Edukacja i nauka
Groznastwo, ludologia? Gamerskie studia, czyli marzenie graczy?
Czy miłośnicy gier odnajdują się na studiach? Często ich zainteresowania sprawiają, że popularne kierunki studiów są dla nich mało ciekawe i związane z obcymi im tematami. Gracze mogą jednak rozpocząć naukę w szkole wyższej na kierunku ściśle powiązanym z ich hobby. Jest nim groznawstwo. Co to za studia?
Groznawstwo a ludologia
Groznawstwo jest kierunkiem studiów, który w dużej mierze czerpie z ludologii. Ludologia to termin stworzony przez Gonzalo Frasca. Urugwajski badacz użył jej do nazwania dziedziny nauki, w której opisuje się zjawiska związane z grami komputerowymi. W Polsce tego typu tematami zajmuje się Polskie Towarzystwo Badania Gier.
Zobacz także
Gry wideo pod koniec XX wieku stały się na tyle skomplikowane i rozbudowane, że odgrywają podobną rolę co kino i telewizja. Obecnie niektóre produkcje są tak zaawansowane, że można uznać je za równie interesujące co filmy kręcone w Hollywood i książki. W grach komputerowych pojawiają się rozbudowana fabuła i wielowymiarowe postaci. Dzięki temu współczesne tytuły wciągają tak samo jak oglądanie filmów lub czytanie, zapewniając rozrywkę na wiele godzin.
W ludologii bada się zarówno aspekty związane z rozrywkowym charakterem gier komputerowych, jak i ich wpływem na społeczeństwo, psychikę oraz gospodarkę. Badacze podkreślają, że gry mają ogromny wpływ na współczesny świat, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę.
Przeczytaj więcej o ludologii w artykule: https://www.komputronikgaming.pl/co-to-jest-ludologia/
Groznawstwo jest kierunkiem, na którym studenci uczą się o różnych aspektach gier komputerowych. Kierunek czerpie z ludologii i przygotowuje żaków do podjęcia pracy związanej ze światem gier wideo. Dzięki temu jest to idealna propozycja dla fanów gamingu, którzy chcieliby łączyć swoją pasję z karierą zawodową.
Czego uczą się studenci groznawstwa?
Tematy poruszane na groznawstwie dotyczą przede wszystkim obszarów badanych przez lugologów. Studenci omawiają zagadnienia związane z tworzeniem gier i ich historią, ich wpływem na ogół społeczeństwa i jednostkę, ekonomię, media społecznościowe itd. W czasie studiów każdy z tych tematów jest poruszany w możliwie najszerszym zakresie, by przygotować absolwentów do podjęcia zatrudnienia w przyszłościowej branży.
Groznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu porusza tematy takie jak tworzenie scenariuszy i postaci w grach komputerowych, budowanie fabuły i przygotowywanie produkcji do sprzedaży. Studenci omawiają również kwestie marketingu w mediach społecznościowych, który pełni coraz istotniejszą rolę. Na każdych zajęciach jest miejsce na ciekawe dyskusje. Studenci prowadzą je między sobą oraz z prowadzącymi, poszerzając swoją wiedzę na temat gamingu.
Studia dla gamerów trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata. Dzięki możliwości łączenia ich z innymi kierunkami, absolwenci są w stanie uzyskać szerokie i przyszłościowe wykształcenie. Zwiększa to szanse na zdobycie zatrudnienia w branży gamingowej i nie tylko.
Gdzie mogą pracować absolwenci groznawstwa?
Absolwenci groznawstwa są przygotowywani do podjęcia pracy w firmach zajmujących się produkowaniem lub testowaniem gier, ich marketingiem oraz badaniem trendów na rynku gamingowym. Po ukończeniu studiów można podjąć pracę na wielu posadach w zależności od własnych preferencji i stawianych sobie celów. Miłośnik gier i jednocześnie absolwent groznawstwa ma dzięki temu szansę w przyszłości łączyć swoją pasję z pracą.
Ukończenie groznawstwa jest obecnie sposobem na wyróżnienie swojego CV wśród innych życiorysów. Kierunek jest nowością, dlatego na rynku nie ma specjalistów znających branżę gamingową od strony praktycznej i teoretycznej. Groznawstwo odpowiedziało na zmiany rynkowe, dlatego absolwenci mogą być pewni, że otrzymają ciekawą ofertę pracy po studiach.
O studiach dla gamerów dowiesz się więcej na https://www.komputronikgaming.pl/groznawstwo-na-uam-gamingowe-studia/
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert