zamknij

Wiadomości

Dutkiewicz: wiosną wyrzucimy auta z Włodkowica

2010-10-26, Autor: bk
Ogródki lokali gastronomicznych zamiast miejsc parkingowych i tak ustawione znaki, żeby nie dało się przejechać z Krupniczej do Ruskiej. Takie zmiany już wiosną wprowadzą miejscy urzędnicy na ul. Włodkowica.

Reklama

Na początku sierpnia pisaliśmy Wam, że  już za dwa lata, po zakończeniu budowy Narodowego Forum Muzyki, nie będzie można parkować przy ul. Włodkowica i Św. Antoniego.

Okazuje się, że na utrudnienia nie trzeba będzie czekać wcale dwa lata. Pierwsze zmiany wejdą w życie już wiosną.
- Włodkowica ma stać się ulicą, która będzie jeszcze bardziej przyciągać niż obecnie. Zaczniemy od utrudniania parkowania po północnej stronie, bo w miejscach gdzie dziś stoją auta, powinny się pojawić letnie ogródki tamtejszych lokali – tłumaczy Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia. - Wyprowadzimy także inny niż lokalny ruch z tej ulicy, żeby nie dało się już nią skracać dojazdu między Krupniczą a Ruską – dodaje.- Nie będziemy wprowadzać utrudnień tylko po to, żeby utrudniać. Kluczowe jest powiązanie zakazów z pojawianiem się na Włodkowica ogródków letnich. Nie wyrzucimy także wszystkich samochodów, bo trzeba będzie zostawić dojazd do posesji, ale na pewno nie będzie się dało np. skręcić jadąc od strony Grabiszyńskiej na ul. Krupniczej w lewo, w Włodkowica – uzupełnia Elwira Nowak, Zastępca Dyrektora Wydziału Inżynierii Miejskiej ds. Zarządzania Inwestycjami. To ona została przez prezydenta miasta wyznaczona do wprowadzania programu do wyganiania samochodów z centrum miasta.

To część wielkiego planu zamykania centrum miasta dla aut:
- Naturalnymi granicami strefy pieszej są fosa i Odra. Do tych granic poszerzymy w ciągu czterech lat strefę pieszą w ścisłym centrum – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
Pisaliśmy Wam już o tym, że  utrudni jazdę samochodami po ul. Kazimierza Wielkiego, żeby kierowcy jeździli ulicą Kościuszki i Podwalem.
Pisaliśmy także, że  na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Św. Antoniego, przy Heliosie, zniknie parking, w jego miejsce pojawi się skwer.


Oprócz zakazów wjazdów trudniej będzie także zostawić auto w centrum. Polityka parkingowa w centrum, nastawiona na wymuszanie parkowania krótkotrwałego, co zaakceptowali miejscy radni, będzie kontynuowana.
Prezydent Dutkiewicz deklaruje, że będzie się tu trzymał czterech zasad:
1. Ograniczenie swobodnego parkowania,
2. Podwyższane opłaty za parkowanie,
3. Preferowanie parkowania krótkoterminowego,
4. Budowa parkingów podziemnych i wielopoziomowych.

W tej chwili budowany jest jedynie parking pod placem Nowy Targ. oraz przy Narodowym Forum Muzyki. Rafał Dutkiewicz chce także zbudować parking pod fosą miejską. Na razie to jednak tylko plany.

W centrum ma jeszcze powstać parking w okolicy ul. Bernardyńskiej.
- Nie mówimy o miejskim terenie, tylko prywatnym, ale rozmowy są już zaawansowane – tłumaczy Rafał Dutkiewicz. - Pomysł z budową parkingu na działce po dawnym kinie Pokój, przy skrzyżowaniu ulic Nowy Świat i Św. Mikołaja musieliśmy porzucić, bo nie doszliśmy do porozumienia z urzędem marszałkowskim w sprawie zamiany gruntów. Brakuje nam jeszcze parkingu od strony północnej, w okolicach Ostrowa Tumskiego. Na razie nie znaleźliśmy dla niego dobrego miejsca – dodaje.

Co poza centrum? Wciąż żywa jest idea budowy systemu tzw. Park & Ride, miejsc, w których kierowca zostawiałby samochód i jechał dalej komunikacją miejską. Ich sieć pokazywał ostatnio prezydent Wrocławia (na mapie), ale to wciąż pieśń przyszłości. Na razie wiadomo tylko kiedy powstanie parking przy stadionie na Pilczycach. To jedyny znany termin.

A co Wy o tym sądzicie?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~ 2010-10-26
  08:30:24

  0 0

  A może tak najpierw długooczekiwane parkingi ! Przypaminam Prezydentowi, że to była obietnica wyborcza 4 lata temu !

 • ~ 2010-10-26
  08:41:25

  0 0

  Przecież parking przy Ostrowie jest, dokładnie na Sienkiewicza, obok Mamuta!

 • ~ 2010-10-26
  08:51:57

  0 0

  PoszeRZymy tumanie redaktorze!!

 • ~ 2010-10-26
  08:57:12

  0 0

  Niby strefa piesza od Odry do fosy ale w środku tej strefy buduje się parking ;) Weź tu zrozum coś.

 • ~ 2010-10-26
  09:08:50

  0 0

  Niech ten koleś najpierw wyrzuci swoje klepki te co mu zostały bo widać że nie wiele mu ich zostało Najlepiej niech ........ zamknie całe centrum i dla mieszkańców i dla aut bo nie lubi ludzi i samochodów a sam parkuje sobie pod ratuszem i w dupie ma ludzi że nie będą mieli jak dojechać do pracy i gdzie zaparkować bo parkingów które tak obiecywał jakoś żadnego nie widać żałosny jest ten koleś [z miejsc wykropkowanych usunęliśmy słowa naruszające regulamin - redakcja]

 • ~ 2010-10-26
  09:13:34

  0 0

  @mm: jak nie masz jak dojechać do pracy? zlikwidowali tramwaj na Kazimierza?

 • ~ 2010-10-26
  09:18:20

  0 0

  Dojeżdżam samochodem co centrum na parking, za który płacę kilka stów miesięcznie i jadę do pracy 2 przystanki tramwajem bądź idę piechotą nieco ponad kwadrans. Nie mam z tym problemu jak niektóre .........., co przyzwyczaili się pod sam chlew traktorem podjeżdżać. [z miejsc wykropkowanych usunęliśmy słowa naruszające regulamin - redakcja]

 • ~ 2010-10-26
  09:23:36

  0 0

  co to tak komunikacje chwalą a ja wam powiem ze mam wasza komunikacje w ....... bo nie mam zamiaru wyglądać w lecie jak świnia wysiadając z tramu czy z autobusu bo pan nie omylny miał w ..... ludzi i kupili tramy i autobusy bez kilimy [z miejsc wykropkowanych usunęliśmy słowa naruszające regulamin - redakcja]

 • ~ 2010-10-26
  09:26:39

  0 0

  wpis gościa: jednorożec został usunięty jako niezgodny z regulaminem - redakcja

 • ~ 2010-10-26
  10:07:59

  0 0

  Poziom dyskusji żenujący, podobnie jak w przypadku programu wyborczego... a swoja droga to nie sztuka pozamykać wszystko nic nie dając w zamian... jak widac przez ostatnie naście lat nie znalazł się mądry jak rozwiazać komunikację i wybudować parkingi wokół centrum, dramat... to co teraz sie proponuje to kiełbasa wyborcza, zamykanie WZ i zabieranie miejsc parkingowych na Włodkowica.... Podwale i Kościuszki i tak są pełne.... zakorkowane zostanie wszystko ąż od Ronda Regana po Ślężną. Tak trzymać.... firmy szybko się wyniosą z Wrocławia, także nawet rowerem nie będzie po co jeździc do pracy.... bo jej nie będzie...

 • ~ 2010-10-26
  10:16:00

  0 0

  przecież to wielki plan zmuszenia ludzi do przesiadki w MPK. Przypominam, że jest spora część ludzi/wyborców, która wymusza to na prezydencie i wiecznie mają problem i wyrzucają to panującemu, że tyle aut, że zakorkowane bo ludzie mpk nie jeżdżą. A ludzie nie jeżdżą nie dlatego, że przepełnione czy długo się jedzie bo stoją w korkach(stoją w korkach bo tyle aut jest jakby zmniejszyc ich ilość korku nie będzie) tu chodzi o to, że każdy chce wygodnie własnym autem podjechac pod pracę i tyle w tym temacie. I weź tu bądź mądry. Jednym dogodzisz drudzy się obrażą

 • ~ 2010-10-26
  10:36:36

  0 0

  Widzą, że niezrozumiałeś... jeśli zakorkuje sie cały Wrocław to komunikacja miejska też stanie, co oczywiste... tramwaje i autobusy nie dostaną skrzydeł i nie przelecą nagle nad korkami na skrzyżowaniach. Nikt nikogo nie zmusi do pozostawienia auta, jeśli jego praca polega na przemieszczaniu się, a nie siedzeniu w firmie, bo tam siedzą tylko portierzy i recepcjoniści. Nikt nikogo nie zmusi aby na zakupy do Bielan jechać... no czym? rowerem, hulajnogą... trzeba byc realistą... korki to problem nie tylko dla aut, dla pozostałych też.

 • ~ 2010-10-26
  10:44:58

  0 0

  Mam nadzieję, że obiecane parkingi przez Dutkiewicza zrealizuje lepszy prezydent.

 • ~ 2010-10-26
  10:56:08

  0 0

  Jeżeli ktoś nie zatrzyma tego Dutkiewiczowskiego OBŁĘDU to miasto umrze.
  Już jest martwa Szewska, Świdnicka, będą kolejne ulice.
  W dodatku dla kogo jest miasto? Dla mieszkańców czy dla turystów, ogródków piwnych i tramwajów?


 • ~ 2010-10-26
  10:57:48

  0 0

  Jak widać, we Wrocławiu na utrudnienia nie trzeba czekać, a na usprawnienia tak.

 • ~ 2010-10-26
  11:13:38

  0 0

  Inicjatywa ograniczania ruchu w centrum jest jak najbardziej słuszna. Ulica Włodkowicza kilka lat temu zrobiła się modna i warto wyciągnąć z tego wnioski, bo jest przy tym rzeczywiście niemiłosiernie zawłaszczona przez zaparkowane tam samochody.

  Również ograniczanie ruchu i jego zamykanie w obszarze Starego Miasta jest trendem pozytywnym. Zastrzeżenia można mieć tylko do wyboru ulic przeznaczonych do zamknięcia.

  W kilku miejscach należy bowiem przewidzieć parkingi i możliwość dojazdu. Otwarte powynny być zatem: fragment Szewskiej i Ofiar Oświęcimskich dla obsługi parkingu "P1" (zrealizowane), fragment Ruskiej od WZ do Solnego oraz ulice Rzeźnicza i Kiełbaśnicza (hotele i parking podziemy). Należałoby także przewidzieć postawienie parkingu wielopoziomowego - o niekonfliktowej estetyce - na miejscu obecnego ZETO oraz znajudujących się naprzeciw parterowych garaży. Wtedy otwarta dla ruchu powinna być Gepperta i Ofiar Oświęcimskich (wyjazd na WZ przez przebicie do Leszczyńskiego). Wreszcie wjazd na parking pod Nowym Targiem. Wszelkie pozostałe ulice i place wewnątrz ringu staromiejskiego (WZ-Odra-Piaskowa-Dominikański) powinien być zamknięty. A sam ring (głównie WZ) zwężony i organiczony jeśli chodzi o możliwości wykonywania lewoskrętów. Im szybciej, tym lepiej.

 • ~ 2010-10-26
  11:28:27

  0 0

  Panie Prezydencie- odzyskał Pan mój głos w tych wyborach. Dziękujemy za politykę wolnego od ruchu samochodowego centrum. To bardzo nas zbliża do europejskich metropolii. Oby tak dalej!

  Jakub- świadomy zmotoryzowany

 • ~ 2010-10-26
  11:39:48

  0 0

  Widzą, że niezrozumiałeś... jeśli zakorkuje sie cały Wrocław to komunikacja miejska też stanie, co oczywiste... tramwaje i autobusy nie dostaną skrzydeł i nie przelecą nagle nad korkami na skrzyżowaniach. Nikt nikogo nie zmusi do pozostawienia auta, jeśli jego praca polega na przemieszczaniu się, a nie siedzeniu w firmie, bo tam siedzą tylko portierzy i recepcjoniści. Nikt nikogo nie zmusi aby na zakupy do Bielan jechać... no czym? rowerem, hulajnogą... trzeba byc realistą... korki to problem nie tylko dla aut, dla pozostałych też.

 • ~ 2010-10-26
  11:45:36

  0 0

  "jeśli zakorkuje sie cały Wrocław to komunikacja miejska też stanie, co oczywiste... "

  Nie jest to oczywiste.

 • ~ 2010-10-26
  11:51:54

  0 0

  W Krakowie dzięki sprawnej komunikacji można pomimo korków wszędzie dojechać tramwajem.


  @MlodyWroclaw: Parking przy ZETO? Po co, skoro 100 m dalej będzie pod Forum Muzyki?

 • ~ 2010-10-26
  12:18:54

  0 0

  Akurat korki we Wrocławiu to oczywista oczywistość korkowania komunikacji miejskiej... Kraków już wiele lat temu zabrał się za ten temat, wiec nie ma co porównywać... jak będziemy na poziomie Krakowa to wtedy korkowanie ulic nie będzie oczywiste dla komunikacji miejskiej... młody wrocław jak widać nie ma auta, ani też nie musi się po mieście przemieszczać, pewnie go rodzice utrzymują, jak się pewne podstarzeje to zmieni zdanie...

 • ~ 2010-10-26
  12:23:10

  0 0

  W Zurychu bankierzy nie muszą mieć samochodów, bo mają wygodny tramwaj.

 • ~ 2010-10-26
  12:54:44

  0 0

  Zapewne tak, o ile bankierzy szwajcarscy banków nie opuszczają na spotkania z klientami... pewnie dotyczy to kasjerów i ochrony. O ile wiem to udają się na spotkania nawet do USA i zapewne nie wygodnym tramwajem

 • ~ 2010-10-26
  13:39:52

  0 0

  A czym do USA? Samochodem? Buhahahahah

  Biznesmeni na spotkania na Włodkowica mogą PRZEJŚĆ 5 metrów do restauracji.

 • ~ 2010-10-26
  16:39:00

  0 0

  O ile znajdą na Włodkowica miejsce do parkowania... chyba, że ktoś ma na myśli nocne spotkanie

 • ~ 2010-10-26
  22:21:30

  0 0

  Rafał, daj już spokój. Zakorkowałeś Wrocław na amen. Gdzie są tramwaje, które zlikwidowałeś? Gdzie jest 16 i 21? Dlaczego na Poświętne, Kowale, Park Południowy, Robotniczą jeździ mniej linii? To jest polityka transportowa? To jest walka z korkami? Tramwaje i autobusy przepełnione w szczycie do granic możliwości. I się Wydział Transportu dziwi, że nikt nie chce jeździć tramwajem. A co, we Wrocławiu sami frajerzy mieszkają? Zrób porządek z transportem publicznym albo Wrocław całkowicie stanie.

 • ~ 2010-10-26
  22:52:03

  0 0

  Wreszcie porządek!!!

 • ~ 2010-10-27
  10:37:45

  0 0

  Mieszkam na Psim Polu, pracuję przy Ruskiej. Przed pracą odwożę dziecko do żłobka.

  Autem wyjeżdżamy z domu o 6:30. Auto parkuję bezpośrednio pod pracą.

  Piszecie - dojedziesz autem na parking, potem 15-20minut pieszo, lub tramwaje do pracy w centrum.

  To o której godzinie będę musiał budzić dziecko do żłobka - o 4:30 ? Chyba tak, żeby zdążyć do pracy.

  Ciekawe, jak szef zareaguje na konieczność mojego wcześniejszego wychodzenia z pracy tak, żeby zdążyć odebrać dziecko ze żłobka?

  Nietrudno się domyślić, prawda?

  Miasto powinno być dla ludzi. Na deptaki i ogródki piwne oczywiście powinno znaleźć się miejsce. Ale wszystko w granicach rozsądku!

  Pracuję w centrum miasta, stoję w korkach do i z pracy. Lubię moją firmę i nieźle zarabiam - nie planuję zmiany pracy nawet jeśli często zdarza się, że powrót z Centrum do domu zajmuje mi nawet 90min (z odbiorem dziecka ze żłobka).

  Wyrzucanie aut z centrum - to porażka! Dodatkowa strata czasu, cholerne utrudnienia (już widzę jak zasuwam z dzieciakiem w wózku w 10cm śniegu do auta zaparkowanego 2km od żłobka).

  Ale za to przez kilka miesięcy w roku będzie się można napić piwa w restauracyjnym ogródku...

  Raczej nie tędy droga.... • ~ 2010-10-28
  00:01:45

  0 0

  takiego durnego pomyslu nie mogl wymyslic nikt inny jak ten pryszcz, wiesniak powinienen sam chodzic np od berzy remontowanej do rynku:) a nie utrudniac zycie mieszkanca, ciekawe jakie ma interesy na zydowskiej ulicy a moze rodzinka malo mu lapowki id maxBigla

 • ~ 2010-10-28
  09:55:01

  0 0

  Czy nie jest szczytem hipokryzji to, że facet, który ogranicza ruch samochodowy w centrum, sam parkuje pod ratuszem?

 • ~ 2010-10-28
  22:42:20

  0 0

  Jest kuriozum fagas sam podjeżdża sobie pod same drzwi do ratusza kiedyś przywoziłem sprzęt do ratusza ile było proszenia i chodzenia żeby fagas przestawił swoje auto bo blokuje drzwi do ratusza a co go obchodzą ludzie on sobie dojedzie zaparkuje i jeszcze za to nie zapłaci jak reszta wrocławiaków

 • ~ 2010-11-04
  14:32:09

  0 0

  Mieszkańcy Wojszyc , Ołtaszyna, Gaju stoją codziennie rano i po południu w niesamowicie wielkich Korkach! Niestety z tych osiedli do miasta wiedzie tylko jedna droga u. Roweckiego i Borowska. Rano nie sposób się stąd wydostać W/w ulice po ostatniej modernizacji są całkowicie niewydolne. Np. na Wojszycach zrobiono super wąską jezdnie i wybrukowane kostką arcyszerokie chodniki.W godzinach szczytu lepiej iść na piechotę, bo jazda samochodem to KOSZMAR.Tymczasem od 2007 roku okolica przeżywa boom budowlany i powstało i buduje się tu wiele nowych osiedli co pogorszy jeszcze dojazdy mieszkańców .do szkół i pracy. Nowych szkół oczywiście prze ten czas nie wybudowano i wszyscy skazani s,ą na dojazdy. miejscami pracy jest jeszcze gorej.

 • ~gonzo57 2010-11-06
  13:42:21

  0 0

  Panie Prezydencie Wrocławia! Pomysł bardzo chwalebny - moda, deptaki, strefy ruchu pieszego ..... Proszę zamówić dla wszystkich zmotoryzowanych wrocławian SMART-y (jeśli ktoś chciałby coś takiego nawet za darmo). To wszystko co Pan mówi i obiecuje trąci tanim populizmem. Ludzie są już za mądrzy na karmienie taką wyborczą kiełbasą. Wrocław ze swoją infrastrukturą uliczną jest za ciasny nawet dla dziecięcych wózków. I Pan stawia blichtr wielkomiejskości i przepotężną chęć przystrojenia Kopciuszka w królewskie szaty ponad "komfort" życia mieszkańców miasta zupełnie nie przystosowanego do roli europejskiej metropolii? Niech Pan najpierw da coś konkretnego, odczuwalną poprawę (nie fontanny, wykup mieszkania w 12 m-cy zamiast 2 jak było czy totalne urzędnicze utrudnienia w zamianie mieszkań). Niech Pan da ogólnodostępne miejsca do grillowania, ścieżki rowerowe, punktualną komunikację miejską i np. podmiotowe a nie przedmiotowe traktowanie petentów w różnych urzędach. Praca od podstaw a nie hop, od razu na głęboką wodę. Czy Pan wie jak cuchnie brudny człowiek nawet ubrany w świeże ubranie? Najpierw niech Pan zadba o higienę a dopiero później o modne ciuszki. Życzę powodzenia choć nie będę na Pana głosował.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepisz się trzecią dawką szczepionki na COVID-19?
Oddanych głosów: 166