Wiadomości

Dutkiewicz na czele koalicji miast. Grozi Rostowskiemu Trybunałem Konstytucyjnym

2011-04-14, Autor: Bartłomiej Knapik
- Bardzo prosimy, żeby minister finansów przestał być księgowym rządu, a zaczął managerem korporacji o nazwie Polska – apelował w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Jeśli rozporządzenie zmieniające zasady liczenia długów przez samorządy nie zostanie uchylone miasta skierują je do Trybunału Konstytucyjnego. Prawdopodobnie stanie się to po świętach – dodał.

Reklama

Podobne konferencje odbywały się dziś m.in. w Gdańsku i Szczecinie, a w poniedziałek zwołają je prezydenci Krakowa, Poznania czy Katowic. Jednak po wczorajszym tekście w Rzeczypospolitej, w którym Rafał Dutkiewicz wyzwał Jacka Rostowskiego do publicznej debaty na temat jego nowych pomysłów widać wyraźnie, że w koalicji miast gra pierwsze skrzypce. Choć sam pytany o to mówi tylko:
- Miałem urlop i czas, żeby napisać taki list – powiedział nam po konferencji.

Sprawa jest bardzo poważna. Nowy Jacka Rostowskiego pomysł polega na tym, żeby do wskaźnika zadłużenia samorządów doliczać odroczone płatności oraz partnerstwo publiczno – prywatne. W efekcie spadnie możliwość zaciągania zobowiązań przez samorządy, które inwestują 23 proc. swoich pieniędzy, podczas gdy rząd jedynie 5 proc. Co gorsza 94 proc. zadłużenia naszego kraju (699,9 miliarda złotych) jest po stronie budżetu państwa:
- Apelujemy więc ponownie: panie ministrze, proszę oszczędności zacząć szukać u siebie, a nie hamować rozwój kraju – mówił w czwartek Rafał Dutkiewicz.Przypomnijmy o co tak naprawdę chodzi:
- Od jakiegoś czasu przygotowujemy się do tego, że od 2014 roku wejdą nowe przepisy; będzie indywidualny wskaźnik zadłużenia samorządów. A tu nagle, 28 grudnia pojawia się rozporządzenie, które zaczyna obowiązywać 1 stycznia, w którym zmienia się zasada liczenia tytułów dłużnych (czyli tego co jest długiem miasta, który, jeśli przekroczy granicę 60 proc. dochodów, to rząd przysyła nam komisarza, a legalnie wybrane władze są automatycznie odwołane – wtrącenie BK). Do tego pułapu nie są wliczane tylko te umowy PPP, które nie powodują zwiększenia długu, ale nie ma zdefiniowanego tego, jakie to są umowy PPP, które nie powodują zwiększenia długu – mówi w wywiadzie dla nas Marcin Urban, skarbnik miejski. - To niezdefiniowanie nakłada się na pomysł Ministerstwa Finansów, które chce wprowadzić tzw. zasadę 4,3,2,1. Chodzi o to, że w następnych 4 latach deficyt finansów samorządu nie będzie mógł być wyższy niż odpowiednio 4,3,2 i 1 proc dochodów. Przykładowo – w 2010 roku mieliśmy 3,5 miliarda złotych dochodów, więc dla nas ten jeden procent wynosiłby 35 mln zł. I tylko tyle mógłby wynosić nasz deficyt w 2015 roku – dodał.

Najgroźniejsze w tym jest to, że jeśli obetnie się możliwość zadłużania samorządom nie będzie nowych dróg, szkół czy basenów, a ponieważ mniej będziemy budować, zacznie zwalniać gospodarka. Wpływy z podatków będą spadać – i gospodarka zwolni jeszcze bardziej. To bardzo niebezpieczna spirala, na którą chce nas wprowadzić rząd.

Co ważne podczas wszystkich dotychczasowych konferencji ani razu atakowany nie był Donald Tusk, ani cały rząd – miasta wybrały na przeciwnika Jacka Rostowskiego dając premierowi czas na interwencję w tej sprawie. Bo alternatywą jest droga prawna.
- W Polsce tak naprawdę nie możemy niczego zablokować, możemy tylko prosić. Jeśli jednak rozporządzenie, o którym rozmawiamy nie zostanie uchylone, miasta oddadzą je do Trybunału Konstytucyjnego. Myślę, że może się to stać po świętach – mówi Dutkiewicz. I co wy na to?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
 • ~ 2011-04-14
  14:07:00

  0 0

  PR rządzi- zamiast pochylić się nad małymi sprawami dzielnic i o siedli to zabawiamy się w polityke bo tyłek się trzęsie że zadłużenie mamy zbyt duże............

 • ~ 2011-04-14
  14:09:51

  0 0

  hhh myślenie sprawia Ci trudność? Poznań, Kraków, Szczecin i wszystkie inne samorządy też się nie zgadzają z rozwiązaniami ministra finansów. No ale na forum tuwroclaw trzeba napisać, że RD boi się o swój tyłek i, ze zadłużenie ble ble ble. Nie tylko Wrocłąw jest zadłużonym miastem a przede wszystkim NIE jest najbardziej zadłużonym

 • ~MamNickMamArgument 2011-04-14
  14:12:25

  0 0

  i od razu atak na Dutkiewicza... tu chodzi o ogólne dobro Polski. pozwolę sobie zacytować fragment powyższego artykułu:
  "Najgroźniejsze w tym jest to, że jeśli obetnie się możliwość zadłużania samorządom nie będzie nowych dróg, szkół czy basenów, a ponieważ mniej będziemy budować, zacznie zwalniać gospodarka. Wpływy z podatków będą spadać – i gospodarka zwolni jeszcze bardziej. To bardzo niebezpieczna spirala, na którą chce nas wprowadzić rząd." a wy dalej piszcie, ze jestem klakierem prezydenta i UM bo prostuję bzdury, które wypisujecie

 • ~ 2011-04-14
  14:20:20

  0 0

  ty pajacu- u nas i tak nie będzie szkól basenów złobków bo ta ekipa po pierwsze nie jest zainteresowana inwestowaniem w rzeczy które nie przynosza rozgłosu a po drugie nie mamy juz w perspektywie kasy na najbliższe lata bo na obecną chwilę zadłużenie pożerać będzie do 60% naszego budżetu więc zapomnij o inwestycjach ty włazidupku jeden

 • ~ 2011-04-14
  14:22:08

  0 0

  ~mamNick.......wszyscy umiemy czytać- temu panu chodzi wyłącznie o hałas, po raz kolejny znamy działania tego pana od wielu lat i wiemy że najwazniejsze to się pokazać i to mu dobrze wychodzi!

 • ~ 2011-04-14
  14:28:01

  0 0

  A tu można poznać szczegóły. Popisać się pod protestem http://www.facebook.com/?ref=logo#!/pages/Minister-Finans%C3%B3w-zatrzymuje-rozw%C3%B3j-Polski/147408001991691

 • ~ 2011-04-14
  14:31:10

  0 0

  ~zły: jak wejdzie to rozporządzenie, to na pewno nagle znajdą się pieniądze. ;) Dutkiewicz dobrze robi, że w porozumieniu z innymi miastami blokuje paraliż samorządów.

 • ~ 2011-04-14
  14:50:19

  0 0

  To wy jesteście pajacami, Ci wszyscy co w działaniach Dutkiewicza widzą jedynie PR. Wrocław czy się Wam to podoba czy nie jest miastem w którym odbywa się najwięcej inwestycji. Można by wymieniać i wymieniać. Turystycznie z roku na rok jest coraz atrakcyjniejszy dla przybyszów z całego świata. Wam zawsze coś będzie nie pasować i to jest jasne ale naprawdę już niedobrze się robi czytając kolejne nie poparte argumentami komentarze. Ciągle tylko o tych przedszkolach i basenach w szkołach? Poważnie? Nie wydaje mi się.

 • ~ 2011-04-14
  14:55:14

  0 0

  kolejna ofiara PR i komentator rzeczywistości który czerpie wiedze z internetu i faktów z lokalnej telewizji gdzie wszystko mlekiem i miodem płynie......

 • ~ 2011-04-14
  15:04:17

  0 0

  Spójrzcie na siebie. Obrzucacie się "Pajacami" jak dzieci w przedszkolu. I każdy z Was pewnie myśli, że pozjadał wszystkie rozumy.

 • ~ 2011-04-14
  15:09:02

  0 0

  merytorycznie nie ma zkim gadac bo wiedze mają ci co narzekają na rózne złe aspekty a zwolennicy tylko psioczą na narzekających a gro z tych narzekających pracuje w "mieście" i wie co jak i gdzie

 • ~ 2011-04-14
  16:38:41

  0 0

  Ja posiadam wiedzę, a nie narzekam. Jak wielu innych.

 • ~ 2011-04-14
  19:10:50

  0 0

  Maciej: ty i wiedza ale sprawdźmy: To powiedz mi ile MPK wydało na nadgodziny dla motorniczych jak Wild wprowadził swój pomysł z przesiadkami motorniczych a ile zaoszczędziło na mniejszej ilości tramwajów. Inne pytanie: Ile kosztuje ponowny remont placu Grunwaldzkiego ze względu na zapadającą się kostkę? Ile milionów dotacji unijnej zostało straconej w wyniku opóźnienia w remoncie mostu Szczytnickiego? Ile miasto zaoszczędziło na cięciach w komunikacji zbiorowej w 2009 roku? Ile kosztowały dotychczas starania do imprezy Wrocław 2016 i Wrocław 2012? Jeśli jesteś w stanie odpowiedzieć na te pytania to masz wiedzę, jeśli nie to idź i się doucz ;)

 • ~ 2011-04-14
  19:26:16

  0 0

  Widziałem wszystkie przez Ciebie wymienione kwoty. Dokładnie nie pamiętam, bo nie podniecam się nimi tak jak ty, to Ty lubisz się ciąć żyletkami, taki emo malkontent :D Ja się jaram tym co pozytywne. Z tego co pamiętam to remont kostki na Reaganie ok. 2 mln zł. Mam szeroką wiedzę na temat Wrocławia, a przede wszystkim na temat inwestycji. Zajmuję się rozwojem miasta i jestem dumny z tego jak się rozwija. Starania do Euro, Expo i Esk warte są wydanych na nie pieniędzy. My się nigdy nie dogadamy, bo Ty jesteś przesadnie krytyczny, a ja przesadnie optymistyczny.

 • ~ 2011-04-14
  19:43:13

  0 0

  Fundamentalna różnica polega na tym, że ja pracuję na postęp Wrocławia, staram przyczynić do jego rozwoju, zmian na lepsze. A Ty tu siedzisz wytykając nawet najdrobniejsze błędy władz z zaślepieniem nie widząc ogromu pozytywów. I tak też będzie po zmianie władzy. Ja będę dalej działał na rzecz naszego miasta, a Ty w nowych rządach miasta znajdziesz sobie nowego sternika, któremu będziez mógł wytykać kolejne błędy.

 • ~ 2011-04-14
  19:51:20

  0 0

  Blablabla... a ja widziałem różowe słonie. Pierwsza dana nie istnieje przesadny optymisto ;)

 • ~ 2011-04-14
  20:04:17

  0 0

  Pytanie do sternika (RD) i jego zwolenników: Czy miasto ma być dla mieszkańców czy tylko dla turystów ?
  Bo jeśli to pierwsze to proponuję więcej kasy przeznaczyć na poprawę warunków życia mieszkańców (np. drogi, rozwój komunikacji miejskiej, żłobki, kanalizacja itd)
  a mniej na promocję i megalomańskie pomniki głupoty typu gigantyczny i mega drogi stadion dla takiej "eurpejskiej potęgi piłkarskiej" jak Śląsk

 • ~ 2011-04-14
  20:54:50

  0 0

  I nie rozumiem jeszcze jednego. Pan Szymczyszyn ma prawo krytykować władze, bo takie są prawidła demokracji. Rafał Dutkiewicz, tak jak Władysław Frasyniuk, Bogdan Zdrojewski. Kornel Morawiecki i wielu innych wywalczyli właśnie tę wolność, aby wszyscy, także pan Szymczyszyn z niej korzystali. Nawet jeśli rzeczony pan zajmuje się krytykowaniem, i nie zawsze robi to w sposób kulturalny, to jednak zauważam, że nader często jest obrażany tylko za to, że jest panem Szymczyszynem. Każdy chce chce dobrego rozwoju miasta, ale każdy ma tez prawo powiedzieć, co mu się nie podoba. W końcu to także jego podatki. Poziom dyskusji na tym i innych forach jest niezmiennie żenujący. Potraficie się tylko żreć, a nie dyskutować. A jeśli ktoś zada merytoryczne pytanie, to się go zbywa jakimiś opryskliwymi tekstami.

 • ~ 2011-04-14
  21:06:36

  0 0

  abstrahując od tego, czy jest się zwolennikiem, czy przeciwnikiem Dutkiewicza, należy przyznać, że pomysł Rostowskiego jest czysto polityczny. Ma na celu uderzyć w samorządy, ponieważ ich włodarze stanowią silną opozycję dla PR-u rządu.

  A argumentuję to faktem, że:
  - rząd ukrywa dług państwa w ten sam sposób, w jaki zabrania tego robić samorządom
  - samorządy potrzebują ten dług tworzyć, gdyż dzięki niemu pozyskują ogromne pieniądze na inwestycje
  - te inwestycje przyniosą zwiększenie wpływów z podatków, dzięki czemu będzie można obsłużyć zadłużenie - alternatywą jest kiszenie się w biedzie z lat 90-tych ale bez długów.

 • ~ 2011-04-14
  21:50:14

  0 0

  Fajnie byłoby gdyby te inwestycje przynosiły jakieś zyski niekoniecznie pieniężne. A tak buduje się za przeproszeniem "pierdoły" dla uzyskania poklasku. a samorządy się "populizują" czyli robią bizantyjskie akcje po to aby zdobyć poklask. Taki Dutkiewicz to w ogóle nagina sobie priorytety pod własne gusta. I dlatego lekką rączką skreśla takie inwestycje jak obwodnica Leśnicy, Nowolitewska, tramwaj tu czy tam ale wyda chętnie 6 milionów złotych na walkę z Kliczką (za sport.pl) bo ON SOBIE ją chce tu obejrzeć. A mi się naprawdę nie podoba, że zaniedbuje się z premedytacją to co się używa codziennie na korzyść tego z czego się skorzysta raz rok, kwartał czy rzadziej nawet.

 • ~MamNickMamArgument 2011-04-14
  21:56:01

  0 0

  @Biskup: Niech wytyka nikt mu tego nie broni, wręcz potrzebni są tacy ludzie jednak z umiarem a nie stanowczym pesemizmem i z nastawieniem, że i tak będzie do dupy lub jest do dupy chociaż jest dobrze. Nikt nie rzuca się do nie go jak napisze, że tablice na węzłach przesiadkowych można zrobić tak i tak, bo teraz jest do dupy, rzucają się do nie go kiedy wiecznie smęci a to już staje się nudne i żenujące. Jak mu Maciej napisał: "[...]I tak też będzie po zmianie władzy. Ja będę dalej działał na rzecz naszego miasta, a Ty w nowych rządach miasta znajdziesz sobie nowego sternika, któremu będziesz mógł wytykać kolejne błędy." to jaka jest riposta Tomasza? sam widzisz. Chyba nie muszę przypominać jakie wycieczki osobiste oferował tutejszym forumowiczów, którzy już się nie wypowiadają, bo Tomasz zna jedyną słuszną prawdę popieraną jedynymi słusznymi dowodami z... jego bloga...

 • ~MamNickMamArgument 2011-04-14
  21:58:15

  0 0

  " 6 milionów złotych na walkę z Kliczką (za sport.pl) bo ON SOBIE ją chce tu obejrzeć" no śmiech na sali. Nie tylko Ty żyjesz w tym mieście. Ludzie chcą stadionu, chcą Euro, chcą wielkiego otwarcia.Świat się nie kręci wokół Twoich życzeń

 • ~ 2011-04-14
  22:42:04

  0 0

  @Grzegorz: nikt nie potrafił Ci odpisać to ja to zrobię: Nie ma promocji miasta, nie ma inwestorów, nie ma inwestorów nie ma pieniędzy, nie ma pieniędzy nie ma nowych dróg, przedszkoli, komunikacji miejskiej. proste

 • ~ 2011-04-14
  22:44:45

  0 0

  Tyz prowda

 • ~ 2011-04-14
  23:00:00

  0 0

  Trzeba być niespełna rozumu by wierzyć, że dzięki stadionom, fontannom i PRowym zagrywkom z niskiej półki ściąga się inwestorów do miasta. Te głupie gadki Dutkiewicza o dynamicznym mieście tylko zniechęcają tych co chcą tu inwestować kuszeni hasłem "Wrocław miastem niegraniczonej taniej siły roboczej".

 • ~ 2011-04-14
  23:04:42

  0 0

  cały tomasz (celowo z małej litery). Niespełna rozumu to Ty jesteś. Zobacz ile firm w ciągu ostatnich 10 lat przybyło do Wrocławia i ile firm powstało we Wrocławiu. No ale ty zawsze musisz narzekać. Lecz się człowieku

 • ~ 2011-04-14
  23:11:11

  0 0

  No właśnie, mamy Nokię, HP, Google, IBM, Microsofta, Credit Suisse, LG, a ostatnio nowe centrum Ernst&Young, ruszają nowe budowy biurowców, gdyż kolejne firmy chcą osiedlić, a z tanią siła roboczą we Wrocku to kompletna przesada, bowiem jak widać wiedza Tomasza kończy się na Wrocławiu, w Łodzi znacznie mniej się płaci, a jednak tych firm tam nie ma. Więc os jednak jest na rzeczy... a z drugiej strony prawdą jest, że w Polsce (nie we Wrocławiu) płaci się mniej niż za to samo w Niemczech, ale właśnie dlatego te firmy tu inwestuje... lepiej chyba je mieć na miejscu niż szukać pracy wyjeżdżając z Polski, prawda Panie Tomaszu? A może jednak lepiej bez nich?

 • ~ 2011-04-14
  23:35:04

  0 0

  I dodając na przekór Tomaszowi, to bardzo dziwię się tym firmom, że zainwestowały tutaj w brudnym zaniedbanym mieście, pozbawionym możliwości poruszania się po nim czymkolwiek, dziurawymi ulicami, z połaczeniami lotniczymi tylko tanich linii dla turystów, z cholernie drogimi biletami do Wwy, i niemożliwością normalnego dojazdu do stolicy... a jednak. I przy okazji to, że inwestują u nas to jest to spełnienie jednej jedynej obietnicy wyborczej obecnego preza, reszta jest w koszu.

 • ~ 2011-04-15
  00:34:55

  0 0

  Nareszcie Dudu przestanie robić interesy naszym kosztem i przestanie nas zadłużać w celu przechwalania się dla podnoszenia swojego kapitału politycznego i bogacenia prezesów- kolesi miejskich spółek rodzinnych

 • ~ 2011-04-15
  03:00:37

  0 0

  przestań pyskować dzieciaku w kapturze

 • ~ 2011-04-15
  03:11:44

  0 0

  Grzegorz -> idąc Twoim tropem myślenia to 90% budżetu należałoby przeznaczyć na infrastrukturę. A już teraz wydaje się na to potężne kwoty. Więcej remontować rocznie się już nie da, bo kierowcy zawału by dostali. Trzeba być kretynem, żeby twierdzić, że stadion nie doda miastu prestiżu. Niestety kretynów nie brakuje. Nie samym równym asfaltem ludzie żyją. To, że fontanna była dobrą inwestycją pokazały regularne tłumy Wrocławian przychodzących na pokazy, tak samo będzie ze stadionem. Niestety zawiści i krótkowzroczności niektórych nie da się zwalczyć i będą pierdzielić ciągle te same frazesy. Dlatego taka dyskusja nie ma sensu.

 • ~ 2011-04-15
  08:07:51

  0 0

  "przestań pyskować dzieciaku w kapturze" - esencja intelektu zwolenników. Można remontować więcej za te same pieniądze powodując mniejsze utrudnienia. UM Wrocław może wydać sobie książkę "jak za pomocą najmniejszej ilości pieniędzy zrobić największy burdel w mieście przy okazji remontów". Przykład: Robiono plac Grunwaldzki - dlaczego nie zrobiono Curie Skłodowskiej? I tak była zamknięta. Drogi przykład: dlaczego remont Szczytnickiego i Warszawskich robiono równocześnie i dlaczego przy okazji remontu Sienkiewicza nie zrobiono Piastowskiej? Chodzi o to, żeby co roku remontować 100 metrów drogi by ludzie wiedzieli, że władza coś robi.
  Napływanie "inwestorów" to naturalna kolej rzeczy. Helmut nie patrzy, że mamy stadion, fontannę i aquapark bo to ma w każdym mieście w heimacie. Helmut widzi, że u siebie informatykowi musi dać 3000 euro miesięcznie a w Breslau tylko 1000 i dzięki temu będzie mógł wytanić. Osła by postawić na miejscu prezydenta i efekt byłby dokładnie taki sam.

 • ~ 2011-04-15
  09:36:41

  0 0

  W sprawie inwestorów niestety nie... Tomaszu, bo gdyby tak było to te firmy poszłyby do Łodzi albo do Poznania, gdzie płaci się mniej niż we Wrocławiu... w sprawach biznesu Twoja wiedza jest więcej niż mała... co Skłodowskiej masz 100% racji... dokładnie tak samo myśle, to był absurd jej nie wyremontować.

 • ~ 2011-04-15
  09:57:31

  0 0

  Remont Curie Skłodowskiej to kompleksowy remont związany również z remontem mostu Zwierzynieckiego. Jego koszt to ok 40 mln złotych. Samo rondo Reagana kosztowało bardzo dużo. 2 tak potężne remonty nie mogły w jednym roku pojawić się w tym samym miejscu.Potrzeb jest wiele. Poza tym remontując Curie odcięlibyśmy wielką wyspę od świata. Takiej fontanny jak na Pergoli w Niemczech nie znajdziesz. Zresztą tak jak pisałem fontanna jest przede wszystkim dla mieszkańców a nie dla "helmutów". Inwestorzy z branży IT inwestują w Wrocław przede wszystkim dlatego, że dostrzegli inwestycje Wrocławia w sektor techniki, potencjał w inwestycjach, dostrzegli Wrocławskich studentów, dostali dogodne warunki do biznesu.

 • ~ 2011-04-15
  11:01:40

  0 0

  Macieju co ty z tego masz że tak zacielke walczysz o kazde słowo które jest na przeci twojego prezydenta/??Albo jestes z griona jego najbliższych pracowników i ratujesz leżący w gruzach wizerunek albo nie wiem co może byc jeszcze tego przyczyną.....

 • ~MamNickMamArgument 2011-04-15
  12:03:50

  0 0

  o proszę zabrakło opozycji argumentów to jesteśmy płatnymi klakierami. Odpowiem ja: Nic nie mamy. jak widać wkurza nas idiotyczne gadanie co po niektórych. Co do Curi to nie była zamknięta bo by się odcięło ludzi od świata. Remont tej ulicy jak napisał Maciej wiąże się z remontem mostu, a bez mostu wschodniego nie można tej inwestycji przeprowadzić

 • ~ 2011-04-15
  12:17:09

  0 0

  na puste zmanipulowane gadanie klakierów nie ma żadnych argumentów-to jak walka z obrońcami krzyża pod pałacem - zresztą klakier to złe słowo- lepiej brzmi osoba odpowiedzialna za kreowanie pozytywnego wizerunku w mediach któe neutralizuje negatywne oceny mogące postawic pewną osobę w złym świetle- ciekawe tylko czy masz etat, umowę o dzieło czy fuchę na boku..... i kto za to płaci

 • ~MamNickMamArgument 2011-04-15
  12:22:19

  0 0

  ... tak mam umowę o prace, płacą mi Wrocławskie inwestycje, a jak dobrze się spiszę to będę wice prezydentem... w dalszym ciągu zero marytoryki tylko ataki personalne, brawo prawdziwy poziom opozycji

 • ~ 2011-04-15
  12:52:58

  0 0

  Jassne na pewno się nie dało nic zrobić. Wystarczyło przesunąć remont z lat 2006-2008 (np. Borowska lub inny nie będę grzebał w WPI) i zrobić coś dobrze i do końca a nie, że teraz trzeba zawieszać ruch tramwajów co pewien czas bo tory się rozłażą. To jest Wrocław - więc tu musi być rozpieprz, wolna amerykanka i improwizacja. Tak po prostu jest.

 • ~ 2011-04-15
  13:00:04

  0 0

  Przebudowa Grunwaldu też miała potrwać pół roku a przerwa w kursowaniu tramwajów trwała dwa lata! Kto tyle będzie czekał na zakończenie remontu? Kto to w ogóle planuje?? Po co było poszerzać Żmigrodzką w tym samym czasie jak teraz sięga tam OŚ? 40 baniek na remont Zwierzynieckiego byłoby jak się patrzy. Ale nieee. tuuu jest Wrocław i Dutkiewicz musi się pokazać - najlepiej za miejskie pieniądze.

 • ~ 2011-04-15
  13:08:20

  0 0

  ooo a to urzędnicy z prezydentem na czele budowali Reagana? czy firma wybrana w przetargu (czyli najtańsza na rynku)? Kto spieprzył Reagana? odpowiedz sobie sam

 • ~ 2011-04-15
  15:29:52

  0 0

  odpowiadam. Reagana spieprzył zamawiający bo:
  1. kostka zamiast czegoś trwalszego (np. płyty węgierskiej czy betonu)
  2. punkt przesiadkowy jest niefunkcjonalny i niewydolny, przejście za głęboko i nie w tą stronę co trzeba.
  3. źle dobrany harmonogram robót spowodował opóźnienia.
  Pytanie na koniec: Jakie konsekwencje poniosła firma, która ten Grunwald robiła?

 • ~ 2011-04-17
  13:07:42

  0 0

  zapłaciła odszkodowanie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.