Wiadomości
Dolnośląski Alarm Smogowy dogadał się z prezydentem, że będzie milczał o smogu we Wrocławiu
Aktywiści z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego po miesiącach przerwy znów zaczęli informować o smogu we Wrocławiu w mediach społecznościowych. Otwarcie przyznali, że wcześniej zawarli z miastem "zmowę milczenia" - mieli nie zamieszczać postów na temat stanu powietrza w stolicy Dolnego Śląska.
Dolnośląski Alarm Smogowy to ekologiczna organizacja, od kilku lat zrzeszająca aktywistów walczących ze smogiem we Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie województwa. Ważną częścią jej aktywności było informowanie mieszkańców o aktualnym stanie powietrza w ich mieście, w tym - ostrzeganie, by korzystali z antysmogowych masek, a najlepiej nie wychodzili z domu.
Zobacz także
W 2021 roku styl komunikacji DAS w mediach społecznościowych zmienił się - aktywiści skupili się na edukowaniu na temat smogu przez internet, czasem jedynie informując o sytuacji w mniejszych miastach. Przyczyna zmiany narracji stała się jasna w sobotę, 11 grudnia, gdy na facebookowym profilu Alarmu pojawił się pierwszy od dawna post o fatalnym stanie powietrza we Wrocławiu."W globalnych rankingach smogu byliśmy tego wieczoru w pierwszej dziesiątce, ale zgodnie z z umową, którą z nami zawarł Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, obiecaliśmy tym nie epatować - jednak pod warunkiem, że miasto będzie o smogu realnie informować".
Od tamtej pory pojawiły się jeszcze trzy posty na ten temat. Aktywiści zarzucają miastu, że oszczędza na termomodernizacji, przekłamuje komunikaty o stanie powietrza na tablicach ITS, a w social media zachęca mieszkańców do spacerów w dni, kiedy tak naprawdę ze względu na własne zdrowie powinni zostać w domach.
- Miasto poprosiło nas, byśmy nie epatowali rankingami miast, w których Wrocław wypada źle, ponieważ są one nie do końca wiarygodne. Zgodziliśmy się na to, pod warunkiem, że magistrat będzie rzetelnie i szeroko informował mieszkańców o stanie powietrza we Wrocławiu. Na oficjalnym profilu facebookowym miało zamieszczać komunikaty o bardzo złej i krytycznej jakości powietrza - mówi Krzysztof Smolnicki z DAS.
I dodaje, że urząd miasta tej jesieni nie wywiązywał się z tej umowy zbyt rzeletnie.
Tymczasem wrocławski magistrat informuje, że do porozumienia, o którym wspomniał DAS w jednym z postów, faktycznie doszło.
- Na początku roku odbyło się spotkanie Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia z przedstawicielami Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. Omówiono na nim sposoby skutecznego informowania mieszkańców o zagrożeniach, związanych ze smogiem. Uczestnicy spotkania ustalili, że w przypadku alarmów smogowych ostrzeżenia będą publikowane na miejskim profilu Wroclaw (Wroclove), Zielonym Wrocławiu i na stronie wroclaw.pl. Dolnośląski Alarm Smogowy zadeklarował zwiększenie intensywności działań edukacyjnych w miejscowościach przylegających do Wrocławia, ponieważ "smog napływowy" to aż 25 proc. wszystkich zanieczyszczeń we Wrocławiu. Spotkanie nie miało charakteru formalnego i nie zakończyło się podpisaniem jakiejkolwiek umowy - mówi Agata Dzikowska z urzędu miasta.
I dodaje, że informacje o jakości powietrza publikowane są codziennie na miejskim portalu i na profilu facebookowym Zielony Wrocław (9724 fanów). Natomiast na głównym profilu społecznościowym miasta - Wroclaw (Wroclove) na Facebooku (311 752 fanów) - informacje o stanie powietrza pojawiają się wyłącznie w przypadku alarmu smogowego, czyli krytycznej jakość powietrza we Wrocławiu. A tak właśnie było w niedzielę i w poniedziałek rano.
W poniedziałek również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu wydał ostrzeżenie o przekroczeniu poziomu alarmowego i ryzyku dalszych przekroczeń dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu m. in. dla Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Komunikat dotyczy obszaru zamieszkiwanego przez 952 tys. osób.
W 2021 roku, do 7 grudnia, według automatycznej stacji pomiarowej Wrocław – Korzeniowskiego liczba dni z przekroczeniami normy dobowej pyłu zawieszonego PM10 wyniosła 28, czyli o 15 więcej niż tego dnia rok temu (w tym 3 dni z przekroczeniem poziomu informowania), a liczba dni z przekroczeniami normy 8-godzinnej ozonu O3 - 17 (o 9 mniej niż w 2020 r. o tej porze).
Czy nosisz maskę antysmogową?
Oddanych głosów: 907
Tagi: smog, dolnośląski alarm smogowy, powietrze, wrocław, prezydent, jacek sutryk, aktywisci, DAS, porozumienie, umowa
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
46009 -
Duża awaria na kolei. Pociągi utknęły w trasie. Wielkie opóźnienia
10777 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
8284 -
Nie żyje Gabriel Seweryn z "Królowych Życia". Szokujący live chwilę przed śmiercią: "Mnie to dusi!" [FILM]
7297 -
"Będziesz następna": Seryjny gwałciciel we Wrocławiu. Były policjant zdradza nam kulisy
7219
Najczęściej komentowane
-
Aquapark zamknął parking. W jego miejscu będzie fotowoltaika. "Można przyjeżdżać komunikacją"
7 -
Te ulice w mieście toną po ulewach. Wrocław jak Wenecja
5 -
Zaglądamy na plac Nowy Targ. Tak odzyskuje zieleń
5 -
Narodowcy planują na sobotę marsz we Wrocławiu. "Polak w Polsce gospodarzem"
4 -
Przebudowa ważnego skrzyżowania na Maślicach. Będą hopki i wysepka dla pieszych
4
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert