Wiadomości

Dutkiewicz: wybór Bögla legalny, Euro nie zagrożone

2010-07-11, Autor: bk
- Prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie ma racji. Wybór Maxa Bögl na wykonawcę stadionu odbył się legalnie. Ale nawet jeśli, to nie ma to nic wspólnego z umową, jaką zawarliśmy z wykonawcą stadionu. Tę mógłby rozwiązać tylko sąd – przekonywał na zwołanej w niedziele popołudnie konferencji prasowej Rafał Dutekiwcz, prezydent Wrocławia.

Reklama

Konferencja została zwołana po tekście, który ukazał się w „Rzeczpospolitej”, o którym pisaliśmy wczoraj. Dziennikarze dotarli do wyników kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, z której wynikało, że prezydent Wrocławia niezgodnie z prawem zawarł umowę z niemiecką firmą Max Bögl po zerwaniu kontraktu z Mostostalem Warszawa.
Konsekwencje, jak twierdzi „rz” mogą być bardzo poważne, łącznie z tym, że wykonawca będzie musiał zejść z placu budowy. A to może oznaczać, że stadion nie powstanie na czas i mecze Euro 2012 zostaną rozegrane w innym mieście.W tej sprawie od początku władzom Wrocławia doradza kancelaria prawnicza Wierciński, Kwieciński, Baehr, jedna z najlepszych w kwestiach związanych z prawem zamówień publicznych:
- Pierwsza sprawa jest taka. Co innego kontrola Urzędu Zamówień Publicznych, a zupełnie co innego umowa z firmą Max Bögl. Ta, nawet jeśli okazałoby się, że zastrzeżenia UZP są właściwe, w co nie wierzymy, mogłaby zostać rozwiązana dopiero przez sąd powszechny. Taki proces trwałby kilka lat, i zakończył się już po Euro 2012 – przekonywał
dr Tomasz Kwieciński, starszy wspólnik kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr. Wynika z tego, że organizacja Euro jest niezagrożona.

Kwieciński podkreśla jednak, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych nie ma racji:
- Kontroler wywodzi, że skoro w umowie była klauzula o jej rozwiązaniu, kiedy firma nie wywiązuje się ze zobowiązań, to opóźnienie prac, w wyniku którego rozwiązano umowę z Mostostalem Warszawa nie było zdarzeniem nieprzewidzianym, a więc nie można było podpisać umowy z Maxem Böglem po wyborze tej firmy „z wolnej ręki” - mówi
dr Tomasz Kwieciński.
- To tak jakby mi ktoś powiedział, że skoro się ubezpieczyłem i zapiąłem pas, oznacza, że wypadek samochodowy jaki miałem, był przewidywany – dodaje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Prawnicy zatrudnieni przez urząd miasta twierdzą, że nie dało się, jak to sugerują kontrolery UZP, wybrać firmy w przetargu:
- W takim przypadku Wrocław straciłby Euro już w styczniu, bo przetarg taki toczyłby się prawdopodobnie do dziś – mówi Kwieciński. - Dlatego wniesiemy zastrzeżenia do opinii prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, a jeśli będzie on obstawał przy swoim odwołamy się do Krajowej Izby Odwoławczej, która ostatecznie rozstrzygnie tę sprawę – dodaje.
Nawet jeśli Wrocław przegra przed KIO, to i tak nie będzie to miało wpływu na umowę budowy stadionu.

Władze miasta podkreślają, że cały czas są w kontakcie z UEFA w tej sprawie.
- Bardzo długo rozmawiałem wczoraj w tej sprawie z Martinem Cullenem, który odpowiada od strony UEFA za przygotowania do tej imprezy. Zapewniał mnie, że umowa obejmuje UEFA i Wrocław, a nie polską biurokrację - dodaje Rafał Dutkiewicz.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2010-07-11
  16:06:03

  0 0

  jasne jasne. zawsze tak mówią

 • ~ 2010-07-11
  16:47:38

  0 0

  Stadion jest na PILCZYCACH drodzy dziennikarze. Przestańcie ciągle wprowadzać ludzi w błąd.

 • ~ 2010-07-12
  00:14:54

  0 0

  Bo ci dziennikarze pewnie nie są z Wrocławia i naszego ukochanego miasta, nie znają.
  Stadion był i jest budowany na PILCZYCACH, a kto pisze że to MAŚLICE jest nie widomym idiotą, radzę mu skontaktować się z UM Wrocławia by pokazali mu mapy osiedli !!!

 • ~ 2010-07-12
  07:57:22

  0 0

  W którym miejscu tego tekstu autor napisał, że stadion jest na Maślicach? To po pierwsze, dwa - autor, jeszcze reprezentując barwy innego medium, podał informację, że stadion będzie na Pilczycach właśnie, jak wskazują miejskie mapy. W czym więc jest problem?

 • ~ 2010-07-12
  08:01:24

  0 0

  drobna poprawka. nie w żadnym innym medium, tylko na portalu tuwroclaw.com cały czas piszemy o stadionie na Pilczycach. A taka mapa, drogi gościu, już się u nas pojawiła: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,stadion-na-pilczycach-5-dni-przed-czasem,wia5-3266-2790.html

 • ~ 2010-07-12
  15:01:05

  0 0

  A w tagach co jest napisane , może napiszecie że taki nie należą do tej strony ?! "stadion na Maślicach" - Na Maślicach nie był i nie jest budowany żaden stadion. A co to jest ?! http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,prywatny-stadion-na-maslicach-,wia5-3273-776.html . Artykuł ani taki nie zostały zaktualizowane a więc pewni redaktorzy tej strony uważają że stadion miejski jest budowany na Maślicach

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.