Wiadomości

Ernst&Young: budżet Wrocławia na plus z małym ale

2010-12-20, Autor: bk
Urzędnicy twierdzą, że jest optymalny, opozycja, że fatalny. Projekt budżetu na przyszły rok budzi spore kontrowersje. My poprosiliśmy o przeanalizowanie miejskich finansów partnera firmy Ernst & Young Audit i już wiemy, że projekt jest przyzwoity. Inwestowanie nie tylko w drogi, ale także np. w Narodowe Forum Muzyki ma sens, a jeśli czegoś brakuje – to braku szukania oszczędności na pracy urzędników.

Reklama

Wbrew temu, co ekipie Rafała Dutkiewicza zarzuca opozycja budowa fontanny multimedialnej na Pergoli, rozbudowa Teatru Capitol, stadionu czy Narodowego Forum Muzyki ma sens.
- Strategia inwestowania jest dobra. To jest najlepszy pomysł na to, żeby się rozwijać – uważa Ewa Kowalczuk, partner firmy Ernst & Young Audit, którą poprosiliśmy o przeanalizowanie projektu budżetu Wrocławia na 2011 rok. - I wydawać pieniądze nie na jeden cel, ale właśnie tak, jak jest to robione. Na drogi, żeby poprawić infrastrukturę, ale także na stadion czy narodowe forum muzyki. Żeby poszerzyć ofertę, przyciągnąć nowych mieszkańców, choćby takich jak ja. Bo przyjechałam tu z Warszawy i za nic nie chcę wracać. Dlatego to inwestowanie także w kulturę uważam za dobrą strategię, bo dywersyfikuje źródła sukcesu – dodaje.

O projekcie budżetu pisaliśmy pod koniec listopada. W przyszłym roku zaplanowano mniej wydatków i więcej przychodów, żeby nie powiększać długu, który na 30 września 2010 wynosił: 1 miliard 831 mln zł – dla samego budżetu miasta, bo zadłużenie miejskich spółek się do tego nie liczy.

W 2011 roku koszt obsługi zadłużenia (czyli odsetki od kredytów) wzrośnie o 22 proc. To efekt tego, że oczekiwane dochody za 2010 rok są o 390 milionów niższe niż zakładano rok temu, podczas gdy oszczędności w wydatkach to tylko 4 mln zł. Na korzyść miejskich finansistów przemawia fakt, że dochody własne są niższe o tylko 88 milionów, około 4 proc. mniej niż zakładano. Reszta, czyli zdecydowana większość, to pieniądze za unijne inwestycje. Czyli takie, które w końcu dotrą, tyle że później niż zakładano.
Niestety ceną za to zwiększone zadłużenie będą w przyszłym roku właśnie o 22 proc. wyższe koszty obsługi zadłużenia.
- W 2010 roku miasto wyda ok. 760 mln więcej niż wynosiły jego dochody. Czyli o 390 mln zł więcej w porównaniu założeniami budżetu na 2010 rok. To zwiększy koszty odsetek. Żeby pokryć tę różnicę trzeba było zaciągnąć więcej zobowiązań – tłumaczy w wywiadzie z nami Ewa Kowalczuk. - Niepokojące jest jednak to, że pomimo przesunięcia ok. 300 mln zł środków unijnych na rok 2011, dodatkowa dziura 400 mln zł, powstała w 2010 roku, nie będzie zasypana w 2011 roku. Za to wciąż się powiększa. W efekcie będziemy musieli to spłacać w przyszłych latach – dodaje.
Kłopot w tym, że ustawy pozwalają na spłatę tylko części zadłużenia w każdym roku.

Najsłabszą stroną projektu jest brak oszczędności: budżetowi miasta można postawić ten sam zarzut co budżetowi kraju: że nie ma w nim potrzebnej restrukturyzacja kosztów:
- W czasie kryzysu wszystkie firmy szukają oszczędności w kosztach, bo gdy spadają dochody, trzeba rozważyć obcięcie kosztów. W projekcie budżetu tego nie widzę – mówi nam Ewa Kowalczuk. - Całkiem niedawno kupowałam we Wrocławiu mieszkanie i trafiłam na ulicę Kotlarską do biura obsługi mieszkańców. I byłam chyba jedyną obsługiwaną w tym czasie osobą. Co robiła reszta pracowników – nie wiem. Być może, w czasie kryzysu, gdy można się spodziewać mniejszej liczby transakcji, powinno się przeszkolić urzędników i wykorzystać do czegoś innego. Bo restrukturyzacja, o której rozmawiamy, nie musi polegać na zwolnieniach. Można także tak zarządzać pracownikami (czyli urzędnikami), aby efekty ich pracy zwiększały dochody – dodaje.

Przypomnijmy, że swoje poprawki do budżetu zgłosiła także opozycja.
- Zabrać z kosztów funkcjonowania urzędu, z promocji, z dotacji dla wyższych uczelni i zrezygnować z prac przygotowawczych na Wrocławską Kolej Metropolitalną. W zamian za to przeznaczyć fundusze na żłobki, zimowe utrzymanie dróg, remonty kamienic czy budowę ścieżek rowerowych - to  poprawki złożone do budżetu miasta przez Platformę Obywatelską.
Natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali zmniejszenie o połowę pieniędzy na promocję, a w zamian darmowe bilety MPK dla dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~ 2010-12-20
  08:52:23

  0 0

  Co za bzduty na zamowienie magistratu-taki kurs jest dobry??cięcie wydatków na wszytsko poza tym czego wymarzy soie prezydent??a drogi, a dziury, a remonty???widac palma odbija już wszędzie....

 • ~ 2010-12-20
  09:22:34

  0 0

  Jeżeli ktoś pisze, że budowa fontanny za 25 mln i NFM za ponad 300 mln (największa sala koncertowa w Europie) jest słuszne (to zrównoważony rozwój miasta heheheh) to chyba nie jechał najwolniejszą wg badań komunikacją miejską w Polsce albo nie stał w najdłuższych korkach. Dywersyfikacja źródeł sukcesu - gratuluję.

 • ~ 2010-12-20
  11:09:59

  0 0

  brawo wyborcy, otworzyliście furtkę do niegoraniczonej władzy pewnych kregów a tym mieście i dzięki wam Wrocław zostanie zapyziałą dziurą, dziurawą i rozlatująca się -ale w zamian będzie o nas głośno za to na całym świecie! fajnie kur..a tylko nie tak wygląda dbanie o miasto,..Przypominam że cięcia to nie wina kryysu tylko gigantomanii prezydenta który wymysla cuda na które nas nie stać!Przy tym budżecie który ma wrocław moglibysmy byc najlepiej funkcjonującym miastem w Polsce-EURO to ruina dla nas

 • ~ 2010-12-20
  11:24:08

  0 0

  drodzy przedmówcy. Jak widac z artykułu wypowiada się osoba kompetentna do omawiania takich rzeczy. No ale WY jesteście mądrzejsi od wszystkich i specjaliści według WAS nie maja nic do gadania bo WY i tak wiecie lepiej. PS czytaj ze zrozumieniem: "My poprosiliśmy o przeanalizowanie miejskich finansów partnera firmy Ernst & Young Audit" MY znaczy tuwroclaw.com a nie UM

 • ~ 2010-12-20
  11:34:19

  0 0

  oczywiście gość ma rację. prosiliśmy My - tuwroclaw.com - a konkretnie ja:)

 • ~ 2010-12-20
  21:23:39

  0 0

  To bardzo wiarygodna firma - http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,8847277,_WSJ___firmie_Ernst___Young_moze_grozic_oskarzenie.html

  "Międzynarodowej firmie audytorskiej Ernst & Young może w Nowym Jorku grozić oskarżenie o oszustwo"

 • ~ 2010-12-20
  21:31:00

  0 0

  dobre! artykuł z cyklu "oszust ocenia oszusta" albo "k..wa k..wie łba nie urwie"

 • ~ 2010-12-20
  23:58:54

  0 0

  Pani ma niesamowicie pozytywne spojrzenie na otaczający ją świat. Jak wiele osób mówi: Wrocław ma piękny PR, a wielkie g. w środku. Na szczęście na święta jadę do zdecydowanie lepiej zarządzanego miasta, gdzie autobusy jeżdżą wg rozkładu, wyrobienie karty miejskiej zajmuje jedną wizytę, 2 papierki i niecałą godzinę czekania na wgranie karty. Przez te ponad dwa lata okrutnie zbrzydła mi wizja mieszkania w tym mieście - i pozytywna rzecz dla ludzi nie zgadzających się ze mną - nie zostanę tutaj na zawsze, wiec za parę lat będzie spokój. A co do forum muzyki - jako osoba znacznie zawyżająca średnią polską w uczęszczaniu do opery i filharmonii - uważam NFM za wybujały pomysł. Nie wspominając o rozbudowie Kapitolu, który bardziej z mocno zakrapianymi imprezkami mi się kojarzy. Wrocław zmiesza ku dnie...i to nie Odry.

 • ~ 2010-12-21
  09:00:08

  0 0

  tak jest PR jest wszechobecny-a miasto psuje sie od środka, nie ma nic piekniejszego od pokrętnych wypowiedzi PAna Czumy który musi usprawiedliwiac wszystkie głupie pomysły swich szefów....ble odbija mi się na mysl o tych co prowadza to miasto na wspomniane juz dno...

 • ~ 2010-12-21
  10:35:14

  0 0

  to wyjeżdżajcie. Miasto na pewno na tym nie straci. To, że Wy macie jakieś ale to nie ma znaczenia. Wrocławiacy widza jak miasto zmienia się na lepsze i pokazali to podczas wyborów. Tacy narzekacze, szukający wszędzie dziury w całym są niepotrzebni. Wiecznie tylko marudzą, że Wrocław ma dobry PR nic więcej. PR jest zawsze ważny ale nie zastąpią go opinie innych ludzi, którzy przyjeżdżają i osiedlają sie w naszym mieście, którzy sa nim zachwyceni tak samo jak zdecydowana większość mieszkańców. Was narzekaczy jest niewielka garstka i rozumiem, że tyle krzyczycie na forach bo to jedyna okazja abyście mogli rozładować swoja powyborczą złość. Przykro mi jest tylko, że na większość tematów na które się wypowiadacie to gówno sie znacie i zawsze krytykujecie ekspertów w ich dziedzinach, bo wy oczywiście wiecie lepiej i macie po 20 fakultetów skończonych. Paszoł won partyjniacy nie mogący pogodzić się z porażką wyborczą.

 • ~ 2010-12-21
  10:39:22

  0 0

  @EY podaj nazwę firmy, która według Ciebie jest wiarygodna. Myślę, że Pan redaktor do nich też może uderzyć no ale jeśli opinia będzie taka sama jak Ernst&Young to znowu znajdziesz coś i napiszesz, że w sumie oni tez nie sa wiarygodni, a jedyna prawda to prawda przegranych partii

 • ~ 2010-12-21
  13:23:39

  0 0

  Ta firma to kolejna firma zatrudniona przez dyktat naszego gwiazdora i robi oceny na jego zamówienie!!!

 • ~ 2010-12-21
  14:34:50

  0 0

  do gościa 3 posty wyżej (ciężko się odnosi do kogoś bez tożsamości) Interesuje mnie Twoja opinia na temat: transportu w mieście, komunikacji. Na początek starczy. 28% uprawnionych zagłosowało na RD. Tu, gdzie obecnie mieszkam, na RD zagłosował tylko 35 letni bezrobotny sąsiad, którego utrzymuje matka, a sam jest grubasem kupującym chleb na cały tydzień, żeby nie musiał niepotrzebnie odrywać się od komputera. Takich wyborców gratulujemy RD. Przykre, że taka polska mentalność - wybory nic nie zmienią, a i tak nie ma lepszej alternatywy.

 • ~ 2010-12-21
  16:59:11

  0 0

  @Hkitty: to, że Twój sąsiad tak wygląda i tak się zachowuje nie znaczy, że reszta wyborców jest taka sama. Bardzo proszę się powstrzymać od obrażania innych. 28% uprawnionych zagłosowało, i co chcesz tym udowodnić?

 • ~ 2010-12-21
  21:51:42

  0 0

  Chociażby to, że zdecydowanie 28% to nie większość Wrocławian. Bo równie dobrze część nie poszła, bo media jasno przedstawiła wyniki, a inni uznali, że nic nie zmienią. I jest to niezwykle przykre. Polacy nie dorośli do podejmowania decyzji, a jeszcze bardziej, do odpowiedzialności za nie (tu głównie biję po urzędnikach). Pani przedstawiła plusy - jednocześnie omijając największe bolączki. A brak krytyki nie pobudza do rozwoju i ulepszania tego, co jest. Ukryty totalitaryzm? Ja i tak wyjadę za granicę, strasznie szkoda mi tych, co zostaną w kraju rządzonym przez niedołęgi i twory zacofane w czasoprzestrzeni. A wspomniany sąsiad nie płaci czynszu i wynajmuje na lewo - zgłoszone, brak interwencji. Spajjder, odpowiedz szczerze, ile wniosków czy skarg zgłosiłeś w ubiegłym roku? Ile inicjatyw podjąłeś? Mi zabrakło kilku do trzycyfrowej liczby. A większość społeczeństwa? Udają, że nic nie widzą, albo dochodzą do wniosku, iż ktoś inny zrobi to za nich. Bo prawdziwy Polak to tylko marudzić potrafi.

 • ~ 2010-12-22
  00:20:37

  0 0

  czyli śmiesz twierdzić, że Ci co nie głosowali byli przeciwko Dutkiewiczowi... PS co mnie obchodzi sąsiad, który nie płaci czynszu... Przedstawiłeś siebie jako PRAWDZIWEGO POLAKA, byle komuś dogryźć, byle donieść, byle nikt nie miał inaczej ode mnie

 • ~ 2010-12-22
  10:28:13

  0 0

  Nie twierdzę tylko Ty nie rozumiesz tekstu pisanego. Przedstawiłeś siebie jako zakompleksionego polaczka o poglądach postkomunistycznych - wszyscy niech kradną, niech będą dziury w ulicach, zaśnieżone chodniki i inne idiotyzmy. No przecież od tego jest władza, prawda? A wszelka inicjatywa to dla Ciebie donosicielstwo. Pobudka! No chyba, że sam nie widzisz nic dziwnego i sprośnego w ludziach podcierających sobie tyłek Kodeksami i, bynajmniej, należysz do ich grona. Albo jesteś hojny i lubisz oddawać swoje pieniądze na zmarnowanie. I w tym momencie mi szkoda czasu na Ciebie - życzę wygodnego siedzenia na kanapie. Tyle jesteś w stanie zrobić dla świata.

 • ~ 2010-12-22
  11:00:39

  0 0

  @Hkitty Twoje wypociny, umiejętność wypowiadania się i prawo do obrażania innych pozostawię bez komentarza. Każdy kto ma inne zdanie niż Ty jest: "tutaj powinienem wkleić twoje posty". Pokazałaś kim jesteś brawo

 • ~ 2010-12-23
  11:43:38

  0 0

  Zabrakło Ci argumentów? Jak mi przykro, zdecydowanie łatwiej napisać jaki to ktoś jest zły i niedobry. Tak jak się można było spodziewać. Wesołych świąt życzę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.