zamknij

Wiadomości

Do wrocławian: nie wypuszczajcie z Partynic naszych koni! [LIST]

2014-08-14, Autor: red
– Nie po raz pierwszy z partynickiego toru wyścigowego uciekł koń. Natomiast po raz pierwszy za mojej dyrektorskiej kadencji. Zrobię wszystko, żeby był to ostatni raz – pisze w liście przesłanym do naszej redakcji, dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice, Jerzy Sawka.

Kiedy we wrześniu 2013 roku zostałem szefem Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice obok zasadniczych dla mnie trzech celów strategicznych: wyścigów, rekreacji i szkoleń umieściłem punkt czwarty: bezpieczeństwo.

Reklama

 

Od zawsze mam do czynienia z końmi. Próbowałem wielu dyscyplin jeździeckich: skoków, wkkw, ujeżdżenia, konkurencji westernowych, rajdów a nawet polo. Wiem, jak przerażone konie mogą być nieobliczalne. W takich chwilach one nie myślą, instynkt nakazuje im ucieczkę za wszelką cenę, bo tylko w ten sposób mogą ocalić życie. Konie nie analizują rzeczywistości w kategoriach: stanie mi się coś bardziej lub mniej złego. One widzą świat czarno biało: życie albo śmierć. Tak zaprogramowała je natura. Dzięki temu przetrwały jako gatunek.

 

 

Partynicki behapowiec jest mocno uczulony na kwestie bezpieczeństwa. Prawo nie nakłada na kierowaną przez mnie jednostkę budżetową zatrudniania behapowca. Ale ja wiem, że przy koniach zawsze są wypadki. Tym bardziej przy koniach wyścigowych. Tym bardziej na torze specjalizującym się w gonitwach z przeszkodami. A takim są Partynice. Jedynym w Polsce. Dlatego tworzymy procedury obsługi i zachowania się przy koniach. Dla użytkowników koni, naszych klientów, pewnie durne. Dla nas nie. Życie ludzi jest najważniejsze.

 

Non stop sprawdzamy stan ogrodzenia toru. Z tym jest fatalnie. Notorycznie ktoś nam robi dziury w siatce. Takie, przez które przejdzie tylko człowiek a czasami takie, że mogą swobodnie przejechać obok siebie trzy czołgi. Ze znużeniem Syzyfa pracownicy toru łatają te drążone przez dobrych ludzi nielegalne przejścia do raju ich psów.

 

Monitorujemy te akty szkodnictwa. Informujemy straż miejską i policję. Zorro, albo cała jego banda, nigdy nie został/zostali schwytani. Dlaczego? Żadna ze służb nie zadała sobie takiego trudu. W niedzielę 10 sierpnia 2014 roku po raz kolejny spełniło się prawo Murphy’ego: sprawy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe. Tu na szczęście, nie w w stu procentach, bo mogło być ponuro. Co się stało? Prawdopodobnie w drodze na skróty na wyścigi ktoś zdeptał nadwątloną cięciami i naprawami siatkę tak, że można było ją spokojnie przekroczyć. Koń z Czech, który zrzucił jeźdźca, błądząc po obcym dla niego terenie wybrał tę lukę w drodze - w jego mniemaniu - do ocalenia. Wybiegł na ulicę i pognał przed siebie. Na szczęście nic nikomu nie zrobił.

 

Muszę zbudować wokół toru takie ogrodzenie, którego żaden koń nie sforsuje. Na to potrzebuję czasu, że o pieniądzach nie wspomnę.

 

Ale zanim się to stanie apeluję do służb: złapcie, proszę tych wandali, których bezmyślna działalność może spowodować czyjąś śmierć lub kalectwo.

 

Mieszkańców otaczających tor osiedli zapraszam na Partynice. Są otwarte dla wszystkich wrocławian. Zamknięte są tylko strefy koni wyścigowych: teren toru i stajnie. Uszanujcie to dla własnego i innych bezpieczeństwa. W niedalekiej przyszłości, za ok. trzy, cztery lata, wokół toru powstanie bieżnia dla ludzi, taka co nie będzie się przecinała się z trasami treningu koni. Zapraszam więc na Partynice, ale wchodźcie proszę kulturalnie przez drzwi, nie wybijacie nam dziur w ścianach, bo wypuścicie dżina z butelki, który może zabić również Waszych bliskich.

 

Jerzy Sawka

dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych - Partynice

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~mieszkańcy Ołtaszyna 2014-08-14 16:05:15

  Szanowni Państwo My mieszkańcy Ołtaszyna, Partynic a pewnie i miejscowości w gminie Kobierzyce zaraz za Wrocławiam mamy na to z goła odmienne zdanie. Wyjaśnię od razu, że zapewne nikt z naszych sąsiadów nie był takim desperatem i frustratem, żeby Panu Sawce płoty przecinać. Inna sprawa, że gdyby ktoś dokładnie popatrzył to przy dziurach są porozszarpywane worki na śmieci, można po tym wyciągnąć wniosek, że to śmieciarze wyciągają worki i potem w krzakach za płotem toru je penetrują. Potrzebują miejsca, ciemnego i zasłoniętego i takie tam znajdują. Ale wracają do sedna. Czujemy się przez Pana dyrektora od Partynic odcięci. Do dyspozycji jest tylko jedna brama przy której w dzień wyścigowy dzieją się dantejskie sceny ludzie chodzą, auta wjeżdżają a na dodatek trasę tą przecina trasa koni, które startują w wyścigach i idą na padok. To rodzi największe niebezpieczeństwo i o tym pan Sawka powinien pamiętać i o to zadbać. Zadbać powinien też o drugą, mniejszą bramę, przejście przez które mogli by wchodzić mieszkańcy w okolicach ronda na ul. Zwycięskiej. Bo co z tego, że nasze budynki sąsiadują z torem jeśli musimy iśc 2 przystanki, żeby na nie wejść. Nie sposób zrobić jedną, małą, zamykaną bramkę aby tor był łatwo dostępny dla mieszkańców? Pan redaktor-dyrektor idzie w wysokie tony w swoim apelu tymczasem Partynice pustoszeją. Fakt faktem, że na wyścigach jest sporo osób, ale poza tymi kilkunastoma dniami w roku tor jest pusty, smutny i niedostępny dla ludzi z sąsiedztwa....

  0 3
 • ~Basia 2014-08-15 10:37:20

  fakt, kiedy tylko przeprowadziłam się z psem na Ołtaszyn została mi przez psiarzy wskazana dziura w płocie, przez którą można wejść na teren toru.
  Druga sprawa, że komentarz mieszkańcy Ołtaszyna jest słuszny. Idąc chciażby od strony kościoła trzeba nadrobić niezły kawał drogi, żeby wejść na tor...

  0 0
 • ~ja 2014-08-15 15:22:27

  Haha,ludzie nie rozśmieszajcie mnie! To jest tor wyścigów konnych, a nie spacerniak,czy park! Tam trenują konie nie ludzie! Czas zrozumieć to. To miejsce rozkwita w końcu może wejść na arenę europejską,właśnie dzięki temu,że zostały wprowadzone te ograniczenia! Narzekacie,że nie macie wejścia od Waszej strony,o tragedio...a ja mam płąkać,że nie mam bezpośredniego autobusu spod domu na same partynice? Zastanówcie się co Wy piszecie ! I tor to nie miejsce do wyprowadzania psów!
  Przez wiele lat tam jeździłam konno i niejednokrotnie byłam świadkiem,a nawet uczestniczką zamieszania,które wywoływali nierozważni ludzie! Pracownicy toru tracą zdrowie przez takich co z dziećmi na spacerek chodzą gdy konie trenują! Litości ogarnijcie się. Są miejsca do spacerów,pikników,pracy,picia kawy itd.ale to wszystko ma swoje miejsce i przeznaczenie i niektórych z nich nie należy łączyć.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy sprzedaż książki "Mein Kampf" w celach innych niż naukowe powinna być zakazana?
Oddanych głosów: 120