Wiadomości

Dwie pierwsze skody Tramwaju Plus będą w czwartek

2010-12-20, Autor: Bartłomiej Knapik
Nowe skody 19T, które będą jeździć po Wrocławiu jako Tramwaj Plus, dotrą do nas najprawdopodobniej w nocy ze środy na czwartek – informuje Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK.

Reklama

Ponad miesiąc temu pisaliśmy, że  pierwsza skoda dla Tramwaju Plus już jeździ. Na razie tylko po szynach przy zakładzie w Pilznie, ale ma to się szybko zmienić. Skody 19T, które po ulicach miasta pojadą w barwach Tramwaju Plus, przeszły już badania homologacyjne i zostały dopuszczone do ruchu po ulicach.
Nowe skody 19T, które będą jeździć po Wrocławiu jako Tramwaj Plus, dotrą do nas najprawdopodobniej w nocy ze środy na czwartek – informuje Janusz Krzeszowski, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK.
Najpradwopodobniej, bo gdy po raz kolejny załamie się pogoda ciężarówki z tramwajami dla nas mogą dojechać później.

Od 17 wozów skody, które jeżdżą po Wrocławiu, nowe modele tej firmy różnią się nie tylko tym, że mają drzwi po obu stronach i kabiny motorniczych na obu końcach. Mają także inny rozkład siedzeń, tapicerkę, miejsca na rowery i monitoring. No i klimatyzację. 

Model 19T ma inaczej rozstawione siedzenia w przednim i tylnym członie: nie będzie już siedzenia bokiem do kierunku jazdy, jak to się zdarza w metrze.
Jedyne miejsce, w którym w nowych skodach usiądziemy bokiem do kierunku jazdy jest sam środek pojazdu. Siedzenia są tam jednak tylko po jednej stronie, bo po drugiej jest miejsce na rowery. 

Nowe Skody mają także poprawiony monitoring: 13 kamer: 4 na zewnątrz, dwie do przodu i do tyłu tuż nad motorniczym a reszta w środku.

Łączna wartość kontraktu to ponad 250 mln zł. Za te pieniądze dostaniemy 31 pojazdów Skoda 19T. 

Zobacz jak wygląda nowy tramwaj skoda

Inna sprawa jak dziś wygląda nieomal mityczny wrocławski szybki tramwaj. Tramwaj Plus miał stać się zupełnie nową jakością. Miał kursować między Sępolnem a Leśnicą oraz Gajem i Kozanowem. Był „reklamowany” jako recepta na korki. Tyle, że będzie jeździł po tych samych torach, co inne tramwaje (a jak wiadomo na torowiskach ciężko się wyprzedza), będzie miał tak samo zielone światło ustawiane przez komputer jak inne tramwaje (skoro jest na tym samym torze co inne wozy, to najpierw one muszą dostać zielone). Do tego obcięto już jego trasę, co naukowcy od dawna krytykowali:
„Tramwaj Plus jest ogryzkiem w porównaniu z tym, co było przewidziane. Nie obsługujemy Biskupina, ani Sępolna, za to dojeżdżamy do Stadionu Olimpijskiego – a przecież wystarczy dwa razy przejechać się tam tramwajem, żeby zobaczyć ile osób wysiada na tym odcinku. Dla kogo my to budujemy? Dla ludzi? Czy dlatego, że mieliśmy jakąś potrzebę? Jeśli dla ludzi, to musimy mieć naprawdę dobry plan, bo wydajemy publiczne pieniądze” - pisze dr Bogusław Molecki, z Politechniki Wrocławskiej.

To jednak nie wszystkie złe informacje na temat Tramwaju Plus.  Z dokumentów przetargowych wynika, że, linia Tramwaju Plus z Kozanowa na Gaj utknie na Podwalu – między pl. Orląt Lwowskich a pl. Jana Pawła II. 
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2010-12-20
  15:39:01

  0 0

  przydałoby się jeszcze info WTF w ogole jest/m byc ten tramwaj plus bo na razie z tego tekstu wiem ze ma tylko troche innaczej siedzenia rozlozone, wiecej drzwi i kamer...

 • ~ 2010-12-20
  15:43:50

  0 0

  No bo tym jest tramwaj plus.

 • ~ 2010-12-20
  17:39:53

  0 0

  mała sprzeczność :) "nie będzie siedzienia bokiem do kierunku jazdy, jedyne miejsce w którym usiazemy bokiem jest srodek pojazdu". to będa te boczne czy nie będą? :) bo z tekstu wynika, że nie będzie, ale będą :) pozdrawiam

 • ~ 2010-12-20
  17:56:14

  0 0

  Proszę o prezentację, na którym 80 letni pan podnosi rower z siatami na to "miejsce dla rowerów", lub kobietę z rowerkiem elektrycznym, ważącym koło 30 kilo plus siateczki. Później pana projektanta i osobę, która ten idiotyzm zamówiła.

 • ~ 2010-12-20
  20:04:38

  0 0

  i już ego WFK jest podniesione takim artykułem :)

 • ~ 2010-12-20
  20:13:05

  0 0

  Przychodzimy na prezentacje z rowerami i uderzamy do Komara czy Dutkiewicza, żeby nam je na tym podeście umieścił.

 • ~ 2010-12-21
  00:06:55

  0 0

  Panie Dutkiewicz to gdzie te pieniądze poszły, które zaoszczędziliście na nas pasażerach budując nam taki bubel!!! Kasa była na nowe trasy i nowe wozy!!! A zostały tylko wspomnienia! Pan to umie manipulować ludźmi, panie prezydencie oszuście!!! I jeszcze tak 4 lata będzie nam wciskał ciemnotę, po przez swoich przydupasów!!! Przypomnę że w latach 80 i 90! Mieliśmy już szybki tramwaj z wtedy jeszcze z pl. I-wszego Maja do Leśnicy tramwaj jeździł szybciej niż teraz!!! Ale za rządów tego oszusta i nieudacznika Dutkiewicza zrujnowano całą wrocławską komunikację i doprowadzono ją do stanu katastrofy, marnotrawiąc coraz to większe pieniądze!!!

 • ~ 2010-12-21
  00:12:33

  0 0

  A takie miejsca rzekomo na rowery, to wciskanie nam kolejnej ciemnoty przez magistrat, w normalnych krajach takie miejsca wykorzystuje się do położenia tam bagażu podręcznego!

 • ~ 2010-12-21
  09:26:19

  0 0

  nonono miejsce na rower ekstraklasa ciekawe jak tramwaj ostro zachamuje szybe sie stłucze etc

 • ~ 2010-12-22
  10:49:56

  0 0

  Wynika z tego, że urzędasy nie widzieli na oczy mapy Wrocławia, a i przebieg ulic jest im obcy:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.