Kultura
Kampania promująca musical wzbudziła kontrowersje. Pokaz filmowego „Blaszanego bębenka”
W poniedziałek w Dolnośląskim Centrum Filmowym pokazany zostanie film „Blaszany bębenek”, którego musicalową wersję będzie można zobaczyć w Teatrze Muzycznym Capitol. Kampania reklamowa musicalu wzbudziła kontrowersję, a niemiecki film trafił na polskie ekrany dopiero 13 lat po światowej premierze, ponieważ cenzura PRL nie akceptowała m.in. sceny, w której czerwonoarmista gwałci Niemkę w gdańskiej piwnicy.
Adaptacja powieści Güntera Grassa przedstawia Wolne Miasto Gdańsk widziane oczami małego Oskara, który na znak protestu przeciw otaczającej go rzeczywistości w dniu swoich trzecich urodzin zdecydował, że nie będzie dalej rosnąć. Biało-czerwony bębenek oraz wrzask wykorzystuje zaś do komentowania obserwowanych wydarzeń.
Zdjęcia do filmu powstawały w Calvados we Francji oraz w Paryżu, Berlinie, Zagrzebiu i oczywiście w Gdańsku. Na ekranie zobaczyć można m.in. Katownię przy Targu Węglowym 26, Złotą Bramę przy ul. Długiej czy ratusz, a także Gdańsk-Wrzeszcz z kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie noblista został ochrzczony oraz dom przy ul. Lendziona 5a, gdzie mieszkali jego rodzice. Natomiast przy ul. Pestalozziego 7/9 znajduje się ławeczka z altanką, na której przesiadywał Oskar.
W filmie wystąpiło wielu polskich aktorów, m.in. Daniel Olbrychski, Marek Walczewski, Wojciech Pszoniak, Mieczysław Czechowicz i Zygmunt Hübner. Na polskie ekrany obraz Schlöndorffa trafił dopiero 13 lat po światowej premierze, ponieważ cenzura PRL nie akceptowała m.in. sceny, w której czerwonoarmista gwałci Niemkę w gdańskiej piwnicy.
Pokaz filmu będzie miał miejsce w sobotę, 1 września, o godz. 20:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Bilety, w cenie 12 zł, można kupować w kasach i na stronie internetowej DCF-u.
Przypominamy, że kampania promująca musical „Blaszany bębenek”, które już wkrótce zagości na deskach Teatru Muzycznego Capitol, wywołała burzę. Banery, które zawisły na budynku Capitolu to elementy kampanii promocyjnej spektaklu „Blaszany bębenek” na podstawie książki opowiadającej o związkach niemiecko-kaszubsko-polskich, a także o cierpieniu niemieckiej ludności. Jego akcja rozpoczyna się w 1924 roku. W Polsce książka ta wzbudziła duże kontrowersje – niemiecki pisarz napisał w niej, że nie wszyscy obrońcy Poczty Gdańskiej zostali rozstrzelani. Zarzucano mu też oczernianie Polaków i epatowanie pornografią.
Forma promocji nawiązująca do materiałów wywieszanych przez nazistów zbulwersowała m.in. działaczy stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław oraz Mirosławę Stachowiak Różecką z PiS.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Oto zastępca Mariana Paździocha. „Świat według Kiepskich” ma wrócić wiosną
153019 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
12970 -
Wrocław dla odmiany zagra nie Berlin, tylko Walię? Na Praczach kręcą film [ZDJĘCIA]
10649 -
Andrzej Grabowski o „Świecie według Kiepskich”: Absurdalna ironia i lusterko
9948 -
„Myślę, że ‘jebnięcie’ na stałe weszło do słowników wrocławian” [WYWIAD]
8615
Najczęściej komentowane
-
Konflikt o spuściznę po Bartoszewskim. Jaka przyszłość czeka zbiory Ossolineum?
5 -
Twórca ”Świata według Kiepskich”: „Serial powinien być zakończony z honorem kilkanaście lat temu”
4 -
Bezpłatne warsztaty w operze. Artyści pomogą osobom z powikłaniami po COVID-19
2 -
Zawdzięczamy jej festiwal Wratislavia Cantans. Zmarła muzykolożka Ewa Kofin
1 -
Wrocławianie nagrodzeni w prestiżowym konkursie
1
Alert TuWrocław
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!
Wyślij alert