Finały koszykarskich mistrzostw Polski U20: Śląsk lepszy w derbach

2019-02-27, Autor: prochu

W środę w Krakowie rozpoczął się turniej finałowy koszykarskich mistrzostw Polski do lat 20. W zmaganiach biorą udział dwie wrocławskie drużyny - Śląsk i WKK - które już pierwszego dnia zmierzyły się w bezpośredniej konfrontacji. I choć w rozgrywkach regionalnych WKK dwukrotnie pokonywał rywali zza miedzy, to tym razem zdecydowanie lepszy był Śląsk.

Podopieczni Jacka Krzykały nadawali ton rywalizacji od pierwszych minut. W inauguracyjnej kwarcie po punktach Jana Malesy prowadzili już 12 punktami, ale WKK szybko wrócił do gry. Koszykarze Sebastiana Potocznego próbowali gonić Śląsk, ale przez całą pierwszą połowę stać ich było jedynie na trzykrotne zbliżenie się na dystans trzech "oczek" (25:28, 28:31, 32:35).

Po zmianie stron Śląsk wrzucił czwarty bieg i znów "odjechał" rywalom, konsekwentnie budując przewagę. Na nieco ponad dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty Jan Malesa wykorzystał jeden z dwóch rzutów osobistych, powiększając prowadzenie WKS-u do siedemnastu punktów (62:45). Nadzieję koszykarzom WKK dał jeszcze Łukasz Piotrowski, który w końcówce trzeciej ćwiartki dwukrotnie trafił za trzy punkty. Dystans między zespołami zmniejszył się do 11 "oczek".

O ile w trzeciej kwarcie Śląsk wrzucił czwarty bieg, o tyle w ostatniej ćwiartce był to już piąty bieg i tempo, któremu WKK nie sprostał. Śląsk powiększał swoje i tak już spore prowadzenie i ostatecznie skończyło się na zwycięstwie 89:62. W drugim meczu grupy A MKS Pruszków przegrał z Rosą Radom 89:102.

W czwartek Śląsk zagra z MKS-em (godzina 11), a WKK z Rosą Radom (godzina 13:30). Jeśli WKS pokona pruszkowian, to WKK będzie grał o życie - porażka z Rosą będzie oznaczać brak awansu do najlepszej czwórki. Szczegółowy terminarz i wyniki dostępne są na stronie Polskiego Związku Koszykówki.