Wiadomości

Jest zielone światło dla autostrady przez środek miasta

2011-01-20, Autor: Bartłomiej Knapik
Wrocławscy radni jednogłośnie poparli plan miejscowy, w którym na Szpitalnej jest miejsce na tzw. Śródmiejską Trasę Południową. Czyli drogę o parametrach wg koncepcji zbliżoną parametrami do autostrady, która ma pozwolić na omijanie ścisłego centrum miasta szerokim łukiem. Pomimo kontrowersji wokół pomysłu budowy tej trasy radni nawet na ten temat nie dyskutowali.

Reklama

Śródmiejska Trasa Południowa to ciąg ulic, które mają połączyć o parametrach zbliżonych do autostrady, która ma połączyć pl. Wróblewskiego przez okolice Sky Tower z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum (patrz mapa). Pod tym linkiem znajdziecie wizualizacje koncepcji tej trasy.

Według pierwszej koncepcji trasa byłaby zbliżona do ul. Legnickiej – co najmniej 2 pasy w każdą stronę plus torowisko pośrodku. Większość skrzyżowań musiałaby być dwupoziomowa, a że nikt nie chce w mieście drugiego pl. Społecznego (wiaduktów nad ziemią), więc trzeba by było budować tunele – dokładnie 4 (szczegóły możecie znaleźć pod tym linkiem).
O wybudowaniu tej trasy mówi się od kilku lat. Zgodnie z pomysłem władz miasta w ten sposób można by było zwęzić Kazimierza Wielkiego i połączyć południową część Starego Miasta (okolice Teatru Lalek, Oprery, pl. Wolności czy ul. Włodkowica) z północną, wokół Rynku. Kierowcy mieli jeździć ulicami Pułaskiego, Dyrekcyjną, Szczęśliwą, Zaporoską, Szpitalną, wiaduktem nad torami za dworcem Świebodzkim, Robotniczą aż do pl. Strzegomskiego szerokimi ulicami.

Jak wczoraj pisaliśmy skrótowo i znacznie szerzej w listopadzie, wątpliwości na ten temat są także w Biurze Rozwoju Wrocławia, gdzie powstał pomysł wytyczenia takiej trasy.
Część z nich znalazło się w Prognozie Oddziaływania na Środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w rejonie ulicy Szpitalnej we Wrocławiu. Można w nim było przeczytać, że efektem budowy „Degradacja akustyczna terenów mieszkaniowych”, obniżenie wartości mieszkań, wzrost emisji zanieczyszczeń, wyburzenia kamienic czy konieczność wycięcia drzew. Inna wątpliwość to hałas. Przy obecnych wyśrubowanych normach tak szeroką trasę w centrum miasta trzeba by było praktycznie otoczyć 8-metrowymi ekranami akustycznymi. To zaś oznaczałoby, że budujemy autostradę, która podzieli Wrocław na pół.

Te wątpliwości nie dotyczą jednak tylko dokumentów. Urzędnicy mówią o tym wprost.
- Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.

Wiadomo także, że nie ma pieniędzy na jej budowę. Dlatego obecnie urzędnicy mają inne pomysły jak stopniowo wyeliminować ruch z centrum miasta. Pierwszym jest przebudowa >ul. Krupniczej i Podwala, po której znikną stamtąd auta.

Pojawią się także alternatywy dla śródmiejskiej trasy południowej. Przykładowo zamiast wiaduktu między Szpitalną a Robotniczą, będzie ulica między >Szpitalną a Góralską.

Sprawa budowy tej trasy nie jest ani prosta, ani jednoznaczna. Świadczy o tym choćby liczba komentarzy pod naszym wczorajszym tekstem. Radni miejscy nie zadali jednak ani jednego pytania na temat tego pomysłu, nie było także dyskusji. Wniosek przeszedł jednomyślnie.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (38):
 • ~ 2011-01-20
  17:11:31

  0 0

  Nazywanie odległych planów "zielonym światłem" przy jednoczesnym braku kasy jest tylko tworzeniem chwytliwego nagłówka. Jestem przekonany, że ta trasa nie powstanie przez najbliższych 5 lat. To ledwie ustawianie semafora, jeśli już chcemy pozostać w poetyce świateł:)

 • ~ 2011-01-20
  17:32:01

  0 0

  Całkowicie bez sensu... Lepiej dokończyć obwodnicę południową Wrocławia i lobbować maksymalnie za darmową AOW co zniesie duży ruch tranzytowy, ale również miejski (Krzyki)...

 • ~ 2011-01-20
  17:44:40

  0 0

  Super, mam nadzieję, że powstanie prędzej niż później!

 • ~ 2011-01-20
  19:00:42

  0 1

  Jak najszybciej budowac! Jesli nie to ugrzezniemy w niesamowitych korkach. Samochodow co roku przybywa. Nikt nie pisze o zatruwaniu srodowiska przez samochody stojace w dlugich korkach. Na swiecie w wielkich miastach budowane sa autostrady przebiegajace przez centra miast. W USA nie widzialem takich korkow jak we Wroclawiu a mieszkam w USA od 20 lat.

 • ~ 2011-01-20
  19:27:38

  0 1

  A słyszał ktoś o czymś takim jak Paradoks Braessa?

  Poszerzanie u budowanie autostrad w centrum miasta nie zlikwiduje wcale korków, ale przyczynić się może do ich poszerzenia. Trzeba koniecznie inwestować i to dużo w sprawną komunikację zbiorową!

 • ~ 2011-01-20
  19:37:16

  0 1

  Super, kolejny krok, żeby Wrocław stał się drugim Los Angeles.

 • ~ 2011-01-20
  19:50:17

  0 1

  A co za nowatorskie rozwiązanie? Zatoczka autobusowa na torowisku wydzielonym? Czy upadliśmy tak nisko?

 • ~ 2011-01-20
  20:57:41

  0 1

  @ sfajros -nikt nie będzie sie ze swojego wygodnego autka przesiadał do smierdzącego volvo rodem z Wrocławia wiec inwestowac ciagle owszem ma sens ale najpierw w sprawny i czysty tabor a nie w tramwajostrady

 • ~ 2011-01-20
  21:03:30

  0 1

  @ricco to ty chyba dawno nie jechałeś MPK. Autobusy czy tramwaje nie są brudne i nie śmierdzą. Są co najwyżej zdewastowane(co po niektóre) ale to już problem naszego społeczeństwa. Tabor jest sprawny (rzadko zdarzają się awarie) tylko problem jest z jego punktualnością i częstotliwością ale i to nie zawsze

 • ~ 2011-01-20
  22:04:08

  0 1

  pewnie, lepiej, żeby zatoczka była po drugiej stronie ulicy i potem było przebieganie na czerwonym, bo ktoś chce się przesiąść do tramwaju. Takie rozwiązania są stosowane i są bardzo praktyczne, także troszkę więcej wychylić się poza laptopa i zobaczyć świat zanim będzie się wszystko krytykowało Panie Szymczyszyn.

 • ~ 2011-01-20
  22:09:13

  0 1

  Paradoks Braessa - sa przypadki, ze rzeczywiscie sie sprawdza. Ale patrzac na niektore metropolie z siecia miejskich autostrad - kompletnie sie nie sprawdza. A Wroclaw nie jest metropolia, zeby nam to grozilo.

 • ~ 2011-01-21
  00:10:18

  0 1

  Kolejne marzenia pewnego megalomana w Ratuszu... ile juz było różnych pomysłów, które nigdy nie były realizowane.... zresztą p. Bartek dość często o tym wspomina.... czyli kolejny pomysł typu parking pod fosą, więc nie co dyskutować, szkoda czasu.

 • ~ 2011-01-21
  08:12:40

  0 1

  (prawie)anonimowy timaku w przeciwieństwie do wielu wyborców Rafała Dutkiewicza i specjalistów wszelakiej maści z ratusza i obocznych ruszam się poza Wrocław i obserwuję ale takiego kretynizmu jak zatoka na wydzielonym torowisku to nie widziałem. Istnienie zatoki sugeruje, że będzie tam przystanek - jednakże nie będzie to wspólny przystanek z tramwajem bo tramwaj do zatoki nie wjeżdża i tramwaje mają przystanki za skrzyżowaniem. Więc aby przejść z przystanku autobusowego do tramwajowego będzie trzeba pokonać 5 pasów z sygnalizacją świetlną a co przy długuści cyklu 2 minuty zajmie około 10 minut. Być może nie jest to przystanek bo nie ma wiat a jakiś punkt postojowy ale w takim wypadku gdzie jest punkt socjalny? Co znów postawimy tojka i będziemy udawali, że wszystko jest pięknie?

 • ~ 2011-01-21
  08:35:53

  0 1

  No to Pan Knapik pod wpływem prezesa Filara i jego sekty z dziennikarza przerobił się na manipulatora. Można by napisać nawet, że świadomie łże pisząc o parametrach zbliżonych do autostrady. Mam proste pytanie do "dziennikarza":
  Który parametr tej drogi jest parametrem autostrady? Naprawdę tak ciężko jest w zawodzie, żeby posuwać się do tanich manipulacji?

 • ~ 2011-01-21
  08:46:10

  0 1

  Szymczyszyn - masz racje, nie dostrzegłem, że przystanek tramwajowy jest za skrzyżowaniem! W takim razie zatoczka powinna być tam gdzie przystanek tramwajowy. Chodziło mi o sytuacje, kiedy przystanek busowy i tram jest w jednym miejscu. Bo takie rozwiązania są stosowane i są jak najbardziej racjonalne. To co jest na zdjęciu jest bublem.

 • ~ 2011-01-21
  10:37:29

  0 1

  @Łże elita: Choćby szerokość pasów ruchu, po co komu 3,75 metra na każdy pas, skoro tiry mają jeździć AOW a nie tą trasą?

 • ~ 2011-01-21
  10:59:33

  0 1

  Więc Wrocław chce walczyć z korkami zwiększając liczbę samochodów...absurd.

 • ~ 2011-01-21
  11:09:11

  0 1

  a ja myślę, że ta zatoka jest dla wszelakiej maści PKS-ów, bo spójrzcie, ze na wizualizacji autobusy MPK są w swoich barwach ten zaś nie. Może to plan aby PKS-y nie blokowały przystanku tak jak to się dzieje na Psim Polu? Skoro tram i autobus będą mieli wspólny za skrzyżowaniem to taki PKS by ich zablokował zwłaszcza tramwaje

 • ~ 2011-01-21
  11:49:17

  0 1

  @ łże elita brak przejsc dla pieszych, tunele i estakady, szerokość pasa jezdni 3,75 - zgodnie z wytycznymi dla autostrad http://pl.wikipedia.org/wiki/Autostrada brakuje jedynie pasów awaryjnych - ale odcinek A4 Wrocław - Krzyżowa też ich nie ma, a jest już autostradą. napisałem zbliżony - bo jest zbliżony. dla porównania niedawno przebudowywana Bardzka ma szerokość jezdni ''jedynie'' 3,5 m. dość łatwo jest kogoś obrażać pozostając anonimowym, prawda?

 • ~ 2011-01-21
  12:09:32

  0 1

  Nie wiem o co ta kłótnia. Przecież tej inwestycji nikt nie zrobi w XXI wieku. Nawet inne media kompletnie zignorowały ten temat... nie widząc nawet sensu pisania o gruszkach na wierzbie i o obiecankach cacankach

 • ~ 2011-01-21
  15:32:49

  0 1

  tim, chcesz pisać do mnie po nazwisku to się przedstaw. Przystanki powinny być razem a tu się robi jakieś wygibasy by tak nie było.
  Spajjder: powiem tak, rozmijasz się z prawdą. Po pierwsze to, że może być to przystanek komunikacji podmiejskiej nie zmienia, że będą korzystać z niego przesiadkowicze i lokalizacja tego przystanku jest do d...py. Po drugie obawiam się, że do czasu powstania tego potworka, żaden PKS nie będzie dojeżdżał już do dworca na Suchej i tym bardziej korzystał z tego przystanku.

 • ~ 2011-01-21
  16:54:04

  0 1

  Tomaszu, nie do końca przystanek w tej lokalizacji raczej byłby "wyjazdowy" z miasta. To jak długo PKS wpuszcza klientów i pobiera od nich opłatę każdy wie,więc bez zatoki blokada tramwaju gwarantowana. PS jeszcze do końca nie wiadomo czy przeniosą PKS może tak może nie. Jeśli to zrobią to będzie szczyt głupoty i wtedy takowe zatoki nie powstaną. Jak PKS zostanie na Suchej to może być przydatne (choćby dla zepsutego autobusu, który będzie czekał na Kubusia nie przeszkadzając nikomu)

 • ~ 2011-01-22
  21:32:25

  0 1

  Zepsuty autobus jak jest w stanie jechać to jedzie do zajezdni - jak nie jest to stoi tam gdzie go natura unieruchomiła - więc zatoczka nieprzydatna po raz pierwszy. Jeśli to miałoby być dla autobusów podmiejskich to też lokalizacja jest nietrafiona bo powinna być za skrzyżowaniem o ile powinna istnieć w ogóle - w sensie, że powinien tu być przystanek podmiejskich gratów.

 • ~ 2011-01-22
  23:37:27

  0 1

  no i jak by nie zrobić to i tak dla Ciebie jest źle...

 • ~ricco 2011-01-23
  13:39:24

  0 1

  @ rico jechałem wyobraź sobie MPK ostatnio i co? i śmierdzi. A twoja opinia że "co poniektóre" są zdewastowane to świadczy o tym że TY nie jeździsz mpk bo kazdy pojazd tego "przewoźnika" jest albo pomazany albo tak zdemolowany że siedzeń brakuje a jak są to są takie "rozkładane" , że na kolanach osoby z tyłu jesteś prawie...

 • ~ 2011-01-23
  18:02:31

  0 1

  Koszty budowy takiej trasy będą kolosalne. Śmiem wątpić żeby zadłużony Wrocław było stać na rozpoczęcie takiej inwestycji w ciągu najbliższych kilkunastu/kilkudziesięciu lat. Druga sprawa czy warto ładować pieniądze w tyle pasów w każdą stronę? Nawet jeśli prezentowany fragment będzie super przejezdny to będzie się korkować w innych punktach, bo ile ludzi będzie się poruszać tylko samą trasą śródmiejską, nie wjeżdżając lub nie zjeżdżając gdzieś? Wg mnie lepiej pieniądze te przeznaczyć na poprawę istniejących dróg w mieście, komunikację zbiorową. Wrocław jest za biednym miastem aby pozwolić sobie na taką inwestycję.

 • ~ 2011-01-23
  19:49:21

  0 1

  @ricco łoooo to ja nie wiem gdzie Ty jeździsz ale chyba nie we Wrocławiu. " że siedzeń brakuje a jak są to są takie "rozkładane" , że na kolanach osoby z tyłu jesteś prawie..."

 • ~ 2011-01-23
  22:40:43

  0 1

  podac CI numery wozow gdzie tak jest? ps bede na tym portalu pomimo ze jest stronniczy pomimo ze fanboje WFK dali by caly budzet na KM Pomimo ze niektorzy robia tu onet.... pozdrawiam CIE rico przekaz pozdrowienia dla swoich kolezkow ktorzy sadza ze w temacie KM zjedli rozum

 • ~ 2011-01-24
  01:32:57

  0 1

  tak się składa, że nie jestem fanem MPK ale pisząc o nim trzeba być sprawiedliwym. Codziennie używam komunikacji miejskiej. jeżdżę przez całe miasto zarówno autobusami jak i tramwajami i nie spotkałem się z brakującymi krzesełkami. Nowe autobusy z monitoringiem (mercedesy) nie są tak zdewastowane jak te stare (np volvo). Jak już tak bardzo chcesz to podaj boczne numery, może na któryś trafię i przekażę Tobie moje wrażenia z jazdy.

 • ~ricco 2011-01-24
  09:20:53

  0 1

  2243 2287 i więcej. Wozy z Ołbina sa najbardziej zdemolowane ( to tak na marginesie)

 • ~ 2011-01-24
  19:38:20

  0 1

  Gdyby tą trasę ograniczyć do formy zadrzewionej alei (jak np. Powstańców Śl.) i zrezygnować z kilku tuneli i pasów, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na komunikację miejską (nowe wozy, remonty torowisk, większa częstotliwość, priorytet i sensowne wydzielenie torowisk), to trasa nie wywoła negatywnych skutków dla okolicy, a km będzie sprawniejsza i zacznie z niej korzystać więcej ludzi. Więcej ludzi - większe wpływy z biletów (przy korzystnej ofercie biletowej) i dalszy jej rozwój. Niestety w miastach trzeba wybierać taki środek lokomocji, który jest ekonomiczniejszy pod względem wykorzystanej powierzchni, emitowanych spalin, hałasu oraz efektywności.
  Przyjmijmy, że chcemy przewieźć w ciągu godziny 45 000 osób z punktu A do B (rzadko zdarza się taka ilość ludzi, ale na pewno podczas Euro będzie też osiągać wysokie wartości). Aby przewieźć ich koleją, trzeba przeznaczyć dla niej pas szerokości 8m. Jeśli tramwajami, to będą potrzebne 4 torowiska. Autobusy wykorzystają 6 pasów. Ale jeśli pomyślimy, że najwygodniej tym ludziom będzie jechać własnym samochodem, to będziemy musieli wybudować dla nich ulicę o 30 pasach w jedną stronę! Dodajmy jeszcze, że każdy samochód będzie emitował swoje spaliny, hałas, czasem któryś spowoduje wypadek...
  Dlatego każde miasto musi posiadać sprawną komunikację zbiorową, im bardziej rozwiniętą tym lepiej. A Wrocław ma najwolniejsze tramwaje w Polsce... Dlatego mamy korki. (http://www.kropla2010.eko.org.pl/index.php?dzial=2&kat=12&art=48&limit=0)

 • ~ 2011-01-25
  11:26:16

  0 1

  jak można tę trasę pozbawić paru tuneli skoro to jest sens jej istnienia??? następny znafca z WFK

 • ~ 2011-01-25
  20:31:20

  0 1

  Wszędzie to WFK ;) Ja też może jestem z WFK?

 • ~ 2011-01-26
  10:30:54

  0 1

  Nie Ty towarzyszu jestem ekspertem w wielu dziedzinach, który nie został doceniony w realnym życiu więc ukazujesz swoje zdolności i dzielisz się z nami swoją wiedza tutaj. Jakże Ci jesteśmy wdzięczni za to

 • ~ 2011-01-26
  11:33:44

  0 1

  "jestem ekspertem w wielu dziedzinach" - tak jesteś ekspertem ale idź już sobie.

 • ~ 2011-01-26
  13:01:17

  0 1

  prawda w oczy kole towarzyszu, a literówka literówką oczywiście, że chodzi o Ciebie o oświecony

 • ~ 2011-01-26
  13:49:46

  0 1

  trzeba było pianę [...........................] odgarnąć przez pisaniem to byś nie robił literówek. [wykropkowane miejsca pozostały po słowach naruszających regulamin. uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie - redakcja]

 • ~ 2011-01-31
  16:41:05

  0 1

  Trasa może nie musi powstac w całosci, ale faktem jest że trzeba przebudowac ciasnawe i zniszczone ul.Pułaskiego i Dyrekcyjną łącznie z tym wąskim gardłem pod wiaduktem na Pulaskiego gdzie co jakiś czas Tiry zrywają siec trakcyjną. Te ulice nie mieszczą się w normach i psują wygląd miasta. Powinni też koniecznie pomyślec o remoncie Zaporoskiej z wygodnym połączeniem tej ulicy od jednej strony z ul.Wielką przy Sky Tower i od drugiej z Robotniczą właśnie.Może byc przez Góralską, a Góralska prowadzi do Roborniczej!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.