Wiadomości

Jest nowy plan zagospodarowania dla Stabłowic. Wzdłuż ulicy Wojanowskiej powstanie promenada

2015-02-12, Autor: Tomek Matejuk
Rajcy właśnie przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulicy Wojanowskiej na wrocławskich Stabłowicach. Uwzględnia on m.in. powstanie tam promenady osiedlowej, wzdłuż której pojawiłyby się sklepy, boiska, place zabaw czy targ. - Promenada będzie spinać wszystkie usługi - tłumaczą urzędnicy.

Reklama

Niedawno donosiliśmy, że na wrocławskich Stabłowicach - w rejonie ulicy Piotrkowskiej i Wojanowskiej - powstanie przedszkole z ośmioma oddziałami.

 

To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców tego rozwijającego się w szybkim tempie osiedla. W Biurze Rozwoju Wrocławia powstał projekt nowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy.

 

- W związku z nasilonym rozwojem nowej zabudowy mieszkaniowej w rejonie ul. Wojanowskiej, a co za tym idzie powstaniem dużego osiedla wielorodzinnego, plan umożliwia powstanie lokalnego ośrodka usługowego - tłumaczy Małgorzata Szafran z magistratu.

 

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego był przedmiotem obrad w trakcie czwartkowej sesji wrocławskiej rady miejskiej. Rajcy jednogłośnie zagłosowali za jego przyjęciem.

 

>Zobacz, jak może wyglądać promenada osiedlowa na Stabłowicach

 

 

Jak podkreślają urzędnicy, wyznaczony w planie pakiet usług podstawowych ma na celu dedykowanie terenów służących zaspokojeniu konkretnych potrzeb mieszkańców dużego osiedla.

 

- Rozpiętość tych usług jest bardzo szeroka, od przedszkola, przez placówki medyczne i punkty handlowe, aż po miejsca do sportu i rekreacji - mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w urzędzie miejskim.

 

W magistracie tłumaczą, że gabaryty dla projektowanych obiektów zostały precyzyjnie wyznaczone.

 

- Wskaźniki te zostały dobrane w taki sposób, aby skala nowej zabudowy realizowała program usługowy, ale jednocześnie nie miała negatywnego wpływu przestrzennego dla komfortu zamieszkiwania w zrealizowanych bądź będących w realizacji budynkach wielorodzinnych - wyjaśnia Małgorzata Szafran.

Ważnym elementem ujętym w nowym planie jest wyznaczenie szerokiego pasa publicznej promenady osiedlowej łączącej przedłużenie ul. Piotrkowskiej z ul. Daktylową, preferującej ruch pieszy jako podstawową formę komunikacji i dostępności projektowanych usług, co jest - jak tłumaczą w magistracie - szczególnie ważne ze względu na bliskie usytuowanie zabudowy mieszkaniowej.

 

- Promenada będzie elementem spinającym te wszystkie usługi - dodaje Jacek Barski.

 

Promenadę podzielono na kilka stref: w miejscu spotkań znalazłby się plac, targ, punkty handlowe i gastronomiczne, w miejscu wypoczynku i zdrowia - place zabaw, zieleń i przychodnia, a w miejscu sportu i rekreacji - boiska, zieleń i obiekty sportowe. Promenada kończyłaby się biurami i drobnymi usługami, a także wspomnianym przedszkolem.

 

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~MarekJ 2015-01-29
  19:19:06

  13 0

  Bardzo dobry pomysł. W końcu coś dla mieszkańców. To klepisko, które jest tam obecnie chluby nie przynosi. Takie inwestycje są kluczem do podnoszenia jakości życia w mieście.

 • ~człowiek 2015-01-30
  08:02:57

  0 2

  Na razie mówimy o planie a nie o inwestycji. Od planu do inwestycji daleka droga jeszcze. Pięknych planów Wrocław ma całkiem dużo ale to tylko rysunki i dokumenty.

 • ~bartekk 2015-01-30
  10:19:23

  2 5

  planami to dudkiewicz droge mógłby wyłożyć od ramiszowa do mikstatu :)

 • ~rolop 2015-02-13
  08:11:04

  2 0

  Nie będzie potrzeby dojeżdżania do centrum Wrocka przez godzinę? Komunikacja na Stabłowice leży, tu nie ma jak dojechać, chyba, że blaszanką. Potrzebne połączenie autobusem pospiesznym, który nie będzie jeździł po opłotkach. Chcemy w 10 minut dotrzeć do pętli przy stadionie.

 • ~KOL 2015-02-13
  13:00:58

  1 0

  A ja chcę basenu na każdym osiedlu i darmowych lotów w kosmos!

 • ~Mieszkaniec 2015-07-22
  10:42:48

  0 2

  Mam nadzieję że to nigdy nie powstanie. Kupiłem tam mieszkanie by mieć święty spokój pod domem a nie centrum z boiskami. Specjalnie wyprowadziłem się z centrum miasta na peryferie to teraz na siłę będą ludzi uszczęśliwiać. Większość moich sąsiadów woli ciszę i spokój. Czemu nikt z magistratu nie pyta mieszkańców o zdanie. Kiedy kupowaliśmy tam mieszkania w planach zagospodarowania przestrzennego tam miał być terem zielony. To tak sobie teraz będziemy zmieniać co chwilę? To po co te plany?

 • ~ 2015-11-08
  09:54:23

  5 1

  do Mieszkaniec - my jak budowaliśmy swoje domy na Stabłowicach, to też nie mażyliśmy o blokowiskach.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.