Wiadomości

Estakada na pl. Społecznym do remontu

2011-02-22, Autor: Bartłomiej Knapik
Stoją prawdopodobnie na jedynym w Europie dwupoziomowym skrzyżowaniu, gdzie estakada nie obsługuje głównego kierunku jazdy. Do tego co jakiś czas dowiadujemy się, że zaraz się zawalą. Urzędnicy robią jednak wszystko, by nie stało się to za szybko – i rozpisali właśnie przetarg na remont wschodniej estakady na pl. Społecznym.

Reklama

O tym, że estakady (zwane także ślimakami) są w katastrofalnym stanie wiedzą wszyscy. Od lutego ubiegłego roku pojazdy cięższe niż 3,5 tony mają całkowity zakaz wjazdu na konstrukcję wschodnią (od strony urzędu marszałkowskiego). Kierowcy tirów korzystają z objazdu przez ul. Sienkiewicza, Wyszyńskiego i most Pokoju. 

To się ma zmienić – Wrocławskie Inwestycje ogłosiły właśnie przetarg na wykonawcę remontu. Oferty można składać do 8 marca.
Wykonawca, który przetarg wygra, jest zobowiązany do wykonania zadania w 4 miesiące do podpisania umowy, z tym że termin oznacza uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Co czeka estakady? Remont podpór, przyczółków, filarów, nawierzchni, zamianę prefabrykatów gzymsowych na takie wykonane z polimerobetonu, wymiana dylatacji oraz remont dojazdów i barier ochronnych.

Na czas robót ślimak będzie całkowicie  zamknięty dla samochodów. Pod nimi nie będą także jeździć tramwaje – bo na czas prac trakcja zostanie rozebrana.

Naprawione estakady będą służyć kierowcom tylko przez jakiś czas. Później ma się rozpocząć przebudowa całego placu Społecznego. Przypomnijmy, że  obowiązuje już nowy plan zagospodarowania przestrzennego, dla tego miejsca.
Po przebudowie powstanie tutaj tunel, którym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki. Uwaga jednak: nie ma to być tunel pod rzeką, ale pod ulicami wzdłuż niej, bo jak tłumaczą urzędnicy, „inaczej się nie da – tak duże będą potoki ruchu”.

Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków, w tym, dokładnie vis-a-vis mostu Grunwaldzkiego, pojawi się kolejna galeria handlowa.

Kiedy czekają nas zmiany? W ciągu następnego roku ma się pojawić koncepcja tego, w jakiej kolejności miasto będzie podejmować kolejne działania działania. Czyli za ile będzie sprzedawać konkretne działki pod konkretne budynki. - Jednak tempo naszych działań zależy od rynku. Miejsce jest bardzo atrakcyjne, ale rynek nieruchomości wciąż nie daje takich możliwości, jakie dawał jeszcze kilka lat temu – mówi w wywiadzie z nami Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Plac Społeczny wymaga dwóch rzeczy. My musimy zbudować infrastrukturę, a deweloperzy budynki. Na tę naszą część trzeba pieniędzy. Można je zarobić sprzedając grunty, i tak to jest poukładane, ale czy rynek to przyjmie? Moim zdaniem coś może się tu rozpocząć na przełomie 2013 i 2014 roku - dodaje.


Byłeś świadkiem wypadku? Zauważyłeś w swoim otoczeniu coś ciekawego? Wciel się w rolę reportera i prześlij nam zdjęcie lub film! Skorzystaj z Alertu tuwroclaw.com lub wyślij maila na adres redakcja@tuwroclaw.com

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2011-02-22
  14:06:17

  0 0

  A po cholerę remontować, skoro za pół roku oddadzą AOW i tiry tędy nie mają jeździć?

 • ~ 2011-02-22
  14:11:02

  0 0

  Kto się założy ze mną że do 2018 nic się tam nowego nie zbuduje?

 • ~ 2011-02-22
  14:12:32

  0 0

  Mimo tej chały, jaką są te beznadziejne estakady, ten remont cieszy - ul. Sienkiewicza się nieco przerzedzi, bo to co się tam, dzieje to jakiś Armageddon.

 • ~ 2011-02-22
  16:17:40

  0 0

  2018 to i tak wydaje mi się bardzo optymistyczna data. Jeszcze ze 2 lata temu szumnie zapowiadano, że po EURO rozpocznie się budowa linii tramwajowych na Nowy Dwór, Psie Pole i drugiej linii na Kozanów i będzie przedłużana obwodnica śródmiejska ze Żmigrodzkiej na Psie Pole. Czar szybko prysł :(. Podejrzewam, że około 2015 władze stwierdzą, że na takie ekstra tunele to nas jednak nie stać i wrócą do koncepcji dwujezdniowej ulicy coś w stylu Powstańców. W 2018 ruszy budowa wg pomysłu sprzed jakiś 10 lat.

 • ~ 2011-02-22
  16:30:30

  0 0

  do gościa z 14.06:a no po to aby nikomu nic się nie stało tumanie. W sumie racja z tym "nie da się" inaczej. Bo gdzie zrobić wlot tunelu? Wyburzyć PWR czy Sedesowce? a moze Pasaż lub Grunwaldzki Centre(z tym ostatnim to akurat nic przeciwko bym nie miał. Czy ktoś mógłby wytłumaczyć dlaczego to takie kontrowersyjne jest wybudowanie tunelu wzdłuż rzeki?

 • ~ 2011-02-22
  17:05:17

  0 0

  Panie Knapik o jaką rzekę Panu chodzi? Jak rzeka płynie wzdłuż Puławskiego? Nie jest ani Odra, ani Oława. Pozostaje Widawa, Bystrzyca lub Ślęza. Ja stawiam na Widawę, a Pan?

 • ~ 2011-02-22
  18:04:15

  0 0

  rozwalić te estakady i zrobić wielkie rondo na środku dopóki nie zaczną przebudowy terenu - będzie taniej i płynniej dla ruchu.

 • ~ 2011-02-22
  19:01:17

  0 0

  co to za pomysł z tym krótkim tunelem, wyjadą auta na Kościuszki i co dalej. Przecież ten tunel powinien iść dużo dalej, co najmniej za pl.Jana Pawła II i za Dyrekcyjną. Ale mi wielki plan. Druga sprawa, po co zabudowywać pl.Społeczny, mało mamy domów w Śródmieściu. Tam powinien być park, tor dla deskorolek, baseny przy Odrze, wesołe miasteczko, amfiteatr itp.

 • ~ 2011-02-22
  19:38:47

  0 0

  @ja to PIERWSZY etap budowy ŚTP

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.