Wiadomości

Kandydatka na prezydenta Wrocławia: Rafał Dutkiewicz nie wyremontuje wam domu. On go zburzy!

2014-11-04, Autor: Tomek Matejuk
Ubiegająca się o fotel prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka zapowiada, że zajmie się kompleksową rewitalizacją wrocławskich kamienic. - Remontowane będą całe kamienice, od piwnicy aż po dach – a nie tylko elewacja. W modernizowanych kamienicach mieszkania dostaną własne toalety i centralne ogrzewanie. Oprócz budynków odnowię też podwórka, wraz z zielenią - podkreśla kandydatka PiS.

Reklama

Jak wylicza kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Wrocławia, w naszym mieście mamy około 1500 miejskich kamienic, a ich średni wiek to prawie 100 lat.

 

- Ich stan jest często tragiczny – brak elewacji, tynki dawno odpadły, a balkony zdemontowano, bo groziły katastrofą. W około 600 kamienicach w mieszkaniach ludzie nie mają własnej toalety, za potrzebą muszą biegać na korytarz! Już w 1908 roku weszło prawo zabraniające budowania wspólnych ubikacji, ze względów cywilizacyjnych, ale przede wszystkim higienicznych. Ponad sto lat później, w Europejskiej Stolicy Kultury, wciąż aktualne jest hasło: toaleta dla każdego - podkreśla Mirosława Stachowiak-Różecka.

 

Radna tłumaczy, że tymczasem władze miasta udają, że problemu nie ma i realizują politykę „jak najmniej łożyć”. Wylicza, że w zeszłym roku wydano na rewitalizację podwórek 3 mln zł, a na remonty kamienic zaledwie 6 mln zł. Wystarczyło to na 5 budynków.

 

- W tym tempie remont wszystkich kamienic zajmie nam… 300 lat. Trzeba więc wyraźnie powiedzieć lokatorom kamienic, którzy płacą czynsz w nadziei na jakiekolwiek naprawy: Rafał Dutkiewicz nie wyremontuje wam domu. On go zburzy! Rozbiórki już się zaczynają – w tym roku planuje się zniszczyć budynki przy ul. Pułaskiego i Jedności Narodowej, w kolejnych latach zagrożone są następne. Aż 1/4 miejskich kamienic nadaje się do generalnego remontu, jeśli nadal nie będzie na to pieniędzy – budynki po prostu się rozsypią - wyjaśnia Stachowiak-Różecka.

 

 

Kandydatka podkreśla, że wrocławskie remonty to tylko malowanie elewacji, taka współczesna wioska potiomkinowska, żeby przechodnie myśleli „jak tu pięknie”. A za fasadą – stare problemy, piece węglowe i wychodek na półpiętrze.

 

- To trzeba i można zmienić! Co więcej, są na to pieniądze unijne, wystarczy się tylko po nie schylić. Na rewitalizację polskich miast przeznaczono ogromną kwotę 25 mld zł w ramach Narodowego Programu Rewitalizacji Miast. Inne miasta o tym wiedzą i korzystają: Bytom, Katowice, a przede wszystkim Łódź, która już przygotowała i rozpoczyna realizację projektu na 1 mld zł. A Wrocław? Wieloletni Plan Inwestycyjny na rewitalizację kamienic nie zakłada ani jednej złotówki z Unii Europejskiej - tłumaczy Mirosława Stachowiak-Różecka.

 

Radna zapowiada, że jako nowa prezydent Wrocławia natychmiast przystąpi do Narodowego Programu Rewitalizacji Miast i wstrzyma rozbiórkę starych kamienic.

 

- Rafał Dutkiewicz proponował krytykującym przeprowadzkę do Łodzi, a ja chcę przywrócić piękno tutaj, we Wrocławiu. Zmienimy też filozofię – remontowane będą całe kamienice, od piwnicy aż po dach – a nie tylko elewacja. W modernizowanych kamienicach mieszkania dostaną własne toalety i centralne ogrzewanie. Oprócz budynków odnowię też podwórka, wraz z zielenią - zapewnia Stachowiak-Różecka.

 

Ile to wszystko kosztuje?

 

Jak wylicza kandydatka na prezydenta, można przyjąć, że rewitalizacja jednej kamienicy to około 3 mln zł, a odnowienie podwórka – niecały 1 mln zł.

 

- Widać więc, że z Narodowego Programu Rewitalizacji Miast możemy wyremontować ogromną większość naszych kamienic. To naprawdę realne! Zlikwiduję także miejską spółkę „Wrocławskie Mieszkania” – jest niepotrzebna, bo ma takie same zadania jak Zarząd Zasobu Komunalnego. Nie ma powodu utrzymywać obu instytucji - podkreśla Stachowiak-Różecka.

 

Dodaje, że odnowione kamienice to nie tylko zadowolenie lokatorów, ale również szansa na przywrócenie lokalnego życia.

 

- Przecież nikt nie otworzy knajpki na szaro-burej ulicy z rozpadającymi się budynkami i wilgotnymi, śmierdzącymi bramami. Tam człowiek czuje się źle, nie chce nawet na chwilę przystanąć, tylko ucieka jak najszybciej i jak najdalej. Wiele kwartałów Wrocławia to obecnie malownicza ruina, nasze miasto udawało już w filmach slumsy, getto i świat po apokalipsie, a teraz udaje Berlin po wojnie. Liczne budynki noszą ślady kul – a przecież od zakończenia wojny minęło prawie 70 lat! Czy właśnie to chcemy pokazywać w filmach, czy to jest dumą Wrocławia? Zdecydowanie nie! - zapewnia kandydatka na prezydenta miasta,

 

Mirosława Stachowiak-Różecka przekonuje, że doprowadzi do tego, że za 4 lata będziemy się chwalić tym, co Berlin, Paryż czy Sztokholm – pięknymi kamienicami, urokliwymi uliczkami i klimatycznymi knajpkami.

 

- Trzeba jednak na poważnie zająć się prawdziwymi problemami kamienic i ich mieszkańców. Oni też mają prawo żyć w XXI wieku - podsumowuje radna.
Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Maciej 2014-11-04
  10:22:09

  4 0

  Eh, gdyby tylko ta Pani nie reprezentowała tej partii.. głosowałbym.

 • ~aaa 2014-11-04
  10:31:50

  0 3

  myślę, że każdy leming powie sobie, że ta pani ma dobry program, ale jest z PIS'u a przecież celebryty w mediach polskojęzycznych mówią, że głosowanie na PIS to obciach

 • ~Maciej 2014-11-04
  11:11:42

  0 0

  Nie chodzi o obciach, ale o prezesa oszołoma i jego padawana Hofmanna.

 • ~aaa 2014-11-04
  12:38:17

  0 4

  ~Maciej: A może jakieś argumenty na poparcie tezy, że prezes i jego padawan Hofmann to oszołomy (albo inaczej: że ich oszołomstwo jest większe niż liderów innych partii)?

 • ~ 2014-11-04
  14:16:51

  7 0

  "Oprócz budynków odnowię też podwórka, wraz z zielenią - podkreśla kandydatka PiS" - ale tak sama? osobiście? "tymi ręcami" ?

 • ~Maciej 2014-11-04
  15:10:29

  0 2

  aaa -> prezes to przebiegły człowiek, który robi wszystko by zdobyć władzę. Ustawia swoje poglądy i kieruje swoją politykę tak, by ugrać jak najwięcej głosów. Raz pała nienawiścią do opozycji, raz próbuje się podlizać Kopacz. Ogólną taktyką jest krytyka wszystkich sukcesów i porażek PO, bez jakichkolwiek własnych realnych propozycji. Jedyne co potrafią mówić to "Jakbyśmy my byli u władzy to... coś tam coś tam". Same brednie. Jak ostatnio prezes był w Wałbrzychu mówił, że Dolny Śląsk jest w ruinie, i że jest tu tak samo jak w latach 60tych kiedy był tu ostatnio. Widać nie ma pojęcia o swoim kraju. Poza tym cała sprawa smoleńska to jedna wielka farsa. Ten człowiek po 2010 roku oszalał. Niestety jego lepszego brata bliźniaka już nie ma. A Hofmann niech się lepiej zajmie swoim zeznaniem majątkowym.

 • ~aaa 2014-11-04
  15:42:48

  0 4

  ~Maciej:
  \"Prezes robi wszystko by zdobyć władzę\" - rolą polityka jest zdobyć władzę i ją utrzymać.
  \"Kieruje polityką tak, być ugrać jak najwięcej głosów\" - polityk ma być skuteczny - wolałbym, żeby prezes w tym był skuteczniejszy.
  \"Pała nienawiścia do opozycji\" - nie zauważyłem, by pałał nienawiścią (co najwyżej czasem hehe, \"nienawistnie milczy\"), raczej druga strona (np Niesiołowski, Szeinfeld, Palikot) ze wsparciem mediów polskojęzycznych (np Newsweek, GW, TVN i inne) wylewa swój jad na prezesa kadziami.
  \"Próbuje podlizać sie Kopacz\" - absolutnie tego nie zauważyłem, może coś przeoczyłem.
  Dolny Śląsk jest w ruinie w wielu miejscowościach (owszem - nie wszędzie, ale to raczej fasada jest nowa, jak rynek we Wrocławiu), rynek pracy w Wałbrzychu raczej jest w ruinie.
  \"Sprawa smoleńska to farsa\" - owszem - oddając Rosjanom śledztwo - w wydaniu zespołu Laska i komisji Millera, którzy nic Polakom nie wyjaśnili i uciekają od odpowiedzi na trudne pytania.
  Nie wiem nic o zeznaniu majątkowym Hofmanna, wiem za to o zeznaniu Nowaka :)
  Reszta to inwektywy. Więc prezes raczej większym oszołomem niż liderzy innych partii nie jest. Za to daje (nikłą) nadzieję na odsunięcie dotychczasowych oszołomów od koryta, po których kraj się uwstecznił ekonomicznie i społecznie coraz bardziej.

 • ~Magnum_PI 2014-11-04
  20:07:22

  4 0

  \"po których kraj się uwstecznił ekonomicznie i społecznie coraz bardziej. \" ... :D Ty chyba żyjesz w jakimś wyimaginowanym świecie pisowskich wyobraźni. Polska od kilku lat jest najlepiej rozwijającym się państwem w UE. A tych bredni o smoleńsku nawet nie ma co komentować. Jarosław w swoich majakach sugerował, że to Tusk stoi za zamachem, więc o czym mowa.

 • ~xyz 2014-11-05
  07:40:12

  0 4

  ~Magnum_PI:/ Polska od kilku lat jest najlepiej rozwijającym się państwem w UE/ - A na poparcie tej tezy najlepsze są wskaźniki przyrostu zadłużenia Polski, ilości osób uciekających z tej \"zielonej wyspy\", wskaźniki bezrobocia (oprócz aministracji oczywiście), wskaźnik przyrostu naturalnego, wskaźniki ubóstwa, poziom przyjazności państwa dla rozwoju przedsiębiorczości, poziom osiąganych przez młodzież wyników w nauce, liczba rejestrowanych patentów naukowych, innowacyjność polskiej gospodarki, stan polskiej armii, stan służby zdrowia, stan polskich kolei, wskaźniki udziału obcych kapitałów w sektorach bankowych, poziom bezpieczeństwa na drogach..., ech, długo by wymieniać... przy takim zadłużeniu plus kasa z unii plus zagarnięta kasa z ofe. Sorry. mamy paręset kilometrów autostrad z korkami na bramkach i kilka pustych stadionów. No i Pendolino, które nie jeździ. Reszta, jak mawiał klasyk to \"ch.., d.. i kamieni kupa\". Na pytania o Smoleńsk pojawia się alergia, bo argumentów brak.
  Człowieku, wyłącz TVN, włącz myślenie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.