Kultura
Dyskusja o wielowyznaniowej Polsce u progu niepodległości
Fundacja „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”, jak co roku, organizuje panel dyskusyjny „Droga ku tolerancji”. Tym razem jego tematem będzie „Wielowyznaniowa Polska u progu niepodległości”, a sam panel odbędzie się 11 listopada, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.
Ideą odbywających się co roku spotkań z cyklu „Droga ku tolerancji” jest budowanie przestrzeni do dyskusji o wzajemnym szacunku wyznawców różnych religii, osób należących do różnych kultur i tradycji. W dysputach o budowaniu mostów między ludźmi, zasypywaniu rowów nienawiści, ksenofobii i nietolerancji uczestniczą intelektualiści, nauczyciele akademiccy, księża lub parlamentarzyści, reprezentujący cztery konfesje i tradycje, tj.: luterańską, żydowską, rzymskokatolicką i prawosławną. Dyskusje panelowe mają formułę otwartą, co oznacza, że organizatorzy zapraszają na nie do Synagogi Pod Białym Bocianem każdego, komu bliska jest idea wzajemnego szacunku w wielokulturowym Wrocławiu, Polsce, Europie.
– W tym roku przypada 100-lecie Niepodległości Polski, więc również panel „Droga ku tolerancji” w oczywisty sposób nawiązuje do wielowyznaniowej Polski, jaka powstała po okresie zaborów i „Wielkiej Wojnie” – można przeczytać w zapowiedzi wydarzenia. – Tworzące się z ruin państwo polskie musiało pokonać wiele problemów, będących spuścizną po zaborcach, w tym stworzyć fundamenty dla wielokulturowego społeczeństwa, przekształcającego się w jeden naród – obywateli II Rzeczypospolitej – dodano.
11 listopada o 17:00 w Synagodze Pod Białym Bocianem paneliści wymienią poglądy i podzielą się swoją wiedzą na temat trudnych problemów Polski wielu wyznań i kultur u progu jej Niepodległości. Dyskusję poprowadzi dr Łukasz Kamiński – polski historyk pracujący na Uniwersytecie Wrocławskim, specjalizujący się w najnowszej historii Polski; w latach 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, następnie do 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Gośćmi tegorocznego panelu będą:
- prof. dr hab. Antoni Mironowicz z Uniwersytetu w Białymstoku, specjalista w zakresie stosunków narodowościowych i etnicznych w Europie Środkowo-Wschodniej,
Zobacz także
- prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Zakładu Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- dr Kamil Kijek z Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk i socjolog zajmujący się dziejami Żydów Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i XX wieku,
- dr Tomasz Szyszlak z Zakładu Badań Wschodnich na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert