Wiadomości

Kamienic remontujemy mało, ale więcej niż kiedyś

2010-11-26, Autor: bk
353 – dokładnie tyle wrocławskich kamienic, zarówno tych miejskich jak i wspólnotowych, udało się wyremontować za zarządów Rafała Dutkiewicza. I to przez 7 lat, czyli w okresie od 2002 do 2009 roku. Warto wspomnieć, że tylko część z nich należy do miasta. Czy to zatem dużo? Nie, jeśli zobaczymy, że takich budynków jest 6767! Ale są też pocieszające informacje, bo wszystkich remontów jest wyraźnie więcej niż parę lat temu.

Reklama

Pamiętacie jeszcze program 100 kamienic? Gdy startował 3 lata temu wydawało się, że będzie receptą na będące w coraz gorszym stanie miejskie zasoby.
Pomysł był taki: co roku z 1947. budynków w 100. proc gminnych i 4820 takich, gdzie częścią wspólnot mieszkaniowych jest miasto, remontu doczeka się 100 kamienic. Gdyby program działał sprawnie i był kontynuowany rokrocznie, za jakiś czas stan budynków by się poprawił. Od chwili, w którym program ruszył minęło 3 lata. Ile budynków udało się wyremontować przez ten czas? Dokładnie 107: słownie sto siedem.

To nie dużo, ale także to nie jedyny program, w ramach którego remontuje się u nas budynki. Osobną pulę pieniędzy przeznaczono na kamienice zabytkowe. Z innej puli finansowane są też remonty prowadzone przez Zarząd Inwestycji Miejskich czy spółki Wrocławskie Mieszkania. Jak więc wygląda ta statystyka?

W latach 2002- 2009 (w urzędowych statystykach roku 2010 jeszcze nie ma, bo się nie skończył):

1.Wyremontowano kompleksowo 256 budynków gminnych (ok. 36 budynków rocznie) i 97 budynków Wspólnot Mieszkaniowych w których Miasto posiada udziały; Łącznie: 353

2.Częściowo wyremontowano ok. 700 budynków 100 procentowo gminnych,

3.Miasto uczestniczyło w ponad 3000 remontów częściowych w budynkach Wspólnot Mieszkaniowych (w l. 2007-2009)

4.Obecnie w trakcie remontu są 43 budynki, natomiast dla ok. 90 przygotowywana jest dokumentacja projektowa

5.Wybudowano 21 nowych budynków, w tym 9 mieszkalnych (+1 w przygotowaniu), 11 z przeznaczeniem na cele oświatowe i 1 z przeznaczeniem na cele kulturalne

6.Dla 32 budynków przekazano dotacje na remont zabytkowych budynków wspólnot mieszkaniowych (z roku na rok rośnie liczba wpływających wniosków);

7.Dla 22 budynków przekazano dotacje na remont zabytkowych budynków organizacji pozarządowych;

8.Rozpoczęto rewitalizację całych obszarów (np. Psie Pole, Nadodrze)

Na koniec coś optymistycznego. Większość z tych remontów, o których piszemy zdarzyła się w ostatnich latach.
W 2006 r wszystkich remontów kamienic było 43, ale już w 2007 r. liczba ta wzrosła do 1365. W 2008 r zanotowaliśmy jak do tej pory rekord: 1884 remontów.  W ubiegłym roku liczba ta zmalała do 1682, ale nie dość że był to środek kryzysu, to zaczęły się jeszcze prace rewitalizacyjne na Psim Polu i Nadodrzu, które w urzędowych statystykach są liczone zupełnie inaczej.

Co o tym myślicie? Martwić się, że jest za mało remontów czy cieszyć, że jednak coraz więcej się robi?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~ 2010-11-26
    09:55:08

    0 0

    założenia były bardzo ambitne, ale myślę że jak na plan za publiczne pieniądze to i tak jest bardzo dobrze.
    Swoje zdanie opieram nie na powyższych liczbach a raczej na tym co widzę na śródmieściu.... ołbinie, nadodrzu itd.
    Ważne żeby temat był kontynuowany a miasto zaczęło myśleć o pozbywaniu się komunalnych lokali w centrum, z których sprzedaży spokojnie mogliby sfinansować budowę mieszkań socjalnych dla osób których nie stać na wykup swoich mieszkań. O sprzedane kamienice miasto martwić się już nie musi, a środki może dobrze spożytkować.
    Poważnym problemem wg mnie jest to że 60% mieszkańców lokali komunalnych nie płaci czynszów i innych zobowiązań, przez co nie ma środków na utrzymanie, nie mówiąc o remontach. Ten problem trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności i wtedy nie trzeba będzie żadnych "programów".

  • ~ 2010-11-27
    00:55:26

    0 0

    Mówiąc o remoncie kamienic pamiętajmy, że remontowane są zazwyczaj niestety tylko elewacje. Stan kamienic nie poprawia się znacząco. Drewniane klatki schodowe rozlatują się, nie wspomnę o kanalizacji, która w kamienicach umieszczona jest na korytarzach... Dużo jeszcze pracy przed nami.

    Śródmieście takie jak Ołbin np ma ogromny potencjał! Piękne kamienice zbudowane w niedalekiej okolicy parków tj.Park Stanisława Tołpy przed Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej... Osiedle powinno doczekać się planu rewitalizacji, zmniejszenia przestępczości, zorganizowania terenów w środku kwartałów tak aby służyły mieszkańcom. Mam nadzieję, że doczekam czasów kiedy Wrocław będzie jeszcze piękniejszy i uporządkowany niż przed wyniszczającą zabudowę wojną.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.