Wiadomości
Jest ostateczna lista inwestycji, które powalczą o wsparcie rządu i UE. Skreślili modernizację opery
Trwają przygotowania do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
Zobacz także
Na początku lipca zarząd naszego województwa przyjął projekt „Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego”. To dokument zawierający priorytetowe dla Dolnego Śląska inwestycje, które mają szanse na dofinansowanie z unijnych środków. Na jego podstawie zostanie wypracowany kontrakt terytorialny, czyli umowa między rządem a władzami naszego województwa.
- Zapisy kontraktu terytorialnego będą dotyczyły konkretnych inwestycji na terenie Dolnego Śląska. Muszą one korelować z potrzebami regionu oraz z priorytetami krajowymi. Dokument będzie obejmował przedsięwzięcia kluczowe dla realizacji celów uzgodnionych wspólnie przez rząd i samorząd - tłumaczą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.
Pod koniec lipca zakończyły się konsultacje projektu "Stanowiska..." z dolnośląskimi samorządami. Dokument trafił już do Warszawy i wkrótce rozpoczną się negocjacje z rządem.
- Wierzę, że uda nam się uzyskać zgodę na realizację większości zgłoszonych projektów. „Stanowisko negocjacyjne Samorządu Województwa Dolnośląskiego” jest efektem wypracowania pewnego kompromisu, który jest zestawieniem projektów, z jednej strony wyrażających nasze potrzeby, a z drugiej mających szansę na realizację ze środków rządowych - podkreśla Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.
W trakcie konsultacji z dolnośląskimi samorządami zgłoszono blisko 50 uwag i opinii, na podstawie których wprowadzono zmiany w dokumencie. Z listy zadań przewidzianych do realizacji przy wsparciu rządu i UE zniknęła m.in. budowa obwodnicy Trzebnicy, modernizacja Opery Wrocławskiej i projekt HTI - Cyfrowy Wrocław.
W zamian pojawiła się natomiast m.in. budowa obwodnicy Oławy, Centrum Informacji Naukowej przy Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu, renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy czy Regionalne Centrum Sportu przygotowań olimpijczyków w Lubinie.
W ostatecznej wersji mandatu negocjacyjnego znalazło się łącznie 45 projektów na łączną kwotę ponad 20 mld złotych.
Drogi
Listę otwiera budowa drogi ekspresowej s5 z Wrocławia w stronę czeskiej granicy, a dokładnie 75-kilometrowego odcinka z Magnic do Kłodzka.
>Przeczytaj więcej na temat drogi ekspresowej z Wrocławia do Kłodzka
Wśród inwestycji drogowych są też obwodnice Głogowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Świdnicy, Milicza i Oławy.
W samym Wrocławiu urzędnicy będą starali się o dotację na budowę Alei Wielkiej Wyspy, a także Osi Inkubacji i Alei Stabłowickiej, czyli obwodnicy Leśnicy.
>Przeczytaj więcej o budowie Alei Wielkiej Wyspy
Na liście znajdziemy także budowę dolnośląskich dróg ekspresowych S5 i S3.
Kolej
Ze środków unijnych może zostać dofinansowana rewitalizacja i modernizacja wielu linii kolejowych w naszym województwie, m.in. linia nr 355 z Grabowna Wielkiego do Ostrowa Wielkopolskiego, linia nr 137 między Kamieńcem Ząbkowickim i Legnicą czy linia kolejowa Wrocław Brochów - Jelcz - Biskupice Oławskie, która ma funkcjonować w ramach kolei aglomeracyjnej.
Lotnisko i Odra
Wśród zadań inwestycyjnych znalazło się również przystosowanie wrocławskiego portu lotniczego do systemu nawigacji CAT II/III, dzięki czemu mają zostać zapewnione odpowiednie standardy bezpieczeństwa.
- Port Lotniczy we Wrocławiu chcąc przystosować system oświetlenia nawigacyjnego do CAT II/III musi dokonać modernizacji i rozbudowy dzisiejszego już ponad dwudziestoletniego systemu. Nowy system będzie oparty na nowoczesnych technologiach, bezpieczniejszy, energooszczędny, a tym samym przyjazny środowisku. System ten będzie sterowany we pełni elektronicznie - tłumaczą autorzy projektu.
W dokumencie znalazła się też modernizacja Odrzańskiej Drogi Wodnej.
Transport, kultura i sport
Wśród przedsięwzięć przewidzianych do unijnego dofinansowania znalazły się także inwestycje związane z gospodarką niskoemisyjną i zrównoważonym transportem.
Tu znajdziemy kilka przedsięwzięć dotyczących Wrocławia. To choćby budowa wydzielonej trasy dla autobusów między Nowym Dworem a centrum (czyli tzw. Metrobus), a także uruchomienie pierwszej linii kolejowo-tramwajowych przewozów aglomeracyjnych (czyli tramwaju dwusystemowego).
W ramach rozwoju niskoemisyjnego transportu miejskiego magistrat chce też zbudować trasę tramwajową na Jagodno i Popowice, a także stworzyć węzły przesiadkowe przy dworcu PKP i na Sępolnie.
>Przeczytaj więcej o miejskich pomysłach na ekologiczną komunikację we Wrocławiu
Są też przedsięwzięcia związane z kulturą, czyli m.in. drugi etap przebudowy Hali Stulecia (wraz z rewitalizacją terenów przyległych) oraz renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i Świdnicy.
>Przeczytaj więcej o drugim etapie remontu wrocławskiej Hali Stulecia
Nie brakuje też zadań związanych ze sportem - to choćby przebudowa basenu przy ul. Wejherowskiej, budowa wielofunkcyjnej hali do sportów siłowych i sztuk walki przy ulicy Racławickiej, a także renowacja Stadionu Olimpijskiego.
Są także przedsięwzięcia związane z rozwojem Wrocławskiego Parku Technologicznego, badawcze – budowa Ponadregionalnego Centrum Zaawansowanych Badań Biologicznych oraz związane z ochroną zdrowia – Dolnośląskie E-Zdrowie, które ma rozwijać system ratownictwa medycznego w naszym województwie.
Pełną listę przedsięwzięć znajdziecie pod tym linkiem.
Czym jest kontrakt terytorialny?
Kontrakt terytorialny to umowa, która określa cele i priorytetowe przedsięwzięcia rządowe realizowane w danych województwie. Zawierany jest pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez ministra ds. rozwoju regionalnego, a Zarządem Województwa Dolnośląskiego.
Dokument ten określa cele i przedsięwzięcia priorytetowe, które mają istotne znaczenie dla rozwoju kraju oraz województwa, sposób ich finansowania, koordynacji i realizacji. Kontrakt terytorialny jest jednym z nowych instrumentów, który ma poprawić efektywność polityki rozwoju.
Tagi: inwestycje wrocław, środki unijne, urząd marszałkowski, obwodnica leśnicy, Aleja Wielkiej Wyspy, metrobus, drogi ekspresowe Dolny Śląsk, perspektywa unijna 2014-2020
Zobacz także
Komentarze (4):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
73857 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
29847 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
19766 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18621 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15109
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Zarosło we Wrocławiu. Balkony zamieniają w dzieła sztuki!
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1 -
Kierowca audi w 10 sekund stracił prawo jazdy. Policja wszystko nagrała!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~te77 2014-07-14
16:23:10
z tą drogą na Kłodzko to prawda? aż strach uwierzyć że to możliwe :)
~PK 2014-08-01
10:36:17
Ja proponuję zamiast enigmatycznych sformułowań jak "perspektywa unijna" czy "środki unijne" używać zrozumiałego określenia: PIENIĄDZE PODATNIKÓW.
~komentator 2014-08-01
15:37:58
PK - a jak myślisz po co w ogóle są podatki ? Po co je płacimy ? Bo ja uważam że min. na takie inwestycje . A co ubędzie Ci coś , czy po prostu tak pieprzysz żeby popieprzyć ?
~tantus 2014-08-02
14:14:14
@PK: skoro już chcesz być taki precyzyjny, to napisz, że chodzi o pieniądze podatników z Europy Zachodniej, bo to kraje tzw. Starej Unii są w większości płatnikami netto. @komentator: PK to pewnie jeden z tych zwolenników KNP, co to sądzą, że "niewidzialna ręka rynku" sama zbuduje mosty, autostrady, linie tramwajowe i kolejowe, wyremontuje ulice, przewiezie ludzi po mieście, zapewni im służbę zdrowia, emerytury i urlopy na Hawajach.