Wiadomości

Kamienice na Pułaskiego do wyburzenia po Euro

2011-02-14, Autor: Bartłomiej Knapik
To już pewne. 6 kamienic po zachodniej stronie ulicy Pułaskiego, przed skrzyżowaniem z Małachowskiego zostanie wyburzona. Wszystko po to, żeby poszerzyć ulicę do końca.

Reklama

Jeszcze we wrześniu, gdy spółka Wrocławskie Inwestycje rozpisywała przetarg na projekt przebudowy ul. Piłsudskiego los tych kamienic nie był pewny. Wydawało się, że może się udać zmieścić wydzielone torowisko i istniejącą jezdnię.
- Projekt wykazał, że jest to niemożliwe. Dlatego wyburzymy te kamienice w drugim etapie przebudowy ul. Pułaskiego - mówi Sławomir Kanik, kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która będzie nadzorowała tę inwestycję. - W pierwszym etapie zajmiemy się przeniesieniem torowiska tramwajowego na zachodnią stronę ulicy, czyli bliżej centrum: w miejsce, gdzie przez ostatnią dekadę sukcesywnie wyburzane były poniemieckie kamienice. Jednak tylko do ul. Kościuszki patrząc od północy. Część do Małachowskiego zostawiamy po Euro. Wtedy także na tym odcinku torowisko zostanie położone na zachód od Pułaskiego – dodaje.

Początkowo planowano, żeby ulica wyglądała tak jak Powstańców Śląskich: dwie podwójne jezdnie dla aut po obu stronach torowiska dla tramwajów. Jednak miejscy planiści wpadli na całkiem nowy pomysł, w którego efekcie druga jezdnia nie będzie potrzebna, bo pod Pułaskiego powstanie tunel, część trasy o standardzie zbliżonym do autostrady przez południe Wrocławia. (wprawdzie eksperci protestują, twierdząc, że tunele buduje się pod rzekami, a nie równolegle do nic. Miejscy planiści jednak twierdzą, że tak wyszło z ich obliczeń).

Ma to być część tzw. śródmiejskiej trasy południowej, którą kierowcy przejadą od pl. Społecznego przez Pułaskiego, Dyrekcyjną, Szczęśliwą, Zaporoską, Szpitalną do pl. Strzegomskiego. Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym, cała ta trasa ma powstać do 2016 r. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda ta trasa kliknijcie w ten link.

Przypomnijmy, że to nie jedyny pomysł na burzenie kamienic, jaki mają urzędnicy. Podobny los może spotkać budynki przy Wyszyńskiego (szczegóły znajdziecie klikając w ten link). Chodzi o 7 budynków z XIX-wieku. Pomysł ich wyburzenia pojawił się, gdyż ulica ma być poszerzona Wyburzone miałby zostać kamienice po lewej stronie ul. Wyszyńskiego (patrząc na północ), na odcinku między Sienkiewicza a Prusa.
Zniknąć z powierzchni ziemi ma nie tylko sześć kamienic bliżej Prusa, które od lat są nieremontowane, ale także ta przy skrzyżowaniu z Sienkiewicza: pięknie odmalowana, na której od południa jest pierwszy we Wrocławiu mural.

Kolejny przykład kamienic, które przeszkadzają w mieście są trzy kamienice przy skrzyżowaniu Legnickiej i Małopanewskiej (Legnicka nr 68-70 oraz Legnicka 64) naprzeciwko zburzonego niedawno tzw. Kwadratu. Jako nieliczne przetrwały II wojnę światową. Mogą nie przetrwać następnych kilkunastu lat, bo miejscy planiści chcą je poświęcić do tego, żeby zamienić Legnicką w aleję (szczegóły znajdziecie klikając w ten link).
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~ 2011-02-14
  00:02:05

  1 0

  Koniec klimatu Breslau stajemy sie typową polską wiochą!!!

 • ~ 2011-02-14
  00:47:41

  0 0

  chyba juz jestesmy od dawna ;) od kiedy powstal Solpol 1

 • ~ 2011-02-14
  02:52:19

  1 0

  "wprawdzie eksperci protestują, twierdząc, że tunele buduje się pod rzekami, a nie równolegle do nich, ale miejskim planistom tak wyszło z obliczeń i koniec" tekst ten, który jest użyty na tym portalu (który uważam że i tak jest dobrym źródłem informacji o moim kochanym mieście), bardzo mnie irytuje, bo często tutaj widnieje i według mnie jest trochę ośmieszający bo tuneli wcale się nie buduje tylko pod rzekami tylko w takich miejscach, w których są potrzebne a tutaj powiedzmy sobie szczerze byłyby całkiem przydatne, a stwierdzenie "(...) i koniec" jest bardzo niemerytoryczną oceną...

 • ~ 2011-02-14
  08:13:14

  0 1

  Dlaczego autor uporczywie Śródmiejską Trasę Południową nazywa "autostradą"?

 • ~ 2011-02-14
  08:56:14

  1 0

  bo wygląda jak autostrada...po trzy pasy z każdej strony, a ze zjazdami to z pięć...takich rzeczy nie buduje sie w centrum miasta...miasto musi być dla ludzi a nie dla samochodów.

 • ~ 2011-02-14
  09:40:13

  0 0

  Trzech słupów nie umieją na pętli dobrze postawić, a się za tunel w centrum chcą zabierać. Z czym do ludzi

 • ~ 2011-02-14
  09:56:05

  0 0

  Pierwsza uwaga!
  Dobrze, że wyburzają starocie których utrzymanie jest nierentowne!! Od wieków miasta rozbudowywały się burząc to co stare i budujący w ich miejsce inne rzeczy.
  Po drugie.
  Szersze ulice są w tym mieście potrzebne
  Po trzecie.
  STP nie ma nic wspólnego z autostradą. Gdyby autor artykułu widział choć raz autostradę to by o tym wiedział.
  Po czwarte
  Tunele buduje się aby uzyskać bezkolizyjność skrzyżowań, chyba że wolicie estakady??
  Wszyscy kierowcy narzekają, że nie da sie jeździć po Wrocławiu a jak miasto robi coś aby to zmienić to znowu narzekają. Typowe zachowanie!!!

 • ~zabiorom 2011-02-14
  10:47:40

  0 0

  Ciekawe skąd wezmą kasę "po euro"?

 • ~ 2011-02-14
  12:05:12

  0 0

  Miejscy Planiści? Wujek, jego kuzynka, krewny ze studiów i koleżanka kuzynki? No co? Nie było już etatów w magistracie to trzeba było jakieś wymyśleć.

 • ~ 2011-02-14
  16:17:53

  0 1

  @adam Borusewicz: tutaj nie narzekają kierowcy tylko fanatycy MPK

 • ~ 2011-02-14
  16:19:49

  0 1

  nie gadajcie, ze ŚTP jest autostradą!!
  Autostrada (wł. autostrada, niem. Autobahn, fr.autoroute, ang. motorway, freeway) oznaczona symbolem A (wg Ustawy z dnia 21 marca 1985 – Ustawa o drogach publicznych, stan na 6 kwietnia 2005) – droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, charakteryzująca się bezkolizyjnymi skrzyżowaniami oraz podzielona na pasy ruchu dla różnych szybkości i kierunków (co najmniej dwa w każdą stronę, oddzielone pasem zieleni lub barierami). Autostrada wyposażona jest w miejsca obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników drogi.
  Na autostradzie obowiązuje zakaz ruchu poprzecznego, zawracania, zatrzymywania się na pasie awaryjnym, poruszania się pieszo i na rowerach. Autostrady charakteryzują się wyższą jakością nawierzchni, osobnymi pasami do włączania się do ruchu, ogrodzeniami przed dziką zwierzyną i ludźmi. Drogi te z reguły omijają tereny zamieszkane.

 • ~ 2011-02-14
  16:42:07

  1 0

  hehehe, to się zgadza z tą definicją!

 • ~ 2011-02-14
  18:37:03

  0 0

  Szkoda, że planują zburzyć dopiero po Euro... byłby mniejszy wstyd dla miasta, gdyby zburzono przed Euro. Najlepiej aby na czas Euro w ogóle zamknąć całą ulicę Puławskiego, wstyd byłby jeszcze mniejszy, ewentualnie można rozstawić mobilne warsztaty do ekspresowej naprawy zawieszenia przyjezdnym...

 • ~ 2011-02-14
  18:53:31

  0 0

  i jeszcze co do tzw. "autostrad"... rozumiem, ze autor nazywa trasy przelotowe w innych miastach, jak Katowice czy Kraków także autostradami. Jestem ciekawy co by mieszkańcy tamtych miast o tym powiedzieli, bo im akurat te trasy tak się nie kojarzą, a u nas taka trasa budzi sensację. Idąc tropem myśli autora artykułu, należałoby nazwać autostradą wylotówkę na Warszawę, która ma 3 pasy w jedną stronę i niby bezkolizyjne skrzyżowania, dzięki walącym się estakadom... Jestem ciekawy skąd u autora taka niechęć do tej trasy, w innych miastach Polski, taka trasa koło centrum to już normalna sprawa od wielu lat. W dodatku wolałbym, aby okolice Puławskiego nie były centrum Wrocławia, bo nie ma czym się szczycić, ani nie ma co bronić... chyba, ze chodzi o pozostawienie skansenu - reliktu po PRL.

 • ~ 2011-02-17
  18:13:29

  0 0

  Jak łatwo biurwom na stołkach za naszą kasę decydować.Wyburzyć i już!!!na Legnickiej to samo.Może lepiej wyburzyć pałace mieskich pierdzistołków.

 • ~ 2011-02-17
  21:52:53

  0 1

  Dobrze, że używa słowa autostrada. Bo tu chodzi o pewien schemat działania. Czy miasto jest przyjazne dla ogółu mieszkańców, czy nadaje się do mieszkania, czy ma tylko służyć do przetoczenia masy aut.

  Auto, ostoja europejskiej cywilizacji. Jak daleko odeszli ludzie od ideału miasta, żeby wszystko w mieście podporządkowane było pod auta. Wydajmy miliardy, wyburzmy pół miasta, poświęćmy miasto na drogi i parkingi.

  Ale niech ktoś się sprzeciwi temu trendowi, to jest oszołomem. Ktoś walczy, żeby dało się po Wrocławiu jeździć rowerem: to jest oszołomem, ktoś nie chce wycinania drzew: to ma łatkę ekologa, ktoś nie chce wyburzenia kamienic: no to żyje w XIX wieku, ktoś chce, żeby tramwaj miał pierwszeństwo: to jest frustratem z WFK. Wszyscy mają siedzieć cicho, chyba że będzie mówił tylko o dostosowywaniu miasta do potrzeb ruchu indywidualnego.

  Bo tutaj toczy się walka o Wrocław, walka, której wiele osób nie może zrozumieć.

 • ~niks 2011-07-16
  09:53:40

  0 0

  Co za kretynizm. Przecież to kamienice tworza klimat Wrocławia i stanowią o jego unikatowości. Nie Sky Tower i inne powojenne wynalazki. SKANDAL to jedyne słowo jakim można to określić. Gdzie jest konserwator zabytków, gdzie jest prezydent miasta ? Szerokie ulice poszerzać żeby były jeszcze szersze i żeby jeździła nimi jeszcze większa ilość samochodów w Centrum. Na zachodzie zamyka się centra dla samochodów, ale w Polscy planiści lubią poszaleć i zrobić wszystko na odwrót. Obwodnice buduje się na obrzeżach miast a nie w Centrum. Jeśli na Zachodzie by stosowali się do koncepcji polskich planistów to musieliby wyburzyć znaczne części najbardziej zabytkowych miast w Europie. Nikt tego jednak nie robi, bo mają rozum. Ale w Polsce...

 • ~ 2013-03-18
  07:49:21

  0 0

  Po pierwsze jakoś nie rozumiem jak można wyburzać kamienice które dodają naszemu miastu wielkiego uroku.
  A po drugie mówią że nie ma pieniędzy na remont zabytkowych kamienic to skąd mają pieniądze na wyburzenie ich i przerobienie na ulice nie wspominając o fakcie jak popisali się miejscy planiści odnawiając ul. Pułaskiego robiąc jakieś 1.5 pasa ruchu w jedną i drugą stronę.
  Jednym słowem owacje na stojąco za pomysł.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.