Wiadomości

Droga rowerowa na Świdnickiej i brama na Ruskiej opóźnione. Przetarg odwołany

2011-05-18, Autor: Bartłomiej Knapik
Rowerzyści będą musieli poczekać na specjalny pas, który pozwoli im przejechać z ul. Ruskiej na wprost przez Kazimierza Wielkiego oraz na drogę rowerową wzdłuż ul. Świdnickiej – od Nasypowej do Podwala. ZDiUM odwołał przetarg na ich budowę „gdyż cena jedynej złożonej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.”

Reklama

- Jedyna oferta była o około 200 tysięcy złotych wyższa niż mamy przeznaczone na ten cel, dlatego trzeba było odwołać przetarg. Jest jednak decyzja, żeby jak najszybciej go powtórzyć. Dzięki temu opóźnienie we wprowadzeniu tych rozwiązań nie będzie duże - mówi Daniel Chojnacki oficer rowerowy.

Droga rowerowa na ul. Świdnickiej, między Nasypową a fosą, miała pomóc tym właścicielom jednośladów, którzy do Starego Miasta dojeżdżają z południa.
Rowery będą miały specjalny pas na jezdni – będą zjeżdżać na niego przed ul. Bogusławskiego. Aż do Piłsudskiego będzie on wydzielony, od Piłsudskiego do Podwala na jezdni będą wymalowane symbole rowerów.
Analogiczny pas będzie także w stronę od centrum.

Ścieżka rowerowa na Ruskiej, która pojawi się na wysokości pasażu Niepolda i pozwoli jednośladom przejechać na wprost przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego. Ścieżką rowerzyści dojadą do pl. Solnego.
W drugą stronę jednoślady mają jechać Św. Mikołaja – ale tu przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego rowerzyści będą mogli legalnie przejechać dopiero w przyszłym roku.

Obie inwestycje urzędnicy ogłosili na początku kwietnia: oprócz wykrojenia pasa dla rowerów na Kazimierza Wielkiego miały to być najważniejsze drogowe inwestycje pro rowerowe ( nie licząc wypożyczalni – nawiasem mówiąc również opóźnionych).

Przy okazji ogłoszono także: dodatkowe kontrapasy (do Ruskiej, Św. Mikołaja i Kiełbaśniczej), które mają dojść w czerwcu na:
- Wita Stwosza (od św. Katarzyny do Łaciarskiej),
- Ofiar Oświęcimskich (od Szewskiej do Łaciarskiej),
- Robotniczej (od Wagonowej do Fabrycznej),
- Polaka (przed pl. Grunwaldzkim). 

Kolejne kontrapasy dojdą we wrześniu na:
- Komuny Paryskiej (od Prądzyńskiego do Zgodnej),
- Jedności Narodowej (od Probusa do Kilińskiego),
- Łaziennej (cała),
- Rybackiej (od Zachodniej do mostu),
- Grunwaldzkiej (od Reja do miejsca, gdzie ruch odbywa się w obie strony).

W tym roku na 22 kilometrach ścieżek rowerowych mają być obniżane krawężniki: na obwodnicy Śródmiejskiej, placu Gruwadzkim oraz Marii Curie – Skłodowskiej.

Oczywiście jeśli także i te inwestycje się nie opóźnią.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2011-05-18
  10:04:22

  0 1

  kiedy zniesiecie oficjalnie bezsensowny zakaz jazdy rowerem po Rynku? Skoro stoi juz w Rynku pierwsza stacja nextbike'a to chyba najwyzszy czas to zrobic?

 • ~ 2011-05-18
  10:16:33

  0 0

  Magistrat dalej chce utrzymać zakaz poruszania się rowerem po rynku! Około pół roku temu Adamski był w tv4 i mówił, że rynek to salon, a po salonie nie jeździ się rowerem.

 • ~ 2011-05-18
  11:20:50

  0 1

  Jeżeli to prawda to Adamski widocznie nie kuma jazdy na rowerze i jeździ jak pokraka. Na tak dużym placu jazda na rowerze nie koliduje z pieszymi. Ten martwy przepis, którego nikt nie egzekwuje już dawno powinien zostać zniesiony.

 • ~ 2011-05-18
  11:28:11

  0 1

  Tak się zastanawiam, skoro ten przepis jest martwy i nikt nie zwraca na jego respektowanie uwagi to czemu przy prawie każdym artykule o rowerach jest poruszana jego sprawa? Czy rzeczywiście jeśli zniesiony zostanie zakaz to Wrocław będzie miastem dużo lepszym rowerowo zamiast jak zostaną zrobione kolejne ścieżki i obniżone krawężniki?

 • ~ 2011-05-18
  13:28:00

  0 1

  Pas na Świdnickiej powinien powstać jak najszybciej bo będzie miał ogromny wpływ na rozwój ruchu rowerowego.

 • ~ 2011-05-18
  16:38:39

  0 1

  oj tak, na Świdnickiej jest wręcz niezbędny. Co prawda pod arkadami będzie się to wiązało z obcięciem pasów dla samochodów, ale trudno. To główny szlak komunikacji rowerowej.

 • ~ 2011-05-18
  23:54:05

  1 0

  Dzisiaj kolejny pospieszny rowerzysta na Rynku potrącił dziecko, dziecko się wywróciło a on pojechał dalej!

 • ~ 2011-05-19
  08:20:41

  0 1

  Nikt pasa dla samochodów nie będzie usuwał. Będzie rowerek narysowany na pasie dla samochodów (co zresztą jest napisane w artykule). A dziwna sytuacja z tymi rowerzystami. Ja jak potracę dziecko na rynku to je podnoszę,a pakuję do worka i mam gotowy obiad.

 • ~ 2011-05-20
  10:12:47

  0 1

  @zed -jeżdżę po Rynku od zawsze i jeszcze nigdy nie widziałem potrącenia tam pieszego a już szczególnie dziecka.
  Natomiast pamiętam jak kiedyś dzieci biegały po Rynku co dziś jest rzadkie.
  Albo zakazać całkowicie ruchu aut po Rynku albo wyznaczyć pas rowerowy, którego powinni unikać piesi.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.