zamknij

Wiadomości

Inauguracja „Pociagu do nieba” na pl. Strzegomskim

2010-10-19, Autor: Julia Spychalska
Dźwięki kolejowych gwizdków i pierwsze obłoki pary dziś w południe zasygnalizowały oficjalne przekazanie wrocławianom “Pociągu do nieba”, czyli rzeźby - lokomotywy z placu Strzegomskiego.

Choć pociąg za bunkrem stanął pod koniec czerwca, dopiero dziś rzeźba została oficjalnie przekazana na ręce władz miasta. - O ile mi wiadomo, to jest pierwszy raz w historii Wrocławia, kiedy miasto od prywatnych przedsiębiorców otrzymało tak duży i tak zacny prezent, za który bardzo serdecznie dziękuję - mówił podczas uroczystości prezydent Rafał Dutkiewicz.

 

Prezent, którego zamysł artystyczny dla wielu wrocławian jest mało czytelny, ma stać się pomnikiem przemysłowej historii miasta, zwłaszcza rejonów sąsiadujących z placem Strzegomskim. To właśnie tam, za sprawą przemysłowca Gottfrieda Linkego w XIX wieku powstała fabryka wagonów, lokomotyw i maszyn Linke-Hofmann-Werke, która funkcjonowała aż do 1945 roku.

 

- Rzeźba ta jest ideą artystyczną, którą możemy różnie odbierać i mieć różne przemyślenia z nią związane, ale z pewnością jest to jedyne miejsce, w którym możemy przypomnieć historię przemysłową miasta. Jeszcze w XIX wieku tu kończył się Wrocław. Dzięki przemysłowi, zwłaszcza temu związanemu z kolejnictwem, miasto stało się tak ważnym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i administracyjnym. Obecnie czerpiemy z tego dziedzictwa bardzo mocno, a “Pociąg do nieba” pozwolił nam je upamiętnić - mówił dr Piotr Gerber z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

 

Uroczyste przekazanie lokomotywy poprzedził krótki fragment przedstawienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy “Stazione termini” oraz wręczenie prezydentowi Dutkiewiczowi lizaka kolejowego.

 

Iluminację pociągu z udziałem mieszkańców zaplanowano na dziś wieczór, na godzinę 19.30. Imprezie towarzyszyć będzie koncert zespołu All Sounds Allowed, który tworzy muzykę z udziałem beczek, pił, szlifierek i wiertarek.

 

Dodatkowo, 26 października o godz. 18.00 w Renomie odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Pociąg do nieba: przełom w myśleniu o przestrzeni miejskiej we Wrocławiu?”. Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji lokomotywy będzie także wystawa fotografii, malarstwa i multimediów pt. „marzenia spełniane” Moniki Stanisławskiej i Andrzeja Jarodzkiego w Art Hotelu. Wernisaż zaplanowano na 29 października, na godz. 19.00.


Zobacz galerię zdjęć!

Reklama


 

 Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2010-10-19 15:42:45

  a mi sie ten pociag kompletnie nie podoba! przy stawianiu "pomnikow" niezbedna jest odrobina kreatywnosci!

  0 0
 • ~ 2010-10-19 16:42:10

  niezle niezle, tylko miasto bylo placacym za lokomotywe, jarodzki jest w trakcie sprawy9takie tam...maly skandal...posunal sie do kradziezy praw autorskich i falszerstwa i pomowien przy reklamie rzeźby) pan Gerber narazil cała politechnike na utrate dobrego imienia, a co do lokomotywy:www.pociag-do-nieba.pl aha.... o przestepstwach jarodzkiego www.pociagdonieba.pl i to pod patronatem miasta:) brawo, Wrocławian ktos pytał?

  0 0
 • ~ 2010-10-19 22:42:19

  ja takiej rzezby tez nie chciałem

  0 0
 • ~ 2010-10-20 14:11:57

  Nasz prezio to nawet butelki rozbić nie potrafi.

  0 0
 • ~ 2010-10-20 14:42:42

  a prawdali to! 4 razy walili butla zanim pekla... widac nawet materia stawia kiepskim pomyslom opór :)

  0 0
 • ~ 2010-10-22 14:12:33

  Też uważam, że pomysł z tą zardzewiałą lokomotywa jest mocno chybiony...

  0 0
 • ~ 2010-11-20 23:15:18

  Brawo! Widać jak na dłoni Archicom razem z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków popierają niszczenie zabytków. Parowóz jako zabytek został w bezczelny sposób zniszczony. Jak opowiedziałem maszynistom parowozów, co zrobiono z parowozem Ty2-1035, że go do pionu postawili,i to się nie mogli nadziwić. Z politowaniem i zażenowaniem słuchali jak można było doprowadzić parowóz jako zabytek do takiej ruiny jaką jest teraz!

  Panie Gerber i Jarodzki najpierw popatrzcie i nauczcie się jak powinna wyglądać renowacja parowozu na przykładzie parowozu Ty2 stojącego na terenie AGH w Krakowie. Instalacja "Pociąg do nieba" nie ma nic wspólnego z ratowaniem zabytków kolejnictwa ani renowacją parowozów. W skrócie powiem, że Ty2-1035 został zniszczony przez chciwość i głupotę. W końcu 600 tys zł które wydano na pomnik musiało komuś oczki przesłonić. Natomiast urzędnicy kryją własną d... Napluć, a oni mówią że deszcz pada. Świetna polityka...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy epidemia i lockdown to dobry moment na otwarcie nowej restauracji?
Oddanych głosów: 300