zamknij

Wiadomości

Grupa wrocławian publicznie wystąpi z Kościoła Katolickiego

2011-06-30, Autor: Agnieszka Nesterowicz
Hipokryzja i angażowanie się w politykę- to główne zarzuty adresowane do Kościoła Katolickiego przez grupę wrocławian. Kilkunastu artystów, dziennikarzy i nauczycieli postanowiło publicznie i świadomie wystąpić z Kościoła. Akt apostazji, czyli odstąpienia od wiary nastąpi w najbliższy poniedziałek w klubie Falanster.

Grupa wrocławian, która zdecydowała się na ten krok stworzyła listę zarzutów wobec Kościoła:

Reklama

 

1. Bezwstydne zawłaszczanie dóbr materialnych przez Kościół, odbieranie innym podmiotom społecznym w Polsce nieruchomości.

 

2. Usytuowanie się ponad prawem (komisja majątkowa, od której nie ma odwołań, zwolnienia z podatków, przestępstwa pedofilii tuszowane przez hierarchię kościelną etc.).

 

3. Nieprzestrzeganie zasad Soboru watykańskiego II, brak tolerancji, homofobia, szerzenie nienawiści politycznej, uprawianie polityki „na ambonach” i podczas kazań, przemoc i agresja na antenie Radia Maryja etc.

 

4. Irracjonalny i antyhumanitarny sprzeciw wobec środków antykoncepcyjnych w czasach, w których AIDS zbiera m.in. w Afryce krwawe, masowe żniwo – to przecież równa się polityce zgody na śmierć olbrzymiej liczby ludzi.

 

5. Wywieranie wpływu na ustawowe ubezwłasnowolnienie kobiet, które z tego powodu nie mogą dokonać aborcji nawet za cenę zdrowia i życia.

 

6. Fundamentalna, zideologizowana niechęć wobec in vitro; stawianie zarodka ludzkiego wyżej od tragedii bezdzietności.

 

7. Feudalna struktura władzy, która stoi w kolizji ze współczesnym, demokratycznym państwem. Przesąd o nieomylności papieża i jemu podobne, która to wiara uległa zupełnej kompromitacji.

 

8. Opowiadanie się hierarchii katolickiej za obowiązkowym celibatem, co rodzi patologie społeczne, mimo że celibat, jako zjawisko feudalne, powstał w średniowieczu wyłącznie z powodów materialnych – nie sakralnych.

 

9. Narzucanie światopoglądu katolickiego całości społeczeństwa poprzez likwidację świeckiego i neutralnego charakteru państwa: a) przedmiot religii katolickiej w szkołach publicznych bez realnego zrównania z przedmiotem etyki i bez realnego wyboru uczniów;

b) uroczystości państwowe połączone z nabożeństwami katolickimi; krzyże w instytucjach państwowych;

c) zgoda na finansowanie budowli sakralnych, takich jak Świątynia Opatrzności Bożej, z pieniędzy publicznych, co jest niesprawiedliwe względem innych wyznań i grup światopoglądowych. W związku z tym postanowiła publicznie i świadomie odstąpić od Kościoła Katolickiego.

 

 

 

Jak będzie wyglądało to w praktyce? W najbliższy poniedziałek w klubie Falanster zostanie ogłoszony akt zbiorowej apostazji. Kilkanaście osób, które zdecydowało się na ten krok, w treści aktu tłumaczy: "Nie wstępowaliśmy do Kościoła dobrowolnie ani świadomie (chrzest katolicki jest „przyjęciem do Kościoła” niczego nieświadomych niemowląt), dlatego też nie zamierzamy poddawać się urzędowym procedurom apostazyjnym, skonstruowanym przez Kościół katolicki w taki sposób, by skutecznie wystąpienie to utrudnić, a nawet uniemożliwić".

 

Akt odstąpienia od Kościoła ze strony formalnej nic jednak nie znaczy. Publiczna deklaracja nie będzie jednoznaczna z wykreśleniem owych osób z kartotek kościelnych. Zdaniem decydujących się na apostazję nie ma to większego znaczenia:

 

"1. Czy zgodnie z nauką Jezusa można być chrześcijaninem bez świadomego wyboru? 2. Czy mimo świadomego wyboru innej wizji życia, człowieka i świata niż ta, którą głosi Kościół katolicki, można nadal być uznawanym za osobę „przynależną” do instytucji Koś- cioła, członka lokalnej, katolickiej parafii? Być uznawanym za statystyczny ułamek procenta w ewidencji wiernych lokalnej diecezji (jakiemu celowi to służy)?

Na powyższe pytania nasza odpowiedź brzmi: nie. Odpowiedź „tak” oznaczałaby i oznacza zgodę na naruszenie naszych podstawowych, demokratycznych praw obywatelskich, gwarantowanych przez Konstytucję RP"- czytamy w deklaracji.

 

Na wystąpienie z Kościoła zdecydowali się:

Michalina Cieślikowska-Kulmatycka / artysta plastyk

Marcin Czerwiński / redakcja „Rity Baum”

Wojciech Jeżewski / kolektyw Falanster

Bogumiła Kozakiewicz / nauczyciel akademicki

Lesław Kulmatycki / nauczyciel akademicki

Michał Kuranda / freelancer

Roman Kurkiewicz / dziennikarz, publicysta

Renata M. Niemierowska / redakcja „Przestrzeni”

Dariusz Orwat / artysta plastyk

Paweł Piotrowicz / redakcja „Rity Baum”

Mariusz Sibila / kolektyw Falanster

Małgorzata Sonia Sobiech / kolektyw Falanster

Joanna Synowiec / kolektyw Falanster

Ilona Witkowska, Przemysław Witkowski / wrocławski klub „Krytyki Politycznej” .

 

Akt apostazji wygłoszony zostanie 4 lipca o godzinie 18:00. Towarzyszyć mu będą dyskusje, prezentacje oraz wernisaż. Szczegóły tego dnia dostępne są na stronie klubu.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (54):
 • ~ja 2011-06-30 00:32:38

  Kościół powinien się zastanowić....

  1 1
 • ~anan 2011-06-30 01:38:52

  żenada

  0 0
 • ~Arctos 2011-06-30 07:01:53

  No i bardzo dobrze robią.

  0 1
 • ~Stefan 2011-06-30 08:02:55

  Obrzydliwy ekshibicjonizm. No ale z czegoś muszą być znani.

  2 0
 • ~aspo 2011-06-30 08:06:04

  Swego czasu niejaki Palikot próbował podbić swoją upadającą popularność hasłami apostazji. Jak to się skończyło - widać: odszedł w zapomnienie. Czego nieukom i malkontentom, którzy wolą bredzić o kondomach w Afryce i Radiu M, zamiast zgodnie z wymogami chrześcijaństwa wziąć się do codziennej pracy nad własnym sumieniem i charakterem, szczerze życzę.

  1 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-06-30 08:23:47

  aspo a niby dlaczego maja coś robić ze standardami chrześcijańskimi?? Żyjemy w Państwie Kościelnym czy Świeckim?? Osobiście nie mam zamiaru podporządkowywać się instytucji zwanej kościół i nie tylko ja. 95% katolików... śmiechu warte. Zwłaszcza po ostatnim "wielkim liczeniu". Przykład pierwszy z brzegu: Szczecin 25% wiernych uczęszcza na msze, a z tego co mi wiadomo (a przeciętny ateista zna się na religii katolickiej lepiej od samego przeciętnego katolika) to nie można być "katolikiem niepraktykującym" Jakim prawem oni wtrącają się w życie całego społeczeństwa?? Jakim prawem ci hipokryci mówią nam jak mamy żyć? Jakim prawem decydują za nas o nas? Każdy ma prawo do tego aby żyć jak chce a taka publiczna apostazja świadczy tylko i wyłącznie o tym, że w Polsce czas na zmiany i zbierają się czarne chmury nad Krk

  0 1
 • ~mariaczi 2011-06-30 08:30:30

  Sposób na tzw. "lans" ludzi którzy w inny sposób nie umieją się przebić, to uderzają w to co lud kręci czyli agresja wobec Kościoła. Co najmniej połowa tych argumentów jest bzdurą i pokazuje brak znajomości Pisma Świętego jak i podstawowych praw Kościoła, a stwierdzenie o "procedurach mających uniemożliwić wystąpienie z KK" pokazuje całkowitą ignorancję i brak wiedzy.

  1 0
 • ~mariaczi 2011-06-30 08:32:38

  MamNickMamArgument
  nikt nikomu nic nie narzuca, mogą sobie nie być katolikami, ale jeśli nie jesteś jeszcze do końca zaślepiony bezmyślną nienawiścią do KK to może jesteś w stanie dostrzec, że to po prostu prymitywny sposób na promocję.

  0 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-06-30 08:32:57

  mariaczi a umiesz obrażać i pisać slogany czy potrafisz tez argumentować? "Co najmniej połowa tych argumentów jest bzdurą " wypisz, które sa bzdura i napisz dlaczego.

  0 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-06-30 08:35:57

  nikomu nie narzuca?! Dobre sobie:)
  1) religia w szkołach chociaż powinienem zacząć od chrztu
  2) głoszenie z ambon poglądów politycznych (na kogo wierni mają głosować)
  3) narzucanie swoich poglądów w tworzeniu prawa
  4) etc

  0 0
 • ~aspo 2011-06-30 09:38:52

  @MamNick...
  jako katolik, nie mam zamiaru niczego Tobie narzucać - jestes apostatą, bądź, powodzenia. Niemniej jednak, robienie z tego szopki uwazam za niepoważne.

  Uparcie uważam chrześcijanstwo za religię dla twardzieli - narzucenie sobie od czasu do czasu postu, uczciwości w płaceniu podatków i nieściąganiu windowsa z netu, nieulegania nałogom i życia z jedną kobietą, wyrabia charakter - znam z autopsji i przykładów (oraz antyprzykładów) dookoła. Znam też z autopsji życie oparte na innych standardach i wiem, co jest dla mnie dobre. Nie wiem, co dobre dla Ciebie - żyj jak chcesz, powodzenia.

  1 0
 • ~ 2011-06-30 09:57:31

  ~aspo - jeżeli potrzebujesz religii do tego, żeby być dobrym człowiekiem, to raczej świadczy o Twoim braku własnych poglądów. Ja nie potrzebuję KK aby nie kraść, współżyć z kim popadnie i robić rzeczy niemoralne. Ba, nawet wspomnianego przez Ciebie Windowsa mam legalnego. Chodziłem zawsze z rodzicami do kościoła co niedzielę. I w miarę jak dorastałem i rozumiałem coraz więcej - KK zaczął mnie wręcz brzydzić. Tak samo jak duża część ludzi chodząca do niego. Trwa eucharystia a ludzie się pięściami w serce biją - tragedia: nieznajomość chociaż PODSTAW wiary i tego, w co się wierzy. To, co księża wygadują na lekcjach katolicyzmu w szkołach (religią tego nie nazwę) również woła o pomstę do nieba. Ksiądz pałający nienawiścią i uśmiechający się tylko do dziewczyn nie zachęca. Ksiądz Natanek wyolbrzymił ostatnio, co za bzdury można z ambony głosić. Kwestię tego, jak KK zarabia w Polsce, ile milionów złotych zawłaszczyli sobie i zawłaszczają co roku. 7 przykazanie dekalogu.

  0 1
 • ~tantus 2011-06-30 10:00:23

  Bardzo słuszne! Sam bym chętnie dołączył do tej apostazji. Najlepsze jest to, że zgodnie z tym czego uczono mnie na religii w szkole średniej, w katolicyzmie po prostu nie można nie grzeszyć. Właściwie co druga myśl i co drugie wypowiedziane słowo jest grzechem, o czynach nie wspominając. Czy jeżeli cały czas się grzeszy nawet mimowolnie, to czy jest sens się starać? Zaiste, katolicyzm to bardzo dziwna religia.

  0 0
 • ~aspo 2011-06-30 10:07:31

  @MamNick

  żeby nie być golosłownym, odniosę sie też do postulatów "artystów"

  1) majątek:
  http://www.tvn24.pl/-1,1677735,0,1,rozmnozyl-majatek-kosciola,wiadomosc.html
  jesli rząd polski co odebrał, rząd polski powinien oddać - nieważne, czy chodzi o kamienice prywatnych właścicieli, czy przedszkola zakonnic. Elementarna uczciwość tego wymaga. A jeśli były jakieś przekręty - od tego jest sąd, nie artysta, by to oceniać. (podkreślam: przekręty należy tępić, ale zagrabiony majątek zwrócić!)

  2) możesz sobie założyć związek wyznaniowy czczący wiertarki i pielgrzymujący na Karaiby i z tego tytułu czerpać zwroty podatków - każdy kościół jest tak samo uprzywilejowany, więc mówienie o zyskach KK jest naciągane.

  3) jak widzę pederastów przebierających się za zakonnice na paradach, sam mam odruchy homofobiczne. Poza tym znam zasady SW2, tolerancji dla grzechu tam nie było. Co do polityki - czy nazwiska takie jak Skarga, Kołłątaj, Popiełuszko coś Ci mówią?

  4) KK postuluje WIERNOŚĆ - jedyny stuprocentowy sposób na zlikwidowanie plagi aids, hpv i innych chorób wenerycznych. Mało?

  5) a co dziecko zawiniło? To akurat temat-rzeka, lepiej nie kontynuować

  6) tysiące dzieci czekają na adopcję, setki kobiet umierają po hiperstymulacji jajników, dziesiątki dzieci rodzą się z powielonymi wadami genetycznymi rodziców (m.in. tymi, które wywołały bezpłodność). Popieram głos KK - nie z obowiązku, lecz z logiki!

  1 0
 • ~aspo 2011-06-30 10:11:17

  niestety, na dalsze rozpisywanie się nie mam czasu - obowiązki wzywają. Apostatom życzę powodzenia (zwłaszcza ze czeka ich zapewne los Palikota - znikną z przestrzeni publicznej). A, i dziekuję za oczyszczenie mojego Kościoła z kolejnych psujących statystyki ochrzczonych niewierzących.

  0 0
 • ~Duska 2011-06-30 10:18:18

  bardzo dobrze. Popieram Was. Ludzie znani powinni głosno mówić że dzieje się źle!!

  0 1
 • ~do aspo 2011-06-30 10:20:02

  do aspo: niestety ale nie jesteś chrześcijaninem. Chrześcijanin nie cieszyłby się, że kościół traci wyznawców, tylko smuciłby się. 'lepszy jeden nawrócony grzesznik niż 99 sprawiedliwych".
  poza tym chyba mamy wolność wyznania, prawda? wolnośc wyznania obejmuje wolność manifestowania braku wyznania.
  Tak samo można by o ŻENADZIE powiedzieć o wszelkich procesjach, drogach krzyżowych itp. - róbta co chceta ale żeby tego inni nie widzielibrawo chrześcijaninie-katoliku za brak współczucia dla apostatów - zgodnie z nauką kościoła powinieneś ich żałować.

  0 0
 • ~ 2011-06-30 10:36:17

  Brawo! Ktos musi zaczac robic to, na co wszyscy czekaja...

  0 0
 • ~ 2011-06-30 10:37:29

  Brawo! Ktos musi zaczac robic to, na co wszyscy cicho czekaja...

  0 0
 • ~JL_Warszawa 2011-06-30 10:46:28

  Wow! Cóż za akt cywilnej odwagi! Przecież wiele ryzykują. W naszym katotalibanie może ich ktoś wbić na pal albo nie daj Boże (tu nie wiem czy wypada pisać takie "wołacze" o pomstę do Potwora Spaghetti!) mogą zostać wyśmiani!

  O śmiałkowie! Kolumbowie naszych czasów. Czas na zmiany!

  PS Myślę, że abp Gołębiewski mocniej zacisnął pięść, gdy usłyszał, że mu owieczki z klubu miłośników Krytyki Politycznej uciekły :D I z Falanstera :D W Warszawie ci u nas dostatek takich miejsc, ale we Wrocławiu! Bój się Boga (ach, znowu ten skatolony język polski!)! :D I nauczyciel akademicki! Jogin Kulmatycki! http://wyborcza.pl/1,75476,5897236,Joga_na_dobre_i_na_zle.html

  Coś mi się wydaje, że żadna z tych osób do kościółka nie zajrzała do pierwszej komunii...

  0 0
 • ~Witek 2011-06-30 10:56:23

  I bardzo dobrze robią, niech inni zobaczą że przynależność do KK to jest opcja a nie cyrograf na całe życie.

  0 0
 • ~Muki 2011-06-30 10:59:42

  Te tantus to wystac, na co jeszcze czekasz ! Nikt cie nie chce w KK. Czy mocny jestes tylko w gebie tchurzu ??

  0 0
 • ~Muki 2011-06-30 11:06:35

  I bardzo dobrze, nie potrzeba w KK komuszych met z PZPR i innego pokroju dziadostwa. Fora ze dwora choloto ! Nie bedzie sie byle petak mianowal osoba wierzaca, no chyba ze chodzi o wierzacych we wlasna kieszen.

  ps. juz to widze jak te ww osoby spod ciemnej gwiazdy chodzily co tydzien do Kosciola i nagle zmienili zdanie. Ostatni raz w Kosciele byli zapewne na wlasnym slubie aby se zonka biala kiecke zalozyla hiehiehei Tandetni ludzie.

  0 0
 • ~Katol 2011-06-30 11:30:13

  Ciekawe, że niektóre "zarzuty" dotyczą raczej polityki państwa a nie działań Kościoła.A zarzut dotyczący chrztu, to do własnych rodziców! Tutaj wszystkiemu winni są bliżej niesprecyzowani "oni"... Ale gratulujemy "odwagi". Niby występują z Kościoła, a jednak nie występują... nic tylko pogratulować akcji reklamowej dla swojej działalności. "Podoba" mi się zarzut dotyczący nierealizowania założeń SV II... Najpierw trzeba wiedzieć jakie były te założenia... Czcze pisanie / gadanie. Ale modlić się za Was będę. Pan Bóg jest miłosierny i mam nadzieję, że okaże Wam swoje miłosierdzie... :)

  0 0
 • ~o!o 2011-06-30 11:43:23

  Jeżeli ich działania maja być rzeczywiste, to niech to będzie prawdziwy akt apostazji (nie tylko gadanina) oraz działanie na rzecz pomocy tym, którzy takiego aktu chcą dokonać. Choćby wspomaganie chętnych w procedurze formalnej apostazji.

  0 0
 • ~karzeł reakcji 2011-06-30 12:15:10

  Dopóki Kościół zachowuje się jak nazistowski okupant, dopóty nie dostanie ani grosza ode mnie.

  0 0
 • ~Mawi 2011-06-30 12:19:34

  Deklu reakcji moze jakies przyklady, ktos cie zmusza do chodze nia do Kosciola, placenia ? Nie chesz nie chodz i nie strzep papy. Rownie dobrze mozesz tutaj opowiadac ze okupantem sa biura podrozy bo za drogo sprzedaja wyjazdy. Co ze glab !

  0 0
 • ~karzeł reakcji 2011-06-30 12:26:41

  1,04% + Komisja Esbecka

  0 0
 • ~wierząca, bo chcę JW 2011-06-30 12:35:49

  Ci, co odchodzą, to nigdy nie byli katolikami, a teraz pewno za to liczą na apanaże lub na krótkotrwały
  rozgłos, a wystawiają się na pośmiewisko!

  0 0
 • ~tow.Szmaciak 2011-06-30 13:23:18

  Ale odważni towarzysze " wypisują się " z KK , a gdzie się wpiszą ( też chyba publicznie ) ? Bo jak mawiał Lejzorek jak zwalniają lub wypisują to znaczy ,że będą przyjmować i wpisywać . Jaką trzeba mieć wiarę , żeby być niewierzącym ?

  0 0
 • ~bata 2011-06-30 13:37:09

  Brakuje mi jeszcze jednego argumentu, który dla mnie miałby ogromne znaczenie - stosunku Kościoła do zwierząt. Właściwie samo to by wystarczyło.

  0 0
 • ~staxu 2011-06-30 15:39:59

  czemu dopiero teraz piszą przyłączyłbym się.

  0 0
 • ~staxu 2011-06-30 15:46:56

  czemu dopiero teraz piszą? przyłączyłbym się.

  0 0
 • ~bumcykcyk 2011-06-30 16:14:26

  Brawo, brawo! Nie potrzebujemy leniwego, apostazyjnego ścierwa! Niech będzie nas 50% wśród Polaków- bardzo dobrze! Niepotrzebne nam leniwe gówno, które ma zbyt ciężką dupę, aby przywlec ją na Mszę w niedzielę i zbyt wielkie ego, aby pokajać się przed Bogiem! Brawo, weźcie ich ze sobą więcej! Ecclesia Militans! Gdzież te piękne czasy stosów... :)

  0 0
 • ~ 2011-06-30 16:34:45

  Przyłączyć się wciąż można - a jak widać poziomie wpisów za i przeciw, chyba coraz więcej osób nie będzie miało ochoty być utożsamianych z przedstawicielami niższych warstw społecznych, które najchętniej identyfikują się z kościołem katolickim i w ordynarny sposób daja wyraz swojemu rozczarowaniu, że nie każdy podziela ich tok rozumowania. Elity nie dają się tak łatwo wodzić za nos jak niewykształceni, starsi mieszkańcy małych miejscowości, których frustracja jest doskonale wykorzystywana do manipulowania nimi.
  A tak w ogóle, jeżeli ktoś czuje się katolikiem, nie musi przeciez dołączać do listy, nie rozumiem wściekłości, która powoduje osobami związanymi z kościołem katolickim. To wydarzenie po prostu nie jest dla Was przeznaczone i możecie je zignorować.

  0 0
 • ~MamNickMamArgument 2011-06-30 16:34:56

  Właściwie już nie muszę się wypowiadać bo osoby powyżej napisały wystarczająco dużo pod czym sie podpisuje. A jednak piszę gdyż chciałbym zwrócić uwagę na to jakich mamy katolików (przykłady również powyżej) no ale pójdą do spowiedzi i będzie im darowane a potem dalej znowu to samo. Wracając do artykułu również ubolewam, ze nie zostało to nigdzie wcześniej ogłoszone gdyż z chęcią bym do tego dołączył a tak muszę zawyżać Wasze statystyki gdyż proboszcz skutecznie blokował me dążenia do apostazji więc jak to mówią jestem wierzący nie praktykujący:)

  0 0
 • ~ 2011-06-30 16:51:44

  Jeżeli ktoś chce obrazić apostatów sugerując im, że nigdy nie byli katolikami, czyni im raczej komplement. Patrząc na poziom intelektualny katolików, przenoszę się do apostatów :)

  0 0
 • ~ 2011-06-30 17:29:39

  czytam komentarze i oczom nie wierze: nie-katolicy nauczaja katolikow o zasadach ich wlasnej religii... ci katolicy juz dawno popelnili apostazje mentalna, nie interesujac sie, czego tak naprawde uczy ich wlasny kosciol

  0 0
 • ~ja 2011-06-30 18:54:38

  i prawidłowo,chyba też tak zrobię ???sprawa warta zastanowienia.W końcu nikt mnie nie pytał czy chcę być katolikiem,a patrząc co się dzieje w kościele to chyba nie chcę brać w tym udziału.

  0 0
 • ~Duch 2011-06-30 19:31:10

  Och, ilu wspaniałych "miłujących" Boga i bliźniego swego pseudo-katolików się wypowiedziało :) Sami pokazujecie jaką hołotą jesteście i jakie jest zepsucie wśród polskich wierzących - od zwykłych parafian po kardynałów.

  0 0
 • ~apostata 2011-06-30 19:50:02

  kłopot polega na tym, że prawdziwy akt apostazji wymaga spełnienia szeregu niemiłych formalności. Państwo w państwie i degrengolada

  0 0
 • ~kibuc 2011-06-30 20:52:52

  "stwierdzenie o "procedurach mających uniemożliwić wystąpienie z KK" pokazuje całkowitą ignorancję i brak wiedzy. "

  Wybacz, ale to właśnie Twoje, powyższe stwierdzenie pokazuje całkowitą ignorancję i brak wiedzy. Formalna apostazja zgodnie z instrukcją KEP jest procesem poniżającym (zarówno ze względu na wymogi formalne, jak i postawę strony kościelnej, nierzadko prostacko obrażającej apostatę zarówno na każdym etapie) i całkowicie zależnym od dobrej woli proboszcza - mój pismo wcisnął do szuflady i tyle je widzieli. Potwierdzona kopia niewiele początkowo dawała - proboszcz mnie unikał, kuria olała, dopiero episkopat naprostował opornych. Sprawa trwała ponad rok, choć nie ma żadnych rozsądnych przyczyn, by całej procedury nie zamknąć w trzech tygodniach. Problemy są z uzyskaniem odpisu chrztu, problemy są ze złożeniem aktu apostazji, problemy są ze świadkami (dlaczego właściwie są potrzebni? Przecież apostata jest pełnoletni), proboszcze bądź nie przychodzą na umówione spotkania, bądź stawiają dodatkowe wymogi zupełnie niezgodne z instrukcją KEP, lub - całkowicie zgodnie z instrukcją - każą przyjść ponownie za... pół roku. Albo rok. Albo i pięć, jeśli mają ochotę, bo instrukcja nie precyzuje, ile "czasu do namysłu" proboszcz ma zostawić.

  Publiczna apostazja to być może gra pod publiczkę, ale również wyraz sprzeciwu przeciw opisanemu wyżej stanowi rzeczy. To powinna być załatwiane jak rezygnacja z OC czy internetu - oświadczenie woli, wysłać za potwierdzeniem odbioru, end.

  0 0
 • ~ 2011-06-30 22:11:29

  Z porównania poziomu wypowiedzi apostatów i katolików wynika, że katolicy są bez porównania bardziej agresywni, prymitywni i nie potrafią składnie wyrażać się po polsku (czyżby byli jakąś mniejszością narodową?). Wpisy apostatów prezentują dużo wyższą kulturę osobistą. Wolę tych drugich, choć wcześniej byłem bezstronny.

  0 0
 • ~Obiektywista 2011-06-30 23:16:01

  I MAJĄ RACJĘ TEŻ CHĘTNIE ODSTĄPIĘ BO KOŚCIÓŁ TORUŃSKI TO DRAMAT> KOŚCIÓŁ MILCZY RYDZYK KRADNIE I OGŁUPIA MOWĄ NIENAWIŚCI BEZMÓZGIE OWIECZKI>CELIBAT SZPACZA A KTO MOI MILI WOJNY KRĘCIŁ W IMIĘ KRZYŻA I Z KAPELANEM KTO GWAŁCI DZIECI I KTO JEDNO MÓWI A DRUGIE ROBI POD UKRYCIEM ZŁOTEJ KIECKI? MACIE SWOJEGO ZŁOTEGO CIELCA, BIZNESMENA SWOJE FOBIE,TEORIE SPISKÓW I SWOJĄ KSENOFOBIE W STOSUNKU DO BLIŹNICH. CHRZEŚCIJAŃSTWO JAK NAJBARDZIEJ ALE KATOLICYZM TO SIĘ NIE SPRAWDZIŁ TO KULT JEDNOSTKI

  0 0
 • ~ 2011-07-01 11:25:40

  Dołączam do apostatów. Wstyd mi za to, że kiedyś bez mojej wiedzy i zgody przyłączono mnie do organizacji, która działa w sposób wysoce nieetyczny. Moralność jest dla mnie ważna, a KK jest instytucją z gruntu złą, skupioną na gromadzeniu majątku droga manipulacji, przemocy i wyzysku i działa zgodnie z zasadami mafijnymi. Nie życzę sobie, by ktokolwiek kojarzył mnie z tą instytucją.

  0 0
 • ~ 2011-07-01 12:43:56

  Popieram. Brawo. Tak publiczny akt nieposłuszeństwa wobec polityki KK jest potrzebny w tym kraju, bo ludzie nie wiedzą, że są inni myślący podobnie do nich. Ja sam złozyłem akt apostazji i na tym się w sumie skończyło. Nie mam chęci się tym na razie zajmować. Może kiedyś dokończe.

  Szkoda, że wyznawcy katolicyzmu tak agresywnie reagują na słowa krtyki wobec swojego kościoła. Tu nikt nie atakuje wiary tylko politykierstwo, rządzę władzy, pieniędzy oraz utrzymywanie ludzi w ciemnocie przez kler. Oswoiłem się z faktem rzucania obelg przez katolików, ale nadal się temu dziwię, że ludzie stawiający się ponad innymi (moralność katolicka jest przecież najlepsza) swoim zachowaniem negują te założenia.

  Artyści mogliby zainteresować się akcją prowadzoną przez www.wystap.pl (walka o wystąpienie z kościoła metodą świecką) lub apostazją kanonicznej (już nie same wystąpienie, ale może wsparcie?): www.apostazja.pl (również forum) lub www.apostazja.info.

  Polecam ciekawy blog gdzie można poczytać o KK (dość regularnie aktualizowany): www.aateista.blog.onet.pl

  0 0
 • ~edi 2011-07-01 15:25:36

  I bardzo dobrze.Nie ma dla niewierzących miejsca w kościele katolickim bo to byłoby dla niego szkodliwe.
  Tam nikt na siłę nie ciągnie .Ich rodzice chcieli aby byli katolikami a oni maja w doopie życzenia rodziców i maja do tego prawo bo są dorośli.
  Wasi rodzice byli głupcami bo nie dali rady was wychować tak jak chcieli, albo chrzcili was dla picu tzn sami nie wierzyli i tak was wychowywali.
  Czemu ma służyć takie wystąpienie z KK ?
  To zwykły atak wrogów kościoła.
  Nawrócicie się to kościół was [przyjmie z powrotem .
  Dziś nie wiecie po co byliście w KK.
  Dlaczego wcześniej nie wystąpiliście , przecież dorośli i świadomi nie jesteście od wczoraj ?
  Zwalacie na swoich rodziców czy tak wam było dotąd wygodniej ?
  No czy wy w ogóle byliście katolikami czy tylko byliście ochrzczeni bo jeśli nie uczestniczyliście w życiu kościoła to niby z czego występujecie ?
  Wszak woda święcona na was wyschła, więc nie wiem jakie więzy zrywacie.
  Gdybyście mieli 16 lat to bym rozumiał, że to bunt przeciw rodzicom ale dziś to tylko demonstracja głupoty.

  0 0
 • ~ 2011-07-02 00:26:05

  Wyjasnie poprzednikowi, bo chyba nie czytal ze zrozumieniem. Do tej pory wiekszosc Polakow byla statystycznie uznawana za katolkow, poniewaz zostali ochrzczeni, choc masa z tych ochrzczonych praktykuje inne religie lub sa niepraktykujacy. Wg Kosciola aby byc katolikiem, nalezy praktykowac religie katolicka. Apostaci postepujac wiec wg wskazan kosciola, wypisujac sie z niego, poniewaz tej religii nie praktykuja, za co dostaje im sie od katolikow. Wobec tego mam pytanie: czy katolicy maja schizofrenie?

  0 0
 • ~krisi 2011-07-06 23:14:06

  Ja od kilku lat jestem bezwyznaniowa i do tej pory jakoś mi formalna przynależność do kościoła nie przeszkadzała.
  Ale mam wrażenie, że po katastrofie smoleńskiej kraj zwariował i porobiły się jakieś radykalne sekty kato-pisowskie,które mnie wkurzają i dlatego tez mam zamiar wypisać się z tego przybytku, z którego usług i tak od dawna nie korzystam, ale oczywiście podatek na wypasanie doopsk kleru, państwo ze mnie ściąga, a wolałabym płacić na schroniska dla bezdomnych, których jest coraz więcej.

  0 0
 • ~rex 2011-07-07 10:15:30

  Zadziwia mnie charakterystyczny atak Chrześcijan, moim zdaniem to jest porażka KK i społeczności katolickiej, że odwracaja sie od nich wierni. Nie sądzę, żeby tak akcja miała na celu szukanie rozgłosu, ale uświadomienie czegoś bardzo ważnego, właśnie tego jak ludzie są rozczarowani KK. Apostazja wcale nie jest łatwym aktem i w naszym kraju wiąże się z brakiem tolerancji i wielu przykrościami ze srtony znajomych, sąsiadów i rodziny. Dodam tylko, że rozbierzności pomiędzy słowem z Biblii i posrtępowaniem katolików i instytucji KK są tak duże, że jest mi wstyd, bo religia katolicka przy islamie i buddyźmie, jeśli chodzi o "pobożność", jest tak kolosalna że strach. W ten sposób jak działają księża i ludzie, mieniący się katolikami lub chrześcijanami sami dokonują samozagłady. Będzie z tego jeszcze duzo łez, kiedy Islam przejmie rolę wiodącej religii w Europie. Nie jestem Apostatą ale widzę, że trzeba zapłakać nad stanem moralności, pobożności i w ogóle religijności w ramach KK. Szatan już dawno tam się zadomowił i albo wierni go wypędzą albo będą tracić jednego "brata" za drugim, to jest oczywiste. Za jakiś czas nikt nie będzie chciał nawet wchodzić w dyskusje tylko sam odejdzie. I też uważam, że chrzczenie małych dzieci jest niegodne, to zwykła napaść na człowieka jako idywiduum w kosmosie. Chrzest powinien byc aktem dobrej woli tak jak u Chrystusa, który ostatecznie jest synem Boga i jedną z trzech postaci pod którymi objawia się Bóg, prawda?

  0 0
 • ~ 2011-07-07 11:19:14

  Czyli wystarczy, że coś z kumplami zrobię w 14 osób i już będę na tuwroclaw.com?

  0 0
 • ~nona 2011-07-09 11:47:11

  Grupa sfrustrowanych nie mogących odnaleźć się w dzisiejszym świecie i nie mających osiągnięć na niwie artystycznej ludzi znajduje winnych tam gdzie powinna szukać pomocy

  0 0
 • ~xxxx 2011-07-14 20:03:17

  Dlaczego nie dziwi mnie Pisowsko-Rydzykowska retoryka "pełnych miłości bliźniego", umiłowanych w Bogu, przedstawicieli KK?

  0 0
 • ~qnik 2011-07-21 19:17:50

  Ktoś kto jest niewierzący nie będzie dążyć do apostazji ponieważ nie wierząc w Kościół nie wierzy w apostazję. To jest zwyczajny akt agresji wobec KK mający przynieść rozgłos wyżej wymienionym osobom wypisanym (nie wiedzieć czemu ;] ) z nazwiska. Jak widać po komentarzach rozgłos i fanów już zdobyli...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Morsujesz?
Oddanych głosów: 205