Historyczny wyczyn Vaclava Milika w Grand Prix Czech!

2017-06-11, Autor: prochu

Zawodnik Betard Sparty Wrocław, Vaclav Milik zajął trzecie miejsce podczas sobotniej Grand Prix Czech w Pradze. Dzięki temu rezultatowi na stałe wpisał się do historii czeskiego speedwaya, bowiem nigdy wcześniej reprezentant gospodarzy nie zajął miejsca na podium podczas turniejów Grand Prix rozgrywanych w stolicy naszych południowych sąsiadów.

Milik startował z "dziką kartą" i od samego początku prezentował się bardzo dobrze. Po rundzie zasadniczej miał na swoim koncie dziesięć "oczek", w półfinale był drugi (przyjechał za plecami Grega Hancocka, a w pokonanym polu pozostawił Martina Vaculika i Petera Kildemanda), a w finale dojechał na trzeciej pozycji, co zostało odebrane przez czeską publiczność jako ogromny sukces. Dodajmy, że Grand Prix Czech wygrał Australijczyk Jason Doyle, a drugi był Amerykanin Greg Hancock.

Niestety, pozostali Spartanie spisali się przeciętnie. Maciej Janowski przeplatał dobre biegi słabszymi występami i ostatecznie z sześcioma punktami (2,0,2,0,2) zajął trzynaste miejsce. Świetnie zawody zaczął natomiast Tai Woffinden, bo w dwóch pierwszych wyścigach przywiózł pięć "oczek", a później wjechał w taśmę, co kompletnie go wytrąciło z równowagi. Anglik zakończył turniej z siemioma punktami (2,3,t,0,2) i - podobnie jak Janowski - nie awansował do półfinałów.

Podium Milika jest kolejnym świetnym indywidualnym startem Spartan w tym tygodniu. W czwartek Oskar Bober wystąpił z sukcesem w półfinale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Junior wywalczył na torze w Pile trzynaście punktów (3,3,3,2,2) i zajął drugie miejsce w zawodach, co dało mu awans do finału tych rozgrywek. Przypomnijmy, że wcześniej awans zapewnili już sobie Damian DróżdżMaksym Drabik. Zawody finałowe odbędą się 15 lipca w Lesznie.

Awans do finału krajowego czempionatu wywalczył również Szymon Woźniak, który jeździł w piątek w Ostrowie Wielkopolskim w półfinale Indywidualnych Mistrzostw Polski, ale seniorów. Zawodnik Sparty z dwunastoma punktami (2,3,3,2,2) był trzeci, za Jarosławem Hampelem i Adrianem Miedzińskim. Drugi półfinał odbędzie się w Świętochłowicach 19 czerwca, a wystartują w nim Tomasz JędrzejakDamian Dróżdż. Maciej Janowski - jako stały uczestnik cyklu Grand Prix - ma zapewnione miejsce w finale, który odbędzie się 2 lipca w Gorzowie Wielkopolskim.