Biznes

Galeria Śląska nie powstanie bo pociągnie klub na dno

2011-10-27, Autor: Bartłomiej Knapik
Nie dlatego, że nie ma na pieniędzy albo są kłopoty z wyłonieniem wykonawcy. Galeria Śląska Wrocław, planowana przy nowym stadionie nie powstanie, bo to się nie opłaca. We Wrocławiu jest najwięcej powierzchni handlowej na jednego mieszkańca, a każdy nowy obiekt przyniesie straty a nie zyski.

Reklama

Pomysł był taki: współwłaściciel piłkarskiego Śląska Wrocław, Zygmunt Solorz-Żak postawi na działce obok nowego stadionu galerię handlową a zysku z jej działalności będą finansować klub.
Wszystko zostało policzone. Budowa ma kosztować ponad pół miliarda złotych. Na początku lipca wrocławscy radni zgodzili się na utworzenie przez Śląsk Wrocław spółki – córki, która zajmie się budową i zarządzaniem galerią handlową. Był to warunek postawiony przez konsorcjum, z którym negocjowano warunki udzielenia kredytu na budowę.Na razie za użytkowanie gruntu, na którym docelowo ma powstać galeria, Śląsk co roku musi płacić miastu prawie 2 mln złotych. Czas zapłaty pierwszej raty minął w marcu br., ale klub poprosił o przedłużenie terminu płatności do końca roku. Następną transzę Śląsk ma zapłacić do końca marca 2012. Póki co jednak się na to nie zanosi – start budowy wciąż się opóźnia i tak naprawdę chyba nikt nie wie, kiedy się rozpocznie. Gdy popatrzeć na to z punktu widzenia biznesowego to bardzo dobry ruch, bo galeria, gdyby by powstała, pociągnęłaby klub na dno.

To nie przypadek, że budowa jeszcze nie ruszyła.
- Przed rozpoczęciem rozbudowy Renomy mieliśmy dostęp do wszystkich ważniejszych opracowań. Wrocław był wtedy tuż za Warszawą, jeśli chodzi o nasycenie handlem wielkopowierzchniowym. Teraz to już nasze miasto ma najwięcej takiej powierzchni na jednego mieszkańca – mówi Zbigniew Maćków, wrocławski architekt, autor projektu rozbudowy Renomy, szef Izby Architektów.

Potwierdza to najnowszy raport firmy Jones Lang LaSalle dotyczący rynku nieruchomości handlowych w Polsce.:Im wyżej na tym wykresie znajduje się dane miasto tym większe nasycenie handlem. Gołym okiem widać, że spośród dużych miast w Polsce to właśnie Wrocław jest pod tym względem liderem.
- To nie przypadek, że są przynajmniej trzy inwestycje handlowe z gotowymi projektami, które nie ruszają. W tej chwili problemem jest brak najemców. Jeśli na etapie projektu nie ma umów wstępnych na 50 proc. powierzchni to projekt zostaje na półce – uważa Zbigniew Maćków.
Te trzy to Idylla przy ul. Na Ostatnim Groszu, galeria Śląska Wrocław i budowa Absysu na Księcia Witolda: właściwie w takiej samej odległości od Rynku jak Galeria Dominikańska. - W tej chwili budowa wielkopowierzchniowych obiektów handlowych się już nie opłaca. Zwłaszcza, że zaraz powstanie Galeria w Sky Tower, a do tego mamy wciąż rozbudowujące się Bielany Wrocławskie, które są poza granicami administracyjnymi miasta, więc w takie zestawienia nie są wliczane. Jedyny sposób, żeby nowy obiekt się utrzymał to kosztowna wojna cenowa i doprowadzenie do bankructwa któregoś z już działających obiektów – dodaje Maćków.

------------------
Komentarz:
Czas spojrzeć prawdzie w oczy: jeśli coś się nie opłaca prywatnym przedsiębiorcom to nie uda się także klubowi piłkarskiemu. Zaś po tym jak radni zezwolili na utworzenie spółki-córki Śląskowi dedykowanej tej budowie – to klub zapłaci za błędy w tej sprawie. I pewnie właśnie dlatego banki zażądały takiego, a nie innego kredytobiorcy. W efekcie zapłacimy my, podatnicy, bo to wciąż miasto ma najwięcej udziałów w spółce.
Dlatego jako kibic apeluję: wycofajmy się niepewnego interesu, nie ryzykujmy publicznych pieniędzy tam, gdzie ryzyka boją się prywatni przedsiębiorcy. Znajdźmy inne źródło utrzymania dla Śląska Wrocław.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~krakauer 2011-10-27
  08:10:55

  0 0

  nie zgodzę się, największym plusem tej galerii, jest to że znajduje się przy obwodnicy, nikt z miasta nie będzie jechał tam specjalnie na zakupy, ludzie którzy będą funkcjonowali na aow, staną lub staliby się klientelą tej galerii, co też odciążyłoby ruch w mieście ( dojeżdżający samochodami na zakupy w renomie, dominikańskiej itd)

 • ~ 2011-10-27
  08:23:40

  0 0

  Gdyby w tym był interes to Solorz dawno by galerie postawił ale w przeciwieństwie do Wizjonera Dutkiewicza Solorz jest człowiekiem biznesu i potrafi liczyc pieniądze i nie wierzy w bajki.............tyle - coraz bliżej do prokuratorskiego postepowania w sprawie niegospodarności środkami budżetu miasta.........

 • ~Maciej 2011-10-27
  08:28:15

  0 0

  O ile jestem zdecydowanym przeciwnikiem budowania galerii w centrum miasta, o tyle w tym przypadku to by miało na prawdę sens. Duże centrum handlowe poza centrum miasta, ze świetnym dojazdem mogło by służyć zarówno dla zachodniego, południowego i północnego Wrocławia jak i mieszkańców okolicznych miejscowości. Byłoby to świetnym rozwiązaniem. A tak to mamy taką chorą sytuację w centrum miasta, gdzie na odcinku 1.5 km Powstańców Śląskich/Świdnickiej będą trzy galerie! (sic!), a w tym samym czasie wynajem powierzchni na ulicach w centrum lekko zamiera.

 • ~ 2011-10-27
  08:41:57

  0 0

  Na wuj galeria przy stadionie jak ze stadionu na Bielany jedzie sie mniej niz 15 minut. Kto by tam kupowal?

 • ~ 2011-10-27
  09:04:19

  0 0

  Pan Roman już pewnie nie może doczekać się przetargu na grunt :) A tutaj powinna być prokuratorka - miliony lecą z budżetu dla Śląska, a ten oddaje miliony urzędowi za grunt....w ten sposób miasto nie zarabia na gruncie, a miliony sobie "pływają".

 • ~anty-Dudu 2011-10-27
  09:08:32

  0 0

  No i już mamy miejsce na pomnik księcia udzielnego Rafaua I Breslauerskiego...

  Najlepiej nie na koniu, lecz na tramwaju minus...

  Wysokością powinien dorównywać stadionowi...

 • ~Oborygen 2011-10-27
  09:10:00

  0 0

  Napewno potrzebna jest wookół stadiunu infrastruktura: hotele, restauracje, sklepy, baseny, spa, szkółka Śląska jak i równiez czesc powierzchni dla biur. Okolice stadionu po uruchominiu stacji SKM/ Metra stały by sie interesujacą lokalizacją i jak i również celem (destynacją).
  Ps Diagram powyżej wcale nie prezentuje Wrocławia na pierwszym miejscu pod wzg pow handlowych, wiec nie jest adekwatny do tresci artukułu

 • ~ 2011-10-27
  09:18:42

  0 0

  Po co jest potrzebna komuś infrastruktura, która będzie przynosić straty? Niech to rynek ureguluje - miasto powinno uchwalić MPZG i sprzedać te grunty i niech sobie firmy budują co chcą i na tym zarabiają.

 • ~Maciej 2011-10-27
  09:44:26

  0 0

  Tomasz -> bo galeria mogłaby przyciągnąć klientów z Bielan. Poza tym tak łatwo dostępne centrum handlowe to łakomy kąsek dla całego Dolnego Śląska.

 • ~o!o 2011-10-27
  09:54:07

  0 0

  oj, testu szóstoklasisty by nie zdali.... interpretacja wykresu: tendencyjna i cząstkowa. Fakt, powierzchni handlowej Wrocław ma więcej niż średnia krajowa, ale tez zdecydowanie przewyższa średnią krajowa sprzedaż dając się wyprzedzić tylko Warszawie

 • ~jam 2011-10-27
  10:26:09

  0 0

  krakauer - mozesz sie nie zgadzac bo nie pakujesz w to wlasnej kapusty
  Na przyszlosc warto posluchac rad bardziej doswiadczonych.
  Wiekszosc samochodow na aow to bede ludzie ktorzy beda chcieli OMINAC miasto a nie pojsc na zakupy.

 • ~ 2011-10-27
  10:29:49

  0 0

  Sęk w tym, że Bielany są o wiele bardziej łatwiej dostępne dla mieszkańców dolnego śląska.

 • ~szymon 2011-10-27
  11:57:37

  0 0

  Tyle, że z prezentowanego wykresu nie wynika, że się nie opłaca budować kolejnych centrów handlowych we Wrocławiu (wcale nie przeczę, że to nie jest prawda, tylko że trudno to udowodnić tym rysunkiem). Wynika raczej, że Warszawa ma ich za mało. Wykres przedstawia relacje 3 zmiennych: zamożności mieszkańców, nasycenie powierzchnią handlową i wielkość rynku. Logiczna jest zależność następująca: im większy rynek i większa zamożność tym więcej sklepów na mieszkańca (jak ludzie mają więcej pieniędzy to nie kupują więcej w jednym sklepie, tylko kupują więcej w większej ilości sklepów). I wykres to potwierdza. Dlatego miasta (z wyjątkiem Warszawy) układają się po przekątnej od lewej na dole do góry po prawej. Małe miasta po lewej, duże po prawej. Wrocław w żaden sposób nie odstaje tu od modelu. Po prostu jest zamożniejszym rynkiem, choć trochę mniejszym.
  I jeszcze dwie uwagi do autora artykułu:
  1. Ta analiza uwzględnia aglomeracje, a nie same miasta.
  2. Ta analiza uwzględnia inwestycje w budowie.
  Ta informacja jest w przypisie.
  Więc nie jest prawdziwe twierdzenie, że "Zwłaszcza, że zaraz powstanie Galeria w Sky Tower, a do tego mamy wciąż rozbudowujące się Bielany Wrocławskie, które są poza granicami administracyjnymi miasta, więc w takie zestawienia nie są wliczane. "

 • ~Duda 2011-10-27
  12:14:43

  0 0

  Dudu nie martw się, Pan Czuma Cię wybieli i usprawiedliwi, a ty się do błędu nie przyznasz, a MY dalej będziemy płacili miliony na Sląsk zaniedbując inne dziedziny za które odpowiada Miasto (w tym sport, nie tylko zawodowy)

 • ~123 2011-10-27
  12:35:23

  0 0

  @Tomasz Szymczyszyn - ja bym chetnie kupowal , mieszkam w okolicy a sklepow za wiele tam nie ma . Po co mi byloby jechac jak mialbym Slaska w poblizu

 • ~set 2011-10-27
  12:43:43

  0 0

  No to będziemy budowali jeziorko, albo parking wielopoziomowy dla urzędników z magistratu. Będą dalej marnowali kasę na byle jak realizowane inwestycje. Kto zapłaci za zasypanie tej dziury w ziemi, klub raczej nie ma pieniędzy. Oj będzie się działo. albo zbudujemy basen i centrum odnowy. Tak to świetny pomysł i ludzie będą mieli pracę , bo to niemieckie jakoś tak wyszło, że już straciło na atrakcyjności. Albo lepiej zbudujemy sobie takie tropiki co to Niemcy kochają zamiast wyjazdy do Kenii. Chyba będę prezydentem mam takie szalone pomysły.

 • ~ 2011-10-27
  13:11:21

  0 0

  123: Ile was będzie? Pięciu? Jeśli was jest tyle to namówcie Solorza aby budował bo to biznes. Tymczasem Solorz tu nie widzi biznesu a co jak co to pieniądze to on zarabiać umie.

 • ~r' 2011-10-27
  13:39:26

  0 0

  ale pytanei brzm icyz to by byla galeria jak pasaz grunwaldzki, dominikanski itp. pelna malych ale drogich raczej sklepow czy cos jak Korona gdzie jest duzy hipermarket? Ta pierwsza opcja na pewno sie nie sprawdzi.

 • ~123 2011-10-27
  13:52:27

  0 0

  wydaje mi sie troche wiecej niz pieciu ludzi mieszka na Maslicach , stablowicach czy Kozanowie , a najblizsza galeria to ta na Legnickiej .
  Nie wszyscy maja samochody zeby jechac na bielany . A powstaje tam coraz wiecej osiedli .
  Gdyby sensownie wybrac sklepy to na pewno by przynosila zyski .

 • ~ 2011-10-27
  14:06:59

  0 0

  Nie masz auta? TO ja życzę w powodzenia w dojazdach do galerii śląska. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę drogową galeria ta będzie prawie niedostępna dla pieszych i pasażerów zbiorkomu - duże odległości do przejścia połączone z marnymi częstotliwościami spowodują, że nikt nie będzie tam zaglądał jadąc autobusem czy idąc na piechotę.

 • ~do Szymon 2011-10-27
  15:08:33

  0 0

  na prostej, która opisałeś Wrocław jest najwyżej, co znaczy że jeśli ktoś chce budować centrum handlowe powinien najpierw poszukać możliwości w Krakowie, Łodzi, Silesi, gdzie zależność siła nabywcza do powierzchnia jest wyższa niż we Wrocławiu

 • ~ 2011-10-27
  15:38:34

  0 0

  Tomasz -> nie prawda. Dla Ślązaków galeria przy stadionie była by równie dobrze dostępna jak Bielany. Wrocławianie pod samą galerię mogliby dojechać nie tylko samochodem, ale również tramwajem. Oczywiście byłoby atrakcyjne w większości dla mieszkańców zachodniej części miasta, bo mieszkańcy wschodniej czy południowej części będą mieli znacznie bliżej do pasażu czy magnolii.

 • ~kret 2011-10-27
  22:37:50

  0 0

  Postaram się was wszystkich pogodzić;-)) Wokół stadionu są piękne łaki, dziura po nie udolnej gospodarce miasta i cena która zapłacili mieszkańcy za wizje wielkiego Sternika... Może by tak inaczej, trochę po niemiecku, angielsku. Może stworzyć coś co by zarabiało pieniądze, coś co by mogło służyć i stadionowi i temu czemuś? Co by to mogło być?Hmm... (zastrzegam sobie prawo do pomysłu;-)). Więc AQUAPARK (w mieście ten który jest to kropla w morzu potrzeb. A tak blisko obwodnica, po tej części miasta nic takiego nie ma. Wraz z rozwojem tam ludzie będą się budować) Hala Sportowa (skoro mamy stadion to może i mecze koszykówki, siatkówki, halowe) cześć wspólna parkin (wykorzystywana i przy stadionie i innej budowie - 2 zł za godzinę) I najfajniejsza rzecz jaką można zrobić na Dolnym Śląsku CENTRUM EDUKACYJNE DLA MŁODZIEŻY np http://www.kopernik.org.pl/nc/o-centrum/ lub HYDE PARK... Ten który w to wejdzie zarobi miliony bo nic podobnego nie ma w promieniu 100km;-)) A wy ludziska gadacie o jakiejś GALERII - trzeba myśleć!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-10-27
  22:43:04

  0 0

  M. Musiał: już nie klaskaj tak magistratowi bo ci się ręce zetrą. Nie opłaca się, dlatego nie ma chętnych do wyłożenia pieniędzy.

 • ~ 2011-10-27
  23:19:17

  0 0

  tak jak ~kret 'owi brakuje mi czegoś na miarę Liberecowego parku Babylon. A tu z T.Sz. się zgodzę - co jak co, ale Solorz raczej wie, w co inwestować. A zdecydowanie wie lepiej od tych, co ciułają całe życie :)

 • ~ 2011-10-28
  01:04:07

  0 0

  Żal mi Ciebie szymczyszyn.

 • ~C 2011-10-28
  03:32:45

  0 0

  Ooo czyzby kleska policentryzmu? Jakie to przykre.

 • ~Maciej 2011-10-28
  08:05:54

  0 0

  Tomasz -> jak zwykle potrafisz argumentować swoje wypowiedzi :] brawo zawistny człowieku

 • ~ 2011-10-28
  11:02:52

  0 0

  :))))) Argumenty sie widze skonczyly.

 • ~Maciej 2011-10-28
  11:15:42

  0 0

  Ja podałem argumenty, Tobie ich zabrakło.

 • ~ 2011-10-28
  12:13:01

  0 0

  Argument jest jeden: Galeria nie powstaje bo sie nie oplaca. To ze twoje myslenie zyczeniowe podpowiada ci co innego to nie jest argument.

 • ~franio 2011-10-28
  12:33:20

  0 0

  A tak miało być pięknie ...

 • ~mmm 2011-10-28
  16:41:50

  0 0

  Argumentacja jak z Folwarku zwierzęcego. Jest porażka, ale mamy się cieszyć, bo jest wielki sukces

 • ~karmazynowy_pirat 2011-10-28
  18:44:21

  0 0

  Przecież galeria miałaby należeć do spółki celowej za zobowiązania której udziałowcy (w tym m.in. Śląsk) nie ponosiliby odpowiedzialności. W świetle powyższego czy autor tekstu mógłby wyjaśnić w jaki sposób plajta galerii miałaby pociągnąć klub na dno?

 • ~ppp 2011-10-30
  22:23:05

  0 0

  Wróci Śląsk na Oporowską i to szybciej niż sądzicie, tam jedynie niektóre mecze będą. Treningi na płycie głównej?. Na pewno ich nie będzie stać aby utrzymywać dwa obiekty.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na które polskie owoce czekasz najbardziej?Oddanych głosów: 2365