Wiadomości

Jest przetarg na projektowanie pl. Społecznego. Powstanie tu tunel wzdłuż rzeki

2011-05-24, Autor: Bartłomiej Knapik
"Nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu – opracowanie koncepcji przebiegu docelowego układu drogowego" tak nazywa się przetarg ogłoszony właśnie przez spółkę Wrocławskie Inwestycje. Nie chodzi jednak o to, żeby sprawdzić ponownie, czy jest sens budować tunel (wzdłuż rzek zamiast pod nimi) od parkingu przed urzędem wojewódzkim do ul. Kościuszki, ale o to, żeby ustalić, gdzie będą partery budynków.

Reklama

Po co ten przetarg? Nie chodzi o to, żeby po raz kolejny policzyć, czy za mostem Grunwaldzkim potrzebne jest rondo, którędy mają jeździć tramwaje, gdzie być przystanki, a gdzie tunel.

- Nie chodzi o ponowne planowanie sieci drogowej, bo to już zrobiliśmy na etapie przygotowań do opracowania planu miejscowego. Wiemy, że tu jest potrzebne rondo, a gdzie indziej tunel. Efektem tego przetargu mają być trzy warianty powierzchni placu. W tej chwili centralna część placu, ta z estakadami, jest niżej niż reszta, a nie chcemy, żeby tak było. To nie drogi i sieci mają wyznaczać poziom zero w tym miejscu - tłumaczy Monika Kozłowska – Święconek, kierownik Działu Planowania Komunikacji w Biurze Rozwoju Wrocławia. Dlaczego to takie ważne? - W planie miejscowym zapisaliśmy, że wyeksponowana ma być Oś Grunwaldzka czy wieża poczty. Żeby się to dało osiągnąć potrzeba jednak wyznaczyć płaszcz, czyli poziom zero dla całego placu. Taki, do którego wszystkie inwestycje w tym rejonie się odnoszą. Dzięki temu inwestor będzie wiedział jak stawiać budynki, żeby pasowały one do całego planu - dodaje.

- Przez ten teren przechodzą trzy magistrale wodociągowe. Jest mnóstwo innych sieci i trzeba dokładnie zaprojektować jak powinny one być przeprowadzone zanim ktokolwiek wbije tu pierwszą łopatę. I właśnie temu ma służyć ten przetarg: żeby wszystko było jasne zanim zabierzemy się za zagospodarowanie tego terenu – dodaje Marek Szempliński, rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje, która przeprowadza ten przetarg. - Sam plan miejscowy jest kluczowy i nie chodzi o to, żeby cokolwiek w nim zmieniać, raczej, żeby go uszczegółowić – podkreśla Szempliński.Dla urzędników kluczowe jest to, co uchwalili rani poprzedniej kadencji: czyli plan zagospodarowania przestrzennego. Według niego ten teren ma się całkowicie zmienić (możecie to zobaczyć na ilustracji). Miejsce estakad zajmie kilkanaście nowych budynków w tym – vis-a-vis wylotu z mostu Grunwaldzkiego, na przedłużeniu Osi Grunwaldzkiej – galeria handlowa (tak wynika z planu zagospodarowania przestrzennego, którego miasto się trzyma.Po przebudowie powstanie tutaj tunel wzdłuż rzek, zamiast, jakby to logika wskazywała pod nimi – choć aby było dokładnie napiszmy, że tylko pół tunelu będzie wzdłuż rzeki – konkretnie Oławy i miejsca, w którym wpada ona do Odry. Tunelem tym przejedziemy od mostów: Pokoju i Grunwaldzkiego (wjazdy będą po południowej stronie Odry, co oznacza, że najpierw kierowcy przejadą most, a dopiero potem wjadą do tunelu) aż do skrzyżowania ulic Pułaskiego i Kościuszki.

Ci, którzy przez plac Społeczny będą chcieli dotrzeć do centrum, dojadą tam przez rondo, które powstanie tuż za mostem Grunwaldzkim, obok urzędu wojewódzkiego. A z niego nową, poszerzoną trasą wzdłuż parku Słowackiego aż do Podwala. To nie nowy pomysł, a odtworzenie przedwojennej trasy cesarskiej. Możecie to zobaczyć na tym filmie:Na koniec podkreślmy i napiszmy wprost: „nowe zagospodarowanie Placu Społecznego we Wrocławiu – opracowanie koncepcji przebiegu docelowego układu drogowego” nie oznacza, że miasto chce się wycofać z budowy tunelu, który jest najbardziej na północ wysuniętą częścią tzw. śledzia, czyli Śródmiejskiej Trasy Południowej. „Śledź” to ciąg ulic, które mają połączyć o parametrach zbliżonych do autostrady, która ma połączyć pl. Wróblewskiego przez okolice Sky Tower z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum. Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.

Według pierwszej koncepcji trasa byłaby zbliżona do ul. Legnickiej – co najmniej 2 pasy w każdą stronę plus torowisko pośrodku. Większość skrzyżowań musiałaby być dwupoziomowa, a że nikt nie chce w mieście drugiego pl. Społecznego (wiaduktów nad ziemią), więc trzeba by było budować tunele – dokładnie 4 (szczegóły możecie znaleźć pod tym linkiem). I chociaż wiadomo już, że  miejscy radni lubią pomysł budowy tego, co krytycy nazywają autostradą przez centrum miasta, to planiści mówią już wprost, że wielopoziomowe skrzyżowania i szerokość jezdni jak na A4 to nie jest to, co Wrocławiowi potrzeba.
- Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.

Mimo tego, wszystko wskazuje na to, że komunikacja na pl. Społecznym może wyglądać tak jak na filmiku, wrzuconym na YouTube przez radnych Rafała Dutkiewicza:

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (73):
 • ~ 2011-05-24
  07:30:15

  0 0

  kolejny projekt który pójdzie na półkę- mamy w miescie pełno takich- po co wydawackolejne pieniądze na utopijne projekty???Znowyu ktoś sobie kampanię finansuje z nieswoich pieniązków???

 • ~ 2011-05-24
  08:04:49

  0 0

  Nie pójdzie na półkę, ale będzie realizowany w przeciągu wielu lat. Nowe zagospodarowanie Pl. Społecznego jest niezbędne. Nie może być tak, że w samym centrum miasta mamy łąkę autostradą i bezsensownymi tunelami dla pieszych pod nią.

 • ~ 2011-05-24
  08:07:50

  0 0

  a co z Mostem Grunwaldzkim ? Przeciez to jest waskie gardlo : i dla tramwajow i dla samochodow !Z tym tez trzeba cos zrobic , moze tunel , chociaz w jedna strone .

 • ~ 2011-05-24
  09:08:19

  0 0

  najpierw przebudowa kochanowskiego, ŚTP-która oczywiście jest ścisle tajnym przedsięwzięciem bo wszędzie sa problemy i tez pewnie przez wiele lat nie powstanie, odsetki od kredytu, spłata Kuźniczej.....WSK2016 ( prawie 400mln) ......i wlele wiele innych rzeczy które pochłaniają budżet-reseszta to mżonki i marzenia......

 • ~ 2011-05-24
  09:09:41

  0 0

  przebudowa kochanowskiego, po to aby tiry nie musialy jezdzic AOW, tylko staly w korku na moscie szczytnickim hehehehheh

 • ~ 2011-05-24
  09:39:37

  0 0

  kochanowskiego, Wyszyńskiego.....i inne które wstyd nazywac juz drogami dla mieszkańców, żeby mieli po czym jezdzić!!!!!Dla mieszkańców jesli ktoś z magistratu rozumie takie pojęcie!

 • ~ 2011-05-24
  09:58:56

  0 0

  chyba tylko w chorej POlsce się buduje tunele wzdłuż rzeki

 • ~ 2011-05-24
  10:02:23

  0 0

  Kochanowskiego poszerzają do 7 pasów dla mieszkańców? nie rób sobie jaj, to dla mieszkańców Łodzi conajwyżej. A i tak staną na Szczytnickim. Po to się budowało AOW, aby nie niszczyć miasta pod szersze drogi dla tranzytu!

 • ~ 2011-05-24
  10:20:28

  0 0

  tunel ma być m.in. po to, aby blachosmrody nie zakłócały życia pieszym. To ma być niby drugie centrum Wrocławia. Co ma remont Wyszyńskiego do Pl. Społecznego?

 • ~ 2011-05-24
  10:27:32

  0 0

  Najpierw ci piesi muszą dojść, a to rondo przy moście Grunwaldzkim skutecznie im to uniemożliwi.

 • ~ 2011-05-24
  10:29:29

  0 0

  ludzie chowajcie się bo magistyrat kontratakuje!pewnie, po co remontowac drogi które się sypią- lepiej snuc kolejne wizje.......Aow ok- tiry niech tam jeżdza ale sa jeszcze mieszkańcy..

 • ~ 2011-05-24
  10:43:12

  0 0

  jest różnica między remontem ulicy, a poszerzaniem jej do 7 pasów w 1 stronę! projekt poszerzania Kochanowskiego leżał w kościele na Kochanowskiego, każdy mógł się przekonać, co jest ważniejsze, czy dobro mieszkańców, czy tirów!

 • ~ 2011-05-24
  11:02:32

  0 0

  Kolejne wyprowadzanie kasy miejskiej.
  W budżecie miasta i spółek miejskich już teraz brakuje kasy na bieżące remonty torowisk i łatanie dziur w jezdniach, miasto jest co raz to bardziej zadłużone a magistrat rozpisuje przetarg na projekt kolejnych "szklanych domów" chyba tylko po to żeby znajomy architekt zarobił i podzielił się kasa ze zleceniodawcą. Przecież wiadomo że kasy na ta przebudowę nie ma i w dającej się przewidzieć przyszłości nie będzie a nawet jeśli się za kilka-kilkanaście lat znajdą pieniądze to i tak ten projekt będzie już nie aktualny bo albo zmieni się wizja ówczesnych władz miasta albo prawo budowlane albo jedno i drugie.
  Tak czy inaczej sprawa dla NIKu

 • ~ 2011-05-24
  11:06:52

  0 0

  Tylko nie rondo za mostem Grunwaldzkim. Moim zdaniem zrobienie ronda zaraz za mostem spowoduje, że będziemy stać w korkach na nim. Troszkę dla mnie układ drogowy nie przemawia. ;]

 • ~ 2011-05-24
  11:12:24

  0 0

  "Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne"
  No tak czulem ze moja radosc na lepsze jutro jest przedwczesna. Teraz bedzie 5 lat dyskusji, czego nam potrzeba, potem wybierzemy wersje minimalna, a w tym czasie Wroclaw sie rozrosnie i bedzie trzeba nam juz czegos wiecej i tak w kolko... brawo!

  Prosze brac sie do roboty i wybudowac to, co juz jest w projekcie, a nie tracic czas i kase na 10 kolejnych projektow. Bo ja codziennie stoje w korku i potrzebuja zmian. Za 10 lat to juz bedzie dla mnie za pozno.

 • ~ 2011-05-24
  11:15:51

  0 0

  do mnie*

 • ~ 2011-05-24
  11:37:54

  0 0

  Gość -> żadne remonty dróg korków nie zlikwidują. Jedynie KZ i rowery są ratunkiem.

 • ~ 2011-05-24
  11:42:08

  0 0

  tylko ze u nas nie ma nic ani remontów ani KZ ani alternatywy dla rowerów- bo nie ma kasy i oto całokształt zdalnego sterowania!

 • ~ 2011-05-24
  12:18:11

  0 0

  Macieju, mylisz sie: przebudowa skrzyzowan na Dominikanskim, albo np. Wyszynskiego/Sienkiewicza, Wyszynskiego/Curie-Sklodowskiej bardzo pomogly. Przebudowa Krzywoustego od Kromera do Korony, budowa drugiego mostu warszawskiego zlikwidowaly ogromne korki jakie sie robily na tej trasie. To naprawde nie chodzi o budowanie 3-7 pasow w jednym kierunku, ale o usuwanie zatorow ktore w sposob szcztuczny blokuja ruch i o wymiane nawierzchni, bo zamiast jechac 70km/h jezdzimy 30km/h nawet jak nie ma korku. A wspieranie KZ oraz rowerow popieram calym sercem i rozumem.

 • ~ 2011-05-24
  13:03:33

  0 0

  skoro zlikwidowano zatory tranzytowe, to w naturalny sposób preferuje się tranzyt kosztem mieszkańców, którym jednocześnie wyburzono domy (Wyszyńskiego), czy zlikwidowano przejścia dla pieszych. Bez tego tranzyt i tak by stał w korku, tylko na wjeździe do miasta, a nie w centrum! Teraz, dzięki szerokim drogom, nie wiadomo czy tiry wybiorą płatną AOW, czy zostaną na poszerzonej niedługo Kochanowskiego.

 • ~ 2011-05-24
  13:13:11

  0 0

  Jak zwykle durne tłumaczenie fatalnego stanu istniejącego- nie chodzi o żadne poszerzanie tylko stan tych zaniedbanych dróg!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2011-05-24
  14:42:45

  0 0

  1. tylko ze wjazd ciezarowek do miasta tez bedzie platny i to bardziej niz AOW, wiec AOW bedzie sie oplacalo jechac.
  2. naprawde sa jakies plany poszerzenia kochanowskiego? ktos moze zarzucic odpowiednim linkiem?

 • ~ 2011-05-24
  15:04:44

  0 0

  Trzeba proboszcza spytać, u niego leżał projekt.

 • ~kubu 2011-05-24
  15:08:22

  0 0

  @inżynier wyburzenie domów na Wyszyńskiego było konieczne - kamienica przy moście warszawskim, aby mógł powstać drugi most i kamienica należąca do zakonnic na skrzyżowaniu z Sienkiewicza - aby można było poszerzyć ulicę. Tam nawet teraz są ogromne korki, wyobraź sobie co by się działo, gdyby nie było remontu. Tak samo z przebudową placu Społecznego - fakt rozciągnie się to na całe lata, ale jest absolutnie konieczne. Przecież to co się tam teraz dzieje to jakaś porażka. Jeśli chodzi o TIRy to co prawda nie wiem jak to będzie, ale powinny mieć zakaz wjazdu do miasta, kiedy AOW już będzie w pełni czynna. Mieszkam na Sienkiewicza i od paru miesięcy non stop przez całą noc jeżdżą tam tiry...

 • ~ 2011-05-24
  15:22:17

  0 0

  Stan dróg świetny nie jest, ale remontów jest bardzo dużo, więc z roku na rok jest coraz lepiej. Wszystkiego na raz nie da się zrobić. Zwiększanie przepustowości skrzyżowań tylko w niewielkim stopniu może zmniejszyć korki. Sytuację może poprawić pozbycie się Tirów z miasta, co najprawdopodobniej nastąpi po oddaniu AOW i Via Romany. Wtedy tiry zarówno nie będą robić tłoku na ulicach jak i nie będą niszczyć dróg. Najważniejszym jest stawianie na KZ, i my Wrocławianie zamiast psioczyć możemy już dziś przyczynić się do rozwoju KZ jak najwięcej korzystając z autobusów i tramwajów z zawsze ważnym biletem.

 • ~ 2011-05-24
  16:00:37

  0 0

  @Kubu, mi chodziło o krzyżówkę Sienkiewicza/Wyszyńskiego, gdzie wyburzono kamienice pod poszerzenie drogi, a korki są i tak, za to masz więcej tirów na Sienkiewicza.

 • ~ 2011-05-24
  16:03:50

  0 0

  "Dla urzędników kluczowe jest to, co uchwalili rani poprzedniej kadencji" - może ranni :P?

 • ~ 2011-05-24
  16:11:08

  0 0

  Żeby korzystać z KZ lub KM jak kto woli to podróż nią musi być szybsza i/lub tańsza niż samochodem a do tego w miarę wygodna
  Żeby była szybsza to trzeba wydzielać torowiska i BUS-pasy, a nie udawać że się to robi (np. Puławskiego) lub tłumaczyć że się nie dało mimo że było na to miejsce (np. Krakowska). Trzeba zacząć budować parkingi typu P&R (dla osób które nigdy nie były na "zachodzie" są to parkingi zlokalizowane na obrzeżach miast obok przystanków KM gdzie można bezpłatnie zostawić samochód na cały dzień i dalej w okolice centrum jechać KM.) Czasem za taki parking pobierana jest niewielka opłata ale w jej cenie otrzymujemy bilety KM dla kierowcy i wszystkich pasażerów.
  Dopiero wtedy jest szansa że ludzie przesiądą się z samochodów w KM. Bo jeśli mam jechać do pracy KM (autobusem lub tramwajem) w którym zimą jest zimno, latem gorącą, który zimą często się spóźnia a do tego stoi w korkach razem z samochodami to wole wygodnie podróżować własnym autem nawet jeśli będzie mnie to kosztowało nieco więcej.

 • ~ 2011-05-24
  16:25:34

  0 0

  Marzyciel -> KZ jest dużo tańsze od samochodu. Krakowską dałoby się poszerzyć, ale wtedy na jej remont trzeba by czekać kolejnych kilkanaście lat. Samochody obecnie w porach szczytu wcale nie jeżdżą szybciej od KZ. Tory remontują, powoli wydzielają, a tabor jest coraz nowszy, a więc wygodniejszy. Buspasy faktycznie są potrzebne, tylko, że wtedy połowa Wrocławian by zwariowała, że im drogi dla samochodów zwężają. P&R to świetny i potrzebny pomysł. Mam nadzieję, że nowy prezes KZ zacznie o tym myśleć. Moim zdaniem, aby więcej ludzi zaczęło jeździć KZ potrzebna jest przede wszystkim zmiana mentalności, że np. niekoniecznie trzeba samochodem podjeżdżać pod sam rynek. Powstaje właśnie Tramwaj +, który cudem nie będzie, ale i tak znacznie poprawi komunikację. No i przede wszystkim pierwszy projekt, który daje zdecydowane pierwszeństwo KZ, co pokazuje prawidłowy kierunek rozwoju. Teraz dochodzimy do momentu, w którym należy się zastanowić na jaki rodzaj KZ postawić. Czy stać nas na metro, czy prametro w centrum ma sens, czy jest sens budować linie tramwajowe do bardziej odległych dzielnic, czy lepiej w tym przypadku postawić na rozój kolei.

 • ~ 2011-05-24
  16:43:17

  0 0

  -> Maciek , moze i nie jezdza szybciel ale jak musisz sie przynajmniej raz przesiasc jest juz dluzej . KM we Wroclawiu jezdzi jak chce , w godzinach szczytu w ciagu ostatnich kilku tygodni nie wsiadlem bo sie nie zmiescilem . Zrozum , ze nie wszyscy pracuja w Rynku - ja mieszkam na os Kosmonautow a dojezdzam na Mydlana - najszybciej jest samochodem , mimo ze duzo drozej - roznica okolo godziny dziennie wiec dalem sobie spokoj z MPK i przesiadlem sie do samochodu .

 • ~ 2011-05-24
  16:49:06

  0 0

  123 -> jesteś usprawiedliwiony :) Dla takiej trasy samochód jest sensownym rozwiązaniem.

 • ~ 2011-05-24
  17:09:50

  0 0

  OK,

  ale nie betonujcie przestrzeni, twórzcie aleje, zazieleniajcie Wrocław! ----------------- Czy warto zagęszczać tamtem rejon? W każdym razie - pamiętajcie o roślinności, bo miasto nie jest dla blachosmrodów, ale dla ludzi, ich dobrostanu psychofizycznego.

 • ~ 2011-05-24
  17:34:54

  0 0

  dokładnie. Dlatego nie można całej kasy pakować tylko w drogi i komunikację.

 • ~ 2011-05-24
  18:15:44

  0 0

  Cosel mial raczej na mysli, aby placu nie zabudowac budynkami.

 • ~ 2011-05-24
  18:30:57

  0 0

  Cosel miał raczej na myśli, żeby zabudowując plac pomyśleć o zieleni sadząc dużo drzew. I tak też ma być. Dodatkowo jest przecież park koło Muzeum Narodowego.

 • ~ 2011-05-24
  18:56:24

  0 0

  Pięknie, pięknie, tylko szkoda trochę tej przestrzeni... stanie mnóstwo nowych budynków. Mnie ta przestrzeń się podoba, może poza estakadami. Wolałbym aby usprawnic i przebudować to co jest... ale mi w tym miejscu bardziej pasuje park i rekreacja - przystań dla statków niż betonowe budowle w towarzystwie kilka drzew na około... mam nadzieję, ze te projekty w tej formie nie zostaną nigdy zrealizowane...

 • ~ 2011-05-24
  19:33:12

  0 0

  przystań dla statków? może w miejscu estakad? Przecież ten projekt nie wyklucza nic z tego o czym mówisz. Będzie zarówno park, będzie coś na kształt rynku, pełno zieleni w uliczkach, będzie przyjazny człowiekowi. Ten teren musi zostać zabudowany. Taki teren w centrum miasta nie może leżeć odłogiem. Już wystarczy, że z drugiej strony starówki mamy kompletnie anty miejską ulicę Legnicką

 • ~ 2011-05-24
  19:43:38

  0 0

  Uwaga spoiler: w 1:01 widać wrocławski priorytet dla tramwajów. Projekt jest genialny - mamy niewydolny most, do którego wybudujemy wzdłuż tunele, zamiast zbudować tunel, który ten niewydolny most zastąpi. A przypominam, na moście Grunwaldzkim genialnie podróżuje się pieszym i rowerzystom, a tramwaje i autobusy nigdy nie stoją tam w korku razem z samochodami.

 • ~ 2011-05-24
  19:46:58

  0 0

  Główny problem Wrocławia w komunikacji to kombinowanie jak kon pod gore albo raczej w tym przypadku na około. Po co?
  Chcac przedostac sie z punktu A do B powinno sie prowadzic droge po linii prostej. Tunel powinien zaczynac sie na Legniciej PRZED skrzyzowaniem z Rybacka/Nabycinska, isc pod Pl. JP2, pod KW, pod Spolecznym i uwaga, uwaga... pod rzeka. Nie wiem czy tunel pod rzeka to w dzisiejszych czasach rarytas, ale nawet nie wliczajac go w realizacje, nie wiem czy bez niego wyszlo by taniej niz ta cala okrezna trasa.

 • ~ 2011-05-24
  20:36:07

  0 0

  trasa jest okrężna, bo samochody w centrum to nie priorytet. A co do przeprawy przez odrę to muszę spojrzeć w projekty. jakaś koncepcja odnośnie zwiększenia przepustowości była. Obczaję

 • ~ 2011-05-24
  20:42:36

  0 0

  Wywalić tramwaje z mostu Pokoju :)

 • ~ 2011-05-24
  20:44:21

  0 0

  @Maciej. Tunel pod KW to nie są samochody w centrum tylko POD centrum. A to zmienia postac rzeczy. Szacuje ze taki tunel pod KW jest takiej samej dlugosci co suma tunelow w ciagu Obwodnicy Poludniowej. Nie glupie byloby wtedy tunelem tez puscic tramwaj, ktory wkoncu z reka na sercu moznaby nazwac szybkim. A przestrzen na powierzchni ul. KW bylaby juz do dowolnego zagospodarowania. I to bez samochodow.

 • ~ 2011-05-24
  21:05:19

  0 0

  tyle, że tak duży tunel w obrębie starówki to opcja niemożliwa.

 • ~ 2011-05-24
  21:53:27

  0 0

  @Maciej, czemu niemożliwa? Z jakiego powodu? BO NIE?
  Z tego co pamietam to R. Dutkiewicz marzył o takiej opcji ale wtedy nie była możliwa ze względu na koszty.

 • ~ 2011-05-24
  22:32:52

  0 0

  bo nie ma na to miejsca. Którędy miała by iść pod ziemią czteropasmowa droga, która ani podczas budowy ani podczas funkcjonowania nie ingerowałaby w okoliczną zabudowę? Tunel podziemny to nie tylko sama droga, ale i drogi systemy bezpieczeństwa, wentylacji, które też dużo miejsca zajmują. W centrum możliwa jest za to budowa tuneli dla tramwajów, bo to dużo prostsza i mniej ingerencyjna sprawa.

 • ~ 2011-05-24
  22:38:09

  0 0

  Obecnie jest na powierzchni 6 pasów + torowisko co liczy sie razem jakby 8 pasów. Naprawde nie ma w tym miejscu miejsca na 4pasmowa jezdnie pod ziemia?
  Nigdy wcześniej o tym nie wspominano.

 • ~ 2011-05-24
  22:59:16

  0 0

  Za cenę tego jednego tunelu możnaby nadrobić jakieś 40 lat we wrocławskim zbiorkomie ale po co? Lepiej jeden tunelik zrobić by jeszcze więcej ludzi wybierało samochody i jeszcze bardziej korkowali miasto.

 • ~ 2011-05-24
  23:03:47

  0 0

  @Tomasz Szymczyszyn, jedno z drugim nie ma zwiazku. Komunikacja miejska to jedno, komunikacja samochodowa to drugie. Cena tego jednego tunelu i tak bedzie taka sama co tych wszystkich tunelow w ciagu Obwodnicy Poludniowej, ktora tez bedzie robiona tylko dla samochodow.

 • ~ 2011-05-24
  23:52:18

  0 0

  paul123 -> a na Ruskiej też? a zamknąłbyś W-Z bez żadnej alternatywy na przynajmniej 2 lata? Tomasz -> tunel tramwajowy nie koniecznie musi być efektywnym rozwiązaniem. W przypadku naszego centrum raczej niewiele by pomógł.

 • ~ 2011-05-25
  01:16:46

  0 0

  Po krótkim przejrzeniu całej wizualki stwierdzam, że będzie niezły sajgon przed Mostem Grunwaldzkim. Zresztą już teraz w tych okolicach robi się niezły zator, mimo iż droga dwupasmowa z torowiskiem między jezdniami zwęża się o szerokość wydzielonego torowiska. Można sobie wyobrazić, co będzie gdy z kilkupasmowej ŚTP samochody będą się pchać przez ten most ;) Naprawdę mądra głowa to musiała wymyśleć. Nie byłem zwolennikiem tej budowy i raczej w najbliższym czasie nie przekonuje mnie rozwalanie miasta za kilka miliardów złotych.

 • ~ 2011-05-25
  08:54:16

  0 0

  @Maciej, KW mozna zamknac nie wczesniej jak beda obwodnice, nie wiem co na odcinku na Ruskiej czy rozdzielić tunel na dwie cześci itp. A nie wiem dlatego ze nie jestem od tego specjalista. Za to duzo podrozuje i widze jak jest w innych miastach. Chociaz komunikacja miejska w tunelu - metro czy tramwaj to juz zdecydowanie lepszy pomysl niz same tunele dla samochodow. Ale jak dla Ciebie to nie jest najlepsze rozwiazanie to juz nie wiem co nim jest.

 • ~ 2011-05-25
  09:45:39

  0 0

  paul123 -> również podróżuję ;) I też wiem, że Polskie miasta są lata świetlne za Europą zachodnią. W-Z i tak trzeba zlikwidować. Ale póki co tego nie można zrobić. Musi najpierw powstać śródmiejska trasa południowa, o której jest dyskusja. Z tunelem tramwajowym chodzi o to, że nie wiadomo, czy on jakoś znacznie by pomógł. W Krakowie wybudowano tunel, który się nie sprawdził. Na pewno warto inwestować w połączenia kolejowe. No i metro mogłoby być przydatne :)

 • ~ 2011-05-25
  09:51:32

  0 0

  Oj ludzie, najpierw trzeba odsunąc od koryta Elwirę, Wojtka i kilku innych niesamowitych facowców od wszechrzeczy i dopiero mozna myslec o zmianach w mieście-wszyscy wiedzą że beton w wydziale inżynierii Miejskiej i w całym departamencie jest nie do ruszenia a genialne pomysły i decyzje powalają swoją skutecznością i indolencją...bez zmian nie będzie nic lepiej-nawet jak już znajdzie się kasa na te szklane domy na pl. społecznym.....dopki nie pozwoli się jednostkom miejskim normalnie pracować i wypełniac swoch zadaniń, będzie syf - syf który bierze się z ciągłego sterowania wszystkim i wszystkimi z kilku foteli w magistracie-inżynierowie nie maja nic do powiedzenia bo dopiero jak genialny innowator cos namiesza, to temat wraca do fachowców żeby to jakoś naprawili......

 • ~MamNickMamArgument 2011-05-25
  09:55:24

  0 0

  @Przemysław. a odjąłeś auta, które pojada AOW, OŚ na zachód i mostem Wschodnim?

 • ~ 2011-05-25
  10:34:32

  0 0

  @Maciej, a dlaczego tunel w Krakowie sie nie sprawdzil? Bo jest tylko malym odcinkiem na calej trasie? Linia tramwajowa powinna byc calkowicie bezkolizyjna. Nie trzeba jezdzic po swiecie, wystarczy do Poznania -> linia PST i jej przedluzenie do Dworca PKP.
  Wydzielone torowiska jaka srednia predkosc zapewniaja? 20-30km/h? Zas linia bezkolizyjna/w tunelu spokojnie mozna podniesc do 60-80km/h (w zaleznosci od odstepu od przystankow/stacji).
  A czy warto inwestowac w kolej miejska we Wroclawiu? Nie. Aglomeracyjna tak ale nie miejska. Wystarczy spojrzec na mape torow. Niemcy tak prowadzili linie kolejowe by te omijaly najwieksze osiedla. W zasadzie dojezdzajac pociagiem do mostow na Grabiszynkiej, ogladamy z okiem wagonow same dzialki. W sumie tylko Nowy Dwor jest blisko stacji. A pozostale wielkie sypialnie? I poza tym gdzie tym pociagiem dojedziemy? Na Swiebodzki i Glowny? I co dalej, jak na Grunwald? Wsiadac w stojacy w korku autobus/tramwaj?

 • ~ 2011-05-25
  11:15:20

  0 0

  No tak, Poznańska pestka jest wyjątkiem w skali naszego kraju. W Krakowie na samym odcinku gdzie jest tunel tramwaj nie specjalnie przyśpieszył. Wydzielone torowiska wraz z pierwszeństwem na światłach mogą znacznie przyśpieszyć tramwaj. We Wrocławiu nie ma za bardzo miejsca na totalnie bezkolizyjną trasę przecinającą centrum, chyba, że metro. A kolej miejska/aglomeracyjna może służyć jako dobre połączenie chociażby z Leśnicą, Psim Polem, czy Popowicami.

 • ~ 2011-05-25
  11:18:08

  0 0

  Wszystko jest możliwe ale nie z tą ekipą rozrzutnych wizjonerów...........

 • ~ 2011-05-25
  11:22:52

  0 0

  dlaczego rozrzutnych?

 • ~ 2011-05-25
  11:24:33

  0 0

  Linia na Kozanow czy przyszle linie na Nowy Dwor/Psie Pole az sie prosi by zrobic bezkolizyjnie. Tak jak poznanska PST.
  W centrum taka linia moze schodzic pod ziemie.
  Na YT mozna znalezc filmiki z tramwajem pod ziemia zamiast metro. Poza tym szybki tramwaj w Pradze tez sie niezle prezentuje. Zwroc uwage ze ten ma swiatla ale na jakichs drogach osieglowych/bocznych/podporzadkowanych. A przy glownych skrzyzowaniach przechodzi pod ziemia. Tez polecam filmiki z YT.
  Tymczasem co robi miasto? Buduje linie T+ ktora przez z skrzyzowanie z Obwodnica Srodmiejska przechodzi przez srodek skrzyzowania. Z OBWODNICĄ na litosc boska.

 • ~ 2011-05-25
  11:35:47

  0 0

  Maciej - Ty zawsze swoje...dobrze wiesz jak bardzo duzo kasy idzie na bzdury.....nie wiem jakie masz układy wejścia znajomości i powioązania ( a jakies masz bo wiesz rzeczy których nie kazdy powinien wiedziec...) z tymi wizjonerami że zawsze przytakujesz i wszystko wychwalasz......

 • ~ 2011-05-25
  11:52:52

  0 0

  1) Macku, chyba malo wiesz o technologiach budowy tuneli... to tak apropos tego co twierdzisz ze pod centrum nie da sie zrobic tunelu. 2) Nie widze najmniejszego sensu budowy tunelu pod Pulaskiego 3) Nie widze sensu STP bedacej 3x dluzszej niz obecna trasa przez Kaz. Wielkiego. Przeciwnicy istnienia Kaz. Wlk (np. Maciej) twierdza ze to rana na tkance miasta... a ciekawe czym by byla STP o standardzie autostrady (np. brak pasow dla pieszych)... Zastanowcie sie jeszcze raz, co Wroclaw potrzebuje, w ktorych miejscach i dla kogo, a nie powtarzajcie banaly "na zach. Europy centra miast zamyka sie dla samochodow, wiec i my zamkniemy Kaz. Wlk. i bedziemy nowoczesni". Pomyslcie, przeanalizujcie. Popatrzcie na miasta poza Europa, a nawet poza USA.

 • ~ 2011-05-25
  12:05:19

  0 0

  Obawiam sie ze @Maciej ma z gory nadane wytyczne i nie jest tu osoba decyzyjna. On ma to wykonać i bronić tego rozwiązania uważając inne za niewykonalne, nieopłacalna a nawet szatańskie. Problemem są tu sami pomysłodawcy czyli ktoś z magistratu. A jak wiadomo jego pomysły są oderwana od rzeczywistości.
  A co do kolei miejskiej. Nie, nie i jeszcze raz nie. Lesnica sama w sobie jest za mala na cos takiego. Powinna byc kolej aglomeracyjna z miast: Sroda Slaska, Brzeg Dolny, Oborniki Slaskie, Trzebnica, Olesnica, Jelcz, Sobotka, Katy Wroclawskie. Z tych stron powinna przyjezdzac taka kolej zabierajac po drodze ludzi z odleglych wrocławskich osiedli jak Psie Pole czy Lesnica. Naturalnie bilety powinny byc na taka kolej miejskie (w granicach miasta). Pociagami tymi jada na Swiebodzki i... no wlasnie. Koniec wyczieczki, co dalej? Tu powinien byc przystanek podziemnego tramwaju/metra i dalej w miasto na Rynek, pl Dominikaski czy Grunwaldzki.

 • ~ 2011-05-25
  15:27:09

  0 0

  Ależ ja nie bronię ŚTP. Wręcz jestem jej przeciwny w takiej formie jak jest proponowana. Jednak jakąś drogę w około centrum należy stworzyć. Może być i ŚTP, byleby w mniejszej formie, bez tych potężnych skrzyżowań Jak dla mnie to W-Z można zamknąć bez dania żadnej alternatywy. Wtedy może kierowcy zostali by przymuszeni do korzystania z KZ. Tunel pod centrum jest i owszem możliwy ale nie w tak ogromnej formie jak proponowana tu 2 pasmówka. A to, że tory przecinają obwodnicę śródmiejską nie stwarza problemu, bo to tak czy siak jest skrzyżowanie jedno poziomowe. Mi się pomysł tunelu samochodowego pod centrum nie podoba. Ja likwidację W-Z wyobrażam sobie poprzez pozostawienie tramwajów, zwężnie drogi do jednego pasa i powolną zabudowę tego korytarza. Jeżeli to nastąpi, Legnicka zostanie ucywilizowana, a Pl. Społeczny zostanie zabudowany, wtedy będziemy mieli w końcu miasto pełną gębą. Kolej na Leśnicę jak najbardziej, bo po drodze jest pełno innych osiedli, które linia mogła by obsługiwać. Funkcjonować może i kolej mpk i kolei dolnośląskich. Jedno drugiemu nie przeszkadza. Im więcej połączeń, tym lepiej. Dla mnie pomysł z uruchomieniem Dworca Świebodzkiego jest bezsensowny. Jesteśmy miastem Europejskim, więc powinniśmy czerpać wzorce z Europy. Chyba nikt nie chciał by Wrocławia na kształt paskudnego Los Angeles.

 • ~ 2011-05-25
  15:34:45

  0 0

  rzecz jasna pełna zabudowa Pl. Społecznego i kompletna likwidacja W-Z to odległa przyszłość, dlatego a początek proponuję na trasie W-Z: zamiast tunelu dla pieszych na Świdnickiej zrobić normalne przejście, zwęzić obie ulice do 2 pasów, uporządkować parkowanie samochodów i z jednej strony posadzić szpaler drzew. Z tego co słyszałem, to pierwsza propozycja niedługo ma się stać faktem.

 • ~ 2011-05-25
  16:35:13

  0 0

  No niestety Macieju zaprezentowałeś typowo wrocławskie podejscie. Mowisz: "zamiast tunelu dla pieszych na Świdnickiej zrobić normalne przejście, zwęzić obie ulice do 2 pasów". Tak, najpierw wszystko zamknac, zlikwidowac a potem mowic jakos to bedzie. Otoz NIE. Najpierw stworzyc albo tunel pod KW albo jak proponujesz Obwodnice Poludniowa a potem ograniczac ruch w centrum. Najpierw budowac parkingi a potem zachecac do podrozy KZ. Szkoda ze nie mamy tutaj ludzi tak myslacych jak w Poznianiu. Tam sie nie pierdziela tylko podejmuja naprawde duze wyzwania. I jakkolwiek Poznan mi sie nie podoba, tak wzgledem drog i komunikacji patrza w przyszlosc a nie na terazniejszosc. Bo typowe Wroclawskie uzasadnienie to: "narazie tyle wystarczy, nie ma wiekszego zapotrzebowania". Tymczasem ludzi w miescie i aut przybywa.
  Piszesz: "A to, że tory przecinają obwodnicę śródmiejską nie stwarza problemu, bo to tak czy siak jest skrzyżowanie jedno poziomowe" - no tu juz padlem z krzesla. Uzasadnienie rodem z ZDiUM wypowiedziane przez rzecznika prasowego. Boze miej w opiece to miasto. Tak, masz racje... jest to skrzyzowanie jednopoziomowe i dlatego to wlasnie STWARZA PROBLEM.
  Obwodnica Poludniowa jesli ma powstac to ja mowie ze jej obecny projekt jest dobry. Ale wiem jak bedzie. Wyjdzie ze za drogo, zostanie okrojona z tuneli i po prostu bedzie zwykla droga a nie Obwodnica. Tylko magistrat i media dla propagandy beda nazywac ja Obwodnica tak jak T+ szybkim tramwajem.

 • ~ 2011-05-25
  17:31:38

  0 0

  To chyba są dwa Poznanie, bo ten który ja znam ma gorsze drogi niż Wrocław. Nie trzeba budować parkingów, do póki kierowcy nie zapełnią tych, które istnieją. Przejście podziemne na Świdnickiej trzeba likwidować, bo to PRLowska zbrodnia przeciwko tej uliicy. Starówka należy do pieszych, nie aut. A skoro Na Ostatnim Groszu i tak krzyżuje się z Legnicką, to dodatek w postaci skręcającego tramwaju praktycznie nic nie zmieni w płynności ruchu. Zresztą nie wiem jakbyś chciał to inaczej rozwiązać.

 • ~ 2011-05-25
  18:41:46

  0 0

  Ja historie przejscia podziemnego pod KW znam. Jestem za by przywrocic w tym miejscu ulice Swidnicka dla pieszych ale JAKO DEPTAK a nie pasy na glownej ulicy. Zastapienie tunelu pasami nadal jest przerwą w ciagu Swidnickiej a nie przywroceniem jej historycznej postaci. Z przejsciem i swiatlami bedzie to nadal kupa. Co do Poznania, wspomnialem przeciez o linii PST. Jak to jest ze we Wrocku wlacznie z Toba wyliczaja wszyscy ze cos takiego sie nie oplaca, nie skroci podrozy a tam na sile i uparcie chca bezkolizyjnych skrzyzowan tramwaju? I oplaca sie nagle. Co wiecej, sam pochwalasz PST ale we Wrocku znowu to samo - nie oplaca sie.
  Kolejne bledne myslenie - skoro na Ostatnim Groszu i Legnickiej tory sa juz na srodku skrzyzowania, to czemu nie mialby byc 300m dalej na kolejnym wiekszym skrzyzowaniu? Przeciez to jest ZACOFANIE! Potem dojda kolejne moze nowe torowiska gdzie znow bedzie sie mowic: "No na dwoch skrzyzowaniach juz tak jest to na trzecim zrobimy tak samo". I zanim sie obejrzysz, to "obwodnica" bedzie sie jechac 1min, stac 2min co 300-500m. Ot... takie Ci to obwodnice mamy w miescie. I co z tego ze od Mostu Milenijnego w pocie czola buduja estakady/wiadukty skoro na poludnie zabudowuja obwodnice swiatlami i przejazdami tramwajowymi? Jaki cud sie stal, kogo to tchnelo ze wybudowano na Lotniczej estakade nad torami tramwajowymi (kolo Pilczyc) i to tylko by tory przeszly na pas zieleni miedzy jezdniami? No cud albo objawienie dostal projektant/wizjonier.

 • ~ 2011-05-26
  08:43:58

  0 0

  zacznijmy od pasów przez W-Z, potem zrobimy deptak. Oczywiście, że trasa szybkiego tramwaju mogła by powstać, ale w zupełnie innej formie niż proponujesz. Trzeba by jej znaleźć nowe miejsce, którego we Wro jest w centrum jak na lekarstwo. Jeżeli już to powinna iść zupełnie nowymi trasami, lekko na uboczu. Np. na pewno nie ulicą legnicką. Na skrzyżowaniu Na ostatnim Groszu/Legnicka jak rozumiem proponujesz, żeby zbudować tunel dla tramwajów za kilkadziesiąt milionów złotych. To jednak byłoby zupełnie bez sensu, bo za taką kwotę zyskalibyśmy pewnie kilkanaście sekund. Obwodnica śródmiejska nie jest obwodnicą bezkolizyjną i wiadomo to od kilkudzisięciu lat. Tam gdzie się dao zbudować bezkolizyjne skrzyżowania, tam to zrobiono. Ale ja sobie nie wyobrażam betonowych ślimaków na hallera, grabiszyńskiej czy powstańców śląskich. Od tego jest AOW

 • ~ 2011-05-26
  09:30:11

  0 0

  Nie kilkanaście sekund ale ze 2 minuty na kursie bo tyle wynosi średni postój tramwaju na tym skrzyżowaniu. Mnożąc to przez 20 kursów na godzinę i 16 godzin dziennie to wychodzi 10 godzin dziennei zysku. Oczywiście można to zrobić jak to we Wrocławiu czyli spieprzyć czyli wybudować estakadę czy tunel a na końcu postawić światła. Zrobiono tak trochę dalej na Pilczycach.

 • ~ 2011-05-26
  09:32:14

  0 0

  A tunel w Krakowie się sprawdził, pomimo tego że bardzo by tego nie chciał wrocławski magistrat. Dzięki tunelowi m.in. prętkość średnia linii tam jeżdżących to 23km/h czyli o 10km/h szybciej niż nasze zawalidrogi.

 • ~ 2011-05-26
  10:15:17

  0 0

  W Krk nie 23 a 21. Czyli tylko o 1 km więcej niż przed budową tunelu. A na skrzyżowaniu Legnicka/Na ostatnim groszu tramwaje stoją 1 minutę. 1 minuta za kilkadziesiąt milionów złotych to średnio opłacalna akcja. Jak już to powinni od nowa całą bezkolizyjną trasę zbudować.

 • ~ 2011-05-26
  18:09:15

  0 0

  @Maciej, nie tylko ja obalam Twoje argumenty ale sam je sobie obalasz :) Przeczytaj ze zrozumieniem moj tekst o PST. Dlaczego w Poznaniu oplaca sie wywalac miliony na skrzyzowania bezkolizyjne a we Wrocku nie? Czytajac Twoje wypowiedzi oraz ogladajac wizje magistratu, nigdy na to pytanie nie poznamy odpowiedzi. Ale to po prostu przerasta Wasze wyobrazenie. A wystarczy zaczac od postawy "tak, chce to zrobic" a nastepnie znajda sie rozwiazania. Ja wiem ze problemem sa pieniadze, ze za ta kase zamiast jednej inwestycji zrobi sie 10 innych, ale wiesz jak sie mowi na cos takiego? Ze sie idzie na ilosc a nie jakosc. I tak jest wlasnie z wroclawska komunikacja. TaaDaa... Co do trasy WZ - nie ma potrzeby robienia tam pasow. Poki nie przerobi sie tego w deptak, ten tunelik jest o wiele lepsza forma, nikomu nie wadzi i jest funkcjonalny. Zrobienie pasow to zrobienie na zlosc nie tylko kierowcom ale i pieszym, ktorych tam jest bardzo duzo i nikomu nie bedzie sie snilo stac na swiatlach albo beda wbiegac na czerwonym bo przyjechal tramwaj. Tak wiec dodatkowo jest to pogorszenie ze wzgledu bezpieczenstwa.
  Kolejna rzecz: po co slimaki na Hallera? Tam wystarczy tunel jak na Dominikanskim. Tylko w ciagu obwodnicy. A kto chce gdzies skrecac, jedzie normalnie na skrzyzowanie i na swiatla. Proste? Skrzyzowanie Hallera/Postancow moze wygladac tak: http://imageshack.us/m/18/5023/grabhall.jpg
  Nad Grabiszynksa mozna bylo przeciagnac estakade ktora jest 100m dalej nad torami.

 • ~ 2011-06-07
  20:26:38

  0 0

  Rany boskie !!

  szanowna władzo wrocławia... może tak załatać trochę dziur ??? co?? może tak skupić się na takich małych rzeczach ... chociaż trochę??

  mamy aow... i świetnie... moze teraz zatroszczyć się o istniejące drogi .. które są w stanie różnym... ... po co nam tunel gdzie go w zasadzie nie potrzeba ??? :) jeśli już chcecie szaleć to proponuję most w kontynuacji arimii krajowej.. przeprawy tam brakuje... po co nam tunel wzdłuż rzeki pod jakimiś deptakami ???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.