Wiadomości

Jak ominąć kolejki w urzędach, sprawdzimy w internecie

2011-03-22, Autor: Daria Kędzierska
W piątek w południe załatwienie meldunku w urzędzie przy ulicy Zapolskiej może potrwać bardzo długo. Na Nowym Targu w poniedziałki koło 13ej jest spora kolejka po dowód. Za to w czwartki przy Kotlarskiej w kilka minut załatwisz sprawę podatku od posiadania psów. Skąd to wiemy? Ze statystyk, które miasto co tydzień publikuje na swoich stronach w e-urzędzie. Dzięki temu wiemy, kiedy w centrach obsługi mieszkańców są kolejki.

Reklama

W zestawieniu najgorzej wypada urząd na Zapolskiej. To najczęściej tam według tabeli w e-urzędzie widać pomarańczowe i czerwone pola, które świadczą o natężeniu ruchu petentów. W innych urzędach też bywa tłoczno i widać wyraźnie, że są tu dni i godziny krytyczne, w których musimy odstać w kolejce swoje. Tadeusz Zdankiewicz kierownik Działu E-Promocji Urzędu Miasta wymyślił, że publikowanie statystyk pomoże wrocławianom wybrać najlepsze godziny do załatwienia spraw.
- Dane do nich czerpane są z systemu numerko-kolejkowego w centrach obsługi mieszkańca i weryfikowane co tydzień - mówi Zdankiewicz. Dodaje też, że system działa z powodzeniem już od dwóch lat.



Przez tak długi czas nikt jednak nie zauważył, że na stronach porównywarki kolejek są braki. Nie zawsze system zaciąga dane ze wszystkich urzędów i w tabelach są puste pola. Wygląda to tak, jakby w tym czasie nikt niczego w urzędzie nie załatwiał. Co jest możliwe, ale w legendzie do tabeli nie zostało to wyjaśnione. Ale to nie koniec błędów. Urzędnicy zapomnieli opisać tabelę i teraz można się jedynie domyślać, że pięć pól tabeli odpowiada kolejnym dniom tygodnia.



Nie napawa optymizmem też fakt, że dane z tabeli nie są archiwizowane i poddawane szczegółowej analizie. System, który mógłby posłużyć ocenie efektywności obsługi mieszkańców lub pokazać, gdzie i w jakich godzinach można rozładować kolejki, nie jest jednak w ten sposób wykorzystywany.   

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~ 2011-03-22
    21:47:35

    0 0

    Wykonanie na miare wroclawskiego magistratu. Nic dodac, nic ujac.

  • ~ 2011-03-23
    09:26:16

    0 0

    to sie popisal grafik. dramat. wstyd i hanba dla wro.

  • ~ 2011-03-23
    12:02:25

    0 0

    Szanowna Pani Redaktor,
    system ma służyć mieszkańcom, nie urzędnikom. Dlatego dane są przechowywane przez miesiąc – czyli tak długo, jak tylko trzeba, by móc policzyć średnią z ostatnich czterech tygodni.

    Nasz system stale pobiera dane z komputerów obsługujących system kolejkowy. Może się zdarzyć, że dane są niedostępne, ale to raczej zdarzenia incydentalne. Liczenie statystyk na podstawie danych z kilku tygodni eliminuje niebezpieczeństwo poważnych błędów w średniej. Zwłaszcza że została zastosowana rozmyta forma prezentowania danych.

    Puste pola oznaczają brak klientów obsługiwanych w danej sprawie w danym Centrum Obsługi Mieszkańca. Z przedstawionego w artykule zrzutu ekranowego wynika, że w COM przy ul. Kotlarskiej nie został obsłużony ani jeden klient w sprawie meldunkowej. Powód? Bo tam się takich rzeczy nie załatwia. Wydawało się nam to oczywiste, dlatego w opisie do wykresu nie ma tej informacji.

    Ponieważ jednak leży nam na sercu, by system służył wszystkim, uzupełnimy informacje o postulowane przez Panią dane. Tak by nie było żadnych wątpliwości.

    Osoby nadzorujące działanie pracowników COM mają dostęp do szczegółowych danych umieszczonych na oddzielnych komputerach. Tą wiedzą się z Panią podzieliłem. Dziś (w środę 23 marca 2011) obdzwoniłem wszystkich kierowników działów, których pracownicy zatrudnieni są w COM. Żaden z nich z Panią nie rozmawiał, tym bardziej więc dziwi nas wniosek, że dane z serwerów nie są poddawane analizie przez szefów COM.

  • ~ 2011-03-23
    12:27:19

    0 0

    Pani nie zrozumiała tabelki :)

  • ~ 2011-03-23
    12:58:37

    0 0

    redaktorzy tuwroclaw jak zwykle sztucznie napedzaja sensacje. brawo panie tadeuszu

  • ~ 2011-03-23
    13:13:23

    0 0

    @Tadeusz Zdankiewicz.
    W odpowiedzi na Pana komentarz, chciałabym wyjaśnić, że wiem które sprawy załatwia się w urzędzie na Kotlarskiej. Co zresztą jest sformułowane na samym początku tekstu, w leadzie. Ilustracja do artykułu z przyczyn technicznych jest tylko wycinkiem tabeli e-urzędu i nie było moim celem manipulowanie faktami. Całą tabelę każdy może sam pooglądać i ocenić jej przydatność na stronie http://www.wroclaw.pl/statystyki_centrow_obslugi_mieszkancow,1.dhtml
    Wniosek o braku analizy posiadanych w statystykach danych wypłynął podczas rozmowy z Panem. To Pan sam potwierdził, że dane nie są przechowywane i porównywane do celów o jakich pisałam. Proszę sobie przypomnieć jakie rozwiązania w naszej dyskusji proponowałam (np. otwarcia dodatkowych stanowisk w urzędach w godzinach największego szczytu).

  • ~ 2011-03-23
    13:48:03

    0 0

    Dokładnie. Dane wyświetlane na WWW nie są archiwizowane. Czy ja analizuję te dane? Nie. Wytłumaczyłem dlaczego. Zajmuję się e-promocją Wrocławia, a nie kierowaniem Centrami Obsługi Mieszkańców. Proszę mi z tego powodu nie czynić zarzutu. Czy kierownicy COM analizują dane z systemów kolejkowych? - Trzeba pytać kierowników COM. W mojej dzisiejszej "sondzie" (obdzwanianiu kierowników) otrzymałem zapewnienie, że owszem analizują. Stąd moje zdziwienie Pani tekstem. Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się przekonać Panią, że wrocławscy urzędnicy (przynajmniej ich lwia część) są pracowici i robią co do nich należy. Za trafne uwagi nt. legendy do tabelek dziękuję, przekazałem już je do redakcji portalu. Będzie lepiej.

  • ~ 2011-03-23
    15:14:09

    0 0

    @tz - To chyba najlepsza wiadomość, którą przeczytałam w ostatnich tygodniach! Wraca mi Pan wiarę w to, że wrocławski urzędnik potrafi się czasem przyznać do tego, że nie wszystko jest idealnie (bo w pracowitość nigdy nie wątpiłam). Bardzo dziękuję, za to co Pan napisał!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.