Kultura
Ghetto Classics i Jimek zagrają historię polskiego hip- hopu
Na tegorocznym Brave Festivalu 20-osobowa reprezentacja orkiestry Ghetto Classics po raz pierwszy wystąpi poza Kenią. W niedzielny wieczór wykonają m.in. utwór Jimka, do którego kompozytor zaprosił też lokalnych wirtuozów.
Od 10 lat w Korogocho, slumsach kenijskiej stolicy Nairobi, działa amatorska orkiestra symfoniczna założona przez Elizabeth Njoroge. Tworzą ją miejscowe dzieci i nastolatki. – Zmieniają oni swoje życie, grając utwory Bacha, afrykańskiej diwy Miriam Makeby, a także „Historię hip-hopu polskiego” kompozytora Radzimira Dębskiego (JIMKA), z którym wystąpią we Wrocławiu – można przeczytać w zapowiedzi wydarzenia.
Dzięki determinacji jednej osoby – działaczki społecznej i miłośniczki muzyki klasycznej zarazem, Elizabeth Njoroge – w 2008 roku ruszył projekt edukacyjny dla dzieci z zaniedbanych środowisk, Ghetto Classics. Jego inicjatorka po powrocie do Kenii z zagranicy założyła organizację The Art of Music, która oferuje dzieciom ze slumsów darmową naukę gry na instrumentach. Zaczęło się od grupki nastolatków i pożyczonych instrumentów, dziś to 80-osobowa orkiestra, a z lekcji w Korogocho i okolicach korzysta ok. 650 adeptów muzyki. Pod okiem profesjonalistów uczą się klasycznego repertuaru od Bacha po Brahmsa, a także tradycyjnych afrykańskich utworów czy kompozycji filmowych Hansa Zimmera.
– Naznaczone biedą i przemocą życie w slumsach nie jest łatwe, do tego mieszkańcom nieustannie towarzyszy dym ze spalanych nieopodal hałd śmieci – można przeczytać w opisie wydarzenia. – Muzyka staje się więc wytchnieniem i narzędziem społecznej zmiany, daje dzieciom szansę na kontakt z innym światem. Mogą potem zarabiać, grając na ulicy, a najzdolniejsi – stać się członkami Narodowej Młodzieżowej Orkiestry Kenijskiej (National Youth Orchestra Of Kenya). Idą na studia, uczą muzyki w szkołach albo zostają tutorami w programie Ghetto Classics. Jak podkreśla pomysłodawczyni, grupowa praca uczy samodyscypliny, wzmacnia poczucie własnej wartości i sprawczości, rozwija wrażliwość i buduje wspólnotę, bo w orkiestrze niczego nie da się osiągnąć w pojedynkę – dodano.
Podopieczni biorą udział w warsztatach z muzykami o międzynarodowej renomie (Salif Keita, Branford Marsalis), których Elizabeth Njoroge udaje się namówić na przyjazd do Nairobi. W 2017 roku był tam też polski kompozytor Radzimir Dębski (JIMEK), autor muzyki filmowej i symfonicznej – w tym „Hip-Hop History Orchestrated” by JIMEK, wykonanej wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz nagrodzonego remiksu utworu Beyoncé „End of time”. Przez tydzień JIMEK pracował z młodzieżą w slumsach nad ich wersją Historii hip-hopu, a w 2018 roku zagrał z nimi na Safaricom International Jazz Festival w Kenii.
W niedzielę, o godz. 20:30 Ghetto Classics i Jimek wystąpią z towarzyszeniem instrumentalistów NFM Filharmonia Wrocławska. Bilety kosztują 70 i 80 zł. Można je kupować w kasach Capitolu i na stronie internetowej Brave Festivalu.
Tego samego dnia o godz. 17:00 na podwórku Teatru Muzycznego Capitol odbędzie się spotkanie z Ghetto Classics i Jimkiem. Wstęp na nie jest bezpłatny.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Młodzi wrocławianie nagrali cover oscarowego hitu. Reżyser musicalu zachwycony [WIDEO]
50469 -
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
7079 -
Zima stulecia we Wrocławiu i nietypowe święta [WYWIAD]
5996 -
Wrocławskie muzeum zmieni lokalizację. Pracownicy obawiają się o jego przyszłość
4047 -
Zakończyły się zdjęcia do serialu Netflixa z powodzią tysiąclecia w tle
2836
Najczęściej komentowane
-
Powstała mapa. Jej autorzy chcą ocalić wiedzę o niemieckich śladach we Wrocławiu
2 -
Koncert online zespołu Mikromusic. W szczytnym celu
0 -
Ruszyła Kuźnia Projektów. Do zgarnięcia 4 tys. zł
0 -
Teatr Pantomimy przygotowuje plenerową premierę. To baśń podwórkowa [ZDJĘCIA]
0 -
Mobilność w czasach pandemii. Sztuka współczesna w kotłowni dawnego Pafawagu
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy sprzedaż książki "Mein Kampf" w celach innych niż naukowe powinna być zakazana?
Oddanych głosów: 276