimi gośćmi. Z okna widać plac budowy „Sky Tower”. Wiosną ma osiągnąć 212 metrów wysokości i stać się największym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Należy do – Leszka Czarneckiego” - pisze Der Spiegel.

Zdaniem nimieckiej gazety „nigdzie nie widać polskiego cudu gospodarczego lepiej niż we Wrocławiu. […] We Wrocławiu Polacy pracują w większości w polskich firmach. Tylko 40.000 ze 150.000 miejsc pracy, które powstały w regionie w minionych 8 latach, zostało stworzonych przez zagranicznych inwestorów. I nie są to bynajmniej miejsca pracy dla niewykwalifikowanych pracowników. Polska nie jest już dodatkowych warsztatem zagranicznych koncernów, Zachód odkrył ją jako źródło dobrych fachowców. Takich jak na przykład Andrzej Rusewicz.
Ten programista z wykształcenia opuścił Wrocław w 1981 roku, kiedy komuniści zdławili Solidarność. Rusewicz przeniósł się do USA, w Minneapolis został profesorem matematyki. „Zawsze marzyłem o powrocie”, mówi. Od kwietnia minionego roku znów jest we Wrocławiu i prowadzi tam zespół programistów: - Są tu bardzo dobrzy informatycy - mówi Spieglowi Rusewicz. Najlepsi z nich zarabiają ponoć we Wrocławiu niemal tyle, co w Bostonie.

To właśnie Andrzej Rusewicz twierdzi, że „wszystkie historyczne traumy – cierpienia pod okupacją narodowych socjalistów, masakra katyńska, podczas której sowieckie służby specjalne starły z powierzchni ziemi niemal całą polską elitę, ciężka jak ołów era pod rządami komunistów – wszystko to poszło w zapomnienie.” - Spośród moich kolegów nikogo nie interesuje już polski kult martyrologii, którym cały kraj zajmował się przez dziesięciolecia - mówi Spieglowi Rusewicz.

Ostatecznym dowodem na to, że mamy już nowe spojrzenie na Niemców jest fragment artykułu dotyczący Marka Krajewskiego: - Niemiecka przeszłość zawsze po cichu fascynowała Polaków. Bali się Niemców z powodu historii i podziwiali ze względu na ich siłę gospodarczą – twierdzi pisarz.

Dowodem na to ma być ”najbardziej spektakularny dziś towar eksportowy Wrocławia – kryminały, których głównym bohaterem jest Niemiec: Eberhard Mock.” - Mój sukces pokazuje, że Polacy powoli pozbywają się swego niemieckiego kompleksu – mówi Spieglowi Marek Krajewski.

Oczywiście nie brakuje także pochwał dla szybkiego rozwoju miasta, o tym, że rozwijamy się szybciej niż Chiny oraz, że od chwili wejścia do Unii Europejskiej zarobki wrocławian wzrosły o 50 %, dochody podatkowe miasta potroiły się.

Oczywiście na aż tak optymistyczne stwierdzenia może sobie pozwolić tylko ten, kto nie stoi codziennie w korkach, ale może jednak coś z tym jest? Co o tym myślicie? Jesteśmy już europejskim miastem? Pozbyliśmy się niemieckich kompleksów?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2011-02-24
  08:58:51

  1 0

  Ja zauważyłem, teść zauważył, żona się martwi - a tak poza tym to nikt. Porcja propagandy z rana jak śmietana.

 • ~ 2011-02-24
  09:10:39

  1 0

  mega nieporozumienie z tym mocarstwem...

  "the country of 38 million has become a respected regional power" - może i nie znam angielskiego super dobrze ale słowa MOCARSTWO tam nie widzę...

 • ~ 2011-02-24
  09:38:50

  1 0

  No pewnie, że wiele się zmieniło na lepsze, ale wciąż jesteśmy narodem na dorobku.

 • ~ 2011-02-24
  10:08:22

  1 0

  Niemcy niech się teraz tak nie przymilają, niech napiszą na łamach tej gazety, kto zniszczył Wrocław i kto go później musiał odbudowywać. Powiem wyraźniej: niech spier.alają!!! Niech zapłacą nam za wszystkie szkody, które wyrządzili, a za które my musieliśmy ponieść koszty!

 • ~ 2011-02-24
  10:36:51

  1 0

  a ja jestem za tym by Niemcy rządzili Wrocławiem. Dlaczego? Bo Wtedy by rozkwitnął a w rękach polaczków tylko niszczeje...

 • ~ 2011-02-24
  10:42:53

  0 1

  Tomaszu przedstaw kontrargumenty do artykułu, a nie jak zwykle muszę z rana czytać Twoje sceptyczne, niskolotne wywody

 • ~ 2011-02-24
  10:44:44

  1 0

  Argumentami jest to że tramwaj na Psie Pole nie jeździ i to ich boli :)

 • ~ 2011-02-24
  11:20:17

  0 1

  Ludzie, a może chociaż raz warto byłoby przyjąć komplementy bez zbędnego narzekania? Niemcy nas chwalą i dobrze, to znaczy, że jest z nami coraz lepiej. Oczywiście nie możemy spocząć na laurach. Ale nie widzę też sensu negowania wszystkich pozytywów...

 • ~ 2011-02-24
  11:26:09

  0 1

  tyki- to przez takich polaczków jak ty Wrocław niszczeje. Tylko narzekają, marudzą, narzekają, marudzą i tak w kółko... zero inwencji, zero fantazji, zero działania- dzięki takim ludziom Wrocław tak wolno podnosi się z wojennego kurzu.

 • ~ 2011-02-24
  12:12:09

  1 0

  To dobrze, że Niemcy zaczynają zmieniać trochę optykę patrzenia na nas.
  Nie zmienia to faktu, że gdybym znał ich język i dostał przyzwoitą ofertę pracy w Dreźnie (z pensją na poziomie niemieckiej średniej krajowej), to nie zastanawiałbym się jednego dnia. Korki to jedno; ale równie doktkliwa jest brzydota (brak dbałości o estetykę), brud, niegospodarność, brak myślenia perspektywcznego, nieżyczliwość, czyli wszystko to, co składa się na różnice w jakości życia po obu stronach Odry.
  Jasne, że kryzys odczuliśmy mniej dotkliwie niż Niemcy. Ale to dlatego, że stojąc na dnie ciężko jest spaść, a łatwiej się odbić. I z taką nadzieją na takie odbicie pozostaję mieszkając we Wrocławiu. Rzeczywiście - przynajmniej w niektórych aspektach ono nastąpiło.

 • ~ 2011-02-24
  12:25:25

  1 0

  Taak, a najlepiej ten wrocławski "cud" widać tutaj: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,cztery-przesiadki-do-lesnicy-i-3-inne-zmiany-dla-tramwajow-od-soboty-5-marca,wia5-3266-6005.html

 • ~ 2011-02-24
  12:39:19

  0 1

  no tak tantus, najlepiej nic nie remontować prawda? Jak zwykle kiedy wszyscy zachwalają Wrocław to takie pachołki jak Ty mówią o czymś innym byle tylko zdyskredytować Wrocław. 3 miesiące remontu i po krzyku ale nie trzeba to rozdmuchać do rangi katastrofy i najlepiej złożyć wniosek o odwołanie prezydenta....

 • ~ 2011-02-24
  13:54:18

  1 0

  W Warszawie jak remontowano aleje Jerozolimskie to zrobiono to na raz i od razu na całej długości tak aby perturbacje były jak najkrótsze a u nas w 2005 robiono plac Jana Pawła II, później w 2008 robiono Kosmonautów i pętle Pilczyce. Później zamknięto Leśnicę i teraz w 2010 znów się zamyka plac Strzegomski. Jak się skończy plac Strzegomski to na 3,5 miesiąca znów się zamknie Pilczyce bo trzeba będzie wpiąć linię na Kozanów. I tak do Leśnicy od ostatnich 5 lat częściej tramwaje nie jeżdżą niż jeżdżą.
  A odnośnie kryzysu - wystarczy popatrzyć na wzrost budżetu miasta by zobaczyć, że kryzys Wrocławia nie ominął.

 • ~ 2011-02-24
  15:20:47

  1 0

  jak nie zauważono kryzysu to proszę mi wytłumaczyć te wszystkie zwolnienia i obniżanie wysokości wypłat??? Owszem Pan Czernecki ma więcej niż na chleb, ale ja mimo, że zarabiam dobrze mam coraz gorzej. Więc jak to wszystko wytłumaczyć???

 • ~ 2011-02-24
  19:13:33

  0 1

  a no tym, że przez ten czas - założę się - że nie zrobiłeś nic by podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

 • ~ 2011-02-24
  23:52:51

  1 0

  Jest dużo radości i prawdy w artykule co bardzo cieszy, i rzeczywiście na tle innych miast w kraju Wrocław jest perełką gospodarczą i estetyczną, ale...
  - jest bardzo dużo pracy, ale płace w odniesieniu do kosztów nie powalają,
  - kryzys może nie dotknął Pana Czarneckiego, bo u niego nic się nie zmieniło (nadal lata odrzutowcem prywatnym), ale Sky Tower nie będzie wyglądać tak jak miało wyglądać pierwotnie i zostało okrojone o połowę prawie bo z 5 budynków będzie 3,
  - remonty w mieście są, ale niekonsekwentne, bo dopiero remontowano Pl. Grunwaldzki i znów remontują i co najgorsze za nasze podatki,
  - Niemców możemy nienawidzić, oni nas też za przeszłość, ale my ich powinniśmy szanować za ład i skład, i tylko sobie życzyć byśmy mieli choć podobne wynagrodzenie i połowę porządku, kultury, estetyki itd co oni
  No i na koniec: to chore, że student musi płacić za miejsce w pokoju ok 450zł, za szkołę 520 miesięcznie, a pracodawcy proponują 1386zł brutto miesięcznie... Czas żeby ktoś się zajął myśleniem, bo w ten sposób nie da się żyć. Der Spiegel powinien również o takich rzeczach pisać, bo warto pokazać światu, że w tym "gospodarczym imperium" gdzie konstytucja mówi, że nauka jest za darmo, dzieją się takie rzeczy. Że w kraju, w którym "nie odczuło się kryzysu" ludzie masowo tracą pracę i obniżane są im pensję, gdzie uzasadnieniem jest KRYZYS... Ja tu kurde czegoś nie rozumiem.... :/

 • ~ 2011-02-25
  02:21:15

  1 0

  Niestety Wrocław jest nadal w tak opłakanym stanie jeśli chodzi o infrastrukturę miasta i architekturę, że nie trudno nam osiągać rozwój wyższy niż w innych miastach. Mamy jeszcze dużo do zrobienia ale tym samym mam propozycję abyśmy cieszyli się z tego co już zostało osiągnięte i z planów na przyszłość, które wyglądają bardzo obiecująco.
  A co do błędów... błędy są po to by się na nich uczyć ;)

 • ~ 2011-03-03
  10:07:38

  1 0

  Kocham tę propagandę sukcesu - wroc-love - miasto tysiąca i jednej przesiadki.

 • ~ 2011-08-23
  16:30:32

  1 0

  Serce Wrocławia, Ostrów Tumski najstarsza część Miasta została założona przez Polaków. Katedra stała się siedzibą biskupstwa wrocławskiego za panowania Bolesława Chrobrego w 1000 roku.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy po tak dużych podwyżkach będziesz korzystać z usług Aquaparku Wrocław?Oddanych głosów: 1089