Wiadomości

Jak zadowolić młodego informatyka?

2011-01-22, Autor: Agnieszka Nesterowicz
Osoby studiujące informatykę raczej nie muszą martwić się o pracę czy zarobki. Branża IT rozwija się bardzo sprawnie, a specjaliści tej dziedziny są w cenie. Dlatego mogą oni stawiać warunki i mieć pewne oczekiwania wobec pracodawców. Co motywuje młodych informatyków? Jak się okazuje, nie są to pieniądze.

Reklama

Polski oddział Tieto Corporation przedstawił raport, z którego wynika, że sama wysokość pensji nie wystarczy, by zatrzymać dobrego pracownika branży IT. Młodzi informatycy dużą uwagę przywiązują do realizowania siebie, swoich pasji i samorozwoju. Prawie połowa badanych (45%) chciałaby, aby praca umożliwiała im równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym, a 47% respondentów oczekuje od niej możliwości rozwoju i awansu, stając się dla pracodawców bardzo wymagającą grupą.

 

-Pracodawcy nie zwracają zwykle uwagi na to, co ich pracownik robi w czasie wolnym, a szkoda, bo może to realnie przełożyć się na zysk firmy. Pasje i zainteresowania pracownika pozwalają mu odpocząć i nabrać energii do działania. Ale czy tylko? Z przygotowanego przez nas raportu wynika, iż dla blisko 60% badanych osób pasje to także możliwość zdobycia nowych umiejętności i rozwoju ich osobowości. Im bardziej wymagająca pasja, tym większe z niej zyski dla firmy – mówi Michał Szostkowski, Country HR Manager Tieto Poland.

 

Tzw. Generacja „Y”, to pokolenie, które właśnie rozpoczyna pracę w branży IT. Jak się okazuje nie są to przestraszone, pokorne osoby, ale pewni siebie, ambitni i kompetentni ludzie, wyznający zasadę: „praca jest dla mnie, nie ja dla niej”. Z raportu „Pasje Młodych Liderów IT” wynika, że motywuje ich przede wszystkim: ambicja (45%), pieniądze (42%) i pasje (39%).

 

Ciekawym jest to, że nie boją się oni o swoją przyszłość. Praca ich nie trzyma i są w stanie zmienić ją z dnia na dzień, bo są świadomi swojej wartości i umiejętności. Jeśli więc praca będzie ograniczać ich życie osobiste i blokować pasje, to z niej zrezygnują. Jedynie 7% poświęci swoje hobby dla zatrudnienia.

 

Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że młodzi potrzebują dziś wyzwań, rozwoju i realizacji. Dlatego starają się im to zapewnić. Aż 57% badanych chce, by praca była jednocześnie przyjemnością i hobby. Pasje bowiem rozwijają zdolności interpersonalne, umiejętności pracy zespołowej, a także kształtują systematyczność i poczucie odpowiedzialności za wykonywaną pracę, czyli te cechy, których zwykle przedstawicielom pokolenia „Y” brakuje. Absolwenci kierunków IT są teraz bardzo poszukiwani. Dlatego pracodawcy muszą próbować dostosowywać się do wymagań młodych informatyków. A te nie są związane jedynie z samą pracą, ale i z otoczeniem oraz miejscem. Jak wynika z badań młodzi ludzie są otwarci na zmiany miejsca zamieszkania. Nie przeniosą się jednak wszędzie. Miejsce musi być dla nich interesujące, mieć dobre warunki do spędzenia wolnego czasu oraz założenia rodziny. Dlatego 42% respondentów zaznacza, że zarobki muszą być adekwatne do kosztów utrzymania.

 

Jak wynika z badań, osoby z branży IT już na początku swojej ścieżki zawodowej mogą stawiać warunki. Większość absolwentów musi wysyłać dziesiątki CV, chodzić na rozmowy i zatrudniać się w branżach nie zawsze zgodnych z ich wykształceniem. Może więc powrót matematyki na maturze nie jest takim głupim pomysłem?

 

Co o tym sądzicie- czy informatycy rzeczywiście mają łatwiejszy start?

 

*Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez TNS OBOP podczas konferencji inaugurującej ogólnopolski konkurs programistyczny "Decode Tieto", w listopadzie 2010 roku. Wzięło w nim udział 397 studentów z siedmiu uczelni wyższych w Szczecinie, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku, Gdańsku, Bydgoszczy i Rzeszowie.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~ 2011-01-22
    00:24:48

    0 0

    Cos w tym jest... tez sobie dalem na luz i... ruszylem w swiat a praca zawsze sie znajdzie po tym - fotki na: nabati.pl

  • ~ 2011-01-22
    00:57:08

    0 0

    Generacja "Y"? Kto wymyśla te durne slogany?

  • ~ 2011-01-22
    10:53:33

    0 0

    "naukowcy"

  • ~ 2011-01-22
    18:27:37

    0 1

    Ja tam się cieszę że nie poszedłem na infę może praca pewna ale proszę popatrzeć na tych ludzi. Pieniądze to jedno, a wiedzieć jak je wydawać to drugie. A nie rozumiem tezy że chęć zmiany zamieszkania to plusy. Dla mnie nie, widać że wielu młodych ludzi nie zwraca uwagi gdzie mieszka i nie związuje się z tym miejscem..

  • ~ 2011-01-22
    19:01:52

    0 0

    Hmm chłopaki po informatyce to często nieogoleni i niezbyt przyjemnie pachnący ludzie w przetłuszczających się włoskach i granatowych swetrach

  • ~ 2011-01-22
    20:00:57

    0 0

    @ana jesteś "tempa"

  • ~ 2011-01-22
    21:09:25

    0 0

    ana mówi prawdę! polać jej !

  • ~ 2011-01-22
    22:12:45

    0 0

    jak chcesz dać znak interpunkcyjny to po wyrazie nie stawiamy spacji trolu

  • ~ 2011-01-23
    15:45:23

    0 0

    "@ana jesteś "tempa" a Ty ~Gościu nie jesteś tempy :) - a słowniczki leżą i się z takich ludzi jak Ty śmieją....

    a swoją drogą zgadzam się, że informatycy to brudasy, ale i tak każdy z nich ma spore grono wielbicielek. :)

  • ~ 2011-01-23
    19:46:53

    0 0

    a widzisz cudzysłów I korektorze RP?

  • ~ 2011-01-26
    22:57:30

    0 0

    To nie jest tak do końca jak zostało opisane. Ciężko jest znaleźć pierwszą pracę w branży informatycznej jeśli ktoś zaczął swoją przygodę z tym nieco później, nie ma kilkuletniego doświadczenia które mógł zdobyć biorąc udział w różnych rozwojowych projektach w trakcie studiów, lub nie ma znajomych wśród pracujących programistów. Ja w takiej sytuacji pracę znalazłem po ponad roku.
    Druga strona medalu to wyimaginowane wymagania potencjalnych informatyków. Jakiś czas temu przeprowadzaliśmy rekrutację na płatny staż dla programisty. Kilku "artystów" w trakcie rozmów za tenże staż oczekiwało wynagrodzenia, które po przeliczeniu na godzinową stawkę byłoby zbliżone do mojego przy mojej pełnej odpowiedzialności za to co dzieje się w programach i pełnym wymiarze godzin. Oczywiście nie muszę wspominać, że ich wiedza w tym samym momencie była na poziomie raczej bardzo początkującym.
    Strony tego medalu więc są dwie...

  • ~ehrid 2011-01-27
    19:18:38

    0 0

    Droga Aniu, wypraszam sobie! Nie jesteśmy brudasami!

    Po części stereotypy są prawdziwe min w tym, że większość z nas jest nieśmiała i zagadanie do dziewczyny to wielkie wyzwanie. Znam od groma takich osób, często też sweterek i koszula w kratę, ale zdecydowana większość chodzi zadbana, czysta i ogolona. Nie wiem gdzie tych bajek się naoglądałaś...

    A co do artykułu to coś w tym jest. Jak napisał poprzednik, niekoniecznie znajdziemy od razu pracę, ale tak po krótkim czasie nie musimy już się martwić o pracę. I na pewno w swoim zawodzie, gdzie osoby po innych studiach (głownie humanistycznych) niekoniecznie... Co więcej słowa o tych kilku artystach są jak najbardziej na miejscu i w 100% prawdziwe... Wielu ale to bardzo wielu przecenia swoje umiejętności sądząc, że już są ekspertami w jakiejś tam dziedzinie i nie ma nikogo innego bardziej "pro" od nich, no może poza nielicznymi wyjątkami, oczywiście na świecie, porażka...

  • ~ehrid 2011-01-27
    19:20:17

    0 0

    Apropo tematu, to fotografia nie pasuje, informatyk raczej nie będzie pisał mając uniesione dłonie, a położone, rozłożone na klawiaturze i dziesięcioma paluszkami ;]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kogo poprzesz w wyborach prezydenta Wrocławia?







Oddanych głosów: 8838