Edukacja i nauka

Dolnośląski kurator oświaty: „Wszyscy się uczymy. Nie jest łatwo”

2020-03-30, Autor: mh

– Mało który nauczyciel przed epidemią praktykował e-learning, nie wszyscy są informatycznie zaawansowani. Wszyscy się uczymy. Tak jak inni martwimy się o swoje rodziny i z troską myślimy, co będzie dalej – napisał dolnośląski kurator oświaty, Roman Kowalczyk, w liście do dyrektorów szkół i nauczycieli.

Reklama

Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty nie wyklucza, że zawieszenie zajęć zostanie przedłużone. Apeluje więc do nauczycieli o przebywanie w domu, pracę z wykorzystaniem wszystkich możliwych sposobów i technik komunikowania się oraz stały kontakt z uczniami.

Kurator prosi także wychowów o przeprowadzenie cyklicznych rozmów (telefonicznych bądź przez komunikatory) z uczniami i ich rodzicami oraz odpowiadanie na każdy sygnał z ich strony. Zaapelował o wypożyczanie szkolnych laptopów i tabletów uczniom (o ile szkoła takie posiada), dostosowywanie wymagań do ich możliwości oraz nieobciążanie ich zbyt dużą liczbą prac i zadań. Jak wyjaśnia, dodatkowe zadania, o zwiększonym stopniu trudności i na wyższą ocenę, można proponować chętnym.

Kowalczyk apeluje też o zadawanie im prac, które nie wymagają (lub wymagają tylko częściowo) korzystania z zasobów internetu. – Chodzi o to, żeby uczeń nie musiał spędzać zbyt wielu godzin przy komputerze w poszukiwaniu informacji – podkreśla kurator.

I zachęca nauczycieli do częstego korzystania z podręczników jako podstawowego źródła wiedzy dla uczniów. Zaapelował także o systematyczne ocenianie uczniów oraz zachowanie spokoju, wytrwałości i cierpliwości. Jak dodaje, ważne jest, by nauczyciele wzajemnie się wspierali i żeby ograniczać biurokrację.

Dolnośląski Kurator Oświaty nie ukrywa w skierowanym do nauczycieli liście, że nie jest łatwo. Zwrócił uwagę na to, że nie każdy uczeń ma własny komputer i  brak odpowiedniej liczby komputerów to problem szczególnie w rodzinach wielodzietnych.

Dodał także, że część nauczycieli dzieli swój komputer ze swoimi dziećmi uczącymi się w domu, a  sieć jest przeciążona i okresowo zawodzą dzienniki elektroniczne.

– Mało który nauczyciel przed epidemią praktykował e-learning, nie wszyscy są informatycznie zaawansowani. Wszyscy się uczymy. Tak jak inni martwimy się o swoje rodziny i z troską myślimy co będzie dalej. Ale los nałożył na nas wyjątkowo ważne zadanie – kształcenie i wychowywanie młodych Polaków w czasach zarazy. Śpieszymy im i ich rodzicom z pomocą i wsparciem. Jestem święcie przekonany, że jako jedna wielka oświatowa rodzina zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności. Tylko działając zgodnie i pracując ofiarnie, możemy wygrać walkę o przyszłość młodego pokolenia i umocnić naszą wspólnotę. W tych trudnych chwilach bądźmy razem – napisał w liście Roman Kowalczyk.

CZYTAJ TEŻ: JAK WYGLĄDA NAUKA PRZEZ INTERNET?

Ile według ciebie potrwa walka z pandemią koronawirusa?





Oddanych głosów: 20272

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]

W połowie grudnia rozpoczęła się epidemia koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną. To wtedy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań w Chinach. Teraz koronawirus jest już obecny nie tylko w Azji, ale też w Ameryce, Afryce, Australii i Europie. Sprawdź, czy to, co o nim wiesz, jest oparte na faktach.

Rozwiąż quiz

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~~~Zet 2020-04-04
    01:06:02

    44 0

    cz. 1) Apel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w związku z wyborami prezydenckimi!
    W obliczu zagrożeń związanych z epidemią apelujemy do wszystkich sił politycznych w naszym kraju o zgodne, skoordynowane działania na rzecz ograniczania jej zasięgu i skutków.
    Stanowczo sprzeciwiamy się tym działaniom powiększającym zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, które mogą być bez szkody odsunięte w czasie. Nie akceptujemy też wprowadzania – pod pretekstem dbałości o zdrowie publiczne – trwałych zmian dotyczących podstawowych praw obywatelskich, w szczególności gwarantowanych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej.
    Wyrażamy zdecydowany protest przeciwko upartym próbom forsowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich w terminie 10 maja 2020 r., czy to w formie wymagającej obecności w lokalach wyborczych, czy to w formie głosowania zdalnego lub korespondencyjnego, wprowadzanego do przepisów w pośpiechu i bez niezbędnej refleksji. Wyrażamy przekonanie, że w obecnej sytuacji wybory w planowanym terminie absolutnie nie mogą mieć
    miejsca.

  • ~~~Zet 2020-04-04
    01:06:38

    44 0

    cz. 2) Apel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w związku z wyborami prezydenckimi!
    Ze względu na trudny do przewidzenia rozwój sytuacji epidemiologicznej wzywamy do podjęcia kroków zmierzających do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich, tak aby wszyscy obywatele Polski mogli wziąć udział w tym doniosłym akcie, w warunkach zgodnych zarówno z duchem jak i literą demokracji. Warunki przeprowadzenia wyborów muszą zapewnić bezpieczeństwo zdrowia głosujących i, co bardzo ważne, zachęcić ich do spełnienia tego tak ważnego obowiązku obywatelskiego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto powinien zostać nowym marszałkiem Dolnego Śląska?






Oddanych głosów: 1204