Kultura
Dzień Wolnej Sztuki: bezpłatny wstęp do 10 muzeów i galerii [PROGRAM]
Reprodukcja obrazu Claude’a Monet’a "Plaża w Pourville".
W sobotę, 21 kwietnia, o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.
Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach. – Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać – twierdzą organizatorzy wydarzenia, którzy zachęcają do niespiesznego przyjrzenia się pięciu wybranym pracom z danej kolekcji czy wystawy oraz do swobodnych rozmów o sztuce. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Zobacz także
Tego dnia, w samo południe Centrum Sztuki WRO zaprasza do Atelier WRO (ul. Kuźnicza 29a, II piętro) na wydarzenie specjalne związane z premierą publikacji, nad którą od pewnego czasu pracują. „Widok 4: Historia instalacji wideo” to czwarta z serii multimedialnych publikacji z zakresu teorii, estetyki i historii sztuki nowych mediów. W ramach Dnia Wolnej Sztuki pokazanych zostanie 5 spośród 25 dokumentacji instalacji wideo opisanych w książce, które staną się punktem wyjścia do rozmów. Przedpremierowo wręczone zostaną też pierwsze egzemplarze najnowszej publikacji. Dodatkowo, uczestnicy sobotniego spotkania będą mieli także okazję podejrzeć mikro-muzeum WRO, które powstaje w Atelier WRO w związku ze zbliżającym się jubileuszem 30-lecia konceptu WRO.
W tym roku wolne poznawanie sztuki odbędzie się też w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w Muzeum Etnograficznym. W związku z jubileuszem 70-lecia Muzeum Narodowego we Wrocławiu, o wybranych dziełach będą opowiadać pracownicy różnych działów Muzeum Narodowego oraz Muzeum Etnograficznego – w tym kuratorzy zbiorów. Przedstawią oni dzieła, które są dla nich ważne i intrygujące oraz odpowiedzą na wszelkie pytania zwiedzających.
Muzeum Współczesne (Plac Strzegomski 2a) zachęca tego dnia do zwiedzania w godzinach 12:00-14:00. Zobaczyć będzie można: reprodukcję obrazów Claude’a Monet’a autorstwa Guya Slabbincka – „Plażę w Pourville” i „Apres diner” w wersji pozbawionej postaci (poziom 0), fotografie/archiwalia „Lidice” i „Utoya” Huberta Humka (poziom 5), a także „Klepsydrę”, (mural na fasadzie MWW) oraz jej warianty znajdujące się na ekspozycji stałej “Pojęciokształty” S. Dróżdża (poziom 5).
W Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) będzie natomiast można zobaczyć obrazy z wystawy „Rękopis „Pana Tadeusza”: „Portret Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej na miniaturze” autorstwa Jacoba Gillisa (Sala: Biblioteka) i „Serwis do kawy, 1800-1815”, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (Sala: Dom). Z wystawy „Misja: Polska” analizowane będą: „Zaszyfrowane depesze”, (Sala: 1939-1945 Już nigdy nie będziemy bierni) i „Jubileuszowa Księga Pamiątkowa (Sala: 1975-1989 Wojna w Polsce wciąż trwa). Na wystawie czasowej „Księgi Pana Tadeusza” analizowany będzie także plakat ilustrujący II księgę „Pana Tadeusza” autorstwa Mirelli von Chrupek (Sala wystaw czasowych).
W BWA Galeria Awangarda (ul. Wita Stwosza 32) zobaczyć będzie można wystawę „A my po ESK. Ekspresja Struktura Kolor”. Tytułowy skrót ESK, który twórcy wystawy rozwijają jako: ekspresja – struktura – kolor, odnosi się również do czasowego klucza wyboru prac. Prezentowane na wystawie realizacje powstały w latach 2014-2016, czyli w okresie pełnienia przez Wrocław funkcji Europejskiej Stolicy Kultury.
W Galerii Studio (Ruska 46a/301) analizowana będzie wystawa „W poszukiwaniu sensu życia – Nomadic State”. Nomadic State to być może najmniejsze państwo świata. Choć pozbawione jest określonej lokalizacji, pojawia się wszędzie tam, gdzie dwójka tworzących je artystów – Karolina Mełnicka i Stach Szumski. Wpisuje się tym samym w tradycje micronations, fikcyjnych państw zakładanych przez entuzjastów (jak Sealand i Hutt River) czy krajów powoływanych do życia w formie projektów artystycznych (Komar and Melamid). Pochopnie jednak (i optymistycznie) byłoby uznać, że nie są oni elementami międzynarodowej polityki. Poza typowymi atrybutami, stają za nimi realne ideologie.
W Galerii Dizajnu (Świdnicka 2-4) będzie zaś można zobaczyć wystawę „Peekaboo – polska ilustracja dla dzieci”, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia polskich ilustratorów. Przedstawiają wyjątkowe książki zilustrowane przez 16 rysowników, osobowości polskiej sceny graficznej. Wybór książek pokazuje różnorodność, bezkompromisowość, talent i pomysłowość artystów.
Siódma odsłona SUW- lotnej inicjatywy artystycznej odbędzie się w mieszkaniu przy ul. Chorzowskiej 49 we Wrocławiu, od godziny 10 do 22.Idea tegorocznej edycji skupia się na wystawie w czterech pomieszczeniach mieszkania, a wszystkie prezentowane obiekty artystyczne są na sprzedaż. Wystawianie sztuki w mieszkaniu ma skłonić zarówno artystów do rozmowy o sprzedaży oraz wymiany sztuką, jak i gości do inwestycji i kolekcjonowania. Swoiste tabu pieniądza w ś rodowisku artystycznym czas przekłuć w dyskusję, a drukowane obrazki z marketów zamienić na niepowtarzalną i oryginalną kolekcję sztuki. Cechami charakterystycznymi SUW są artystyczne procesy badawcze oraz realizacje integralne z otoczeniem i uwzględniające mieszkańców. Kolejny raz SUW poszukuje komunikacji na polu sztuki, w którym tradycyjny podział na artystę-nadawcę i publiczność-odbiorcę zaciera się.
SUW to przekazywanie wiedzy o sztuce w postaci dialogu, otwarcia na odbiorcę, negocjacji znaczeń, poszukiwania kompromisów i doceniania indywidualnych interpretacji i kompetencji.
Lista muzeów z Wrocławia biorących udział w akcji:
- Centrum Sztuki WRO / WRO Art Center
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu - gmach główny
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu - Muzeum Etnograficzne
- Muzeum Współczesne Wrocław
- Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
- Zakład Narodowy im. Ossolińskich
- BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej – Galeria Awangarda
- BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej – Galeria Studio
- BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej – Galeria Dizajn
- SUW 4SALE.
Tagi: Dzień Wolnej Sztuki, muzeum narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Pana Tadeusza, muzeum współczesne, BWA, galeria Awangarda, galeria dizajnu, SUW4SALE
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy obowiązujący od ponad miesiąca zakaz wstępu na wały powinien zostać zniesiony?
Oddanych głosów: 692