Reklama

Dzieje się we Wrocławiu! Na jakie imprezy i wydarzenia warto wybrać się w weekend?

17/09/2021 12:55

Na jakie koncerty i festiwale warto się wybrać? Co grają w kinach i co można zobaczyć w teatrze? Z jakich kulinarnych propozycji warto skorzystać i co jeszcze dzieje się w weekend we Wrocławiu? Oto przegląd imprez i wydarzeń, które odbędą się w w dniach 18-19 września.

W weekend na wrocławskich Partynicach odbędzie się kolejna edycja imprezy „Winiarze i Przyjaciele”. Na pikniku królować będzie wino z dolnośląskich winnic. Nie zabraknie też innych lokalnych smakołyków, w tym regionalnych serów i piw rzemieślniczych. Więcej informacji o imprezie znajduje się tutaj.

To nie koniec weekendowych atrakcji. W Zajezdni Popowice przy ulicy Legnickiej 65 na chętnych czeka 16 namiotów restauracyjnych oraz 7 z deserami i napojami. Nie zabrake też koncertów. Do niedzieli odbywa się tam dodatkowa edycja Gastro Miasta.


W sobotę i niedzielę moc atrakcji czeka również na wrocławskich miłośników zabytkowych tramwajów i autobusów. W Zajezdni Popowice zaprezentowany zostanie odrestaurowany wagon tramwajowy Maximum z 1901 r. W ramach dni otwartych zajezdni będzie można obejrzeć też inne historyczne pojazdy, a także wziąć udział w paradzie autobusów czy bezpłatnych kursach zabytkowym taborem.

Reklama

Święto jazzu


Do niedzieli trwa Jazz nad Odrą. W tym roku scenę główną przeniesiono do Teatru Polskiego, na drugą lokalizację wybrano plac przed Impartem. W sobotę, o godz. 16, w teatrze odbędzie się II finałowy koncert konkursu na Indywidualność Jazzową 2021 a o 19 wystąpią: Darek „Oles” Oleszkiewicz & Alan Pasqua oraz Gerald Clayton z koncertem zatytułowanym „Happening: Live At The Village Vanguard”. Dzień później o 17 będzie miała miejsce gala wręczenia nagród konkursu na Indywidualność Jazzową 2021, a także koncert, na którym wystąpią Joe Lovano Trio Tapestry feat. Marilyn Crispell & Carmen Castaldi i Bartosz Pernal Orchestra.

Na koncerty odbywające się na placu przed Impartem wstęp jest bezpłatny. W sobotę o 16 wystąpi tam DJ Skipless, o 19:30 Viktor Tòth Arura Trio, a o 20:30 Aga Derlak Quintet z gościnnym udziałem Anny Bratek i Jerzego Małka. Dzień później o 16 z setem dj-¬skim wystąpi Druh Sławek, a o 18 EABS zagra utwory z płyty “Discipline of Sun Ra”. W sobotę i niedzielę o 23 w klubie festiwalowym w Imparcie rozpocznie się zaś jam session.  

Więcej informacji o imprezie można znaleźć tutaj.


Pchli targ i festyn


Powracający po pandemii Tarnogajski Pchli Targ w czerwcu przyciągnął tłumy odwiedzających. Jego jesienna edycja, która odbędzie się w sobotę, 18 września, zapowiada się równie obiecująco. Poza zakupami na targowisku będzie można wziąć udział w warsztatach rękodzieła, zajęciach jogi, a także się zaczepić. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 14.

W najbliższą sobotę, 18 września wielkie święto na wrocławskim Nowym Dworze. Osiedlowy festyn odbędzie się w godzinach 10:00 - 18:00 na boisku szkolnym przy ul. Zemskiej 16. W programie wydarzenia znalazły się m.in. pokazy wozów strażackich, koncerty zespołów rockowych, występy chórów i dzieci oraz liczne konkursy i turnieje. Na terenie imprezy w godzinach 13:00 – 18:00 będzie działał także mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Chętni bez wcześniejszych zapisów będą mogli przyjąć jednodawkowy preparat Johnson & Johnson.

Reklama

Filmowe propozycje


– Choć jest złodziejem, to ma cechy Robin Hooda i ukradzione w Pewexie rzeczy sprzedawał potem za pół ceny – aktor Jakub Gierszał mówi o filmie „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, który od piątku, 17 września można oglądać w kinach, m.in. DCF i KNH. To film inspirowany prawdziwą historią Zdzisława Najmrodzkiego, czyli gwiazdy przestępczego półświatka i legendarnego króla ucieczek, który 29 razy wymknął się organom ścigania PRL.
Do 3 października widzowie mają okazję zobaczyć 129 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata. W ramach części online Millennium Docs Against Gravity, poza pokazami, odbędą się spotkania na żywo na fanpage’u festiwalu na Facebooku oraz kanale YouTube.

W sobotę, 18 września, o godz. 19, po pokazie „Podróży do zielonej utopii” odbędzie się rozmowa o idei spółdzielczości. Dzień później, po seansie „Ósmej poprawki” o godz. 19, będzie miało miejsce spotkanie z jego bohaterką Ailbhe Smyth. To naukowczyni, działaczka na rzecz dostępu do aborcji oraz na rzecz praw osób LGBTQ.

– Film śledzi społeczną kampanię, która odbyła się w Irlandii na rzecz usunięcia ósmej poprawki – konstytucyjnego zakazu aborcji wprowadzonego w 1983 roku w wyniku referendum. Pokazuje transformację kraju z konserwatywnego państwa zdominowanego przez kościół katolicki w bardziej liberalne społeczeństwo świeckie – czytamy w opisie wydarzenia.

To nie jedyne filmowe atrakcje. Dziewięć pełnometrażowych produkcji i dwa zestawy shortów. O kształtowaniu i odkrywaniu własnej tożsamości, wyzwaniach związanych z życiem w zgodzie ze sobą, a przede wszystkim o tym, jak silna jest miłość, która nie pyta o płeć. We Wrocławiu po raz kolejny odbywa się LGBT Film Festival. W programie wrocławskiej odsłony festiwalu znalazło się również najnowsze dzieło Bruce"a LaBruce"a, ikony kina LGBT - „Saint Narcisse”  (seans w sobotę o 18:30). Program wydarzenia znajduje się tutaj.


W weekend we Wrocławskim Teatrze Komedia premierowo wystawiona zostanie komedia “Judy na końcu tęczy”. – Historia, o której opowiada Peter Quilter, dzieje się na pół roku przed śmiercią Judy Garland, w Boże Narodzenie 1968 roku. W apartamencie Hotelu Ritz w Londynie aktorce towarzyszą: Mickey Deans (postać autentyczna, przyszły i ostatni mąż Judy) oraz angielski pianista i manager Anthony. Dramatyczne wydarzenia przeplatane są pięknymi piosenkami z repertuaru Judy Garland – czytamy w opisie spektaklu. W tytułową rolę wciela się Justyna Szafran, której na scenie towarzyszą Mariusz Ochociński i Paweł Okoński. Informacje o biletach znajdują się tutaj.

W Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia premierowo będzie natomiast można zobaczyć spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy – “Mów o sobie, tylko o sobie” w reżyserii Darii Kopiec. Przedstawienie powstało z inspiracji opowiadaniem Tadeusza Różewicza „Grzech”. – Realizatorzy skupiają się zbudowaniu rzeczywistości przesiąkniętej wojennymi strukturami: społecznymi, metodami wychowawczymi, schematem rodziny i tzw. zimnego chowu, tego co się powinno i jak się powinno funkcjonować – czytamy w opisie wydarzenia. Bilety kupić można na stronie teatru.

Reklama

„Magnolia” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego toz kolei spektakl niezwykle nerwowy, m.in. za sprawą intensywności pojawiających się w nim postaci. To zarazem spektakl post-katastroficzny, w którym przyczyną katastrof są problemy bohaterów z okazywaniem uczuć i emocji. Przedstawienie w weekend będzie można zobaczyć na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Więcej informacji znajduje się tutaj.


mh, bas, ks

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości