Biznes
Jak zmienić sprzedawcę gazu dla firmy?
Rosnące ceny gazu w Polsce dotyczą nie tylko gospodarstw domowych, ale także przedsiębiorstw. Prowadząc firmę ciężko zaplanować jej budżet, jeśli nie można przewidzieć jaką wysokość będą miały w danym roku koszty stałe. Dlatego też, aby uniknąć podwyżek cen gazu lub płacić za niego mniej warto rozważyć zmianę jego sprzedawcy. Liberalizacja rynku paliw gazowych w naszym kraju sprawiła bowiem, że z tej możliwości mogą skorzystać także firmy.
Kiedy warto zdecydować się na zmianę sprzedawcy gazu dla firmy?
Ceny gazu dla firm między poszczególnymi sprzedawcami w Polsce mogą różnić się nawet o kilkanaście groszy za 1 kWh pobieranego paliwa. Dlatego też przeanalizowanie rynku pod tym kątem jest okazją na wygenerowanie oszczędności w firmie, bez względu na to, jakie jest jej roczne zużycie gazu, a tym samym, do jakiej taryfy jest ona zakwalifikowana.
Zobacz także
Sprzedawcę gazu dla firmy warto zmienić przede wszystkim wtedy, kiedy warunki obecnie obowiązującej umowy są o wiele mniej korzystne od tych, które oferuje jego konkurencja, a ilość zużywanego rocznie błękitnego paliwa przez przedsiębiorcę jest duża. W takiej sytuacji cena gazu niższa nawet o zaledwie kilka groszy jest w stanie przynieść w skali roku spore oszczędności.
Taka decyzja będzie także dobrym posunięciem, jeśli chcemy uzyskać gwarancję stałej ceny, w której gaz dla firm będzie sprzedawany za określoną kwotę przez wskazany okres bez względu na sytuację związaną z podwyżkami cen gazu na rynku.
Zmiana sprzedawcy gazu w firmie w 4 krokach
Aby zmienić sprzedawcę gazu w firmie, wystarczą cztery kroki. Pierwszym z nich jest przeanalizowanie dostępnych ofert na rynku oraz wybór tego sprzedawcy, który prezentuje się najbardziej atrakcyjnie zarówno pod względem ceny za 1 kWh paliwa gazowego, jak i warunków umowy oraz jej ewentualnego wypowiedzenia. Najlepiej dostarczyć do niego takie informacje jak:
- miejsce odbioru paliwa gazowego,
- roczne zużycie gazu,
- rodzaj pobieranego paliwa gazowego,
- moc umowna dla punktu odbioru.
Pozwolą one nowemu sprzedawcy oferującemu gaz dla firm przygotować bowiem indywidualnie skonfigurowaną ofertę zgodną z potrzebami klienta.
Po otrzymaniu oferty od nowego sprzedawcy gazu warto ją na spokojnie przeanalizować, a w razie pytań skontaktować się z jego przedstawicielem. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że zmiana jest na pewno korzystna. Kiedy wszystkie warunki oferty są zgodne z oczekiwaniami, nie pozostaje nic innego jak podpisanie umowy z nowym sprzedawcą gazu.
Kolejnym krokiem jest wypowiedzenie umowy ze starym sprzedawcą, przy czym warto zwrócić uwagę na ewentualne kary umowne i poszukać sposobów na to, aby ich uniknąć. Na przykład składając wypowiedzenie z zachowaniem jego terminu. Po wypowiedzeniu umowy należy także zgłosić zmianę sprzedawcy gazu do Operatora Systemu Dystrybucyjnego, o ile nowy kontrakt nie jest umową kompleksową. OSD ma 21 dni na rozpatrzenie takiego zgłoszenia.
Ile trwa pierwsza zmiana sprzedawcy gazu w przypadku klientów biznesowych?
Pierwsza zmiana sprzedawcy gazu trwa około miesiąca, wliczając w ten czas także przygotowania do tego w postaci analizowania ofert sprzedawców sprzedających gaz dla firm. Dokonując jej, trzeba się więc liczyć z tym, że możliwe jest to, iż kolejny rachunek za gaz zostanie wystawiony jeszcze przez starego sprzedawcę. Warto także pamiętać, że właściciele firm mogą zmienić sprzedawcę także poprzez udzielenie pełnomocnictwa nowemu podmiotowi. Dzięki temu to nowy sprzedawca zajmie się za nich wszelkimi formalnościami.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
12701 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
6859 -
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
3286 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
282
Najczęściej komentowane
-
Neonet ogłasza upadłość. Co dalej z wrocławską siecią marketów ze sprzętem?
1 -
To centrum handlowe było niewypałem. Tyle z niego zostało. W jego miejscu powstanie nowe
1 -
Sklep znika po 30 latach. Ludzie na Facebooku skrzykują się na ostatnie zakupy
1 -
Wybieramy zasłony i firanki do domu, czyli przegląd oferty produktów
0
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert