Wiadomości

Felieton. Afera z opłatami za AOW, czyli jak się robi POlitykę

2011-01-05, Autor: Bartłomiej Knapik
Sprawą opłat za przejazd obwodnicą autostradową Wrocławia działacze PO udowadniają, że na socjotechnice znają się jak nikt inny. Po raz kolejny „wywalczają” w Warszawie ze złymi urzędnikami „właściwe” obietnice. I mają sukcesy.

Reklama

Kiedy w poniedziałek usiłowałem ustalić w ministerstwie infrastruktury dlaczego najnowszy projekt rozporządzenia zawiera zapis: za przejazd wskazanymi odcinkami autostrad (czyli obwodnicami – przypis BK) płaciłyby natomiast pojazdy poruszające się w ruchu tranzytowym oraz pojazdy rozpoczynające lub kończące podróż na tych odcinkach nikt nie chciał odpowiedzieć na to pytanie. Może dlatego, żeby choć raz nie kłamać? Wszak celowość takiego zapisu jest oczywista – trzeba napisać coś szokującego, aby móc się z tego wycofać.

Jutro do Warszawy na rozmowę z ministrem Cezarym Grabarczykiem jadą marszałek i wojewoda (obaj związani z PO). Mieli walczyć o drogę S5, na którą ministerstwo zabrało pieniądze już w połowie grudnia. Nawet jeśli coś wywalczą, to powrót do obietnicy, że auta osobowe będą jeździć obwodnicą za darmo. I dla działaczy PO będzie to powód do radości i chwalenia się.

Cała zabawa polega na tym, że afera z opłatami zaczęła się pół roku temu, gdy 15 czerwca napisaliśmy o tym, jak minister Grabarczyk wymyślił wprowadzenie opłat za obwodnicę autostradową dla ciężarówek.
- Od lipca przyszłego roku chcemy wprowadzić system elektronicznego poboru opłat od ciężarówek poruszających się po państwowych autostradach, ekspresówkach i drogach krajowych niższej kategorii, a więc także po autostradowej obwodnicy Wrocławia – tłumaczył nam wtedy Jakub Dąbrowski, z Ministerstwa Infrastruktury.

Gdy wokół problemu zrobiło się za głośno działacze Platformy Obywatelskiej zastosowali następującą taktykę:
1. przyznali, że CAŁA obwodnica autostradowa będzie płatna dla wszystkich
2. po interwencjach posłów PO okazało się, że będzie płatna tylko dla ciężarówek
3. Platforma odtrąbiła swój sukces.

Podobną taktykę stosuje się i teraz. W projekcie na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury pojawia się zapis, że płacić będą wszyscy. Po interwencjach opłaty będą pewnie cofnięte, na budowę drogi S5 pieniędzy nie będzie, TIR-y nadal będą musiały płacić za przejazd AOW (choć przejazd przez miasto będzie darmowy) – ale będzie powód do radości. Wywalczyliśmy bezpłatną obwodnicę.
Sukces?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~ 2011-01-04
  20:40:26

  0 0

  muszę powiedzieć, że oni wszyscy mnie rozczarowują... szkoda :(

 • ~ 2011-01-04
  20:44:07

  0 0

  Bardzo dobry artykuł! Jak w dowcipie z kozą i ciasnym pokojem.

 • ~ 2011-01-04
  20:56:55

  0 0

  Towarzysze " Nie róbcie POlityki , PObierajcie opłaty " Naród czeka !!!!!!!!

 • ~ 2011-01-04
  21:14:54

  0 0

  Przypominają mi się cięcia w komunikacji w wykonaniu Dutkiewicza. Najpierw pocięto tramwaje i autobusy - zrobiła się awantura i prezydent udał, że nic nie wie. Później cofnięto cięcia na tramwajach ale pozostawiono cięcia na autobusach i już można było odtrąbić sukces.
  Pan prezydent w wyborach osiągnął 70% poparcia - strategia zakończona powodzeniem a my będziemy mieli takich polityków jakich sobie wybierzemy.

 • ~ 2011-01-04
  21:18:09

  0 0

  Dało przykład Jaworzno - trzeba zbudować łączniki omijające bramki i będzie OK a Rudego POpapranego oszusta i jego kolesi szlag trafi.

 • ~ 2011-01-04
  22:38:42

  0 0

  Od kilkudziesięciu lat czekamy na obwodnicę, o której więcej się mówiło niż budowało. Wreszcie coś drgnęło, budowa ruszyła. WIWAT! SUKCES! Wrocław z impetem przystąpił do remontów dróg. Wreszcie będziemy mieć ulice bez dziur, dobrej jakości, takie jak w cywilizowanych krajach. WRESZCIE! Jeszcze tylko obwodnica, aby wyprowadzić tranzyt z miasta, aby samochody, w szczególności tiry, nie niszczyły naszych nowo wyremontowanych dróg. Ale, ale....Nie tak szybko. Nasz premier, nasi ministrowie, nasi parlamentarzyści nie pozwolą, aby mieszkańcy miast takich jak Wrocław mieli powody do radości. Ci sami, którzy wielokrotnie ogłaszali sukces, wielokrotnie też pokazywali, i nadal to czynią, że ich obietnice są niewiele warte. Zamiast polityków wielkiej klasy mamy do czynienia z kłamcami i krętaczami. Pan marszałek Jurkowlaniec, który jeszcze w ubiegłym roku interweniował u ministra Grabarczyka w sprawach opłat dzisiaj już mówi coś zupełnie innego Już mu się pomysł podoba. Panie marszałku, cóż to się stało, co się zmieniło? Przypominam wszystkim politykom, że otrzymaliście mandaty od Narodu i ślubowaliście rzetelną pracę na rzecz naszego kraju i jego mieszkańców. Co z tych obietnic zostało? Cały czas zastanawiam się, dlaczego w innych krajach można , a u nas nie. Nawet Czesi budują autostrady, rozwiązali problem płatności, a my co? Dlaczego nie potrafimy? Dlaczego nie czerpiemy z dobrych wzorców? Dlaczego wciąż jesteśmy głupi i nieporadni? Niech sobie każdy odpowie na to pytanie.

 • ~ 2011-01-05
  00:15:15

  0 0

  Brawo Pani Urszulo! Rzeczywiście politycy zapomnieli, kto i po co ich wybrał. Załatwiają interesy swoje i partii. A Naród, któremu tyle obiecywali poszedł w zapomnienie. Dlaczego? Dlaczego Naród lubi być oszukiwany? Odpowiedź jest niestety prosta - jak powiedział jeden z polityków: "Ciemny lud to kupi". I lud niestety ciągle to kupuje, zasłaniając sobie oczy, gdy politycy robią go w konia. Czy kiedyś ten lud oprzytomnieje i rozliczy swoich tzw. reprezentantów? Historia odpowie.

 • ~ 2011-01-05
  07:32:27

  0 0

  AOW - ALEJA OSTRO WYD.......

 • ~ 2011-01-05
  08:22:02

  0 0

  "Wreszcie będziemy mieć ulice bez dziur, dobrej jakości, takie jak w cywilizowanych krajach. WRESZCIE! Jeszcze tylko obwodnica, aby wyprowadzić tranzyt z miasta, aby samochody, w szczególności tiry, nie niszczyły naszych nowo wyremontowanych dróg." - ten kto myśli że to jest lub będzie prawda jest delikatnie mówiąc lekko obłąkany.

 • ~ 2011-01-05
  12:30:44

  0 0

  POszustów

 • ~ 2011-01-05
  20:44:47

  0 0

  Wybralismy grupe ludzi aby nas reprezętowali , na nasze nieszczęście ta grupa wybranych występuje przeciwko nam i nazywją siebie Politykami . To jakiś prowokacyjny sen który nic dobrego nie wróży.

 • ~ 2011-01-05
  23:02:24

  0 0

  A teraz niech sie kazdy przyzna kto glosowal na tych POje#ów. Chcieliscie mniejszego zla to teraz macie: masakre na PKP (o przepraszam wroci znizka 51% dla studentow- Huuuuurrrrra), VAT=23%, platna AOW... a to dopiero poczatek roku:/ Glosujcie tak dalej a bedziecie mieli "druga Irlandie" hehe...

 • ~ 2011-01-08
  14:27:20

  0 0

  TYLKO BEZPŁATNA OBWODNICA DLA WSZYTKICH POJAZDÓW I TO GŁÓWNIE TRANZYTU MA SENS !!!

  1.Czy ktoś policzył ile kosztuje remonty Wroclawskich dróg ze względu na nadmierny ruch

  2.Jakie straty ponosi państwo przez korki i stracony czas ?

  3.Jakie sa koszty spowolnienia rozwoju regionu przez brak drog ?

  4.DLACZEGO MAM PŁACIĆ ZA BUDOWE I EKSPOLATACJE DRÓG KILKUKROTNIE?

  ZA WŁASNA DROGĘ ZBUDOWANA Z MOICH PODATKÓW i OPŁAT Z PALIWA oraz FUNDUSZY UE ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.