Wiadomości

Jak się uszczelnia kostkę brukową w Rynku

2010-07-20, Autor: bk
Przedstawiciele bydgoskiej firmy Pol-Trade spoinowali dziś kostkę brukową w pobliżu Banku Zachodniego w Rynku. Za trzy dni łączenie będzie tak mocne, by wytrzymać nacisk TIR-a.

Reklama

Wczoraj pisaliśmy Wam, że na wrocławskim Rynku testowana jest nowa metoda uszczelniania kostki brukowej. Zamiast piasku używa się w niej żywicy. Dzięki czemu powierzchnia jest łatwa.
Przyglądaliśmy się dziś, jak się układa nową spoinę.Opiszemy Wam jak się ją układa.
1. Pierwszy krok to mieszanie piasku z żywicą epoksydową. Składa się ona z dwóch komponentów: utwardzacz dodaje się na samym końcu. Tuż przed ułożeniem.
2. Zaczynamy przygotować samą kostkę. Szczeliny należy opróżnić (najlepiej wydmuchując to, co jest między brukiem).
3. Kostkę i szczeliny należy zwilżyć.
4. Następnie wymieszaną już mieszankę rozprowadza się zgarniakiem.
5. Zostawiamy wszystko na 15 – 20 minut, w zależności od warunków atmosferycznych.
6. Miotłami zbieramy nadmiar mieszanki.

- Tak przygotowana kostka brukowa z wypełnieniem z żywicy epoksydowej musi schnąć 24 godziny. Po tym czasie można po niej chodzić. Po 72 godzinach może już po niej jeździć ciężki sprzęt – mówi Krzysztof Boryna, dyrektor ds. technicznych firmy P_ol – Trade, która produkuje żywicę.

Skutek eksperymentu można będzie zobaczyć samemu. Jak obiecują urzędnicy, jeśli przejdzie pomyślnie wszystkie testy zostanie nią zabezpieczony cały Rynek. A wtedy będzie się dało po nim normalnie chodzić.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~ 2010-07-20
  20:48:50

  0 0

  Pamiętam jak - rok lub dwa lata temu miasto miało skorzystac z tej metody ale wybrali piasek. Zapłacili za niego kupę kasy a i tak wszystko wywiało.
  M.K.

 • ~ 2010-07-21
  08:25:24

  0 0

  A zadecydował o tym W. Adamski - ten od dziur w mieście, powodzi i cięć w komunikacji - jednym słowem facet od mokrej roboty ;)

 • ~ 2010-07-22
  23:55:37

  0 0

  Bardzo się cieszę, że podjęto wreszcie właściwe decyzje. Trzymam kciuki za testy, aby pomyślnie przetrwała próby czasu i siły nacisku. Ile butów by ocalało, gdyby wykonano te uszczelnienia wcześniej? A może to był spisek firm obuwniczych? ;) Ileż to obcasów sama osobiście poniszczyłam... No, ale ostatecznie dobre kroki podjęto, dla stawiania lepszych kroków :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.