Wiadomości
Jest sposób, żeby TIR-y jeździły po AOW, nawet za to płacąc, a nie po ulicach
Ważniejsze jest jednak to, że dokument najpóźniej do 2020 roku przewiduje „zarządzanie i sterowanie ruchem miejskim i na drogach pozamiejskich, z uwzględnieniem systemu elektronicznego poboru opłat”. Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu infrastruktury, precyzuje: - Chodzi o wprowadzenie opłat na wniosek miast – powiedział Pulsowi Biznesu.
Władze Wrocławia na pewno skorzystają z takiej możliwości:
- Wszystko wskazuje na to, że autostradowa obwodnica Wrocławia będzie płatna dla aut ciężarowych. Nie chcemy więc, by zamiast korzystać z obwodnicy, jeździły przez miasto, więc apelujemy do resortu infrastruktury, by drogi krajowe przechodzące przez miasto także objąć mytem – mówi Paweł Czuma, rzecznik wrocławskiego magistratu.
Dlaczego to takie ważne? Bo według projektów rozporządzeń przejazd obwodnicą dla aut cięższych niż 3,5 tony będzie płatny, ale jazdę po mieście będą miały darmową. W projekcie zmiany ustawy o autostradach płatnych czytamy: „Od 1 lipca 2011 r. samochody ciężarowe zobowiązane będą do uiszczania opłat elektronicznych za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych oraz pozostałych dróg krajowych. Sieć dróg objętych elektronicznych systemem poboru opłat określona zostanie w rozporządzeniu Rady Ministrów.”
To rozporządzenie także można znaleźć na stronach internetowych ministerstwa infrastruktury. Wykaz obejmuje 24 autostrady, drogi ekspresowe i drogi krajowe, za które trzeba będzie płacić. Jest tam „autostrada A8 na odcinku węzeł Magnice – węzeł Pawłowice”, ale odcinków dróg krajowych na terenie Wrocławia nie ma.
Gdyby nie wprowadzić przepisów, o których po raz pierwszy oficjalnie informuje ministerstwo – czyli wprowadzania opłat na wniosek miast – we Wrocławiu mógłby się powtórzyć to, co już dzieje się w Gliwicach (polecamy szczególnie filmiki na końcu tekstu ) gdzie przejazd autostradą jest płatny, a ulicami miasta nie. Zwłaszcza, że jedna ciężarówka niszczy dostosowaną dla niej drogę bardziej, niż kilkanaście tysięcy samochodów osobowych, więc bardzo łatwo uzassdnić płatność za przejazd tira Pułaskiego, czy Pomorską.
Teraz można mieć nadzieję, że takiego scenariusza uda się uniknąć u nas już nie tylko zakazami wjazdu do miasta dla ciężarówek w konkretnych godzinach, ale w najbardziej skuteczny sposób – przekonując kierowców i firmy spedycyjne rachunkiem ekonomicznym.
Na koniec przypomnijmy, że wciąż nie ma oficjalnych dokumentów rozstrzygających czy za przejazd AOW zapłacą kierowcy samochodów osobowych. Z jednej strony były prezydent Wrocławia, Bogdan Zdrojewski twierdzi, że ich nie będzie, bo obiecał mu to minister infrastruktury, ale z drugiej resort nie potwierdza, że Autostradowa Obwodnica Wrocławia będzie dla wszystkich darmowa.
Zobaczcie jak się jedzie otwartym odcinkiem AOW od autostrady A4 do lotniska (i jak przejechać tę trasę mimo zakazów, a jednak legalnie).
Zobacz także
Tagi: cezary grabarczyk, węzeł autostradowy, zakaz, korki, ciężarówka, TIR, obwodnica autostradowa, wrocław, obwodnica, bogdan zdrojewski, ministerstwo infrastruktury, urząd miasta, opłaty, generalna dyrekcja dróg krajowych i autostrad, strategia transportowa
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Odnalazł się 15-letni Adrian, który widziany był ostatnio we Wroclavii
38036 -
10 osiedli we Wrocławiu z niezwykłą historią
37109 -
Wrocław: Atak szczurów w samym centrum miasta. "To bestyjki"
31339 -
Seryjna złodziejka w Rossmannie. Zobacz, jaki miała sposób
28375 -
Wrocław: Arkady Wrocławskie zostaną zamknięte. Właściciel sprzedaje budynek
28209
Najczęściej komentowane
-
We Wrocławiu jedna lista się nie sprawdziła. Ani dwie
4 -
Wrocław: Mieszkańcy informują o piratach drogowych. Gdzie jeżdżą za szybko?
4 -
Gigantyczny korek na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia
3 -
Zmiana czasu na letni już w ten weekend. W tym roku zegarki przestawiamy wyjątkowo szybko
3 -
Wrocław: Obok średniowiecznej warowni stanęły toalety toi toi. Miasto się tłumaczy
3
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2011-05-11
09:24:45
dobry pomysł. Oby wypalił. I oby prawo było egzekwowane. Bo na dzień dzisiejszy to pieniądze "leżą na ulicy", na każdej ulicy można by setki mandatów wlepić, a to za kretyńskie parkowanie, a to za przekraczanie dozwolonej prędkości.