Kultura
„Dziennik czasów zarazy” na żywo w sieci
Fot. ilustracyjne/archwium
We wtorek, 14 kwietnia, w internecie odbędzie się emisja drugiego odcinka „Dziennika czasów zarazy”, podczas którego twórcy podzielą się historiami z czasu pandemii koronawirusa, zbieranymi na bieżąco w ramach inicjatywy „Opowieści z kwarantanny”. Tematem odcinka będą także wydarzenia tygodnia "z największego teatru w Polsce - sceny sejmowej na Wiejskiej”. Omawiane zostaną też relacje korespondentów z Polski i świata dotyczące obchodów świąt wielkanocnych.
W trakcie programu młodzi reżyserzy, aktorzy i producenci będą prezentowali postępy swoich prac związanych z przygotowaniem premierowych spektakli dokumentalnych realizowanych w ramach projektu „Teatr na faktach”. Głównym punktem każdego odcinka będzie działanie performatywne – czytanie, fragment spektaklu lub inna forma prezentacji.
Zobacz także
– W pracy wykorzystujemy stosowaną w teatrze dokumentalnym metodę verbatimu, czyli „dosłownego zapisu rzeczywistości”. Opowieści, których wysłuchamy, są często bardzo osobiste i emocjonalne, bohaterowie wprost mówią o przeżywanych przez nich lękach i nadziejach, ujawniają głęboko skrywane powody swoich decyzji – podkreślają organizatorzy wydarzenia.
Jak zapowiadają, tematem prowadzonego przez Grzegorza Grecasa drugiego odcinka będą wydarzenia tygodnia "z największego teatru w Polsce - sceny sejmowej na Wiejskiej”. Omawiane zostaną też opowieści z terenu, czyli relacje korespondentów z Polski i świata dotyczące obchodów świąt wielkanocnych. W ramach "Teatru na faktach" pokazana zostanie także pierwsza miniatura teatralna z czasów pandemii pod tytułem "Procedury ochronne".
Opiekun cyklu Kuba Tabisz opowie zaś o postępach prac nad spektaklem "Opowieści z kwarantanny". – W naszym teatrze opowiemy m.in. historie najbardziej pokrzywdzonych przez kryzys - artystów, pracowników restauracji, ludzi żyjących od "dzieła" do dzieła", całego tego śmieciowego rynku pracy. Będziemy ich słuchać i przekazywać wam, co usłyszeliśmy – mówi o tym projekcie Tabisz.
W pierwszym odcinku była mowa o tym, kim są rodzimowiercy, przedstawiono także opowieści z terenu i omówiono teatralne wydarzenia tygodnia, a także finał Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który z powodu epidemii koronawirusa w tym roku się nie odbył.
„Teatr na faktach” to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu „Noc na faktach”, czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli poruszających ważne, trudne, a czasami wesołe tematy. Nad projektem czuwają Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz.
Emisja drugiego odcinka odbędzie się we wtorek, 14 kwietnia o godz. 19:00, na fanpage’u projektu „Teatr na faktach”. Po zakończeniu transmisji materiały dostępne będą przez tydzień. Odcinki będą emitowane co wtorek, do końca trwania epidemii koronawirusa w Polsce.
Czy próba pobicia Gitarowego Rekordu Guinnessa w internecie to dobry pomysł?
Oddanych głosów: 1365
Fakty i mity o koronawirusie. Co o nim wiesz? [QUIZ]
W połowie grudnia rozpoczęła się epidemia koronawirusa, wywołującego chorobę zakaźną. To wtedy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań w Chinach. Teraz koronawirus jest już obecny nie tylko w Azji, ale też w Ameryce, Afryce, Australii i Europie. Sprawdź, czy to, co o nim wiesz, jest oparte na faktach.
Tagi: koronawirus, teatr, kwarantanna, Teatr na faktach, Instytut Grotowskiego, krzysztof kopka, Jakub Tabisz, opowieści z kwarantanny
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert