Wiadomości

Jacek Sutryk traci większość w radzie miejskiej. Znany radny zmienia barwy klubowe

2021-01-27, Autor: bas

Klub Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa po dwóch tygodniach od założenia traci samodzielną większość w Radzie Miejskiej Wrocławia. W środę zmianę klubowych barw ogłosił Maciej Zieliński, który przeszedł z klubu „prezydenckiego” do Współczesnego Wrocławia.

Reklama

Maciej Zieliński to nie tylko jedna z legend koszykarskiego Śląska, ale też doświadczony polityk i samorządowiec. W latach 2011-2015 był posłem na Sejm RP, a w ostatnich wyborach samorządowych po raz trzeci został wybrany radnym miejskim. Od początku kadencji zasiadał w Koalicyjnym Klubie Obywatelskim, a ostatnio wraz z większością członków KKO przeszedł do nowego klubu sygnowanego nazwiskiem prezydenta Wrocławia.

W środę ogłosił, że opuszcza Forum Jacka Sutryka i przechodzi do Współczesnego Wrocławia tworzonego przez Tadeusza GrabarkaTomasza Hanczarka z Nowoczesnej i Michała Górskiego ze stowarzyszenia OK Wrocław (jedyny radny, który nie przeszedł z KKO do klubu Sutryka).

– W każdej drużynie dobry klimat w szatni przekłada się na skuteczną grę na boisku. Dlatego od dziś swoją rolę w Radzie Miejskiej Wrocławia będę odgrywał w klubie Współczesny Wrocław, którego członkowie podobnie patrzą na świat, samorząd i sport. Moje cele się nie zmieniają. W nowym klubie będę przede wszystkim dzielił się moją wiedzą i doświadczeniem w popularyzacji sportu i aktywności fizycznejtłumaczy swoją decyzję Maciej Zieliński.

To dla nas zaszczyt, że Maciej Zieliński zdecydował się na dołączenie do naszego klubu. Chcemy budować szeroką ofertę programową, a szczególnie ważne w czasach pandemii jest zachęcanie wrocławian do aktywności fizycznej. Maciej Zieliński będzie tu niezastąpiony jako ekspert – komentuje polityczny transfer Tadeusz Grabarek, przewodniczący klubu Współczesny Wrocław.

Co ważne Grabarek kilka dni temu podpisał się pod oświadczeniem, z którego jasno wynika, że Współczesny Wrocław i Nowoczesna opuszczają koalicję klubów popierająych prezydenta. – Uważamy, że w tym trudnym dla Wrocławia czasie najwyższą powinnością samorządowców jest szukanie jak najszerszego porozumienia. Wczorajsza decyzja (o odwołaniu popieranego przez kluby wiceprezydenta Zawady – przyp. red.) jest działaniem dokładnie odwrotnym - oznacza jednostronne wypowiedzenie porozumień koalicyjnych popieranych przez wyborców w roku 2018. Na początku kadencji działania ratusza popierało 25 radnych, po dzisiejszym zerwaniu koalicji – 19 – napisali szefowie dwóch klubów w radzie miejskiej.

Po odejściu Zielińskiego wspomniana koalicja liczy już tylko 18 członków. Oznacza to, że w 37-osobowej radzie klub Jacka Sutryka ma niespełna 49% głosów, co powoduje, że prezydent znów będzie musiał szukać koalicjanta przynajmniej w postaci jednego radnego.

Po kolejnej roszadzie, sytuacja w Radzie Miejskiej Wrocławia wygląda następującą:

 • Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa (w skład którego wchodzą radni: Platformy Obywatelskiej, SLD, Unii Pracy, wybrani z poparciem R. Dutkiewicza oraz 4 wybrani z listy PiS, w tym trzej wyrzuceni z tego klubu przy okazji uchwalania budżetu na 2021 rok) ma 18 radnych.

 • Prawo i Sprawiedliwość liczy 9 członków.

 • Nowoczesna zrzesza 6 radnych.

 • Współczesny Wrocław ma 4 członków.

Czy Jacek Sutryk jest „prezydentem wszystkich wrocławian”?
Oddanych głosów: 4387

Oceń publikację: + 1 + 85 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~cezary141 2021-01-27
  21:28:49

  18 2

  Brawo! Gonić dziada.

 • ~wprxceo1265 2021-02-11
  08:30:03

  36 1

  Jacek Sutryk – autokratyczny narcyz oraz najgorszy w historii Wrocławia prezydent – do DYMISJI!
  Analityczno-hipotetyczny profil osobowy: porozumiewanie Jacka Sutryka z otoczeniem się w stylu: „Matołki”, „Mało mnie obchodzi…” czy „Trzeba być szaleńcem…”, itp. zwroty – świadczy o tym, że nie szanuje swoich rozmówców, jest zapatrzony w siebie, ma przesadne i wysoce próżne mniemanie o sobie, nieskromne poczucie wyższości (gdy ma władzę – są oni dla niego co najwyżej petentami). Nie potrafi słuchać ludzi nie mających władzy, a jest to bardzo cenna umiejętność przywódcy. Uważa, że tylko on ma rację (nosiciel tzw. syndromu „zacietrzewienia dogmatyczno-aksjologicznego”). Sprzeczności między tym, co mówi, a co robi – nie stanowią dla niego (np. etycznego) problemu. Kłamie, jest cynicznym i wyrachowanym manipulantem, lubi żyć na cudzy koszt, jak się da: w luksusie. Jego ego – w przeciwieństwie do reszty – ma kosmiczne rozmiary, lubi „puszyć się” (np. podczas imprez), ciągle być w centrum uwagi. Jego osobowość przejawia potężne deficyty jeśli chodzi o pokorę czy skromność – niektórzy nawet mówią o całkowitym jej braku. Umiarkowanie bystry. Gdy jest w dobrym nastroju – lubi obiecywać (tzw. „łaskawy pan”), jednak z dotrzymaniem zobowiązań już bywa różnie. Żądny władzy: dążąc do jej zdobycia maskuje się i jest gotowy (nawet przez długi czas) na znoszenie (pewnych) wyrzeczeń. Kadzi i schlebia silniejszym – pogardza słabszymi. Pozuje na twardego i zdecydowanego, choć w sytuacjach krytycznych prawdopodobnie bliżej mu do lękliwego histeryka. Może przejawiać skłonności sadystyczne lub psycho-sadystyczne. Dobrze maskujący się, próżny arogant i napuszony megaloman. Lubi dominować oraz być obiektem hołdów i pochlebstw – stąd kreuje sobie otoczenie z klakierów oraz hunwejbinów-pretorian. Sympatyk pozorów, bizantynizmu, blichtru, fasadowości, działań PR-owych. Jego publiczne zachowania, podejście do ubioru, itp. – wskazują na zaawansowany egotyzm oraz narcyzm; te przypadłości charakteryzują osobowości psycho- oraz socjopatyczne. Od czasu do czasu miewa wizje, choć do końca wiadomo jakie jest ich źródło (halucyny, tj. stany np. po używkach, chorobowe, np. białą gorączka, tzw. przypadłość prezydencka, czyli pomroczność jasna, itd.). Dlatego prawdopodobnie – po analizie czynności, które wykonał z sukcesem – nadaje się on tylko do prostych działań: wydawania posiłków w garkuchni, dostarczania/wręczania pism, a nadto do czyszczenia szyb z napisów oraz kurzu. A i to – pod kontrolą.

 • ~wprxceo1265 2021-02-16
  23:06:42

  35 1

  Tajemnica poliszynela, o której wprost mówi Grabarek: "Przepraszam wrocławian za Sutryka, którym steruje Schetyna!"

 • ~wprxceo1265 2021-03-01
  12:46:47

  30 0

  "Odpowiedzialny" polityk J. Sutryk na antenie Radia Wrocław w styczniu 2021 r. nazwał ludzi proponujących zmiany w systemie komunikacji zbiorowej “chłopakami w krótkich spodenkach”.
  To nie pierwszy raz, kiedy Jacek Sutryk podobnie reaguje na krytykę lub chociażby inne zdanie osób, którzy zgłaszają pomysły na miasto odmienne od jego własnej wizji. Jest to tym bardziej szokujące, że np. zdewastowane torowisko de facto uniemożliwia mieszkańcom korzystanie z wrocławskich tramwajów, a mimo to, z uporem godnym lepszej sprawy, Monsieur President medialnie forsuje korzystanie z niewydolnej komunikacji miejskiej - jako jedynie 'słusznego' środka poruszania się w Mieście.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.