Kultura
Edukacja filmowa, czyli ekran na świat
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to ogólnopolski projekt realizowany w 22 miastach przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Projekt umożliwia dzieciom i młodzieży comiesięczne spotkania z filmem – zarówno najnowszymi produkcjami, jak i klasyką polskiego oraz światowego kina.
Dodatkowo dla uczniów organizowane są konkursy, prelekcje i dyskusje. Nauczyciele otrzymują zaś materiały dydaktyczne, które mogą później wykorzystać do poprowadzenia lekcji powiązanej z obejrzanym filmem.
– Poprzez program Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy, żeby młodzi mieli możliwość poznawania filmów, których twórcy poważnie traktują ich wrażliwość i inteligencję. Chcemy też wygenerować potrzebę poszukiwania takich filmów w kinach. Młodzi są na to gotowi – potrzebują tylko, żeby ktoś im takie filmy pokazał i bezpretensjonalnie o nich opowiedział – wyjaśnia Maciej Jakubczyk z Działu Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Bardzo ważną kwestią dla twórców programu pozostaje również sam sposób odbioru kina – czyli koncentracja na filmie, a nie towarzyszących mu atrakcjach. Dzięki uczestnictwu w programie młodzi widzowie, niejednokrotnie po raz pierwszy, goszczą w kinie studyjnym w swoim mieście.
– Nastolatkom kino studyjne, nawet odremontowane i o ciekawym, niepowtarzalnym charakterze, przestaje się kojarzyć z filmem. Dla nich kino często sprowadza się do dodatkowej atrakcji w centrum handlowym lub multipleksie.– dodaje Maciej Jakubczyk.
Program adresowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół, dlatego w ofercie Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej można znaleźć cztery części dostosowane pod względem trudności i tematu do wieku uczestników: szkoła podstawowa (klasy 1-3 i klasy 4-6), gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne.
Jakie filmy będą mogli zobaczyć uczniowie?
Repertuar jest bardzo zróżnicowany – od filmów animowanych, poprzez fabularne, po dokumenty. Na uczniów czekają zarówno produkcje polskie, jak i dzieła kina europejskiego czy amerykańskiego, a nawet filmy japońskie, australijskie i nowozelandzkie.
– Program edukacji filmowej jest jedyną okazją do spotkań z wartościowym, niekomercyjnym kinem, z twórcami i filmoznawcami, ale przede wszystkim do spotkań w KINIE – miejscu, w którym odkrywamy magię filmu i czerpiemy zarazem olbrzymią dawkę wiedzy. Warto uświadomić młodym widzom na czym polega magia kina i czym zdecydowanie różni się kino studyjne od multipleksu. Chodzi nie tylko o sam repertuar, bo to jest oczywiste. Chodzi o cały rytuał wychodzenia do kina oraz własnych, świadomych i przemyślanych poszukiwań dobrego filmu – mówi Beata Marciniak, koordynator programu we Wrocławiu.
Cena biletu indywidualnego na jeden pokaz to 6 zł, zaś karnet na wszystkie seanse kosztuje 50 zł. Opiekunowie klas uczestniczą w spotkaniach nieodpłatnie.
Nauczyciele mogą zgłaszać uczniów do projektu do 30 września. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem uczestnictwa jest dostępny na stronie programu: www.edukacja.nowehoryzonty.pl w zakładce "Edukacja filmowa w kinie". Wypełnione zgłoszenie należy przesłać faksem na numer podany w zgłoszeniu lub dostarczyć do Kina Warszawa.
W dniach 13 i 14 września w kinie „Warszawa-sala NOT” o godz.16.00 odbędą się spotkania specjalne dla nauczycieli, na których zaprezentowany będzie tegoroczny program edukacji filmowej oraz przedstawieni partnerzy medialni projektu.
Zobacz także
Tagi: Era Nowe Horyzonty, nauka, edukacja, program, uczniowie, szkoła, film, kino, nowe horyzonty edukacji filmowej
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert