Wiadomości
dr inż. Gisterek z PWr: Trzeba się zastanowić, czy tradycyjny transport miejski jest w stanie zaspokoić potrzeby aglomeracji
Czy obecny model transportu publicznego jest w stanie zaspokoić potrzeby stolicy aglomeracji, z której dziennie korzysta ponad milion osób? Jakie wyzwania stawiane są współczesnym inżynierom budownictwa, a także co zrobić, by pozbyć się smogu? Te zagadnienia poruszamy w rozmowie z dr. inż. Igorem Gisterkiem z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
Nasze mieszkania, biura, w których pracujemy, szkoły, w których się uczymy, ulice, po których jeździmy. Można powiedzieć, że inżynier, a szczególnie inżynier budownictwa, ma gigantyczny wpływ na nasze życie?
dr inż. Igor Gisterek: W mieście trudno sobie dzisiaj wyobrazić kogoś, kto tak namacalnie może odcisnąć piętno na otaczającej rzeczywistości. Choć od razu trzeba zaznaczyć, że dzisiejsze budownictwo daleko wykracza poza żartobliwe „kładzenie cegły na cegłę”. Naszym udziałem jest ogromny rozwój technik informacyjnych, choćby Building Information Modeling, czyli projekt, w którym dane zbierane są nie tylko przed powstaniem budynku, lecz również podczas jego eksploatacji. Służyć ma to m.in. do inteligentnego zarządzania obiektem – w sposób oszczędny i mądry. A to z kolei łączy się z trendem dbania o środowisko. Chcemy zmniejszać ślad węglowy nie tylko w okresie budowy, ale także podczas użytkowania. Mówimy o budownictwie energooszczędnym, niskoemisyjnym. Cały czas jest mnóstwo rzeczy do wymyślenia, do zbadania, do zaprojektowania, mnóstwo codziennych problemów, które inżynier budownictwa może próbować rozwiązać. Mamy już na przykład szyby okienne, które jak panele, generują prąd.
Dobrze byłoby wymyślić szyby, które oczyszczają wnętrza naszych mieszkań ze smogu.
Lepiej pracować nad tym, żeby smogu nie było! I to też jest nasze zadanie – jak ogrzewać budynki, jak generować energię, by była czystsza. Okazuje się bowiem, że fotowoltaika czy kolektory ciepła mają problemy z wydajnością. Jest mnóstwo pól, na których można się wykazać i pomóc całemu społeczeństwu. Może nie jest to stricte budownictwo, ale budownictwo jest najbardziej zainteresowane wdrożeniem takich rozwiązań.
Zatem rozmawiamy o inżynierze, który będzie musiał mieć szerszą wiedzę, łączącą wiele dyscyplin?
Tak, nasze kompetencje się poszerzają. Jednak do pewnego stopnia, bo przecież nie chodzi o to, by każdy absolwent, korzystający z programu komputerowego do zaprojektowania budynku musiał umieć programować czy zbudować komputer. Musimy raczej wiedzieć, jak to, co pojawia się na rynku, może wpłynąć na naszą pracę i w jaki sposób możemy to wykorzystać. A to już są umiejętności inżynierskie, które rozwija się na studiach. Codziennie powinniśmy sobie zadawać nowe pytania i szukać na nie odpowiedzi.
Próbujecie odpowiedzieć też na pytania bieżące? Jak pandemia wpłynęła na to, czym się zajmujecie?
Oczywiście, na przykład wcześniej bardzo dużo – jako społeczeństwo – się przemieszczaliśmy, byliśmy w ciągłym ruchu. Dziś wiemy, że ruch np. w szwajcarskich kolejach w pewnym momencie zmalał o 30 proc., ruch samolotowy w niektórych miejscach na świecie o 90. Nie wiemy natomiast, jak długo pandemia z nami będzie, w jaki sposób realnie wpłynie na przykład na nasze miasto, choćby na korzystanie z transportu. A trzeba powiedzieć, że codziennie około 240 tys. osób wjeżdża do Wrocławia samochodami: do szkoły czy pracy. To ogromne obciążenie dla dróg, które wpływa na korki, marnowanie w nich czasu i gorszą jakość życia wielu ludzi.
Jesteśmy w punkcie zwrotnym. W naszej aglomeracji mamy teraz, razem z osobami dojeżdżającymi, około miliona osób. Trzeba się zastanowić, czy nasz tradycyjny transport miejski, czyli autobusy i tramwaje, jest w stanie te potrzeby zaspokoić. A może konieczny jest kolejny tor kolejowy wyłącznie do użytku aglomeracyjnego, dla ruchu lokalnego? Czy pojawić powinna się bezpośrednia linia kolejowa na lotnisko? A może Dworzec Świebodzki wróci do ruchu pasażerskiego, ale nie jako stacja końcowa, ale jako… przelotowa stacja tunelu pod miastem. Już niedługo część odpowiedzi na te pytania przyniesie studium zamówione przez PKP.
Nad takimi rozwiązaniami zastanawiają się również Wasi studenci?
Tak, szczególnie w Kole Naukowym Infrastruktury Szynowej „1435”, gdzie wizjonerskie pomysły buzują. Dużo dyskutujemy, wymieniamy pomysłami i przykładami ciekawych realizacji, uczymy wzajemnie, zapraszamy gości, szkolimy się, czasem podróżujemy – bo łatwiej jest ocenić infrastrukturę, widząc ją na własne oczy. Czasem trzeba czegoś zwyczajnie dotknąć, by móc wymyśleć, że można zrobić to lepiej.
dr inż. Igor Gisterek pracuje na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Mostów i Kolei. Jest członkiem Rady ds. Polityki Mobilności we Wrocławiu i opiekunem studenckiego Koła Naukwego Infrastruktury Szynowej 1435.
Wciąż możesz zostać studentem Politechniki Wrocławskiej! Na najlepszej uczelni Dolnego Śląska wystartował ostatni w tym roku nabór na studia.
Są jeszcze miejsca na 42 kierunkach studiów, a wśród nich także na tych najbardziej prestiżowych, jak np. budownictwo – które od lat przewodzi w rankingach na najlepszy tego typu kierunek w Polsce (według rankingu Fundacji Perspektywy) czy też technologia chemiczna albo informatyka stosowana.
Co zrobić, by zostać studentem PWr? Wybierz kierunek, który chcesz studiować (https://pwr.edu.pl/trzecia-rekrutacja), wejdź na stronę jsos.pwr.edu.pl i zarejestruj się w systemie. A potem czekaj na ogłoszenie wyników.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
80169 -
Wypadek we wrocławskim zoo. Nie żyje roczny gibon
44800 -
Wrocław: Te przychodnie będą szczepić na koronawirusa [LISTA PLACÓWEK]
29331 -
Seicento z przyczepą kempingową. 25-latek uciekał z Wrocławia
17796 -
Wrocławski ginekolog żądał łapówek za usługi w szpitalu. Prokuratura szuka jego pacjentek
16107
Najczęściej komentowane
-
Seicento z przyczepą kempingową. 25-latek uciekał z Wrocławia
5 -
Coraz więcej domów, zbyt wąska ulica. Rozbudowy nie będzie: miasto spowolniło ruch [ZDJĘCIA]
2 -
Od 1 stycznia 2021 MPK Wrocław będzie darmowe dla kolejnej grupy. Inni zapłacą więcej
2 -
Jerzyki będą walczyć z komarami na Ołbinie i Nadodrzu [ZDJĘCIA]
2 -
Wrocław znów w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy Jasmina Szymańska i Michał Szczurek zrobią wielkie kariery w branży muzycznej?
Oddanych głosów: 567