Wiadomości

Jest koncepcja przebudowy Dworca Świebodzkiego i okolic

2011-02-04, Autor: Bartłomiej Knapik
Galeria handlowa, Centrum Sztuki Współczesnej i rozbudowana Scena na Świebodzkim w samym gmachu budynku. Hotel w skrzydle od ul. Tęczowej, nowy budynek dla pasażerów od strony Robotniczej i cały kompleks usługowo – handlowo - biurowy za dzisiejszym budynkiem, tam gdzie znajduje się targowisko. Do tego po raz kolejny przesunięta fontanna i specjalna instalacja LED-owa na pl. Orląt Lwowskich. Tak ma się zmienić Dworzec Świebodzki i jego okolice.

Reklama

Jak to dziś wygląda wiedzą chyba wszyscy: klub go-go, cotygodniowe wielkie sprzedawanie i plac, na którym nie dzieje się nic. Żeby to zmienić urząd marszałkowski, urząd miasta i kolejarze wspólnie zamówili nową koncepcję zagospodarowania samego dworca i jego okolic.

Kluczem pod względem komunikacyjnym będzie w tym rejonie nowa ulica, którą planiści nazywają Noworobotnicza. Będzie tam tramwaj i po dwa pasy ruchu w każdym kierunku dla samochodów.
To przy tej ulicy będzie centrum przesiadkowe tramwajowo – autobusowe na środku pl. Orląt Lwowskich.
Koncepcja przewiduje także miejsce, w którym tramwaje będą mogły wjechać na tory kolejowe. Jeśli oczywiście kiedyś tramwaj dwusystemowy przestanie być tylko dyskutowany w mieście, ale się na niego zdecydujemy.

Sam dworzec, czyli miejsce w którym podróżny miałby wysiąść z pociągu, będzie w nowym budynku. Na wizualizacjach widać go wyraźnie – to ta konstrukcja „przyklejona” do dworca od strony ul. Noworobotniczej. Tuż obok skrzydła poświęconego dla Sceny na Świebodzkim.

W samym gmachu dworca Świebodzkiego królować ma handel. Każdy z nas będzie chodził, głównie po dzisiejszym peronie drugim. Dookoła mają być sklepy i usługi.
Autorzy koncepcji podkreślają, że jedynym sposobem, aby centrum handlowe mogło konkurować ze współczesnymi galeriami handlowymi jest postawienie na charakter industrialny tego miejsca oraz wysokiej jakości architekturę.

- W naszej koncepcji skupialiśmy się na tym, żeby wyeksponować piękno tego budynku, wszystkie detale, które dziś są niewidoczne – tłumaczy Bożena Tyszka, architekt z biura projektowo – inżynierskiego Redan, które przygotowało koncepcję przebudowy. - Z materiałów zaproponowaliśmy szkło i blachę trwaleskorodowaną, żeby dobrze grała z charakterem tego miejsca. Zmienimy także plac Orląt Lwowskich, nad którym pojawi się specjalna konstrukcja, coś w rodzaju pajęczyny, z oświetleniem LED-owym, które miałoby oświetlić dzisiejszy gmach i wydobyć piękno zabytkowego budynku dworca – dodaje.

Jednak ani kolej, ani miasto, ani województwo nie mają pieniędzy na tę inwestycję. Najpierw wydzielone mają być grunty – dla polskich linii kolejowych na kolej, bo marszałek chce, aby ze Świebodzkiego jeździły pociągi (ich uruchomienie planowane jest w latach 2014-2020):
- przez Nowy Dwór, Żerniki i Lotnisko na Leśnicę,
- przez Gądów, Nowy Dwór, Wrocław Rogowska na Wrocław Zachodni,
- przez Kuźniki na Pracze Odrzańskie.

Wciąż nie wiadomo także, jak ma być sfinansowane zrealizowanie tej koncepcji. - W grę wchodzi sprzedaż tego majątku, albo utworzenie spółki celowej, która zajmie się budową tej inwestycji – mówi Tadeusz Szulc, dyrektor PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

- Chciałbym bylibyśmy w lipcu w stanie wejść z planem na sesję i go uchwalić. W tym samym momencie kolej musi zacząć myśleć o podziałach i znalezieniu inwestora – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia. - Żeby pokazywać ten teren potencjalnym inwestorom trzeba mieć najpierw tego typu koncepcję, aby pokazać iż tak to może wyglądać – dodaje.

- Mam nadzieję, że w 2012 roku będziemy rozpoczynać inwestycje w tym rejonie – mówi Tadeusz Szulc.
Nadzieja może jednak nie wystarczyć, zwłaszcza, kiedy nie wiadomo skąd wziąć na to pieniądze.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2011-02-04
  14:54:46

  0 0

  Prosto Kasę Przewalimy

 • ~ 2011-02-04
  15:38:11

  0 0

  Hehe. Już widzę kolejkę chętnych do inwestowania... czary mary. Może w następnym wieku coś zmieni.

 • ~ 2011-02-04
  16:59:14

  0 0

  hehe jak zwykle chodzi GŁOWNIE o stworzenie nowej spółki bo o co innego może chodzić w dutkowym grodzie banda bez mózgów oczywiście kasiora popłynęła za koncepcje ciekawe kto za to płaci niech dudek najpierw kasę uzbiera a potem snuje plany,
  i śmieszne nowo robotnicza odcięcie braniborskiej i tęczowej plany zajebisty duduś stworzy nowe deptaki

 • ~ 2011-02-04
  17:46:37

  0 0

  i dobrze. Zlikwidowac ten bazar ... czyli oazę brudu smrodu. Gdyby projekt wypalił byłaby to ciekawa alternatywa dla tego co jest obecnie.

 • ~ 2011-02-04
  18:19:50

  0 0

  czemu tak negatywnie do tego podchodzicie ? Wg mnie pomysl jest dobry , Swiebodzki jest chyba najblizej Rynku , razem z kolejka miejska stworzy to sensowny system

 • ~ 2011-02-05
  08:04:10

  0 0


  Z tym połączeniem kolejowym lotniska z centrum miasta to jedynie mrzonki projektantów ,do ich realizacji daleka droga.

 • ~ 2011-02-05
  09:04:22

  0 0

  Domagających się pozytywnego myślenia proszę o czytanie ze zrozumieniem. Celem powstania tej koncepcji nie jest realizacja jakiegoś programu zmiany, a jedynie sprzedaż gruntów przez PKP. A zatem cała ta wizualizacja jest prawie bezwartościowa. Jedyny użytek, jaki z niej będzie, to fakt, że zostanie potraktowana jako wzorzec przy tworzeniu planu zagospodarowania przestrzennego, a zatem zadecyduje o układzie komunikacyjnym i potencjalnym rozmieszczeniu budynków, które być może ktoś kiedyś będzie chciał wybudować. To wszystko. Rzeczywiście, jak napisano w pierwszym mailu chodzi wyłącznie o kasę; nic więcej.
  Niestety załączone wizualizacje nie pozwalają na merytoryczną dyskusję co do rozwiązań komunikacyjnych. Najważniejsza jest bliskość przystanku tramwajowego, autobusowego i postoju taksówek od wejścia do holu dworca - odległości nie mogą przekraczać 200m, ale im bliżej drzwi, tym lepiej.
  Tramwaj dwusystemowy to mrzonka. Gdyby taki wjechał na wrocławskie tory te trzaskałyby jak zapałki. Trzeba byłoby je wszystkie wymienić. Oczywiście można i należy łącznik wziąć w takiej koncepcji pod uwagę - gdybyśmy za kilkadziesiąt lat byli na tyle zamożni, żeby zacząć realizować projekt - ale poza kreską na planie nie ma teraz żadnego znaczenia. Zagadnienie z kategorii urban-fiction. W ogóle wszelkie szczegóły tej wizualizacji są bezwartościowe. Największy nius w tej wiadomości to fakt, że marszałek, prezydent i PKP byli w stanie cokolwiek zrobić razem. Fascynująca siła mamony.

 • ~ 2011-02-05
  13:50:22

  1 0

  Mnie się bardzo podoba, widać tutaj wizjonerskie myślenie. W takich projektach trzeba myśleć przyszłościowo...
  Fajnie jak by jeszcze od razu robiono przez ten plac przedłużenie szpitalnej do pl strzegomskiego zgodnie z koncepcją już niedawno pokazanej, nowej szybkiej drogi na łamach tego portalu. Od tej przeprawy można zacząć jej budowę bo ten odcinek jest teraz najbardziej potrzebny. Skończy się męka jady przez ścisłe centrum.

 • ~ 2011-02-05
  20:13:15

  0 0

  Dla mnie tu jest za dużo chaosu jakby ktoś wysypał z worka zielone klocki - ogólny pomysł, który nieśmiało się wyłania i głośno woła o kontynuację pracy nad koncepcją. Widzę może 15 miejsc parkingowych a reszta to chyba pod ziemią d:? Rada Wójka Dobra Rada to keep on working with it :D i przeprojektować zieleń.

 • ~ 2011-02-06
  07:37:04

  0 0

  To wszystko miało zacząć się w listopadzie 2010r.a nowy plac targowy miał być na Gaju na terenacch PKP.Jak zwykle ktoś wziął niezłe pieniądze za takie pieprzenie ale są następni do dużej pieprzonej kasy i za rok będzie nowy plan i duża pieprzona kasa i tak będzie to trwało aż wszyscy WAŻNI nachapią się pieprzonej kasy

 • ~ 2011-02-06
  20:42:44

  0 0

  Dla mnie odsunięcie Świebodzkiego od centrum i tramwaju jest kretynizmem. Nikt nie będzie jeździł pociągiem, który będzie kończył bieg nigdzie a samymi biurowcami linii kolejowej nie wysycimy. Dowożenie z nowego Świebodzkiego do placu Orląt Lwowskich będzie jeszcze większym kretynizmem i całe założenia rewitalizacji Świebodzkiego wezmą w łeb.

 • ~ 2011-02-08
  07:50:33

  0 0

  Dworzec odsunięty od placu jest kretynizmem i dzięki temu być może nic się nie zmieni w stosunku do stanu obecnego przez najbliższych kilka(-naście) lat :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.