Wiadomości
Drogi, tramwaje, kolej. Na co Wrocław wyda unijne pieniądze?
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to nowy instrument wykorzystywany przy podziale środków unijnych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.
Zobacz także
Już ponad dwa lata temu prezydent Wrocławia razem z wójtami i burmistrzami gmin z aglomeracji wrocławskiej podpisał porozumienie o wspólnym ubieganiu się o pieniądze w ramach ZIT-ów.
- Chodzi o inwestycje w ramach tzw. wrocławskiego obszaru funkcjonalnego - takie rozwiązanie, na wniosek Komisji Europejskiej, zaproponowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - tłumaczył wówczas Rafał Dutkiewicz.
W czerwcu dowiedzieliśmy się, ile dokładnie pieniędzy trafi do wrocławskiego ZIT-u w tej perspektywie unijnej. Będzie to niemal 300 mln euro, czyli dwa razy więcej niż pierwotnie szacowali urzędnicy z magistratu.
Główne obszary, w które zainwestowane zostaną te pieniądze to m.in. gospodarka niskoemisyjna, transport i rozwój przedsiębiorczości.
Gotowa jest już strategia ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, która została w październiku pozytywnie zaopiniowana przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Inwestycje w infrastrukturę i transport
Dokument liczy ponad 300 stron i znalazły się w nim m.in. projekty, które mają być zrealizowane z unijnych pieniędzy. Jak czytamy w strategii, lista projektów dzieli się na listę projektów wybieranych w trybie pozakonkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020 oraz w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2014-2020.
W ramach RPO, Wrocław chce z pieniędzy na Zintegrowany Inwestycje Terytorialne sfinansować m.in. przebudowę ulicy Buforowej, ulicy Wilkszyńskiej, a także ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342, czyli Pełczyńskiej, Zajączkowskiej, Pęgowskiej i Obornickiej.
Na liście rezerwowej znalazła się rozbudowa ulicy Osobowickiej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 327 - na odcinku od obwodnicy śródmiejskiej do ulicy Lipskiej, a także przebudowa drogowego mostu Żernickiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 362. Projekty z listy rezerwowej zostaną objęte dofinansowaniem jedynie w przypadku dostępności środków finansowych. Nie ma więc gwarancji, że zostaną zrealizowane.
Z kolei jeśli chodzi o środki w ramach POIiŚ, miasto zamierza wybudować trasę autobusowo-tramwajową z Nowego Dworu do centrum Wrocławia, wybudować linie tramwajowe na ulicy Hubskiej oraz na Popowice i zmodernizować tabor tramwajowy pod względem polepszenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania.
Na liście rezerwowej POIiŚ znalazły się dalsze etapy modernizacji taboru tramwajowego, a także budowa linii tramwajowej na ulicy Suchej oraz na Jagodno, rozbudowa infrastruktury dla integracji komunikacji miejskiej i regionalnej przy Hali Stulecia oraz uruchomienie pierwszej linii tramwaju dwusystemowego.
W strategii pojawiły się też przedsięwzięcia wynikające z kontraktu terytorialnego zawartego przez władze Dolnego Śląska z rządem.
Znajdziemy tam budowę przystanku kolejowego Wrocław Szczepin na linii nr 143, wraz z przebudową wiaduktu nad ulicą Długą oraz rehabilitację odcinka linii kolejowej nr 274 w celu przywrócenia przewozów pasażerskich do Dworca Świebodzkiego.
Jest tam również budowa Alei Wielkiej Wyspy i obwodnicy Leśnicy.
Tagi: zintegrowane inwestycje terytorialne, linie tramwajowe Wrocław, kolej we Wrocławiu, tramwaj na Popowice, zit, unijne pieniądze Wrocław, tramwaj na Jagodno, Aleja Wielkiej Wyspy, inwestycje drogowe wrocław, inwestycje kolejowe wrocław
Zobacz także
Komentarze (2):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Ten cmentarz to wrocławskie Powązki. Zobacz groby znanych i ważnych wrocławian
28721 -
Wrocław: 12-letni chłopiec od środy nie wracał do domu. Dziś się odnalazł
27307 -
Metro we Wrocławiu? Projekty już są
21090 -
Nowa lista dróg płatnych od 1 listopada. A na niej AOW, A4, S5 i S8 pod Wrocławiem
14847 -
Dramatyczny wypadek na autostradzie A4. Autokar spadł z wiaduktu
9651
Najczęściej komentowane
-
Wrocław: 145 km/h pędził AOW. Tłumaczył, że spieszy się na budowę
4 -
Gruzini napadli na starszego pana. Śledzili go już w banku
3 -
Zabójstwo młodej wrocławianki na greckiej wyspie Kos. Tak wyglądały jej ostatnie chwile
3 -
Zmiana czasu na zimowy już tej nocy. Szybko zrobi się ciemno!
3 -
Uwaga! IMGW ostrzega Wrocław i Dolny Śląsk. Wiatr może niszczyć budynki i drzewa
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 855
~Pawell 2015-11-12
16:39:44
A czy kiedyś zostanie przebudowana ul.Powstańców Śląskich na miarę XXI wieku? Przecież to jedna z ważniejszych dróg w mieście a zarazem jedna z gorszych...
~Mila 2015-11-14
15:27:12
25 lat czekamy na Trasę Obornicką, która odciążyłaby zakorkowane tranzytem północno-zachodnie osiedla Wrocławia. Powstaje m.in. osiedle na ok. 10 tys. mieszkańców na Lipie Piotrowskiej. Wjazd od strony Obornik Śląskich jest już teraz horrorem. Jeśli AOW buduje się przez wrocławskie osiedla, a nie poza nimi, to trzeba wybudować tranzyt, który do niej doprowadzi choćby ciężarówki.