Biznes
Jak radzić sobie ze smogiem? Wypróbuj dobry oczyszczacz powietrza
Mimo stale zwiększającej się liczby ekologicznych rozwiązań w niemal każdej dziedzinie naszego życia oraz eliminacji czynników niekorzystnych dla naszego środowiska naturalnego stale walczymy ze smogiem, który od lat towarzyszy nam w dużych aglomeracjach miejskich. Niestety, problem ten dotyczy obecnie nawet mniejszych miejscowości – rosnąca liczba samochodów i wciąż drożejące media stanowiące alternatywę dla ogrzewania węglem nie sprzyjają aurze. Mimo to, mamy pewne możliwości, żeby ze skutkiem natychmiastowym zadbać o czyste powietrze, którym oddychamy – przynajmniej wewnątrz pomieszczeń, w których przebywamy. Możemy w tym celu zaopatrzyć się w wydajny oczyszczacz powietrza do naszego mieszkania czy biura.
Czy oczyszczacz powietrza rzeczywiście działa?
Dbanie o wysoką jakość powietrza na zewnątrz wymaga wielu skoordynowanych działań i z całą pewnością nie jest łatwym zadaniem. O wiele prościej zadbać o to, żeby obecny we wszystkich większych miastach oraz miejscowościach smog nie zanieczyszczał naszych mieszkań i biur.
Zobacz także
W tym celu wystarczy zastosować wysokiej jakości urządzenie, na przykład takie jak dowolny oczyszczacz powietrza Xiaomi, który posiada wszystkie istotne z punktu widzenia użytkownika cechy. Warto podkreślić, że najważniejszą z nich jest obecność wentylatora. To właśnie ten element odpowiada za wymuszenie obiegu powietrza we wnętrzu, a w konsekwencji na przefiltrowanie całej jego objętości. Odpowiednio dobrane parametry wentylatora oraz dobry zespół filtrujący pozwalają na usunięcie większości szkodliwych substancji z powietrza, którym oddychamy wewnątrz pomieszczeń.
Jakie zanieczyszczenia eliminuje oczyszczacz powietrza?
Powietrze z otoczenia, zasysane przez znajdujący się w oczyszczaczu wentylator, dostaje się do wnętrza urządzenia. Tam przepływa przez filtr lub, jak w przypadku oczyszczaczy Xiaomi – zespół wymiennych filtrów składający się z:
- głównej warstwy filtrującej, która zatrzymuje kurz, włosy, włókna bawełny i inne drobne cząsteczki;
- warstwy True HEPA zatrzymującej niemal wszystkie cząsteczki o średnicy równej 0,3 µm lub większej (specyfikacja wskazuje na 99,97% takich cząstek). To właśnie filtr True HEPA stanowi barierę dla szkodliwych pyłów zawieszonych PM2,5 oraz pyłków roślin, a także niektórych wirusów i bakterii;
- warstwy węglowej zatrzymującej lotne związki organiczne, formaldehyd i toulen – wkład węglowy chroni przed biernym paleniem.
Należy podkreślić, że filtry wymienia się zgodnie z zaleceniami producenta – tylko wówczas urządzenie działa prawidłowo i oczyszcza powietrze odpowiednio efektywnie. W przypadku filtrów Xiaomi procedura wymiany zespołu filtrującego jest bardzo prosta – wystarczy zdemontować górną część obudowy oczyszczacza, wyjąć stary filtr i włożyć w jego miejsce nowy zestaw, a następnie zainstalować obudowę.
Wydajność – najważniejszy parametr oczyszczacza powietrza
Dostępne na rynku oczyszczacze różnią się między sobą wieloma cechami, m.in. designem, wielkością, dostępnością określonych funkcji, stopniem automatyzacji. Biorąc pod uwagę parametry ich pracy, najważniejszym z nich jest wydajność oczyszczacza. To od niej zależy, czy urządzenie będzie w stanie przefiltrować i oczyścić daną objętość powietrza.
Wydajność nazywana jest zamiennie zdolnością oczyszczania oraz współczynnikiem CADR. Wyraża się ją w m3/h. Wybierając oczyszczacz do własnego domu, mieszkania czy biura to właśnie ten parametr powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności.
Jak dobrać odpowiednią wydajność oczyszczacza powietrza?
Zasada doboru oczyszczacza pod względem wydajności jest prosta – współczynnik CADR powinien być co najmniej trzykrotnie wyższy niż kubatura danego pomieszczenia. Chcąc więc kupić oczyszczacz do kawalerki o powierzchni 30 m2 i wysokości ścian 2,5 m, obliczamy kubaturę pomieszczenia, otrzymując wynik 75 m3. Wybierając wśród oczyszczaczy Xiaomi, możemy swobodnie zastosować najmniejszy z nich, czyli Mi 3C. Jego zdolność oczyszczania została określona przez producenta na poziomie maksimum 320 m3/h (wydajność dla PM). Ponieważ trzykrotna wartość naszej kubatury to 225 m3, wybierając Mi 3C i tak pozostawiamy spory zapas.
Analogicznie, dla większej kawalerki lub salonu z aneksem kuchennym i jadalnią, powinniśmy nabyć nieco bardziej wydajny Xiaomi Mi 3H, a całe 60-metrowe mieszkanie oczyścimy z pomocą Mi Air Purifier Pro, który obsłuży do 500 m3/h (wydajność dla PM). Największy z oczyszczaczy Xiaomi, Mi Air Purifier Pro H zdolny do przefiltrowania 600 m3/h (wydajność dla PM), jest w stanie obsłużyć duże mieszkanie lub całe piętro domu.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12650 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6808 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
3214 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
252
Najczęściej komentowane
-
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
1 -
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert