Wiadomości
Google, Facebook i Yahoo razem na Politechnice
Akcja, w którą zaangażowały się między innymi Google (& YouTube), Yahoo!, Facebook, Cisco, Mozilla, ma również uświadomić dostawcom usług, producentom sprzętu, sprzedawcom oprogramowania i organizacjom internetowym konieczność przystosowania swoich usług do przejścia na nowy protokół internetowy.
Zobacz także
Obecnie używany protokół IP (Internet Protocol) w wersji 4. powstał w 1981 roku dla agencji DARPA. Funkcjonuje on, z pewnymi poprawkami, do dziś. Był on projektowany w czasach, kiedy nikt nie myślał o komputerze osobistym jak o elemencie codziennego życia.
Dziś z Internetu korzysta ponad 2 miliardy użytkowników i ta liczba wciąż rośnie. Wiele z osób posiada także więcej niż jedno urządzenie. Początkowy schemat działania sieci był oparty na modelu end-to-end. Zakładał on, iż każde urządzenie poprzez unikalny w sieci identyfikator, adres IP, może skomunikować się z dowolnym innym urządzeniem. Na początku lat 90. zauważono, iż globalna sieć rozwija się tak szybko, że adresów IP może zabraknąć.
W lutym 2011r. IANA (Internet Assigned Numbers Authority) oddała ostatnie bloki adresów regionalnym rejestratorom. Co prawda dostępne u nich adresy liczone są w milionach, lecz ich całkowite wyczerpanie przewidywane jest na rok 2012 (optymiści mówią o roku 2013). Nieuniknione stało się wdrożenie protokołu IPv6. Oczywiście większa pula adresowa to nie jedyna zaleta nowego protokołu. Prace nad tym protokołem rozpoczęły się już w 1993 roku. W 1995 powstał pierwszy dokument opisujący protokół IPv6. Od tego czasu, obserwując działanie Internetu, poprawiono pewne funkcje.
Główne zalety, poza ilością adresów, to:
uproszczony format nagłówka, hierarchiczna struktura sieci, zwiększone bezpieczeństwo - obowiązkowa implementacja IPsec, zwiększona rola multicastu - zamiast broadcastu, techniki autokonfiguracji, wsparcie dla mobilności.
Popularyzację protokołu IPv6 na dolnośląskich uczelniach zaplanowało Koło Naukowe Studentów Telekomunikacji i Teleinformatyki, organizacja studencka AASOC oraz Dział Informatyzacji Politechniki Wrocławskiej. Konferencja „Światowy Dzień IPv6 na Politechnice Wrocławskiej” rozpocznie się 8 czerwca o godz. 11:00 w auli gmachu głównego przy wybrzeżu Wyspiańskiego 27.
Szczegóły na temat konferencji znajdują się na stronie Politechniki Wrocławskiej.
Tagi: Politechnika Wrocławska, internet, konferencja, spotkanie, Internet Protocol version 6, IPv6, IP, komputer
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
10 najmodniejszych osiedli we Wrocławiu. Gdzie ludzie chcą mieszkać i dlaczego?
183491 -
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
23298 -
Mieszkanka Dolnego Śląska dotkliwie pogryziona przez wilka
11258 -
Fuszerka na TAT-cie. Autobusy nie mieszczą się na buspasie
9937 -
Wypadek na krajowej "ósemce". Młoda kobieta zginęła pod kołami ciężarówki
9916
Najczęściej komentowane
-
Nawet 60 tys. aut dziennie. To najbardziej ruchliwe ulice we Wrocławiu!
3 -
Kilkanaście kilometrów korka na A4. Powód? Holowanie pojazdu
2 -
Bardzo groźnie na Przyjaźni: dwa tramwaje jechały wprost na siebie!
2 -
Trzecia Droga jako ostatnia ma komplet kandydatów we Wrocławiu [NAZWISKA]
2 -
MIELONE Z SIECI Czy pierwszaki to też wyborcy?
2
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-06-08
07:25:09
Za to logo powinni autora przez tydzień poić soloną kawą.