Wiadomości

Jerzy Michalak mówi „nie” budowie metra. I proponuje: stwórzmy kolej aglomeracyjną

2015-09-08, Autor: Tomek Matejuk
Członek zarządu Dolnego Śląska, a w przeszłości radny z klubu Rafała Dutkiewicza, w niedzielnym referendum zagłosował przeciwko budowie metra. - Nie mówię jednak "nie" w sposób bezrefleksyjny, wskazując alternatywę, która – co prawda – również wymaga nakładów z zewnątrz, ale jest zdecydowanie bardziej realna: kolej aglomeracyjną - podkreśla Jerzy Michalak.

Reklama

Jerzy Michalak od lutego 2014 roku zasiada w zarządzie województwa dolnośląskiego. Wcześniej był miejskim radnym w klubie Rafała Dutkiewicza i bliskim współpracownikiem prezydenta naszego miasta.

 

W poniedziałek, dzień po referendum lokalnym, w którym wrocławianie opowiedzieli się przeciwko budowie metra, Michalak na platformie Blogi Wrocław opublikował tekst, w którym przyznaje, że sam również odpowiedział "nie" na pytanie o metro.

 

- Nie stać nas dzisiaj na taką inwestycję. Nie ma także przesłanek, które wskazywałyby, że za 15 lat – a mniej więcej o takiej perspektywie mówi prezydent Dutkiewicz – będziemy dysponować odpowiednimi środkami do jej realizacji. Ciężko przypuszczać, że nasz budżet będzie wzrastał proporcjonalnie tak szybko, jak w ostatnich kilkunastu latach. Przekonanie o tym, że budowę metra sfinansuje nam Unia Europejska i rząd, postrzegam jako przejaw myślenia życzeniowego - tłumaczy Jerzy Michalak.

 

Michalak przedstawia jednak alternatywę dla metra - kolej aglomeracyjną.

 

- Jej zręby w zasadzie są już budowane, a o planach na najbliższe miesiące warto powiedzieć więcej - podkreśla Jerzy Michalak.

 

 

Członek zarządu Dolnego Śląska wylicza, że po pierwsze, w ramach wrocławskiego ZIT-u zaplanowana jest poprawa warunków jezdnych z Jelcza-Laskowic do Wrocławia (można ją traktować jako pierwszą nitkę tej kolei).

 

- Linia ta może, i powinna, być też rozbudowywana dzięki „dociągnięciu” przez Dworzec Główny aż do osiedla Gaj, gdzie całość dopełni Park&Ride - wyjaśnia Jerzy Michalak.

 

Po drugie - wylicza Michalak - bardzo dobrze działa też linia Legnica-Dworzec Główny we Wrocławiu – obsługiwana przez Koleje Dolnośląskie, która udowodniła, że kolej może być konkurencyjna dla transportu samochodowego.

 

- W tym konkretnym przypadku – chcąc, by chętniej korzystali z niej wrocławianie poruszający się w obrębie miasta – trzeba priorytetowo zwiększyć częstotliwość tego kursu (w okresie szczytowym nawet do trzech na godzinę) - podkreśla polityk.

 

Po trzecie, zdaniem Michalaka, Koleje Dolnośląskie w najbliższym czasie wzbogacą się o cztery kolejne zespoły trakcyjne kupione za pieniądze z portalu E-Dolny Śląsk, które mogą spełniać rolę autobusu szynowego.

 

Kolejną linią, która mogłaby posłużyć za linię kolei aglomeracyjnej i miejskiej jest - jak tłumaczy członek zarządu województwa - trasa z Wołowa (tu potrzebne jest finansowe wsparcie ze strony Polskich Linii Kolejowych).

 

- Lada chwila, od grudnia tego roku, Koleje Dolnośląskie zaczną obsługiwać zmodernizowaną linię z Poznania przez Rawicz i Oborniki Śląskie. Analogicznie jak w przypadku połączenia z Legnicy, zwiększenie częstotliwości kursów, da dojeżdżającym do Wrocławia z północy alternatywę dla komunikacji samochodowej - pisze Jerzy Michalak.

 

Michalak podkreśla, że podstawowy komunikacyjny problem Wrocławia, oprócz utrudnień związanych z codziennym poruszaniem się w samym mieście, to duża liczba osób, która nie mieszka we Wrocławiu i jednocześnie dojeżdża do niego do pracy.

 

- Trzeba wyraźnie podkreślić, że wybudowanie jednej, pięknej linii metra tego problemu nie rozwiąże – w przeciwieństwie do kolei aglomeracyjnej, która zdjęłaby z Wrocławia to obciążenie - wyjaśnia polityk.

 

Michalak proponuje, by zamiast myśleć dziś o metrze, skupić się na kolei aglomeracyjnej, a gdy już powstanie, sprawdzić, czy jest jeszcze w mieście zapotrzebowanie na budowę odcinków podziemnych.
Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~= 2015-09-08
  11:55:03

  6 0

  Co to znaczy "spełniać rolę autobusu szynowego." ? Łoj nie wytszymom- EKSPERTY nadchodzom!!!

 • ~Papek 2015-09-08
  13:04:54

  4 0

  Ten wpis to początek lansowania Michalaka jako następcy Dutkiewicza przed następnymi wyborami samorządowymi. Skoro miał inne zdanie na temat budowy metra to dlaczego nie wyraził go wcześniej? Miał na to bardzo dużo czasu, ale zupełnym przypadkiem zrobił to dopiero dzień po referendum, w którym mieszkańcy odrzucili ten pomysł. Kolejnym przypadkiem jest fakt, że pan Michalak praktycznie w całości przyjął stanowisko aktywistów miejskich, które do tej pory było krytykowane. Czyżby to był początek ocieplania jego wizerunku? Poza tym dziwi mnie, że to akurat on wyraża swoją opinię na temat metra. Zrozumiałbym jeszcze gdyby był urzędnikiem odpowiedzialnym za transport, ale przecież Michalak to zwykły polityk i karierowicz.

 • ~janek 2015-09-08
  13:47:32

  0 2

  " Poza tym dziwi mnie, że to akurat on wyraża swoją opinię na temat metra. Zrozumiałbym jeszcze gdyby był urzędnikiem odpowiedzialnym za transport"

  przecież Michalak odpowiada za koleje dolnośląskie. Dokształć się zanim coś napiszesz.

 • ~Papek 2015-09-08
  14:11:58

  6 0

  @janek: Miałem na myśli fakt, że z wykształcenia jest prawnikiem i niestety ma średnie pojęcie odnośnie organizacji systemów transportowych.

 • ~Podróżnik 2015-09-08
  14:18:03

  0 2

  Wszystko fajnie, ja już nawet dam się przekonać do tej kolei. Tylko, że:
  1. mamy za mało przystanków
  2. magistrala na Główny nie ma wystarczającej przepustowości, jeden pociąg co 90 sekund w polskim wydaniu nie wchodzi w grę
  3. takt co 20 min w szczycie jest za duży, S-Bahn w DE co 20 minut jeździ po za szczytem.
  4. wizja kolei aglomeracyjnej jest pieśnią przyszłości, bez gwarancji realizacji, bo z takim molochem jak PKP bardzo trudno się porozumieć.
  5. A ile będzie DOKŁADNMIE kosztować ta kolej? Czy ktoś to policzył? Bo za darmo nie będzie. Wszyscy mówią tylko metro jest za drogie, ale ile kolej będzie kosztować? Kto powoła spółkę, kupi pociągi, zatrudni maszynistów, zaplecze, serwis itd. itp. Bo chyba nie mówimy o kolei w wydaniu wsiadasz w byle co podjeżdża i za każdym razem musisz mieć plik biletów, w zależności na jakiego przewoźnika trafisz...

  Pomysł jakiś jest, ale nic się w tym kierunku nie robi. Kraków rozbudowuje magistrale, żeby mógł mieć kolej aglomeracyjną. U nas magistrala od Głównego była w remoncie, a ponoć są też plany budowy czwartego toru, czemu go zatem nie dobudowano, skoro kolej jest NAJ i tak poważnie się o niej myśli... Za gadanie nie każą i podatków płacić nie trzeba, więc pisać każdy może, szkoda, że są kraje, które mają świetne systemy komunikacji i my nie możemy naśladować najlepszych, aby małymi kroczkami dojść do celu ale iść w kierunku celu a nie tylko mówić i stać w miejscu.

 • ~= 2015-09-09
  11:19:14

  4 0

  @Popek-
  -"średnie pojęcie" to eufemizm. To, co gościu wygaduje tu i ówdzie, świadczy, że ma ZERO pojęcia w tym temacie! Od takich łekspertów uchowaj nas panie bo nam zbudują "mosty wzdłuż rzeki"!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.