Dolnoślązacy bezkonkurencyjni w kajakarskim Pucharze Europy [WIDEO]

2017-09-19, Autor: prochu

Dolnośląscy kajakarze Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki dopisali kolejne sukcesy do listy tegorocznych osiągnięć. Mistrzyni Polski we freestyle'u kajakowym i srebrna medalistka Pucharu Świata 2016 w pięknym stylu zwyciężyła w czwartych - finałowych zawodach Pucharu Europy. Tomasz Czaplicki z kolei po zaciętym pojedynku tym razem wywalczył srebro.

Finałowe zmagania Pucharu Europy rozegrano podczas kultowej imprezy kajakowej "Freestyle Fest" na torze kajakowym w Pradze. W zmaganiach europejskiej czołówki freestyle'u kajakowego nie mogło zabraknąć reprezentantów Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Polski i nawet Argentyny. Właśnie podczas Freestyle Fest zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy. Zofia Tuła pomimo tego, że zwycięstwo w całości Pucharu miała w kieszeni już wcześniej, nie postanowiła oddawać pola rywalkom, awansując do finału z notą z eliminacji 1113 pkt. (suma dwóch przejazdów). Z drugiego miejsca do zmagań finałowych dostała się utytułowana Słowaczka Nina Csonkova z 743 punktami, a trzecia po eliminacjach była Niemka Anne Hubner - 707 punktów.

W finale kobiet już pierwszy z trzech przejazdów wyłonił zdecydowaną liderkę i zwyciężczynię zawodów. Zofia rozpoczęła swój przejazd od figury wejściowej (entry move) bazującej na salcie do przodu. Potem przeszła do sekwencji salt o nazwach Mc Nasty i piruetów połączonych z saltem w przód - Phonix Monkey. Po chwili sędziowie podali wynik 570 pkt. I z tą notą pozostawiając rywalki daleko w tyle Zofia Tuła zwyciężyła we Freestyle Fest trzeci rok z rzędu. Na drugi stopień podium wskoczyła wicemistrzyni Europy Anne Hubner, a brąz zdobyła zwyciężczyni wcześniejszego Pucharu Europy 2015 - Nina Csonkova.

Najwyżej oceniony z przejazdów Zofii podczas Freestyle Fest.

- Zanim przyjechałam do Pragi liczyłam na pobicie swojego wyniku punktowego z zeszłego roku. Jednak jestem zadowolona, ponieważ po treningach obawiałam się, że przejazdy nie pójdą mi tak dobrze - skomentowała swój występ Zofia Tuła.

W konkurencji mężczyzn rywalizacja już na poziomie eliminacji była bardzo zacięta. Zgodnie z przewidywaniami, walka o zwycięstwo miała się rozstrzygnąć między zwycięzcą dwóch poprzednich edycji Freestyle Fest, zwycięzcą Pucharu Świata 2016 i liderem Pucharu Europy - Tomaszem Czaplickim, a dwukrotnym Mistrzem Europy i trzykrotnym wicemistrzem świata Peterem Csonką ze Słowacji. Po bardzo widowiskowym finale Słowak odniósł zwycięstwo. Zawodnik Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry zdobył srebro z notą 1090 pkt., a trzecie miejsce zajął wicemistrz Polski Bartosz Czauderna, który w najlepszym ze swoich przejazdów zdobył 1060 punktów.

- Nie udała mi się sztuka wygrania Freestyle Fest po raz trzeci z rzędu, ale tego dnia zwycięstwo słusznie należało się Peterowi. Jak przystało na finał Pucharu Europy poziom był bardzo wysoki i walka zacięta, aż do końca - mówił po zawodach Tomasz Czaplicki.

Srebrny przejazd Tomasza Czaplickiego.

Zwycięstwo w całym tegorocznym Pucharze Europy powędrowało do Polaków, zarówno w kategorii kobiet i mężczyzn. Zofia Tuła nie pozostawiła szansy swoim rywalkom zwyciężając we wszystkich czterech imprezach. Tomasz Czaplicki zwyciężył z brązem, srebrem, złotem i srebrem. Na wynik końcowy Pucharu Europy składały się 3 lepsze wyniki z czterech imprez - Millau (Francja), Wildalpen (Austria), Graz (Austria) i Praga (Czechy).