Wiadomości
I nie stanie się nic, czyli zielone światło dla autostrady przez środek miasta
Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.
Z Prognozy Oddziaływania na Środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w rejonie ulicy Szpitalnej we Wrocławiu (jutro przegłosują go radni miejscy) wynika, że efektem budowy „Degradacja akustyczna terenów mieszkaniowych”, obniżenie wartości mieszkań, wzrost emisji zanieczyszczeń, wyburzenia kamienic czy konieczność wycięcia drzew. Pisaliśmy Wam o tym w listpadzie.
Przy każdym MPZP trzeba przedstawić raport, jakie będą skutki wprowadzenia go w życie. Szczegóły znajdziecie klikając w ten link.
Podsumowując (jak zauważyli już internauci na forach) Śródmiejska Trasa Południowa da nam:
- degradację akustyczną przyległych terenów mieszkaniowych,
- obniżenie wartości mieszkań,
- wzrost emisji zanieczyszczeń,
- wyburzenia kamienic,
- pogorszenie atrakcyjności krajobrazowej otoczenia,
- wycięcia drzewostanu,
- zmniejszenie areału terenu biologicznie czynnego, a więc powstawanie wysp ciepła,
- zmniejszenie terenów przeznaczonych na rekreację i wypoczynek,
- obniżenie poziomu wód gruntowych.
W lipcu pisaliśmy Wam, że pomysł jej budowy skrytykowała Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna. Architektom nie podobało się, że trzeba będzie wyburzać pod nią pas szerokości 100 metrów i to, że jej budowa może kosztować tyle, co obwodnica autostradowa.
W sierpniu pokazaliśmy Wam, co dokładnie chcą zbudować projektanci. Czyli wizualizacje koncepcji tej trasy.
Na trasie Śródmiejskiej Trasy Południowej, projektanci przewidzieli 4 tunele:
1. zaczynający się przed urzędem wojewódzkim, w pobliżu mostów Pokoju i Grunwaldzkiego, biegnący równolegle do rzeki, a potem pod ul Pułaskiego, aż do skrzyżowania z Kościuszki. Jego wlot zobaczycie na wizualizacji nr 12 , a wylot na 15 w galerii wizualizacji,
2. na skrzyżowaniach ze Ślężną i Borowską. Tunel ma połączyć obie te ulice tak, żeby nie kolidowała ona z Trasą Południową (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracji nr 20),
3. w pobliżu Sky Tower, na skrzyżowaniu z ul. Powstańców Śląskich, która zostałaby na górze, a śródmiejska trasa południowa prowadziłaby pod nią – (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracjach nr 7, 22 i 24),
4. na pl. Strzegomskim – wjazd zorganizowany byłby na wysokości ul. Robotniczej, a wyjazd na Legnickiej, tuż przy bunkrze (w galerii wizualizacji zobaczycie go na ilustracji nr 10).
Do tego koncepcja przewiduje estakadę nad nieczynnymi torami kolejowymi za dworcem Świebodzkim, która połączy ul. Szpitalną z Robotniczą.
Na pewno w tej chwili nie ma pieniędzy na budowę tej trasy (koncepcja mówi o 1,8 mld złotych, przeciwnicy tego pomysłu szacują koszt na 3 miliardy). Jak wam pisaliśmy do 2014 roku budowa tej trasy na pewno nie ruszy.
Nawet jednak jeśli byłyby pieniądze, trasa niekoniecznie musi wyglądać tak, jak na wizualizacjach.
Wszystkie projektowane rozwiązania wynikają z prognoz natężenia ruchu przygotowanych przez Biuro Rozwoju Wrocławia. Koncepcja je uwzględnia i proponuje rozwiązania, które pozwoliłby żeby przez te skrzyżowania przejeżdżało tyle aut, ile mówi prognoza.
- Dobrze, że ta koncepcja powstała, bo teraz mamy maksimum potrzeb komunikacyjnych. Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.
Żabiński zapewnia, że przegłosowanie przez radnych miejscowego plany dla okolic ul. Szpitalniej nie oznacza od razu, że Śródmiejska Trasa Południowa powstanie według pierwotnej koncepcji.
- Musimy zostawić miejsce na przyszłą trasę niezależnie od tego, jak ona będzie ostatecznie wyglądała, ile będzie miała pasów i w których miejscach będzie wzdłuż niej jechał tramwaj – mówi Marek Żabiński. - Plan musimy przyjąć teraz, żeby nikt nie postawił budynków tak, aby w przyszłości budowa stała się w ogóle niemożliwa – dodaje.
Zobacz także
Tagi: inwestycje, powstańców śląskich, dworzec świebodzki, most pokoju, estakada, trasa południowa, most grunwaldzki, borowska, budowa, śródmiejska trasa południowa, ślężna, Pułaskiego, tunel, muka, wiadukt, wrocław, koncepcja, biuro rozwoju wrocławia, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, Prognoza Oddziaływania na Środowisko, rada miasta, szpitalna
Zobacz także
Komentarze (68):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Zanim powstała Magnolia Park, była tu rzeźnia. Tak wyglądała
73954 -
Wrocławskie ulice, których już nie ma na mapie
29921 -
Zaginiona na autostradzie A4 kobieta odnalazła się. Nie chce kontaktu z rodziną
19891 -
Wrocławskie osiedla starych ludzi. Tu co trzeci człowiek jest na emeryturze
18774 -
15 wrocławskich kamienic, które wyglądają jak z bajki! Będziecie zachwyceni!
15209
Najczęściej komentowane
-
Korek-gigant na Jagodnie. Ludzie nie mogą wejść do autobusów
5 -
Wrocław: "Mrówkowiec" jest jak małe miasteczko. Na dachu powstała nawet... plaża
2 -
Wrocław: W miejscu zburzonej przychodni powstaną mieszkania
1 -
Co ze skrzyżowaniem na Maślicach? To niekończąca się historia
1 -
Kierowca audi w 10 sekund stracił prawo jazdy. Policja wszystko nagrała!
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-01-19
09:31:40
Wspieranie komunikacji zbiorowej w praktyce ale jak się głosowało na semafory to tak się ma.
~ 2011-01-19
09:43:31
no to doczekamy się systemu komunikacji zbiorowej...
~ 2011-01-19
09:44:53
Super wiadomość.
Może w końcu zaczną we Wrocławiu powstawać skrzyżowania bezkolizyjne których mamy zdecydowanie za mało!!!
Mam nadzieję, że ta trasa zbudowana zostanie jak najszybciej!!
Natomiast na pewno nie spełni swojej funkcji jeśli nie będzie w całości bezkolizyjna.
~ 2011-01-19
10:04:56
Czy Radni spytają, ilu mieszkańców wyprowadzi się z okolic tej trasy, zmniejszając wpływy do budżetu?
~ 2011-01-19
10:07:11
W tej okolicy i tak nie mieszkają ci, co dają znaczne wpływy do budżetu. Wyludni się troche blokowisk, ale generalnie dla Wrocławia będzie in plus
~ 2011-01-19
10:33:06
jak wyludnienie śródmieścia ma byc na plus???
~ 2011-01-19
10:37:57
w koncepcji zapomniano o wiadukcie kolejowym nad ul. Zaporoską, który w momencie przebudowy okaże się konstrukcją zabytkową nie do ruszenia, przed którą położą się niczym Rejtan - okoliczni mieszkańcy i konserwator zabytków. Poza tym, w trakcie budowania licznych tuneli okaże się, że sąsiednie kamienice nie wytrzymają oddziaływań tych technologii... pamietać należy że sa to budynki średnio 100-letnie i ich konstrukcja nie przewidywała tak intensywnych robót ziemnych w okolicy. Ale to akurat rozwiąże (skróci) program rewaloryzacji 100 kamienic :-)
~ 2011-01-19
10:42:45
dobrze, że wreszcie ktoś myśli i projektuje perspektywicznie a nie tylko aby zaspokoić bieżące potrzeby
~ 2011-01-19
10:46:50
Mieszkałem w dzielnicy fabryczna, mieszkałem w dzielnicy psie pole, mieszkam na krzykach, przy drodze krajowej nr 8, jest tu głośno, jeżdżą tiry, ale jestem kierowcą. Każda nowa droga jest jak miód, budować i nikogo nie pytać.
~ 2011-01-19
11:04:03
Co za stronniczy artykuł!!! Ja wstydziłbym się pod takim czymś podpisać, ale B. Knapikowi to nie przeszkada. Ta trasa pewnie i tak nigdy nie powstanie, bo brak kasy, a szkoda, bo korki w mieście są niesamowite... i szczerze mówiąc wady, które są wymienione wcale mnie nie przekonują, szczególnie jak przez 20 min jade pół kilometra w korku... a zalet w tekście nie wymieniono, dlaczego?
~ 2011-01-19
11:16:49
faktem jest ze przebudowy wymagaja wszystkie wymienione ulice. pulaskiego, sucha wiadomo waskie gardlo i nawierzchnia ze sredniowiecza, dalej przy sky tower na pewno bedzie przebudowana szczesliwa i spokojnie mozna ja polaczyc z zaporoska (na drodze jedynie jakies male baraki, dalej zaporoska wiadomo wymagany remont calkowity nawierzchni i mozna poszerzyc przy okazji , dalej polaczenie grabiszynskiej z robotnicza w tym miejscu wrecz niezbedne (odciazenie teczowej i calej okolicy swiebodzkiego). jedynie lacznik dyrekcyjna szczesliwa bedzie wymagal wiekszej gimnastyki bo tam jest troche ciasno miedzy blokami.
~ 2011-01-19
11:20:30
Zalet rozwiązania nie wymieniono, bo ich nie ma. Cały świat wie, że z korków z miast można się pozbyć dzięki sprawnej komunikacji miejskiej a nie autostradom przez miasto. Dlaczego u nas musimy popełniać dokładnie te same błędy co na zachodzie 40 lat temu? Za te 1,8 miliarda można by się skutecznie pozbyć korków z miasta, tylko że zupełnie innymi sposobami.
~ 2011-01-19
11:27:10
Ciekawostką jest to, że z projektu wynika, że już pierwszego dnia Trasa będzie zakorkowana, bo nie da się z niej zjechać na zakorkowane Traugutta, Most Grunwaldzki, Legnicką.
~ 2011-01-19
11:34:59
Żyjemy w Polsce, tutaj nie da się wyperswadować ludziom czegoś co sobie ubzdurali. Innymi słowy: Jak ktoś chce jechać samochodem to będzie nim jechał. Już teraz można by się pozbyć części korków ale ludzie nie chcą się przesiąść do MPK i to nie dlatego, że im połączenie nie pasuje czy nie ma tramwaju na Psie Pole, ich tłumaczenie to "nie i już", bo jakże to tak "ja miałbym jechać MPK skoro mam auto" przecież takim ludziom to uwłacza godności. Samochód jest u nas wymiernikiem bogactwa. Ten kto jedzie autem do pracy to ma "kasę" itp itd. Tego u nas się nie zmieni. Dlatego rozbudowa komunikacji miejskiej jak i infrastruktury drogowej powinny być wykonywane na równi. Dlatego ŚTP powinna powstać, bo choćby nie wiem jak sprawną komunikację byśmy mieli i jak bardzo utrudnili życie kierowcom to i tak większość będzie chciała pojechać autem i dalej będą korki. Likwidacja trasy W-Z i przeniesienie ruchu na Kościuszki oraz Podwale pogorszy stan rzeczy. Zaleta jest odciążenie centrum jak i MPK oraz bezkolizyjne skrzyżowania, bo światła tez w pewnym stopniu generują korki. PS a nie mówiłem?
~ 2011-01-19
11:37:22
mi szkoda tylko targowiska
~ 2011-01-19
11:44:45
@gość dwa posty wyżej. To może przyjrzyj się bardziej wizualizacji albo poproś kogoś by Ci to rozrysował
~ 2011-01-19
11:45:52
Spajder, jak zwykle nic nie rozumiesz. Jeśli za te 3 mld zrobilibyśmy 3 linie metra, przesiadło by się do niego tyle ludzi, że żadnych korków już by nigdy nie było. Nie mówiąc, ile linii tramwajowych za 3 mld można zrobić, pewnie aż do Wałbrzycha!
~ 2011-01-19
11:49:45
@gość. przeczytałeś uważnie co napisałem? Wiesz co to jest mentalność ludzi? prosty przykład: studenci. Ile ich jest? ilu z nich jeździ samochodem na zajęcia? to samo z wszelkiej maści "biznesmenami", pracownikami biurowymi itp itd. Tu nie chodzi o to, ze wsiądą w metro i pojada do pracy. oni muszą pokazać się samochodem inaczej będą czuli się "gorsi".
~ 2011-01-19
11:52:15
Genialny pomysł, nareszcie ktoś myśli z wyprzedzeniem a nie proponuje rozwiązania na dziś. Jak wydawać pieniądze to tak aby one dawały zamierzony skutek. bywało już tak, że niektóre przebudowy dróg rozwiązywały problem na krótki czas co nie jest ekonomicznym rozwiązaniem. W Barcelonie wszystkie drogi szybkiego ruchu znajdują się pod ziemią w tunelach, na powierzchni są nad nimi drogi do ruchu lokalnego. Dzięki temu nie ma korków - no poza tym mają metro co praktycznie powoduje że lepiej nim się poruszać mimo wszystko ale my nie mam aż tylu turystów co tam. Mam nadzieję, że nikt tego nie spierniczy...
~ 2011-01-19
12:00:22
@AS - w Barcelonie w śródmieściu nie ma żadnych tras ani tuneli, tylko połączenie z Portem, bo inaczej się nie da. A my, zamiast wybudować tramwaj na Oporów, zbudujemy trasę, która zdegraduje centrum!
~ 2011-01-19
12:14:31
Komunikacja komunikacją, a drogi drogami. Wstyd, żeby goście przejeżdżający przez Wrocław, jadący krajową 8 jechali po takich dziurach. Z czym do Euro. Pułaskiego, powinni zrobić przed Euro, bo siara. Każdy z Was ma rację, szkoda zieleni, szkoda kamienic, ale trzeba iść do przodu. Jak chcesz zieleni jedź do lasu, targowisko przeniosą, a kamienice, no szkoda, ale taka ich dola i już. Wrocław jest jednym z gorzej skomunikowanych miast w Polsce, a do Europy nam jeszcze dalej. Ciągle woda i tory. Nie ma alternatywnych dróg, objazdów. Jeśli mamy jedną drogę i między Grabiszyńską, a Legnicką trzeba jechać albo OŚ albo przez Świebodzki (Orląt Lwowskich), które są stare, dziurawe i wąskie to jak ma być dobrze. Zwłaszcza, że co kilkaset metrów zatrzymują nas światła. Te dotyczą też komunikacji miejskiej. Choć mam nadzieję, że dla tramwajów to się zmieni i będzie działał system zmieniający światła dla tramwaju.
Ale czy ludzie się będą wyprowadzać bo hałas większy czy zanieczyszczenie?? Dziwne!! Jakoś mieszkają przy Pułaskiego, Powstańców Śląskich, Zaporoskiej, Szpitalnej, które jak dobrze pamiętam są z kostki brukowej, która generuje znacznie większy hałas niż jest dopuszczalny nie porównując do asfaltu. Znowu mieszkańcy Ślężnej i okolic mieszkają przy drodze krajowej nr 8 gdzie ruch nie jest mały więc są przyzwyczajeni do spalin. A nawet jeśli ktoś się wyprowadzi, bo będzie mu coś przeszkadzać, to znajdą się studenci, którzy tam za niską cenę chętnie zamieszkają....
~ 2011-01-19
12:29:02
Super sprawa!!! Nareszcie odważna decyzja tych amatorów z magistratu!!! Bo Wrocław to już zapyziałe komunikacyjne miasto na skraju Europy!!! Można teraz wywalać ten smród samochodowy z naszego Pięknego Starego Miasta!!!
~ 2011-01-19
12:33:29
Pogorszenie atrakcyjności mieszkań??? Gdzie tam są atrakcyjne mieszkania??? Przecież tam są same zapyziałe blokowiska, a w nich mieszkania klitki z kanciastymi sufitami, które należy jak najszybciej wyburzyć!!!
~ 2011-01-19
13:10:49
Tam powstaje Sky Tower i miało Centrum Południowe. Ciekawe, kto kupi mieszkanie z takim hałasem?
~ 2011-01-19
13:21:09
ciekawe kto kupil mieszkania przy tak halasliwej powstancow slaskich, toz to autostrada przez pol miasta!
~ 2011-01-19
13:22:16
@gość: jak już chcesz się bawić w reklamę to napisz coś takiego: mieszkania położone blisko centrum z dogodnym dojazdem do każdej części miasta dzięki pobliskiej ŚTP. Dogodny dojazd oraz bliskość komunikacji miejskiej jaki i centrów handlowych to (dla naszych przyszłych lokatorów) wymarzone miejsce do zamieszkania. Tylko w tym miesiącu rabat 25% na sanitaria lub oferta specjalna w naszym podziemnym parkingu. Do jednego miejsca parkingowego drugie gratis."
~ 2011-01-19
13:31:53
Jestem za! NIech sie cos dzieje nie mozna sie poddawac stagnacji jesli wrocław ma sie rozwijac to jest taka trasa potrzebna!
~ 2011-01-19
14:22:49
ta trasa jest bardziej potrzebna niż tramwaj na Psie Pole... I pozdrawiam szczekaczy nasłanych z WFK bo wiem że to czytają....
~ 2011-01-19
14:28:04
@Ricco, a jak Psie Pole dojedzie do tej trasy? Trzeba będzie poszerzyć most Szczytnicki, Rondo Reagana itd. Ty serio piszesz?
~ 2011-01-19
14:39:52
@gość a jak do tej pory dojeżdża? Po co wyskakujesz z Psim Polem (zaraz będziemy czytać o konieczności tramwaju) ŚTP nie ma łączyć Psiego Pola z czymś tylko ma wyrzucić ruch ze ścisłego centrum
~ 2011-01-19
14:41:31
Tak jak w przeszłości wyrzucało to OŚ, Sucha, Swobodna i parę pomniejszych uliczek.
~ 2011-01-19
14:53:49
Przecież niedawno Dutkiewicz mówił, że ruch z trasy WZ wyrzuci na Podwale. A do tego powstaje AOW. To może warto najpierw skończyć AOW, tramwaj na Psie Pole i Nowdy Dwór?
~ 2011-01-19
15:05:52
No i bardzo dobrze, to jest jedyny pomysł (może jeszcze oprócz pomysłu budowy metra), który daje bardzo dużą szansą na rozładowanie ruchu w centrum i okolicach. Atrakcyjnych mieszkań tam rzeczywiście nie ma, ruch i tak jest ogromny, po budowie tego cudeńka przynajmniej by był płynny, więc mniej uciążliwy... Artykuł bardzo stronniczy, wielki minus dla portalu
~ 2011-01-19
15:06:52
Nie byłby płynny, w dokumentacji jest wyraźnie napisane, że korki nadal będą. Tylko kasa wydana.
~ 2011-01-19
15:36:31
@gościu: pierwsze daj sobie spokój z tramwajem na psiaka i nowy dwór, bo to staje się już nudne. dwa: ruch będzie leciał podwalem i kosciuszki (jak już ktoś to wyżej napisał) ale nie może tamtędy "lecieć" całą wieczność. ruch będzie płynny wzdłuż trasy ze względu na bezkolizyjne skrzyżowania jak ktoś będzie chciał z niej zjechać to się ustawi w kolejce na światłach co jest oczywistą oczywistością
~ 2011-01-19
16:11:52
ad everybody : To że portal jest stronniczy to juz wiadomo od dawna bo WFK lubi siac propagandę pogromcy Dutkiewicza... To że przesunął w czasie budowę tramwaju na Psie Pole tak zapadło na jaźń parunastu osobom i nie mogą przeżyc ze nowe Skody nie będą docierac do "centrum świata" jak to opisują na swoim fan page... Trasa ma wyrzucic tranzyt z miasta i tą rolę spełni a fanboje tramwaju na Psiaka niech idą sobie do siebie siac propagandę...
~ 2011-01-19
16:14:00
Jak ma być płynny, jak na Legnickiej, rondzie przy moście Grunwaldzkim i każdym innym zjeździe będzie czerwone i korek? To jest wyraźnie napisane w dokumentacji, przejrzyj ją.
~ 2011-01-19
16:23:57
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,i-nie-stanie-sie-nic-czyli-zielone-swiatlo-dla-autostrady-przez-srodek-miasta,wia5-3266-5552.html
Kolejny pomysł na trasę samochodową, tunele itp. za 1,7-3 mld złotych, za którą to można by zbudować 55-100 km szybkiej kolei nadziemnej, która się absolutnie nie korkuje, nie wywołuje hałasu, nie zanieczyszcza, co najwyżej trochę zacienia, ale i tak mało.
Zamiast tego zrobią 5 km dwupasmówki z tunelami, będą wyburzać kamienice, zwiększać ilość samochodów mieście, zwiększać hałas, zmniejszać ilość terenów zielonych, powodować obniżenie wartości gruntów i mieszkań, asfaltować to co jeszcze nie wyasfaltowane, by za tę kwotę zbudować trasę o długości, która jest połączona z istniejącym zakorkowanym systemem i go nie odkorkuje, jedynie co to będzie więcej asfaltu, na którym samochody mogą stać w korkach, ot co. Za kwotę 1,7-3 mld złotych???
Co z tego, że dorobią 5 km trasy, która w części będzie niezależna, bo w tunelach, skoro w wielu miejscach nie będzie innych poszerzeń? Most Grunwaldzki i Pokoju mają ograniczoną przepustowość, tak jak skrzyżowania dalej. Przyśpieszy to jazdę samochodem na tej trasie o kilkanaście minut zapewne i przeniesie część ruchu z okolic rynku, np. z Kazimierza Wielkiego, na tę trasę, ale docelowo stawianie na transport samochodowy jest zgubne. Trzeba postawić na alternatywny transport, czy to rowerowy, jak np. w Rotterdamie, miasto porównywalnej wielkości, ma bardzo rozwinięty transport rowerowy i tam każdy ma rower..
~ 2011-01-19
16:25:20
... i z niego korzysta, gdy może, od biznesmenów bo emerytów i dzieci, mają też metro, które jest alternatywą.
Ładując całe pieniądze w transport samochodowy, nigdy się miasta nie odkorkuje, bo: już dawno jest za dużo samochodów w stosunku do ilości miejsc parkingowych i ulic, ich przepustowości, a będzie więcej, gdy się nie postawi na inny transport.
Jakby wpakowali te miliardy złotych w transport kolejowy, monorail, czy rowerowy, efekty byłyby daleko większe niż, gdy wpakują to w niesprawny system komunikacji drogowej. To jak robienie bypassów na sercu, które nie jest wydolne, na krótki czas da efekt, ale tylko lokalny i na krótki, a rozwiązania alternatywne, za tą kwotę, mogą dalece więcej zmienić, globalnie w całym mieście i nawet aglomeracji wrocławskiej, są bardziej ekologiczne, i wyprowadzają samochody z miasta!!
Pozwolili budować wysokie budynki wzdłuż zakorkowanej powstańców, już na planach zagospodarowania widać, że pozwolili na to samo na placu Społecznym. Gdzie te samochody będą parkować? Którędy dojadą? Co z tymi, którzy już teraz tamtędy przejeżdżają, ile więcej czasu zajmie im wtedy przejazd? Jak można budować wysokie budynki (pozwalać na to w planach zagospodarowania terenu), gdzie nie ma możliwości zwiększyć przepustowości już kulejącego transportu? Zbudują kolejny most obok Pokoju i Grunwaldzkiego? Nie, a już teraz są tam korki w szczycie, od Ronda Reagana po pl. Jana Pawła II, co światła stoi się i to czasem ciurkiem. To jest idiotyzm, pozwalać na taką
~ 2011-01-19
16:30:10
... zabudowę Pl. Społecznego. Tunel nie pomoże, bo gdzie te samochody będą parkować? Na planach zabudowy nie ma żadnych parkingów, czy wszystkie te budynki będą miały parkingi podziemne? Wątpię.
Tymczasem dworców kolejowych jest sporo, w wielu strategicznych miejscach, zakup szynobusów, które nie stoją w korkach w ogóle, nawet w szczycie, to nie jest duży koszt. Przystosowanie po dwa perony na tych stacjach do komunikacji miejskiej to też nie jest tak wielki koszt, porównując do tych 1,7-3 mld zł. Za tę kwotę można to zrobić dla całego miasta, zrobić całą sieć, a nie jedną nitkę asfaltu ludziom pod oknami. Skoro są już tory to grzech ich nie wykorzystywać. Mnóstwo ludzi dojeżdża do pracy do Wrocławia samochodami, bo nie mają alternatywy. Jakby mogli dojechać szybko szynobusem i gładko przesiąść się w autobus/tramwaj, co byłoby dla nich tańsze/wygodniejsze/bezpieczniejsze, to by to robili. A tak wydadzą znowu budżet transportowy z paru lat na 5 km asfaltu i nic się nie zmieni, bo w mieście jest za dużo samochodów w stosunku do ilości, jaką system dróg/parkingów może przyjąć!
Nie trzeba być geniuszem by to widzieć, każdego dnia rano i po południu. Drogi to nie wszystko, jeszcze jest kwestia parkingów, bo jadąc skądś dokądś trzeba mieć, gdzie zaparkować. Oni zbudują drogę za taką kasę i na tej drodze samochody będą parkować w korkach! Idiotyzm.
Powinni wydawać pieniądze jak najefektywniej. Bez względu na to czy postawiliby na kolej dojazdową, transport rowerowy czy monorail
~ 2011-01-19
16:33:22
zapomnieliście, że część ruchu wyląduje na moście Wschodnim więc Grunwaldzki jak i Pokoju zostaną odciążone. Piszecie o korku na mostach, bo światło będzie czerwone. no i? tak samo jest teraz z tą różnicą, ze korek ciągnie się przez kolejne światła przy poczcie, przyszłego hotelu hilton, galerii, świdnickiej, helios (2x) JP2 i tak dalej. Jak powstanie ŚTP to to co stoi w korku na wyżej wymienionych poleci tunelami.
~ 2011-01-19
16:35:02
...efekty byłyby dużo dużo większe, gdy zainwestuje się taką kwotę.
W przypadku mMonoraila 11-20 razy więcej tras, które dodatkowo są niezależne od korków, wspierają system komuniikacji miejskiej, są ekologiczniejsze, nowocześniejsze, nie wzmagają potrzeby parkingów których nie ma i wyprowadzają samochody z miasta!
Jak będą budować drogi, to jeszcze więcej osób, będzie stawiać na własny samochód i próbować nim jeździć po Wrocławiu. Transport zbiorowy jest dużo tańszy, tylko powinien być konkurencją dla samochodów, musi być więc szybki, a by być szybkim musi być niezależny od korków, czyli nie może opierać się na drogach lub szynach, które przebiegają po drogach dostępnych dla ruchu samochodowego. Rozwiązanie jest proste: WSZYSTKO TYLKO NIE DROGI!! :]
No chyba, że to, że w większości pomysły obracają się wokół tuneli dla samochodów i tramwajów, w różnych formach, wynika po prostu z tego, że spece od tego typu budowli mają świetny lobbying w mieście i co rusz powstają koncepcje takich rozwiązań w mieście, czasem opłacane przez miasto, a czasem nie. I skoro nie mamy w UM speców od alternatywnych form transportu, to wszystko się kręci wokół dróg, bo jaki interes w rozwiązaniach kolejowych czy rowerowych, ma taki załóżmy inżynier ze specjalizacją budowy dróg? Żaden interes, dlatego co rusz są pomysły na kosztowne tunele, których ekspertyzy kosztują, a ktoś zrobić je musi. Może lepiej zrobić otwarty przetarg, na opracowanie kompleksowego rozwiązania problemu transportu...
~ 2011-01-19
16:40:52
czyli teraz zamiast tramwaju na Psie Pole przechodzimy na monoraila:) Gdyby ktoś we Wrocławiu miał na tyle odwagi aby wydzielić wszystkie torowiska to myślę, ze mono by się nie umywało do naszych tramów.
~ 2011-01-19
16:44:06
... i ofertę wysłać do wszelkich wydziałów transportu na uczelniach, do wydziałów transportu w urzędach miast w Polsce i zagranicą, do firm konsultingowych i zrobić otwarty konkurs na koncepcję rozwiązań. Załączyć do tego kilku-języczną dokumentację dotyczącą transportu w mieście oraz jego prognoz na 30 lat do przodu, posadzić przed komputerem miejskich speców od komunikacji, którzy będą na bieżąco odpowiadać na jakimś otwartym forum, na zapytania ze strony uczestników konkursu, nawet za pieniądze tych uczestników, bo za prawo do udziału w konkursie można wziąć symboliczne 200 zł, by nie każdy postronny Internauta, mógł ich zasypywać pytaniami. Obok posadzić tłumacza na język angielski i niemiecki i już. Dać rok czasu na to. I za rok będzie 50 lepszych koncepcji wydania tego 1,7 mld złotych, gwarantuję!
Rozwiązanie ma spełniać określone kryteria, np. nie zwiększać hałasu o więcej niż 5 dB na obszarze nie większym niż 50 km kwadratowych, itp. itd. i niech się ludzie głowią, jeśli chcą otrzymać nagrodę. Nagroda niekoniecznie musi być dużo większa, niż koszt tego typu szczegółowych koncepcji budowy dróg i tuneli.
Tylko by to zrobić, trzeba przejść przez etap: dajmy zarobić naszym specjalistom od dróg i trzeba kreatywnie podejść do sprawy znalezienia rozwiązania.
Z nadesłanych prac wybrać najlepsze pomysły (efektywność cenowa nakładów do efektów powinno być głównym kryterium), scalić je w spójną całość i zacząć realizować. Najpierw kompleksowy plan, potem ekspertyzy!
~ 2011-01-19
16:53:46
To, że część ruchu z mostu Grunwaldzkiego pójdzie mostem Rędzińskim/Wschodnim to nie jest żadna zasługa tego rozwiązania tu prezentowanego, tylko zasługa mostu i obwodnicy Wrocławia.
Przepustowość mostów Grunwaldzkiego i Pokoju, jest bliska maksymalnemu wykorzystaniu, bo dalej prowadzą one do skrzyżowań/ronda, które też mają ograniczoną przepustowość, a tam na boki (w Wyspiańskiego itp) mało kto skręca, więc jeśli ujście ma już ograniczoną przepustowość, to doprowadzenie większego ruchu do ujścia tego na lepsze nie zmieni, tylko pogorszy. Wjazdów na tę trasę jest raptem parę, więc tych co na nią wjadą i zjadą "w środku" aż tak wiele też nie będzie. A problem ruchu się częściowo tylko rozwiąże w małym stopniu, bo oczywiste jest, że tak będzie, ale jest to rozwiązanie drogie, lokalne i przenosi po prostu część problemów z ulicy Kazimierza Wielkiego np. na pl. Strzegomski. Tych samochodów nie będzie mniej, tylko zamiast stać na pl. Dominikańskim to będą stać na pl. Strzegomskim. To nie jest żadne perspektywiczne rozwiązanie, tylko krótkowzroczne, doraźne ulepszenie.
Wydzielenie torowisk, postawienie na tramwaje jest 20 razy lepsze, bo to jest alternatywa do już niewydolnego systemu drogowego, który to będzie z każdym rokiem mniej wydolny, bo społeczeństwo się bogaci i samochodów przybywa. Dlatego pisze o tym, że potrzeba alternatywy, a nie kolejnych drogich ekspertyz budowania drogich i niewydolnych dróg.
Ktoś wie ile kosztowało pracowanie tej koncepcji Trasy Południowej?
~ 2011-01-19
16:57:00
a czy Ty umiesz czytać ze zrozumieniem? "To, że część ruchu z mostu Grunwaldzkiego pójdzie mostem Rędzińskim/Wschodnim to nie jest żadna zasługa tego rozwiązania tu prezentowanego" kto napisał coś takiego? nikt. Natomiast jest napisane, ze most wschodni przejmie część ruchu z Grunwalda i Pokoju. kolejny fanatyk WFK?
~ 2011-01-19
17:20:19
Ruchu samochodowego całkowicie nie da się z miast wyeliminować. Nawet jeśli rozwiniemy komunikację zbiorową czy rowerową po mieście nadal będą jeździły auta. Nie oszukujmy się, że będzie inaczej. Bez tego rozwiązania centrum utknie. Obwodnica autostradowa, śródmiejska czy wschodnia nie rozwiążą do końca problemu korków w centrum. A koszt może i jest ogromny, ale przecież cała trasa nie będzie budowana w jednym czasie. Koszta się rozłożą na wiele lat. Weźmy pod uwagę też to, że ulice które składają się na trasę południową i tak wymagają koniecznej naprawy, więc przy okazji przebudowa ich do stanu większej przepustowości jest bardzo dobrym pomysłem.
~ 2011-01-19
17:41:33
To, że część ruchu z mostu Grunwaldzkiego pójdzie mostem Rędzińskim/Wschodnim to nie jest żadna zasługa tego rozwiązania tu prezentowanego, tylko zasługa mostu i obwodnicy Wrocławia.
Przepustowość mostów Grunwaldzkiego i Pokoju, jest bliska maksymalnemu wykorzystaniu, bo dalej prowadzą one do skrzyżowań/ronda, które też mają ograniczoną przepustowość, a tam na boki (w Wyspiańskiego itp) mało kto skręca, więc jeśli ujście ma już ograniczoną przepustowość, to doprowadzenie większego ruchu do ujścia tego na lepsze nie zmieni, tylko pogorszy. Wjazdów na tę trasę jest raptem parę, więc tych co na nią wjadą i zjadą "w środku" aż tak wiele też nie będzie. A problem ruchu się częściowo tylko rozwiąże w małym stopniu, bo oczywiste jest, że tak będzie, ale jest to rozwiązanie drogie, lokalne i przenosi po prostu część problemów z ulicy Kazimierza Wielkiego np. na pl. Strzegomski. Tych samochodów nie będzie mniej, tylko zamiast stać na pl. Dominikańskim to będą stać na pl. Strzegomskim. To nie jest żadne perspektywiczne rozwiązanie, tylko krótkowzroczne, doraźne ulepszenie.
Wydzielenie torowisk, postawienie na tramwaje jest 20 razy lepsze, bo to jest alternatywa do już niewydolnego systemu drogowego, który to będzie z każdym rokiem mniej wydolny, bo społeczeństwo się bogaci i samochodów przybywa. Dlatego pisze o tym, że potrzeba alternatywy, a nie kolejnych drogich ekspertyz budowania drogich i niewydolnych dróg.
Ktoś wie ile kosztowało pracowanie tej koncepcji Trasy Południowej?
~ 2011-01-19
17:51:24
Mogę się założyć, że wśród speców od transportu w UM, w większości to siedzą tam drogowcy, mostowcy, ewentualnie ktoś z kolei, ale nie ma tam zbytnio specjalistów od innych rodzajów transportu, więc nie ma się co dziwić, że mają klapki na oczach i jak myślą to nie wychodzą poza plany nowych dróg i tuneli. To jest normalne, dlatego by kompleksowo zmienić transport w mieście takim jak Wrocław, w długiej perspektywie, trzeba wyjść poza ten krąg rozwiązań i poszukać kompetencji i rozwiązań gdzieś indziej, np. na zasadzie otwartego konkursu na opracowanie koncepcji transportu w mieście. Nawet od rowerów, ścieżek rowerowych musieli stworzyć nowe stanowisko, zatrudnić nową osobę, bo brakowało kompetencji w urzędzie. To zrozumiałe, jednak to nie jest dobre, dla rozwoju transportu. Zmieniając coś co nie działa dobrze (transport drogowy we Wrocławiu), można co najwyżej uzyskać coś co działa mniej niedobrze, ale już nie coś co świetnie działa.
W ogóle ciekawa sprawa. Jeszcze z zeszłego roku, kojarzę koncepcje, bardzo podobnej trasy, łączącej pl. Społeczny z pl. JPII, tylko, że on miał przebiegać jakoś w okolicach dworca czy Kazimierza Wielkiego. A tutaj nagle dziwnym trafem, cała trasa skręciła tuż pod SkyTower Czarneckiego. Czarnecki wydaje po kilkaset tys. na balu Dutkiewiczów, a później UM planuje i przeprowadza przebudowy okolic SkyTowera z kasy miasta za miliony zł, tu nawet za miliardy. Ciekawe ;)
~ 2011-01-19
17:56:11
hmmm brawo odkryłeś tajemnicę 100-lecia!! a nie zapomnij pozbierać dowody i polecieć do prokuratury w celu zgłoszenia podejrzenia przekroczenia uprawnień przez UM w stosunku do LC
~ 2011-01-19
18:02:44
nie, nie wstydzę się podpisać pod tekstem opartym na źródłach. to nie ja wyliczyłem efekty budowy trasy tylko podległe władzom miasta Biuro Rozwoju Wrocławia. ale jeśli powoływanie się na miejskich planistów jest stronnicze - to przyznaję, jestem winny
~ 2011-01-19
21:10:59
SUPER projekt - oby się zrealizował!! W co mocno wątpię znając polską mentalność :(
~ 2011-01-19
22:34:15
wreszcie zrobią Połaskiego i Dyrekcyjną przecież te ulice pamiętają chyba Popiela i jego myszki.Przejechanie nimi motorem zwłaszcza po deszczu to większe wyzwanie niż zdobycie zimą Everestu,Parę lat temu gdy jeździłem na taxi woziłem kilka razy ludzi z Łodzi i Warszawy to powiedzieli,żr już nigdy nie powiedzą złego słowa o swoich ulicach
~ 2011-01-19
22:49:55
Panie Bartku,
Pan jak zwykle pisze, ze nie jest stronniczy... ciekawe. Jest Pan bardzo wygodny w swoich poglądach. Oprócz mankamentów można dodać 1 ważny plus tej propozycji (bo jest to na razie propozycja, nawet nie przegłosowana), że w końcu można będzie przejechać przez Wrocław na miarę XXI w., a może przy okazji powstanie świetny szlak rowerowy wzdłuż trasy... Drugim plusem jest uwolnienie okolic rynku do aut... a może nie jest to plusem? Nikt jeszcze nie wymyślił rozwiązań komunikacyjnych takich, które miałyby plusy dla wszystkich bo to jest nie możliwe. Natomiast, ktoś wyżej napisał o wstydzie na euro w przyszłym roku.... niestety wstyd będzie ogromny, bo przyjezdni nie koniecznie będą chcieli siedzieć w rynku i nie przemieszczać się po dziurawych do stanu niemożliwości ulicach (może Wałbrzych jest jeszcze lepeiej dziurawy) Zaszłości z łataniem dziur i naprawy nawierzchni naszych ulic nie da się już nadrobić do euro.... katastrofa, będzie wstyd na całą Europę. Podejrzewam, że nawet Albańczycy nie wpadną na myśl, że w XXI wieku jest jeszcze takie miasto w Europie, którego ulice wyglądają jakby przez nie przeszło tornado 100 lat temu i nikt szkód nie usunął do tej pory.
~ 2011-01-19
23:33:47
gościu wczorajszy, zważywszy na geniusz projektantów dróg rowerowych we Wrocławiu, zrobią je pewnie z polbruku, a na każdych światłach będziesz stał minutę i 53 sekundy, żeby mieć 7 sekund na przejazd. Przy okazji omiń słupy i dzikie zakręty i krawężniki. Oczywiście drogi rowerowe są przyklejone do chodnika, a nie do ulicy. I tak dalej można by wymieniać i wymieniać. Choć niewątpliwie jakikolwiek remont wskazanych ulic jest potrzebny.
~ 2011-01-19
23:52:38
a jeszcze plus trasy - możliwość uwolnienia pieknego Podwala od aut, można odzyskać i zrewitalizować piekny teren dla mieszkańców. A wracając do informacji p. Bartku, to oczywiście w materiale ekspertów były wymienione same minusy... ciekawe więc dlaczego projekt idzie pod głosowanie. Podejrzewam, że autor tekstu po prostu nie doczytał początku projektu, w którym zostały wymienione są cele (co spokojnie można uznać za plusy) zaprojektowania tej trasy, bo chyba nikt sobie tego projektu bez celu nie wymyślił specjalnie dla dziennikarzy, tylko po to aby jakieś funkcje spełniał....
~ 2011-01-20
06:34:02
@gość wczorajszy. Czytałeś dokument, na który się powołuję?
~ 2011-01-20
07:40:09
Oby jak najszybciej wybudowali średnicówkę. To jest centrum miasta. Jak ktoś liczy na ciszę i spokój no to sorry :)
~ 2011-01-20
08:53:15
Gościu wczorajszy, byłeś kiedyś w Albanii czy tak sobie od rzeczy piszesz? Drogi we Wrocławiu jak 100 lat temu? A kto wybudował wiadukt na Klecińskiej, Milenijny i całą OŚ? Kto wyrąbał WZkę przecinając miasto na pół? Notabene twórcy ŚTP popełniają ten sam błąd co twórcy WZtki... skala zniszczeń tylko będzie większa. Poinno się zrobić połączenie Szpitalnej i Góralskiej i na tym poprzestać.
~ 2011-01-20
11:17:13
widzę, że towarzysz Szymczyszyn jest nie tylko ekspertem w dziedzinie Transportu Zbiorowego ale także Nieruchomości i Eksploatacji, Architektury i Rozwoju, Infrastruktury i Gospodarki oraz Finansów Publicznych. Toż to taki człowiek to skarb! Naprawdę dziwię się, ze UM jeszcze tow. nie zatrudniło, przecież na spokojnie z taką wiedzą towarzysz mógłby zastąpić całą rzeszę urzędników. W-Z idzie do likwidacji i niestety "tramwaj" na Nowy Dwór czy Psie Pole jej nie zastąpi, a Podwale i Kościuszki długo nie wytrzyma po przejęciu tego natężenia ruchu
~ 2011-01-20
11:22:20
Ja piszę o dziurach i kocich łbach na ulicach, a p. Tomasz jakby spadł z innej planety i w odpowiedzi mówi nie wiadomo o czym. Widocznie ogląda miasto w innym wymiarze. Kolego popatrz na ulice Skłodowskiej czy Puławskiego i na wiele innych ulic.... może są super? Moim zdaniem to w właśnie nawet w Albanii czegoś takiego w swoich miastach już nie mają.... a może właśnie chodzi o zachowanie ulicznych skansenów z poprzedniej epoki?
~ 2011-01-21
05:35:49
@Gaczan nikt nie mówi o "całkowitym" wyprowadzeniu samochodów z miasta. Wiadomo, że nie sęk w tym by samochodów nie było, tylko by transport zbiorowy tak zorganizować by był realną konkurencją dla samochodów, a dzięki temu wiele problemów się zmniejszy, albo zostanie rozwiązanych i zniknie, począwszy od sfer estetycznych, ekologicznych, zdrowotnych, ekonomiczne, komfortu, bezpieczeństwa ruchu, po emocjonalne czy urbanistyczne. Miasto to system naczyń połączonych, komunikacja to jeden z podsystemów. By efektywnie zmieniać taki system wzajemnych zależności nie wystarczy polepszyć jednego kawałka, bo sumarycznie efekty mogą być gorsze od stanu wcześniejszego. Przykład: jakby dać samochodom pierwszeństwo przed pociągami na przejazdach w Polsce to kierowcy byliby uradowani i ten podsystem by przyśpieszył, ale transport kolejowy by szybko podupadł i sumarycznie byłoby to raczej negatywne. Wrocław nie ma kompleksowego planu, a wyrzuca w błoto pieniądze na tego typu ekspertyzy. Bez kompleksowego planu, mogą sobie zmieniać i wymyślać jakieś takie doraźne rozwiązania, które tak naprawdę nie wiadomo jak wpłyną na całość systemu, manipulując istniejącym systemem zawsze się komuś da a komuś odbierze (tak jak kierowcy stracą na sygnalizacji ustawionej pod tramwaje). Wszyscy by zyskali tworząc alternatywny element systemu,niezależny od dróg lub kompleksowo planując cały system komunikacji - czego brakuje. A co do SkyTowera to wyraźnie Trasa pod niego "skręciła", co by nie mówić to jest fakt
~ 2011-01-23
10:36:46
Biorąc pod uwagę Monachium, czyli miasto gdzie wg. Niemców żyje sie najlepiej, mogę stwierdzić, że przy zblizonej liczbie mieszkańców z Wrocławiem, transport jest rozwiazany naprawdę dobrze. Autostrady dookoła miasta i z miasta w sześciu kierunkach. W mieście trasy średnicowe, a poza tym pięć linii metra i kolej podmiejska. Kolej podmiejska zbiera pasażerów z odległości około 40km z otaczjących miasto miejscowości. Jest osiem linii kolei podmiejskiej, każda w dwóch kierunkach. Ludzie jadąc do miasta (do pracy, na zakupy) zostawiają samochody na dużych kolejowych parkingach poza miastem i osiągaja każdy punkt w mieście za pomocą jednego biletu.
~ 2011-01-23
10:56:16
Aglomeracja Monachijska licząca 2,6 milionów mieszkańców (same Monachium 1 355 tys.), posiada dobrze rozbudowaną infrastrukturę transportową. Transport miejski obsługiwany jest przez sześć linii metra oraz S-Bahn, kolej regionalną i liczne linie tramwajowe. System dodatkowo uzupełniony jest przez linie autobusowe docierające na tereny pozbawione komunikacji szynowej. Dworzec główny München Hauptbahnhof umiejscowiony jest w ścisłym centrum miasta. Od 28 maja 2006 Monachium połączone jest trasą szybkiej kolei ICE prowadzącą do Norymbergi przez Ingolstadt. Pociągi na tej trasie mogą rozwijać prędkość 300 km/h. Port lotniczy w Monachium usytuowany jest w odległości około 30 km na północny zachód. Jest to jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Niemczech. W 2006 lotnisko obsłużyło 34 miliony pasażerów. Podróż koleją z dworca głównego na lotnisko trwa 40–45 minut.
~ 2011-01-23
11:00:56
Wrocław liczba ludności 632 146. Miejski transport zbiorowy we Wrocławiu korzysta z 23 stałych linii tramwajowych i 74 autobusowych (w tym 13 nocnych), ich ilość jest zmienna, zależnie od remontów. Rozległa sieć tramwajowa jest jedną z większych w kraju, jednak nie obsługuje wielu gęsto zamieszkanych osiedli takich jak Nowy Dwór, Kozanów, Psie Pole, Gaj czy Zakrzów, linie autobusowe stanowią zatem równorzędny środek transportowy, obsługiwany przez MPK Wrocław oraz kilku mniejszych prywatnych przewoźników (np. DLA). Obecnie trwa rozbudowa sieci tramwajowej w ramach szybkiego tramwaju miejskiego – Tramwaj Plus. Budżet Wrocławia na 2011 to ok 3,5 miliarda zł, Monachium 5 miliardów Euro. Wystarczy? Co to za porównania z takimi miastami? Jak niby Wrocław ma osiągnąć to co Monachium czy tez inne bogate maisto Europejskie skoro nie stać nas na to?
~ 2011-01-24
12:28:59
Do Gościa: co się dziwić, że tow. Szymczyszyn nie pracuje w UM, bo za 1,5k zł netto to mało kto jest chętny żeby tam pracowac.
~ 2011-01-24
15:01:35
@Romario: UM mając tak wszechstronnego eksperta, który zastąpi paru urzędników w różnych departamentach spokojnie zaoszczędzi tyle aby towarzyszowi zgotować takie wynagrodzenie jakie by zapragnął
~ 2011-01-25
07:33:35
@Gość: Niestety przy zatrudnianiu w UM nie ma takiej swobody w ustalaniu wynagrodzenia. A szkoda, bo czy przyjmowany jest kolesiowski nierób, czy fachowiec, zarabiać będą tak samo.